Archives de catégorie : Monografi

Dr.Ramadan XHEMA 1936-2020

Dr.Ramadan XHEMA 1936-2020
Në vazhdim keni disa kujtime dhe mesazhe ngushëllimi për Shqiptarin e Pamposhtur


——————————————–
Dr. Ramadan Xhema ndërroi Jetë, Kryetari i Vatrës ngushëllon të vëllanë Jim Xhema
Ka ndërruar jetë në moshën 84 vjecare Dr. Ramadan Xhema, veprimtar i Komunitetit Shqiptar në Shtetet e Bashkuara ët Amerikës.
Kryetari i Vatrës z. Elmi Berisha i përcjell ngushëllimet më të thella vëllait të të ndjerit, mikut të tij, z. Jim Xhema!
Ramadan Xhema u lind me 17 dhjetor 1936 në fshatin Tupallë të komunës së Medvegjës. Shkollën fillore e kreu në Medvegjë, më pas studio në Normalen e Gjakovës, për të kaluar më vonë në gjimnaz me qëllim që të studionte mjekësinë. Pasi punoi disa kohë mësues në Prishtinë u regjistrua në Mjekësi në Rijekë të Kroacisë.Aktivitetin kombëtar e filloi në moshë rinore. Kur ishte student në vitin e dytë të Mjeksisë u burgos nga organet policore. Arrinë që t’u ikë policëve në Leskoc, por sërish policia e arrestoi dhe gjykohet si “aktivist i Shqipërisë së Madhe”.
Në vitin 1980, së bashku me të motrën emigrojnë në SHBA, ku kishin vëllanë Jim Xhemën. Që nga ajo kohë ai ka qenë një ndër veprimtarët e cështjes shqiptare. Ishte i anëtarësuar në Federatën Panshqiptare të Amerikës”VATRA”.
Jeta e dr. Ramadan Xhemës është e përshkruar në librin e tij jetësor që ai vetë e shkroi!
Pushoftë në Paqe shiprti i Ramdan Xhemës!
Kryetari i Vatrës Elmi BERISHA
——————————————–

Lamtumirë baca Ramadan
Ramadan XHEMA, nga Topalla e Medvegjës, veprimtari I shquarë që një jetë ia kushtoi çështjes son shqiptare, sot iku nga kjo botë.
Të nderuar miqë,shokë,familjar e bashkëveprimtar gjithëandej jashtë e mbrenda hapsirës son.
Pranoni ngushllimet më të sinqerta, me theks të veçant Vëllaut z.Xhim XHEMA,e mbarë Kombit Shqiptarë me rastin e vdekjes veprimtarit për çështje shqiptare Ramadan XHEMA.
Ngushëllime edhe njëherë gjithë familjes së madhe XHEMA, të gjithë ndiejm dhembje për vdekjen e bacit Ramadan e njëkohësisht do të mburremi me punën,vullnetin e guximin prej intelektuali me veprat që kontriboi dhe u angazhua një jetë të tërë për Kombin ton.
Gjithmon do të të kujtohet e do të nderohet vepra dhe përkushtimi, jam krenar që jetova në epokën eTij e që njëkohësisht u njofta nga afër në disa takime shumë vllazërore.

Lavdi jetës dhe veprës së Ramadan XHEMËS
Me konsiderat
Nga Publicisti _Vendasi Refik HASANI

——————————————–
Tërë jetën në shërbim të popullit,gjuhës,kombit e atdheut.
I përjetshëm kujtimi për Ramadan Xhemën-Vranocin! Baca Ramadan ishte e mbetet një nga personalitetet më eminente të popullit shqiptar përgjatë shekullit XX.
Ai ishte:
veprimtar,atdhetar ,humanist e vizonar, por edhe pragmatik.Kontributi I tij që nga rinija e deri në pleqëri duke ju perkushtuar çështjës sonë kombëtare me vendosmëri e sinqeritet do të vlersohet me pietet.Angazhimi i tij që në vitet e tetëdhjeta në Amerikë (ShBA) me të vëllaun e vet Xhemë Xhema i njohur si « xhimi”. Ka qenë aktiv e stoik në qëndrimet e veta.Kudo ,ne çdo rast e mundësi i ka mbrojtë vlerat tona hapur e transparent duke mos u gjunjëzuar në asnjë rast .Vlen të cekët se Bacën Ramë e kanë xhelozuar dhe shpeshë herë është keqkuptuar dhe është cilësuar si i dyshimt ngase ishte i hapur,ishte dinjtoz dhe kategorik me politikën antikombëtare të shovinistve dhe titisve. Frikacakët e kameleonet e politikës titiste shpeshë herë bënin politiken e djallit duke e vënë në dyshim sinqeritetin , qiltërsinë e guximin e taravolit Ramadan Xhema .Andaj për çdo respekt deri në perkulje ndaj guximit e qendresës biblike të madhit Ramadan Xhema.
Nga atëdhetari prof.Ajet DULI


——————————————–

Dr. Ramadan Xhema ishte i veçantë si njeri dhe veprimtar tepër i guximshëm. Kam pas nderin dhe privilegjin ta njohë kur punoja si mësimdhënës i historisë në Qendrën Shkollore në Obliq se punonte apo vinte ndonjëherë në atë qytezë. Kur fliste ndonjëherë pak si të madhe kundër atyre që na bënin zullum, do « trima » largoheshin prej tij dhe thonin « lere se ky nuk është në vete ». Por ai ishte mjek dhe humanist e mbi të gjitha atdhetar i pashoq. Këto që i shkruan i nderuari Sabri Maxhuni mi ka treguar kur ishim bashkë në Suedi dhe e kompletojnë tablonë e figurës së tij.
Ngushëllime familjarëve dhe të gjithë atyre që e kanë pas mik e bashkëveprimtar!

Nga Dr.Muhamet SHATRI

——————————————–

SHQIPTARI I PAMPOSHTUR
Bir i një familje shqiptare, të dëbuar nga Toplica në Tupallë të Medvegjës dhe nga Tupalla në Prishtinë e Amerikë. Student dhe mësues që kundërshtoi dëbimin e shqiptarëve në Turqi. Doktor që luftoi për shërimin e mjekësisë nga zaptimi shovinist rankoviçist. I burgosur politik – një jetë të tërë, në lëvizje të pandalur dhe gjithmonë me rininë dhe më Lëvizjen kombëtare, çlirimtare dhe progresiste. Shqiptaro – amerikani që mbi gjithçka kishte çështjen shqiptare, dinjitetin dhe interesin e popullit dhe kombit të vet. Lobist midis lobistëve, tok më vëllain, Xhemën dhe me shumë miq e shokë me mision ndërkombëtarizimin dhe afirmimin e çështjes shqiptare dhe luftës së imponuar shumëshekullore çlirimtare shqiptare. Bir kombi shqiptar dhe mik mirënjohës i Amerikës mirëpritëse, demokratike e Wilsionane, të cilit i shkonte aq bukur ajo thirrja largpamëse e Fan Nolit: “mbahu Nëno mos kij frikë se ke djemtë në Amerikë…” Mik i Amerikës mike, gjithmonë më Shqipërinë Nënë dhe me moton: “I dashur Atdhe, të dua ashtu si je…” Shqiptar i pamposhtur, që shkriu gjithçka që kishte për Kosovën e martirizuar, i kthyer nga Amerika e begatë dhe deri në frymën e fundit në përpjekje për paravajtje dhe mbarëvajtje të Kosovës dhe çështjes shqiptare, me përkushtimin rilindës në gojë:

“Mëmëdhe quhet Toka,

Ku më ka rënë koka…

Ku rroj me gas e me shpresë,

Ku kam dëshirë të vdes”

I tillë do të mbahet mend do të kujtohet dhe respektohet brez pas brezi, emri dhe vepra e pavdekshme e Doktor Ramadan Xhemës. I bëftë dritë Kosovës, kombit dhe veçmas pjesës verilindore të hapësirës shqiptare, Medvegjës, Preshevës e Bujanocit, plagës së tij të pashëruar.

Nga ish i burgosuri Politikë Hydajet HYSENI

——————————————–

Dr Ramadan Xhema u nda nga jeta ashtu si erdhi: i çiltër, i qashtër, një shqiptar i njërës nga krahinat shqiptare nga më specifikat, që u përballë me invazionin sllav për pothuajse dy shekuj me radhë.
Të parët e tij ishin nga Vranoci, në afërsi të Lebanës. Pak vite pas njohjes së Serbisë si shtet i pavarur (1878), ata u zhvendosën në katundin Topallë, Medokë (Medvegjë si do ta riemrojnë administata serbe).
Së fundmi, derisa punoa në Zyrën e Kryeministrit në cilsinë e Zyrtarit të lartë për çështje politike (2004-2006), pata rastin ta njoh nga afër. I gëzohej shumë prosperimit tim në rrafshin akademik; mbi të gjitha publikimeve të mia jashtë në revista shkencore. Ndërkaq, kur biseda rridhte për krahinën tonë, të parëve tanë (Ramabaja është afër Topallës), ai merrte jetë, gjallërohej edhe më shumë, i qeshte jo vetëm buza, po edhe zemra e shpirti.
Në një moment, tek kisha hasur në emrin shqip të qytetit të vjetër, tok me Kështjellën, që autori francez Ami BOUE, ne librin e tij te shumëcituar « Turqia evropiane », kur flet për kufijte e Shqiperisë, respektivisht për shtrirjen e shqiptarëve në krahun e skajshëm verilindor, shenon emrin e krahinës së MEDOKAS (natyrisht ne latinisht), që d.t.th të MEDOKËS, që ka kohë i është mbivendosur trajta sllave MEDVEGJË, ia bëra të ditur, reagimi i Tij ishte shumë mbresëlënës. U ngrit në këmbë, e më përqafoi shumë gjatë e ngrohtësisht. E mora si mirënjohjen e atit tim, të brezave të tërë të të paërve tanë.
Dr Ramadan Xhema gjatë gjithë jetës së tij jetoi vertikalisht, ngjante si LIS MEDOKE – i papërkulur; nuk kishte si të ishte ndryshe, derisa përballoi aq shumë furtuna.
Ai, një jetë të tërë e shkriu për idealin e madhë – bërjen e Shqipërisë…
Të tillë, atdhetar të përjetshëm e të përhershëm, do ta ruaj në kujtesë!
Të qoftë i lehtë dheu i Shqipërisë Nënë, që e deshe aq shumë!
Lavdi e përjetshme!
Nga prof. Sadri Ramabaja
——————————————–

KRYESIA E KLUBIT TË VENDLINDJES “TROJET”
Bislim Musliu

TELEGRAM NGUSHËLLIMI FAMILJES XHEMA
Me dhembje dhe pikëllim të thellë morëm lajmin e hidhur për vdekjen e
veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare shqiptare, Dr. Ramadan Xhema.
Dr. Ramadan Xhema ishte veprimtar i angazhuar dhe tribun i palodhshëm për
mbrojtjen e interesave të përgjithshme të nëpërkëmbura shqiptare nga regjimet
antishqiptare serbosllave. Së bashku me të vëllanë e tij, Xhim Xhemën, por edhe
me z. Joseph DioGuardin, senatorin Robert Dole dhe shumë senatorë e
kongresistë të tjerë nuk kursyen mundin, pasurinë, as jetën për të ndihmuar
Kosovën dhe për të sensibilizuar opinionin botëror, veçmas atë amerikan, për
çështjen e pazgjidhur shqiptare nën okupimin e egër serb.
Kryesia e Klubit “Trojet” i shpreh ngushëllimet më të thella familjes Xhema, duke
uruar që shëmbëlltyra e tij të na shërbejë si udhërrëfyes në punën dhe
përkushtimin tonë për ruajtjen e Kosovës së lirë, për të cilën Dr. Ramadani luftoi
një jetë të tërë dhe e deshi aq shumë.
Prehu i qetë në tokën e lirë të Kosovës sonë të shtrenjtë, Dr. Ramadan Xhema! I
përjetshëm qoftë kujtimi për Ty dhe për sakrificat jetësore për lirinë e saj!
Prishtinë, më 8 Dhjetor 2020
KRYETARI I KRYESISË ,
Nga Bislim Musliu

——————————————–

Ramadan Xhemen e kam patur mik dhe bashkeveprimtar te ngushte qysh ne vitin 1981. Perkrahes i madh i klubit « Jusuf Gervalla » dhe radioprogramit « Zeri i Malesise ». Te dyja keto i dhane perkrahje te pakontestueshme Xhim Xhemes ne lobimin i tij ne Washinton per ceshtjes e Kosoves. Paste drite shpirti i atdhetarit Ramadan Xhema i cili tere jeten e vet ia kushtoj ceshtes kombetare. I paharruar qofte emri i tij. Me kete rast i shpreh ngushllimet e mija me te sinqerta vllaut te Ramadanit Jim Xhema dhe mikut tim Mehdi Hajdarit. Paste paqen e amshur.
Gjeto Sinishtaj

——————————————–

i nderuar patriot Xhim Xhema, ngushellimet e mia me te sinqerta per humbjen e vellait tuaj Ramadan, i cili ishte nje patriot i madh. Kam bashkepunuar me te ndjerin per nje kohe te gjate per ceshtjen kombetare. Diaspora humbi nje shqiptar dhe atdhetar te madh.
Veprimtari I dëshmuar nga Amerika Ekrem Bardha

——————————————–

Ngushëllime familjes edhe kombit, zoti e shpërbleft me xhenet,rahmet i past shpirti, i ndjeri ishte patriot me plotkuptimin e fjales. Lavdi jetes edhe veprave te tije. Shkaku i njerzive si i ndjeri Ramadan Xhema, Shqipëria do rroje pa u shuar kurrë. Amaneti Dr. Ramadanit ishtë Bashkimi i atëdheut edhe neve do vazhdojm me punë drejt ati synimi te natyrshem. I përjetshem qoft kujtimi.
Mersel Ismaili

——————————————–

Doktorit i bëftë shpirti dritë.
E njoha në N.Y., shumë herë biseduam e kontribuam bashkarisht, këmbyem literaturë sepse na kushte edhe profesioni, por pika kulminante e veprimit ishte kontributi ndaj atdheut.
Paqja qoftë mbi të gjithë.
Dashamir Marku

——————————————–

Te nderuar miq,
Sot mbylli sytë pergjithemone Dr.Ramadan Xhema, atdhetar e aktivisti i palodhshem i çeshtjes kombetare dhe lobues i madh i çeshtjes shqiptare ne shba , vllau i Lobuesit ma te madh te çeshtjes Shqiptare ne washington D.C . Xhim Jim Xhema .
Ne emer te Rrjetit Global te Bizneseve te Diaspores Shqiptare, i shprehim ngushellime ma te thella familjes Xhema dhe Vllaut te tij Xhim Xhema .
Dr. Ramadan Xhema, lindi më 17 dhjetor të vitit 1936 në Tupallë, komuna e Medvegjës.
Familja e tij gjegjësisht babai Abaz Jusuf Vranoci ishte shpërngulur nga fshati Vranoc i Lebanës në Tupallë. Shkollën fillore në gjuhën serbe e kreu në Medvegjë Ndërsa regjistroi gjimnazin në Prishtinë në vitin 1951. Pas pak kohe u transferua në Normalen e Gjakovës. Nga Normalja kaloi në gjimnaz me qëllim të regjistrimit në fakultetin e mjekësisë.Pasi punoi si mësues në Prishtinë regjistroi mjekësinë në Rijekë të Kroacisë. Aktivitetin kombetar e filloi qysh i ri. Si student i vitit të dytë burgoset nga organet e policisë. I lidhur në pranga të policisë gjate rrugës për në Leskoc kërcen nga treni dhe kështu u ik policisë. Pas fshehjes së gjatë prap bjen në duart e policisë dhe burgoset në Sllavonski Brod. Mirepo fatmiresisht pas gjykimit në Leskoc lirohet si i pafajshëm. Akuza kunder tij ishte « Aktivist i Shqipërise se Madhe ».
Në vitin 1980 së bashku me motren e tij arrijnë në SHBA , e atje e kishte vëllanë Xhim Jim xhema dhe axhën Hajdar dr. kirurg. Pas arritjes në SHBA vazhdon aktivitetin kombëtar se bashku me te vellane Xhim Xhema, i cili eshte nje biznismen i suksesshem ne Amerike. Se bashku i kane kontribuar ceshtjes shqiptare dhe vazhdojne te kontribojne. Kane pasur ndikim te madh ne formimin e historise se Kosoves. Profesionin e tij si mjek nuk e ushtroi asnjehere, meqenese pasioni i tij ishte kontribimi per popullin e tij. Jo shume kohe me pare Ramadan Xhema ka botuar edhe nje liber ku shkruan per gjithe aktivitetin e tij atdhedashes te ushtruar gjate gjithe jetes se tij, te shoqeruara me disa fotografi ku paraqiten takimet e tij me presidentet e shume shteteve dhe njerez te tjere te rendesishem, duke biseduar per zgjidhjen e ceshtjes se Kosoves.
Ai nuk ka qene i martuar ndonjehere por e gjithe jeta e tij ka qene Kosova dhe te gjithe shqiptaret jane familja e tij.
U prehshë ne paqe miku im i dashtun !
Naim DEDUSHAJ

——————————————–

Lidhja Shqiptare në Botë i shpreh ngushëllime të sinçerta Familjes Xhema, miqëve, dashamirëve, të gjithë shqiptarëve anëekënd botës dhe veçanërisht shqiptarëve të Amerikës që humbën njërin nga veprimtarët më aktiv të çështjes kombëtare që patën, Dr. Ramadan Xhema! U prehtë në paqe!
Lidhja Shqiptare në Botë

——————————————–

U nda nga ne njeriu i madh i botës shqiptare, Dr. Ramadan Xhema.
Ai, një jetë të tërë e shkriu me idealet e bërjes së Shqipërisë… Edhe në moshën e shtyer, nuk pushoi së punuari për ato ideale!
Në dhembjen e madhe që po ndjejmë sot, në lamtumirën e fundit që po ia bëjmë, po e kthej memorien të rikujtoj pasionin që ndjente baca Dan në vizitat e shpeshta ne ushtrinë e tij, që aq shumë e deshi. Kur ishte në radhët tona, në mesin e ushtarëve ndihej shumë krenar! Sa shumë e mbulonin emocionet, e sa shumë e pushtonte zemra. Shpesh, nga mallëngjimi, dinin edhe ta tradhëtonin lotët e gëzimit…Përherë më tingëllojnë fjalët e tij:
« Eu, trima! Ju e sollët lirinë, por mos harroni se sa shumë punë kemi për ta bërë Shqipërinë! »
E këtë po e dëshmon koha!
Edhe pse ishte e vështirë, ti nuk pushove së punuari deri në frymën e fundit!
Të lumtë baca Dan për gjithë atë çfarë bëre për Atdhe!
Të qoftë i lehtë dheu i Shqipërisë Nënë, që e deshe aq shumë!
Lavdi e përjetshme!
Ushtar i dëshmuar Shemsi SYLA

——————————————–

Një jetë e tërë në shërbim të së drejtës, lirisë dhe të kombit.
Mundi dhe djersa e Bacit Ramadan u bëftë realitet dhe dritë për brezat e sotëm dhe atyre qe do te vijne pas nesh.
Ngushllime familjes dhe gjithë popullit Shqiptarë.
Lavdi !
Ahmet Osmani
——————————————–

Ngushllime te sinqerta per Dr.Ramadanin, atdhetar i pasionuar dhe perkushtuar te gjithe familjareve, Jim Xhemes, poashtu nder atedhetaret e dhe sponsoret e perkrahesit me te medhenje te Lobit Qytetar Shqiptaro-Amerikan ie Albanian-American Civic League AACL, nen udheheqjen politiko-kongresiste te kongresmenit Joe Diogardi-t…! Si dhe miqeve dhe dashamireve te tyre…! Me burreri dhe krenari, u prehte ne paqe…!
Gazmend Pula

——————————————–

Sot ka ndërruar jetë Dr.Ramadan Xhema nga Tupalla e Medvegjës, i cili jetoi e veproi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ai ishte dhe mbetet një ndër atdhetarët, aktivistët e patriotët më të mëdhenj të çështjes dhe kauzës kombëtare në përgjithësi, dhe për çështjen e Kosovës në veçanti.
Veprat e tij do të kujtohen ndër vite nga gjeneratat e ardhshme.
Ngushëllime familjarëve, të afërmëve dhe miqëve, dritë pastë shpirti i tij.
« Nuk mposhtet Shqiptari »
Nga Halit Hajrullahu
——————————————–

Ne kohet e veshtira ishte Burr Burrash kam pas fatin ta njoh kur isha femij dhe qe nga ajo mosh e kam dashur nji mjek Atdhetar me parime te shendosh Kambtare na pask lan nji Burr i madh ne shoket e tij dota ndijm mungesen e Dr Ramadan Xhemes
Ngushllime zoti e shperbleft me xhenet e ju familjes shokve kolegve e miqve zotu ua dhasht durimin
Nga Ahmet Grajqevci

——————————————–

Në emër timin personal dhe tër kryesis së Ballit Kombëtar Demokrat për Ferizaj shprehim ngushllimet më të sinqerta Familijes Xhema per më të dashurin e tyrë.
Ngushllime i shprehim edhe bashkëveprimtarëve dhe të gjithë atyre që patën rastin ta njofin te ndjerin dhe vet familjen Xhema.
Keto figura kombëtare me vuejtjet e sakrificat e tyne, ndertuen kështjellën pamposhtun. Kështjella me emrin e pavdekshëm liri Pushoftë në parajsë, Zoti u lehtësoft dhembjen!
Nga Bekim Baftiu
——————————————–
Shoqatës Medvegja në Zvicër
Ka ndërruar jetë Dr.Ramadan Xhema nga Tupalla e Medvegjës Dardane !
Në emër të Shoqatës Medvegja në Zvicër dhe në emërin tonë personal e të Familjes, Ju shprehim Ngushllimet e sinçerta Familjes së ngusht në krye me Vëllaun z.Xhim Xhema (heroin e heshtur, lobuesin, kontribuesin dhe aktivistin kryesorë të proçeseve të Shqiptarëve në Gadishullin Ilirikë) Farefisit, Miqësis të gjërë dhe mbarë Kombit Shqiptarë, për ndërtimin e jetës të Atdhetarit e Patriotit të pa shoq Dr.Ramadan Xhema nga Tupalla e Dardanis .
Sot Dardania Veri-Lindore u nda fizikisht edhe nga një përkrahës e shtyllë kryesore e proçeseve të Shqiptarëve në Botë, por kujtimi dhe vepra e ti hyjnore do të kujtohen e nderohen sa të ken jetë edhe vetë kjo Botë.
Kam pas nderin ta takoi disa herë dhe të bashkbisedojmë për gjithëqka, tema kryesore ishte përherë Vendlindja e Atdheu të cilin e dashti aq shumë, sa tërë jeten ia kushtoi ati. Të freskëta i kam mbresat nga një takimm në mars 2014 në Prishtinë, me çrast në emër të Kryesis ia dhurova Monografin « 30 vite në Shërbim të Kombit » të Shoqatës Medvegjës në Zvicër, të cilën e pranoi me knaqësi dhe shprehi konsiderata të larta për kontributin dhe aktivitetin e Shoqatës për të mirën e Kombit Shqiptarë, me fjalët: Bacit Gjaku nuk është ujë, jemi familje dhe dihet se edhe Ju e ndiqni rrugën tanë !
Kontributi i dy vëllezërve Xhema në Amerikë është e do të mbetet Hyjnore për gjdo Shqiptarë në Botë, pa të cilët dihet që Kosova sot nuk do të ishte Shtet i Pavarur, por as Shqiëria në Nato dhe Shqiptarë nuk do e kishim kët pozitë në Gadishullin tonë Ilirikë, andaj Vepra e tyre do të mbetet e gravuar në Pjedestalë e do të valon përherë në Atllarin e Lirisë në Iliri !
Shpirti i yt i bardhë bëft dritë në Parajsë 🙏
Të pikëlluar por Krenarë me jetën e veprën e Dr.Ramadan Xhema, në emër të SHHMZ,
Nga Kryetari i shoqatës Zenullah Namani
——————————————–

NJERIU QË MA SHPËTOJ JETËN.
Me 20 dhjetorë 1979 Dr. Ramadan Xhema, në spitalin e Prishtinës, i kishte ndëgjuar dy udbash duke i thënë njëri tjetrit: Po shkojmë me ra ma heret se, nestër në ora 5 kemi me burgos Sabri Novosellën.
Posa e kryen punën në spital vjen në dyqanin tim dhe më njofton.
Ika, me ndihmën e shokut të idealit Mark Mërturi, kalove në Shqipëri dhe shpëtova pa u burgos.
Për çka i kam qenë mirënjohës tërë jetën Dr. RAMADAN XHEMËS që ma shpëtoj jetën.
Lajmi për vdekjen e Tijë tmerrësisht më tronditi dhe këtë mërzi vështirë e kam me përballuar!
Edhe një gjë duhet ta dijmë:
Për angazhimin e Dioguardit në qështjen kombtare shqiptare, meritë ka edhe Dr. Ramadan Xhema.
Nga Veprimtari Sabri MAXHUNI NOVOSELLA

——————————————–
Ngushëllime familjes dhe farefisit, Shqiptarve të Medvegjës kudo që janë, në vendlindje dhe në diasporë, si dhe mbarë Shqiptarisë, për ikjen nga kjo botë të veprimtarit dhe patriotit të madh, Dr. Ramadan Xhemës.
Zoti e shpërbleftë shpirtin fisnik e bujar të të ndjerit Dr. Ramadan Xhemës me dritë të përjetëshme .!
I lehtë i qoftë dheu i Republikës së Kosovës, si pjesë dinjitoze e gjeografisë kombëtare të Shqiptarisë, për të cilën patrioti i madh Dr. Ramadan Xhema nuk kurseu asgjë në jetë!
I ndjer Doktor me Plis te bardhe patriotizmi ju shkëlqente ne balle!
Doktor keni qenë dhe do mbeteni udhërrëfyesi edhe i gjeneratave që vin duke dëshmuar me përkushtimin tuaj se për liri e atdhe një jetë e tëra është pak .
Të kujton Tupalla e Medvegja që e braktisët në ditët më të vështira ku po përballohet me genocidin e kohës moderne të vetmuar e të pushtuar si asnjehere më parë po nga të njejtit armiq ata që ju larguan nga vendlindaja e juaj që në moshë të re , sot për ne dhimbja është e dyfisht dhe e përhershme , Doktor të ju premtojm se do ta ringjallim Dardanin nuk është e lehtë pa përkrahjen e kososves dhe trojeve tjera që ju dhuraut një jetë për Kosovën shtet e të pamvarur ashtu si Akademik Idriz AJETI , Heroi i popullit Zenel HAJDINi e shume heroj të tjerë nga Medvegja.
Ju kujton Dardania e tanë Shqiptaria

Me mall STAFI i Redaksisë Tupalla & Medvegja

Në redaksi kan arritur edhe shume mesazhe të tjera që do të publikohen pas një kohe

Na ndiqniFacebook

Bëhuni fans REDAKSISË Medvegja
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë

Share

Sfirca lind veq poet

Bioagrafia

• Imer REXHEPI lindi në fshatin Sfircë të Medvegjes më 21.02.1960
Rrjedh nga një familje tradicionale me vlera dhe kulturë të trashëguar ndër gjenerat.
• Shkollën fillore mabaroi në Banjë të Siarines në vitin 1974 – 75
Jeta ishte e vështirë në Sfircën malore që kishte sfidat e kohës, Imeri si shumë bashkëmoshatar nisi hapin e parë jasht Medvegjes, në vitin 1977 fillon punë në Beograd 350 km larg familjes .
• Në vitin 1979 – 1980 kryen shërbimin ushtark të detyrueshëm dhe rikthehet edhe për një kohë të shkurtër në Beograd të punoj që të plotsoj kërkesat familjare .
Imeri tani kishte bërë një eksperiecë jete 3 vite punë e 1 vit ushtar që mjaftonin për të kuptuar se në Serbi (atëkohë quhej Jugosllavi) për shqiptarët nuk ka drejtësi e barazi e as të ardhme të perbashkët .
• Në vitni 1981 migron në zvicërr në Fully kryesisht punoi në vreshtari
Fully – Valais është regjion i njohur me prodhimin e verës .
Imeri ashtu si edhe bashkëvendasit e tjerë ishte pjesë e çdo aktiviteti sportiv, kulturor e humanitar për të ndihmuar vendlindjen e vet por edhe trevat tjera shqiptare .
Shtatëlarti dardan dallohej nga largë prezenca e tij kudo e në çdo kohë në Fully të zvicrres njihet dhe respektohet për urtësin e tij .
Imeri është një prind , familjar i shkëlqyer , tani I pensionuar jeton me bashkëshorten dhe familjen .
Tashmë i pensionuar dhe aktiviteti për vendlindjen ka kaluar në përgjegjësin e gjenerates së re,Imeri gjeti kohë ti kthehet poezis ,ka botuar edhe një libër me Poezi – Malli I Mërgimtarit disa nga poezit e imerit jan shëndrruar edhe në kënge, deshirën për të shkruar e kishte ndër vite por ja që tani e ndan talentin me lexuesit .

Libri i parë i botuar
Malli i Mërgimtarit

Imerit dhe bashkemoshatarve të vet ju urojm jetë të qetë me pension të merituar në vendlindjen e vetë të paktën disa muaj në vit për ti dhën kuptim e vlerë të shtuar mërgimit shumë vjeçar por edhe mbështetur banorët e mbetur në Medvegjën – Dardane.

Biografia është përgaditur nga STAFFI i Redaksisë Medvegja

E MORA LAPSIN

Lapsin në dor e mora
Do fjal ti rreshtoj
Lart vendlindjes time
Kur Syri lot pikoj

Si kalon kjo jet
Largë atedheut tim
Me zemer të thyer
Gjithëmon në pikllim

Këti gërbeti të zi
Ju harroft ky emer
Kurrë nuk pat gëzime
Vetem plagë nè zemer

Kështu vazhdojka jeta
Në këtë gërbet te zi
Largë atedheut tan
Gjithë me lot në sy

S’duron ma kjo zemer
Vuajtje dhe pikllim
Këtyre rrugve t’botes
Gjithë mbetemi jetim.

Nga Imer REXHEPI

Na ndiqniFacebook

Bëhuni fans REDAKSISË Medvegja
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë

Share

Vrasjet e heshtura

Oficerët serbë në emër të ish- APJ-së, vranë dhe masakruan qindra ushtarë shqiptarë të periudhave 1980 – 1995 , APJ-në e kishin kapur në dorë oficerët serb të gjithë ushtrinë.
APJ u sollën në arkivole familjeve shqiptare bijt e tyre, të gjithë të ekzekutuar nga oficer serbë dhe shumica nga këta në territorin e Serbisë .
Ndër të vrarët ishte edhe i riu nga i Medvegja
Shaban ( Bajram ) BAJRAMI
I lindur në vitin 1968 e i rritur në fshatin KAPIT të Medvegjes
E vran APJ më 04.05.1994 në vendin Ratare jo shumë larg nga të Nishi-Serbi, Shabani kishte vetem 6 muaj që kishte filluar shërbimin ushtarak.
Mediat serbe të kohës shkruanin se ushtari Shaban BAJRAMI ishte larguar nga kazerma me armatim e nuk ishte dorzuar pas shume thirrjeve , APJ kishte angazhuar edhe helikopter për të kapur ndërsa gjat aksionit Shabani kishte vrar 2 Oficer serb,këto të thëna nuk kishte askush qasje nga familjarët për ti vertetuar a ishi të sakta apo jo !
Familjarët dhe të gjithë shqiptarët e Medvegjës ne vitin 1994 edhe pse ishte kohë e veshtirë dhe trysni e rgjimit të Sllobodan Millosheviqit ata morën pjesë në numër madhështor në varrimin e birit të vet .
Drejtësi për ushtarët tan asnjëhere nuk pati, deri sot nuk kemi ndëgjuar se është kërkuar ndonjëhere nga ndonjë politikanët a kohës apo tani .

Familja e Salih BAJRAM_it të përndjekur nga Vranoci i Lebanes si të gjitha familjet e tjera shqiptare ne vitet 1878 ata që shpëtuan gjall lëvizën gjithë andej në viset shqiptare e deri në anadollin turk.
Derisa familja Bajrami nuk u ndan nga ajo zonë por u shpërngulën 20 kilometra në thellësi të banimeve shqiptare në Kapit të Medvegjes vetëm për të shpëtuar jetën por mendja dhe zemra u ngelën në varnoc të Lebanes bashk me të gjitha pronat e shtëpit e tyre .
Në pronat shqiptare menjëhere u vendosën kolon serb nga okupatori .
Si të gjithë të familja jetuan me shpresë se një ditë do të kthehen në vendbanimin e parë Vranoc, kthimi nuk ndodhi asnjëhere por edhe torturat serbe nuk u ndalën kurr e kudo.
Familja Bajrami pësuan trauma gjat përndjekjeve disa nga ata ngelen edhe me pasoja e sikurse mos tu mjaftonte …. Serbia vazhdoj ti gjurmoj dhe përndjek familjen shqiptare , që nga Vranoci (leban), Kapiti (Medvegjë) edhe në Kosovë në vitin 1999.
Trungu Familjar :
Salih BAJRAMI i shpërnguluri nga varnoci i Lebanes te vitit 1878 kishte 4 djem
• Bajramin i lindur në vitin 1928
• Azizin (ish i burgosur mbi 10 në burgun e beogradit për vrasje të një serbi )
• Hazirin
• Zenullahin

Bajrami kishte 9 fëmij
Vajzat :
Zarifja
Halimja
Nailja
Raza
Djemët :
• Arif
• Feza
• Rizah
• Shabani i vrar nga ushtria jugosllave në vitin 1994
• Baftia i shdukur në luftën e fundit në Kosovë 1999

Lavdi Shabanit e gjithë ushtarve të vrarë në të gjitha Luftat e Betejat për të ruajtur pragun e shtëpis .

Monografia është përgaditur nga
STAFFI i REDAKSISE MEDVEGJA

Na ndiqniFacebook

Bëhuni fans REDAKSISË Medvegja
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë

Share

Për Dëshmorin Ahmet ( Shefki) Abazi

Nje biografi e shkurtër për Dëshmorin Ahmet ( Shefki)Abazi

Ahmet Abazi, u lind me 05.02.1951. U rrit e u edukua nën frymën e atdhedashurisë në fshatin Sfircë të Kosovës Lindore në Komunën e Medvegjës. Shkollën fillore i kreu në vendlindje në Banjë të Sijarinës. Për shkak të kushteve familjare dhe sistemit të shkollimit në Komunën e Medvegjës, ku mësimi duhet të zhvillohej në gjuhën serbe, ai nuk vazhdon me tej shkollimin ,por kthehet në familje dhe e ndihmon babën Shefki në punët dhe ngritjen e familjes shumë anëtarëshe. Ahmetit nuk ju realizua ëndrra për të cilën kishte ëndërruar qysh në bankat e shkollës fillore, të kryej fakultet dhe ti ndihmoje Kombit dhe familjes. Po në rrethanat e asaj kohe ku sistemi serbo-sllav vazhdoi me represionet , maltretimet , vrasjet, persekutimet, burgosjet, politike, izolimet e panumërta të pjesëtarëve të familjeve Medvegjase ,dhe farefisit të tij nga regjimet e ndryshme serbe për më se 100 vite,edhe Ahmeti e kaloi një periudhë të gjatë nën këtë represion.

Ahmeti ishte gjithnjë fjalëpakë. Ai kishte durim të jashtëzakonshëm për të dëgjuar këshillat dhe sugjerimet e shokëve. Ishte punëtor zellshëm në familjen Abazi. Në bisedë me te, jepte mendime të pjekura e konkrete,fliste vetëm për jetën,si të dilet nga kriza dhe të shpëtohet familja nga sistemi serb. Maturia dhe gjakftohtësia ishin karakteri i tij. Humori i tij edhe në rrethana tensioni të jepte kurajë, të lehtësonte, të çlironte nga streset. Ai urrente hipokrizinë, urrente demagogjinë; ishte i çiltër, i sinqertë me shokët dhe rrethin e tij familjar,nuk preferonte fjalët boshe. Ishte një bashkëshort i mirë, një baba shembullor. Respektonte familjen e tij, i donte jashtëzakonisht fëmijët, prandaj përpiqej t’i edukonte siç i ka hije një prindi që ngjallte respekt. Ahmeti asnjëherë nuk ndau dashurinë për fëmijët nga dashuria për kombin, nga dashuria për Lirinë. Fëmijët dhe atdheu për dëshmorin, konsideroheshin si një e tërë e pandarë që nuk mund të shkëputeshin për asnjë çast nga zemra e tij e madhe,nga zemra e tij përplot dashuri,nga zemra tij përplot humanizëm. Nuk ka gjë më humane në këtë botë se shkëmbimi i jetës për Lirinë e të tjerëve. Këta njerëz tejkaluan vetveten, tejkaluan pragun e së mundshmes.
Veprimtaria konkrete atdhetare Ahmet Abazit ishte që nga vitet e 80-ta,kur ai mori detyra të rëndësishme në kuadër për ”Bashkimin e Trojeve Etnike”, organizatë kjo që vepronte në kushte të thella ilegaliteti. Ahmeti kryen detyra të rëndësishme si: vëzhgimi i kufirit të Sfircës ,vëzhgimi i policisë serbe në teren dhe informata tjera qe kishte rreth kufirit. Një kohë të caktuar kryen detyrën e vëzhguesit të shtabit që ishte krijuar në kuadër të organizimit të rojeve në teren. Në fshatin e tij Sfircë ishte shumë aktiv në organizimin e Referendumin e Kosovës Lindore me 1dhe 2 mars 1991. Ai bashkë me bashkëfshatarët e tij nuk shihte rrugë tjetër për Bashkimin me Kosovën. Nuk i nënshtrohet asnjë partie politike të asaj kohe, i shihte me skepticizëm, nga një këndvështrim kritik punën e subjekteve politike që vepronin fare lirshëm nën pushtimin serb. Ahmeti punonte shumë, andaj kishte aftësinë e analizës dhe prognozimit të rrjedhjes së ngjarjeve, parashikonte eskalimin e situatës. Kishte bindjen e fuqishme se pa organizim ushtarak, pa ndërmarrjen e aksioneve guerile ,e më pas formimit të “Frontit Kombëtar”, nuk mund ta shihte as çlirimin e Kosovës ,e as largim të forcave serbe nga territoret e pushtuara të Kosovës Lindore.

Përveç atdhedashurisë që e mbante në shpirt, Ahmeti duhet të kujdesej edhe për familjen e tij që në atë kohë e kishte ndarë në dyshe. Një pjesë e familjeve i kishte dërguar në shkollim në Kosovë,kurse pjesën tjetër i mbante ende në Sfircë për të punuar tokën dhe të merret me blegtori për t`ua siguruar një kafshët bukë dhe shkollimin e fëmijëve që i kishte në Fushë Kosovë. Ahmeti përkundër situatës shumë të vështirë të asaj kohe nuk deshi ta braktiste vendlindjen. Gjithnjë thoshte :”E tërë familja Abazi e braktisen fshatin, kurse unë do qëndroi këtu deri në vdekje,sepse familja ime Abazi me kanë si përfaqësues në trojet tona shekullore,nuk do të lejojë që shkijet t`mi kallin shtëpitë apo ti uzurpojnë tokat tona”.
Më në fund doli që Ahmeti pas shumë maltretimeve që kishte nga policia serbe ,tubon çka kishte mundësi dhe një natë vjeshte të vitit 1998 e braktise vendlindjen e tij Sfircën për mos tu kthyer kurrë më në te. Ai i bashkohet familjes që e kishte në F.Kosovë dhe vazhdon jetën së bashku me familje. Ahmeti me një përvojë që kishte, vëzhgim tereni, filloi edhe në F.Kosovë të kyçej në organizimet e ndryshme nga patriotet shqiptar , e kjo ishte në prag të luftës të UÇK-së. Vlen të theksohet se pas rënies heroike të Patriotit Hashim Hajdini të gjithëve shqiptarëve nga rrethina e Medvegjës ju keqësohet puna edhe më shumë nga UDB-ja serbo-skllave.. Për vetëm disa ditë aty janë mobilizuar mijëra luftëtarë,ku më pas janë instruktuar,trajnuar dhe përgatitur për fillimin e luftës që ishte në prag. Në vitin 1999 kur forcat serbe filluan të shkatërrojnë dhe të përndjekin popullatën shqiptare nga Kosova ,Ahmetin e gjen në shtëpi. Me datën 28.03.1999 një brigadë çetnike e sulmon fuqishëm Fushë Kosovën. E gjithë popullata fillojnë të ikin nga shtëpitë e tyre ,në këtë lagje detyrohet edhe Ahmeti me familje të lëshoj shtëpinë. Fëmijët ,nëna dhe bashkëshortja hynë në kolonën e popullatës me pas edhe Ahmeti i bashkëngjitet kolonës. Pas një kohe shumë të shkurtë Ahmeti e dëgjon një detonim të fuqishëm ku menjëherë kthehet për të shikuar mos ja kallen shtëpinë. Në rrugë has çetniket ,ku e kapin e zënë rob dhe e dërgojnë në drejtim të pa njohur. Familja që ma parë ishte futur në kolonë e humbin babanë dhe nuk dinë asgjë për fatin e tij .Kalon një kohe e gjatë,disa nga fëmijët e Ahmetit i dëbojnë ne Maqedoni, e nga Maqedonia në Australi, kurse një pjese tjetër në Gjermani e disa mbesin ende në Maqedoni në kampet famëkeqe të asaj kohe. Për fatin e Ahmetit nuk dihej asgjë.

Pas përfundimit të luftës, në F.Kosovë,gjenden 17 kufoma e të zhdukurve,nder ta dyshohet se është edhe Ahmet Abazi. Për ta identifikuar kufomën e tij ishte e pamundur sepse familja e të ndjerit nuk ishin prezent për t`ju nënshtruar DNK-së . Me fjalët e një të afërmi të familjes Abazi ku ai vërteton se njëra nga kufomat është e të ndjerit Ahmet. Familja Abazi së bashku me të gjithë familjaret e 17 kufomave tjera e varrosim Ahmetin në varrezat e dëshmorëve në F. Kosovë me daten 04.08.1999.Familja e mbetur në F. Kosovë organizon të pame 5 ditësh për të ndjerin. Edhe kjo kryhet duke menduar që Ahmet (Shefki) Abazi përfundoi me jetën e tij. Mirëpo, ndodhi një histori e dhimbshme për familje Abazi dhe për tërë farefisin. Me datën 27.10.1999 në Miradi të epërme (Dobrevë), kur hapet një varreze masive,aty ndër të parët gjendet kufoma e Ahmet Abazit ,për këtë lajmëron shtabin e të humburve, dhe njëherit edhe familja e të ndjerit Ahmet .Këtu vërtetohet se njëra nga kufomat është Ahmet Abazi të cilën kësaj radhe pa dyshim e vërteton edhe dokumenti (letërnjoftimi) të cilin e kishte pran veti. Për familjen e të ndjerit plasë edhe njëherë vaji ,tani edhe me i dhimbshëm, duhet që babai i tyre të varroset për së dyti herë. Varrimi i dëshmorit Ahmet bëhet me datën 27.10.1999 ,në të njëjtat varreza ku edhe u varros herën e parë. Edhe kjo ceremoni kryhet sipas zakoneve tona. Tani kufoma dëshmorit Ahmet gjendet në varrezat e dëshmoreve në F. Kosovë.
Ditët e pas luftës kalojnë, por dhimbja për të ndjerin mbetet në zemrat e familjes dhe farefisit. Pas luftës familja e dëshmorit Ahmet kthen në shtëpinë e tyre ku prapë bashkohen të gjithë siç ishin me herët,përveç babait që nuk e kishin me. Në shenjë respekti për dëshmorin Ahmet Abazi,Komuna e Fushë Kosovës së bashku me Këshillin Organizativ për dëshmoret, vendos që rrugën tek e cila ishte shtëpia e dëshmorit Ahmet Abazi, të emërohet me emrin Ahmet Abazi. Nëna Hajri e cila tani mbush të 80 –tat ,mburret me djalin Ahmetin dhe është krenare për familjen që i ndjeri la prapa, duke i vëzhguar si ata rriten dhe si mundohen me jetën e pas luftës, në Lirinë që sot e gëzojmë,por duke mos harruar asnjëherë vendlindjen Sfircën që Ahmeti e deshi aç shumë por nuk arriti të kthehet në vendlindje dhe nuk e përjetoi atë me bashkimin e Kosovës. Jam i bindur se Xili (Haziri) ,djali I dëshmorit Ahmet dhe tërë Kosova Lindore në një ditë të afërt do ti bashkojmë trojet tona,dhe amanetin i bacës Ahemet dhe shumë dëshmorëve tjerë do ta qojmë në vend .

Lavdi të gjithë dëshmorëve të Kombit. Lavdi dëshmorit Ahmet (Shefki) Abazit.

shkruan: Shaban Abazi– Kazakistan Mars 2019

Na ndiqniFacebook

Bëhuni fans REDAKSISË Medvegja
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë

Share

Kënga e rapsodit nuk ndalet_Hetem_H

Hatem Hajrullahu, lindi në fshatin Sfircë K.K të Medvegjës në vitin 1954.
Është një këngëtar i njohur në viset shqiptare, e sidomos në trevat e Gollakut, i cili që nga fëmijëria e filloi këngën. Atëherë kur Hetem Hajrullahu filloi me këngën e tij ,nuk kishte shkollë muzike. Mirëpo, u frymëzua nga këngëtarët e vjetër të asaj kohe, kurse të luaj me çifteli dhe vegla tjera u frymëzua nga rapsodi i njohur Sfircas Zajm Beha ( Baci Zajm) Hetemi bashkë me Qazim Behen filluan këngën së bashku.

Që nga fillimi i këngës se tyre treguan një talent të mirë dhe të suksesshëm. Ishin kohëra të vështira në trevat e Medvegjës. UDB-ja Jugosllave e atëhershme përcillte çdo lëvizje ,çdo këngë të talenteve shqiptarë. Sidomos aty ku në odat tona këndohej kënga shqipe.
Hetemi ishte këngëtar që këndoi kënge : epike,lirike, dashurie ,por në zemër kishte këngën patriotike. Të gjitha këngët e tij të përcjella brez pas brezi, i këndonte me një zë të ëmbël, dhe me një talent të mire këndimi.

Kënga HIT

Duke u frymëzuar nga shumë këngëtarë të trevave shqiptare, e sidomos të atyre drenicase. Idol e kishte këngëtarin e mirënjohur Tahir Drenicën- rapsod i merituar shqiptar. Hetemi edhe pse duke treguar talent ne këndim,bashkohet dhe këndon edhe me idolin e tij Tahir Drenicën, ku zëri i tyre ishte plotësisht identik,duke ju falënderuar Hetemit që e përcolli pa gabime këngën e të madhit Tahir.

Kënga e Hetemit nuk kishte të ndalur në të gjitha trevat shqiptare,por më së shumti ai i këndonte në vendlindje , në mesin e vendasve të tij. Kur censura Sllave ishte në çdo fjalë e në çdo këngë .Hetemi këngën nuk e ndali asnjëherë, nuk frikohej nga UDB-ja, edhe pse shumë herë kishte pësuar probleme nga njerëzit e shtetit.
Sa ishte në Sfircë , këndonte këngë patriotike të Kazasë të Nishit : Trimëreshës “Hasime” trimit “Imer Popovcit” “Muhaxhereve” dhe shumë e shumë trimave të Kombit shqiptar të- të gjithave trojeve shqiptare.
Me kalimin e kohës ,duke ju vështirësuar jeta në fshat, si nga shtypja Serbo-sllave ,si nga kushtet ekonomike u detyrua të shpërngulet në Zvicër. Me shpërnguljen e tij nga vendlindja morri me vete edhe çiftelien edhe këngën.
Kënga e tij nuk u ndal as ne diasporë,kënga filloi e hyri në zemrën e tij edhe më thellë. I shoqëruar me shumë këngëtar të diasporës, Hetemi nuk ndalej me thurjen e vargjeve dhe me këndimin e tyre në një stil me të ri këndimi. Tani nga malli për vendlindjen fillon të këndoi e te kujtoi në tërësi vendin e vet Sfircen e Medvegjen ,si dhe të gjitha fshatra tjera të Jablanicës. Si çdo rapsod që këndon në duet, po-ashtu edhe Hetemi kishte shokun me të cilin këndonte.

Ne Zvicër ishte Tefik Demaj, një vendas Sfircak. Sa i përket Sfircës, historia e ndau në dy pjese, të asaj të Kosovës ,dhe të asaj të Kosovës Lindore.”Serbisë” Por është interesant Hetemin dhe Tefikun nuk mundi ta ndaj askush ,ata ishin së bashku si në këngë ashtu edhe në jetën e përditshme. Këngën me të bukur që e thurën dhe kënduan ishte ajo për Medvegjen,ku shume njerëz me lot ne sy e dëgjojnë këngën e Hetem Hajrullahut. Kënga dhe vargjet e këtij talenti Sfircak nuk ndalej asnjë herë ,nuk ndalet edhe sot. Një këngë për trimat e Medvegjes ju kushtua edhe heroit te UÇK-së Flrorim Rushitit- “Kingji”. Këngë e kënduar me një përkushtim për jetën e këtij heroi dhe për heroizmin e dëshmorit te luftës se Pashtrakut.

Hetem HAJRULLAHU_Tefik DEMAJ

Hetemi me kengën e tij këndoi me shumë shok ,nuk u ndal asnjëherë. Diaspora e kaliti edhe me shumë në këngë. Zëri i tij për trevat shqiptare , e sidomos për Mevegjen nuk ishte vetëm në këngë. Ai tregoi se është një patriot i Kombit. Ndihmonte e kundërshtonte çdo gjë që ishte kundër Kombit Shqiptar. Nuk lejonte askënd të përmbys Kombin. Patriotizmin e kishte trashëgim nga familja e tij e madhe Hajrullahu, ku kjo familje ishte në buzë të kufirit Shqiptaro-shqiptar ,dhe ishte sulmuar e djegur në çdo lufte.

Hetemi që nga vegjëlia u kalit të jetë një atdhetar i devotshëm për Kombin, e këtë me se miri e shpreh në këngën e tij.
Mjerisht, siç çdo shqiptar që koha na shpërndau në të gjitha viset e botës, po ashtu edhe Hetemi pas shumë bredhjeve në Evropë , e sidomos në Zvicër , më në fund kthehet në Kosove, jo në Kosovën Lindore , jo në Sfircën që u lind dhe u frymëzua dhe tërë jetën e ka në zemër. Sfirca tani është bërë një ëndërr e madhe për të gjithë ne sfircakët, kushtet dhe pushteti çdo ditë na bënë të pamundur kthimin në trojet stërgjyshore. Po ashtu edhe rapsodin Sfircak Hetem Harullahun koha dhe shteti i Serbisë e pamundësoi kthimin ne vendlindje.
Hetemi bashkë me këngën që e mban në kokë , Sfircën dhe tërë territoret shqiptare i mban në zemër. Kënga ja kujton ato çdo herë kur ulet dhe merr sharkinë ne dorë. Në këngën e tij edhe unë ndihej dhimbje, kur ai me endje i këndon Medvegjës,Sfircës, Kapitit , Gërbacit ,gurit e lisit të vendlindjes së tij.

Është pak të shkruhet për ketë rapsod Sfircak, sepse edhe sot Baci Hetem nuk ndalet duke kënduar, e duke thur vargje për këngën e tij. Kënga e tij dhe zemra nuk plaket ,tani është edhe me aktiv dhe me i freskët se kur ishte në rinin e tij. Ndoshta tek çdo këngëtar është domethënie që ! ”Vaji i burrit është kënga”: E si duket edhe tek baca Hatem vajin dhe lotin e shpreh në këngë.

Këndofsh gjithë jetën Baca Hetem. Zërin dhe këngën e juaj do ta përcjellim me ëndje, dhe do të frymëzohemi vetëm në rrugën e Kombit, siç ju u frymëzuat nga këngët e idolëve tuaj.
Me Ty mburremi ne Sfircaket dhe tërë Medvegja. Rrofsh sa malet e Sfircës.

Shaban Abazi 19.03.2018 Astana – Kazakistan

Për STAFFIN I REDAKSISË MEDVEGJA Baca Hetem ngelet referenca e Folklorit dhe traditës.

Na ndiqniFacebook

Bëhuni fans REDAKSISË Medvegja
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë

Share

FIGURË QË NUK HARROHET nga Tupalla

Një figurë e rrall që i Shpetoj TIVARIT por jo edhe torturave të TITOS (Rankoviqit) ishte nga MEDVEGJA

FIGURË QË NUK HARROHET

Në viset dardane të banuara me shqiptar,ka pasur trima pushke,mendimtarë,kryetar dhe njerëz të pendës dhe mendjes së hollë.
Po ashtu në Medvegjen e Kosovës Lindore,kishte dhe ka ende shqiptar që kurrë nuk lëvizen nga idealet e tyre kombëtare.
Në fshatin Tupallë,fshat i njohur në trojet e Medvegjes si njëra ndër fshatrat që dha shumë dijetar , njerëz te arsimit ,dhe trima të pushkës gjatë të gjitha kohërave por edhe sot.
Nga të gjithë është shumë i njohur Hysen (Ramë ) Salihu,apo Baba Sheh.
Ishte lindur në Tupallë në vitin 1914 nga babai Ramë dhe nëna Fatime.
Një familjen e madhe Hasanaj,familje mikpritëse dhe bujare e trevave Medvegjase. Hyseni ishte vëlla i vogël i Alis,Ismajlit dhe Sherif Ramë Salihut i njohur si Baci Shyf , dijetar dhe mezhlistar i asaj kohe. Mirëpo në të kundërtën e vëllait Sherif, Hyseni merret krejt me një lami tjetër të kohës.
Që nga fëmijëria filloi të interesohet me një teknologji të re të asaj kohe. I interesonte çdo gjë që mund të punohet e të perpunohet me një studim të hollësishëm të tij, që puna të dalë e mirë dhe efikase. Që në rini,pa parë kurrë me sy shpifte gjëra të ndryshme të punuara nga druri,punim dore. Për ti lehtësuar vetit punën i punonte me precizitet mjetet e punës; drugdhendësin,dalta te ndryshme,burgia ,çengele dhe të gjitha çka i nevojiten për punë.
Si duket idenë e marrte nga dajallarët e familjes Sahiti në Llapashticë ,ku ishte nip i kësaj familje.
Tërë rininë e kaloi në fshat,me një shkollë dy a po tri vjeçare ,ishte po thuaj i pa shkollë.Por shume i talentuar lexonte dhe shkruante shumë rrjedhshëm.
Kur lufta NÇ e Jugosllavisë të atëhershme, Hysenin e zë diku në frontet e Tivarit dhe ne viset e Shqipërisë .Ne bisedat që ai shpjegonte thoshte: “Kemi luftuar por kurrë se kemi dite për çka po luftojmë “. Me përfundimin e luftës, na thanë tani të gjithë shqiptarët jemi bashkë , dhe me një shtet. Nga Durrësi u kthyem këmbë me një shok për të arrit në fshatin tonë Tupalle,të gëzuar që lufta u krye dhe e fituam shtetin.
Kur arritëm deri në Klinë të Kosovës ,ishim të fshehur me një mal,sepse udhëtonim natën ,ishim të armatosur. Në mëngjes e vrenjtem një shqiptar me plis të bardhë në kokë , i ruante do derra. Në fillim unë mendova që është shërbëtor shkau, me erdhi shumë inati dhe ia ktheva pushkën ta vras. Kur me vërejti shoku im ,më mori pushkën nga supet.! A je tranue a çka je duke bërë “ Ky është shqiptar katolik. Atëherë mu kujtua që thoin ka shqiptar katolik. Unë këtë nuk e dija sepse fshati ku unë kisha lindur e rritë nuk kishte as një serb e lere më katolik.

Me të kthyer në shtëpi , Hyseni prapë merrej me punime druri. Në kohën e luftës kishte pa shumë gjëra interesante, të gjitha ato u mundonte ti punonte vet. Në fillim i punoi rrota kerri (karrocës). Ishte një punim shumë i mirë dhe i suksesshëm për në atë kohë. Çdo ditë zbulonte diçka të re. Furkën për tjerrjen e leshit me sjellje të këmbës, të parën herë në atë kohë. Punonte arka druri me një dekorim të paparaparë dhe shumë tërheqës për syrin.
Për punën e tij shumë precize kuptuan edhe pushtetarët e Komunës ,ku i dhëne urdhër ti punojë vulat e komunës. Edhe ato i punon ku shumë vite shërbejnë këto vula në komunë , e ndoshta edhe sot ekzistojnë diku në arhivë. E punoi biçikletën e parë nga druri, për djalin e tije Ramën,të cilin e donte shumë ,sepse e kishte emëruar në emër të Babës Ramë ,siç thoshte Hyseni.
Hysen Salihu, duke udhëtuar në vende të ndryshme të ish Jugosllavisë dhe me një prirje që kishte nga All-llahu , shkon diku në Kumanovë tek do familjar,atje merr titullin Dervish, hynë ne sektin e tyre.
Me të kthyer në vendlindje,Hyseni fillon të shkruaj dhe të shëroi njerëz që kishin nevojë për shërim. Ishte në atë kohe si një lloj mjeku popullor,por i suksesshëm,ku i besonin populli shumë pa asnjë ngatërresë nga askush për shërimin e tij. Edhe në këtë lami mori një autoritet me emrin Baba Sheh .
Nga të gjitha këto talente që kishte një kishte me së shumti që i flinte në shpirt patriotizmin , dhe fitoren e popullit shqiptar që ja kishin premtuar pas luftës e kurrë nuk e gëzoi.
Në fshat ku jetonte i kishte afër komshi shkiet e Dërvodelit, fshatë që dikur ishte me shqiptar e që Serbia i shpërnguli nga trojet e tyre dhe vendosi shkije. Gjithnjë thonjte kur bisedonte me djalin e axhës Rexhep Salihun,të cilin e donte dhe i besonte shumë.
“O Rexhep! shkau me pas në dorë pushtet na pret brenda natës” ,edhe ky komshiu i jonë Jefta është njeri nga ta. Jefta ishte një komshi i Dërvodelit i cili i kishte uzurpuar tokat e shqiptare e tregonte veten që është shumë i mirë për shqiptar,por në zemër ishte çetnik i përbetuar.
Për idealet e tij që kishte në zemër,një ditë vere të viti 1974 në një lokal ditë hynë i mllefosur dhe në murin e lokalit ku ishte fotoja e Josp Broz Titos i drejtohet me këto fjalë : “ Shoku Tito ti je i dyti,që të pret thika në fyt ,
Rankoviqi ka qenë i pari që ka pi gjak shqiptari”

Për këto fjalë Hysenin e fusin ne burg plot 6 muaj në Leskovcë dhe Nish.
Thoshte: “Më liruan diku në orën 2 të natës”në Medvegjë u futa prapë në të njëjtin lokal me mendim ti shtijë flakën,kishte qenë mbyllë vazhdova në fshat ku mezi pritja të filloi punët që kisha lënë gjysmë.
Në të gjitha festat zgjidhjet lokale e parlamentare dhe e tëra çka organizonte ish Jugosllavia nuk kam mare pjesë. Ishte shtet i poshtër i rrenave dhe i hajduteve. Thoshte daja Hysen. Në pleqëri i erdhi kohe shumë e hidhur. Me të shpërngulur të familjes se tij në Kosovë pikërisht ne Matiqanin e Prishtinës ,detyrohet të shpërngulet edhe ai. Me një bisedë gjithnjë e përsërite thoshte:
“ Kur ja kam hekur kulmin e shtëpisë në Tupallë, mu ka dukë që e kam hekë kapakun e kokës sime “
E kam ditë që me kurrë nuk do te kthehem.

Me të shpërngulur në Matiqan, krijon një rreth të mirë ,ku të gjithë e donin dhe respektonin,ku edhe sot e kësaj dite familja e tij e mbetur kanë respekt të veçantë ne emër te Babës Hysen.
Vdes në Matiqan me 1994 pa e shijuar “Lirinë”që sot gëzon Kosova dhe pa u kthyer në vendlindjen e Tupallës.

Shkruan: Shaban Abazi- Kazakistan
Për hir të respektit të dajës Hysen të ndjerë .Kërkoj ndjesë nga farefisi që nuk e kam ceku para emrit të- të ndjerit Daja Hysen, në shenjë respekti .E kam dashur shumë dhe respektuar sepse e kisha Dajë të mirë.

Na ndiqniFacebook 

Bëhuni fans të  REDAKSISË Medvegja 
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë

Share

BURRERESHA E MOLLËS SË KUQE

BURRERESHA E MOLLËS SË KUQE

TREGIM – NGJARJE E JETUAR
Duke u nisur nga një thënje të cilën e kam dëgjuar qysh e vogël, kur bëhej fjalë për ndonjë grua dhe thuhej: – “Ishte burrëreshë sa shtatë burra”! Apo…, “Ajo ishte burrëreshë, sa shtatë burra të mateshin me të me burrëri, nuk i afroheshin afër”, vendosa ta titulloj këtë tregim me titullin “Burrëresha”. Besoj edhe ju të gjithë e keni dëgjuar këtë thënje, sepse të tilla ishin dikur gjyshet dhe nënat tona!Në vitet 1868-1878 Sanxhaku i Nishit ishte pjesë përbërëse e Vilajetit të Kosovës. Prandaj, prej shumicës dërmuese të popullsisë edhe Sanxhaku i Nishit quhej Shqipëri.
Në Luginën e Nishit kësaj periudhe, u vranë e u masakruan 35.000 shqiptarë. Në një lagje të Nishit të banuar me shqiptarë ( dokumentete osmane e vertetojne prezencen e banorëve shqiptarë në qytetin e Nishit ), u plaqkitën e u dogjën 300 shtepi. “Disa familje shqiptare iknin dhe tërhiqeshin luginës së Moravës Jugore nëpër të ftohtit e madh, nëpër grykën e Gerdelicës, deri te Vranja e Kumanova. Pushtuesit zbatuan gjenocid e etnocid me strategji të tokës së djegur për spastrimin etnik shqiptar të tokave të aneksuara me përkrahje morale, politike, diplomatike e ushtarake të Rusisë e të Evropës. Princi i Sërbisë, Milan Obrenoviq urdhëroi ushtarakët dhe paramilitarët çetnikë: “Merita më të mëdha ndaj shtetit dhe kombit serb do t’i ketë ai, i cili do të arrijë të zhdukë e të shpërngulë më shumë shqiptarë!“ Në kushte të një dimri me borë qe nuk mbahet mend, nxori nga shtepitë rreth 350.000 shqiptarë të Toplicës, Kosaonicës, Pustarekës etj., qe banonin në rreth 700 lokalitete, prej të cilave rreth 640 plotësisht shqiptare e me shumicë shqiptare islame nga fundi i shek. XVI-fillimi i shek XVII. Rreth 350.000 shqiptarë kryesisht muslimanë i larguan nga trojet stergjyshore ushtritë greke e malazeze. Burimet flasin për rreth 70.000 shqiptarë të therë, të vrarë e të pjekur në zjarrin e shtëpive në rreth 600 fshatra shqiptare të rrafshuara me zjarrë vetem me 1877/78. Asnjë hap të Fuqive të Medha për të parandaluar gjenocidin me shumë tipare të kanibalizmit të shfaqur veçanërisht nga serbët mbi shqiptarët e shqiptaresinë e Sanxhakut të Nishit!? Me ndjekjen e shqiptarëve disa fshatra në ato anë mbetën plotësisht të shkreta,disa fshatrave nuk u diheshin emrat, sepse nuk kishte kush ti tregonte. Në vend te tyre u vendosën serbët dhe malazezët besnik të regjimit. Popullata e debuar shqiptare nga Sanxhaku i Nishit,kryesisht u vendos në territorin e Kosovës së sotme, disa u vendosën në territorin e Maqedonisë e shumë prej tyre të mjer përfunduan jasht Kosovës,përtej Bosforit,në shkretetirat e Anadollit e më gjer.
Këto janë shenime të marra, sa për informacion…, por le të kthehemi te tregimi në fjalë.

BURRERESHA E MOLLËS SË KUQE

Në mesin e atyre trojeve të okupuara ishte edhe fshati Maqedonc, ku jetonte familja e xha Hetemit. Ky fat i keq e ndoqi edhe atë me familjen e tij, i cili si të gjithë ata shqiptarë, i la shtëpi e katandi dhe u dëbua me dhunë. Nga dhimbja në zemër që largoheshin nga trojet e tyre stërgjyshërore, ai morri me vete vetëm emrin e fshatit dhe me pas vendosi që ai emër i fshatit të jetë mbiemri i tij, me qëllim që brezat e ardhshëm ta dinë prejardhjen e tyre dhe të mos harrohen ato toka. Ai, si shumica e shqiptarëve që nuk dëshiruan të shpërngulen për në Turqi, u vendos në pjesën verilindore të Kosovës.
Xha Hetemi ishte një burrë i pashëm dhe shtatëgjatë. Ishte njeri i dashur, i besës dhe i fjalës. Mbi të gjitha ishte një atdhetar dhe patriot.
Ai i kishte shtatë vajza dhe një djalë të cilin e quanin Mon. Moni ishte një djalë simpatik, i gjatë, i bukur dhe kishte një zë shumë të bukur për këndim. Çiftelinë e mbante në njërën dorë dhe në tjetrën armën. Gjatë gjithë jetë ssë tij, këto dyja kurrë nuk i kishte larguar nga dora. Shpesh herë dilte në një kodër dhe këndonte me çifteli. Ishte mjeshtër i saj dhe kishte talent të shkëlqyer. Zëri i tij dëgjohej gjithandej, sa here që ia merrte këngës.
Meqë prindërit ishin në një moshë mbi të pesëdhjetat, shumë here e kishin shfaqur dëshirën që t’i gjenin një vajzë për nuse dhe të martohej, por ai gjithmonë ishte arsyetuar me pretekstin se “nuk kishte ardhur ende koha për nuse”. U thoshte se kishte punë të tjera më të rëndësishme dhe kur të perfundojnë ato do të marrë vajzën e duhur. Shtëpia e tyre ishte e dalluar në atë fshat, sepse xha Hetemit i shkonin shumë gjera për dore. Bile edhe banorët e atij fshati i mësuan shumë gjera nga ai, më pas, qe ata nuk i kishin ditur.

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim
Ishin vite të vështira të asaj kohe. Bëhej shpërngulja e shqiptarëve për në Turqi, kishte vrasje, plackitje nga xhandarmeria serbe. Në kohën kur Kosova ishte pushtuar pas vitit 1912, në Beograd, ishte themeluar “Klubi kulturorë serb”, misioni i të cilit ishte shpopullimi, asimilimi dhe, serbizimi i trojeve shqiptare. Moni si shumë trima të tjerë ishte luftetarë në male apo siq i quanin në ate kohë “kaçak malesh”, me armë në dorë. Kishte vite që bënte jetën e “kaçakut” dhe jetonte në male. Vinte herë pas here në shtëpi, t’i takonte prindërit dhe të mirrte ca bukë për shokët, sepse nëna e tij gatuante bukë edhe për shokët e Monit dhe trimay të cilët strehoheshin në male dhe luftonin me armë në dorë. Një ditë në disa luftime, Monin e kishte marrë një predhë, në gjoks dhe shokët pas ndihmës që i kishin dhënë, kur e verejtën se gjakderdhja nuk kishte të ndalur vendosën ta dërgonin fshehurazi në shtëpi. Nën kujdesin prindëror dhe të shtatë motrave, të cilat u përpoqën me mishë e me shpirtë t’i jepnin ndihmën vellaut të vetem që e kishin, ai pas tri ditësh ndërroi jetë. Familja e xha Hetemit, mbeti pa dritën e vetme që e kishte, pa të vetmin djalë. Dhimbja ishte e madhe.
Motrat qanë e vajtuan me të madhe. Xha Hetemit iu duk sikur ju thye njëri krah, e ju përmbys qielli mbi kokë. Nënë Mires iu duk se ju nda zemra në dysh. Ditet kalonin dhe ata dy qëndronin në heshtje. Shpesh herë xha Hetemi, e shiqonte murin ku e mbante varur çiftelinë Moni kur ishte në shtëpi dhe donte të pyeste Miren, kush e morri çiftelinë e Monit?! Por, ju kujtua se Moni e kishte marrë me vete çiftelinë, atje në male. Mirja shumë here ju fliste vajzave dhe xha Hetemit e perpiqej sado pak t’ua lehtësonte dhimbjen, duke ju thënë, se trimat kështu e kan. Ata, në atë moment qe i rrokin armët në dorë dhe duan t’i dalin atdheut në mbrojtje, ata vetën e llogarisin të vrarë. Sepse, sic thoshte ajo, vetë trimëria e tyre nuk i lë të qetë, të rrinë e të bëjnë sehir se si atdheu ynë po copëtohet e po shkilet nga këmbët e huaja.
Eh, nënë Mirja të gjithëve u thoshte fjalë ngushëlluese, i afronte pranë vetes dhe perpiqej t’ua zvogëlonte dhimbjen. Ndërsa asaj? Kush t’i fliste e ta ngushëllonte zemrën e saj të përvëluar! Xha Hetemi kishte ca tokë, për të cilën e ndihmonin bashkëshortja me vajzat ta punonin. Thuhet se bereqeti më i mirë kishte qenë në arën e tyre. (Çka vite më pas e gjer më sot kurrë më ajo tokë nuk ka lulëzuar) Pasi që vajzat ishin martuar dhe pas vdekjes së Monit, nuk i punonte trupi, nuk i thoshte zemra më të bëj asgjë. Deshironte të ishte atje në male me ata trima, atje ku e pati djalin, por mosha e bënte të veten. E qetësonte vetën duke thënë se, po erdhi puna nuk do e lëshoj sërish pragun e shtëpisë leht jo, kam fuqi t’ja ngrehi gishtin asaj të bekueme pushke. Akoma më punojnë duart.
Pas vdekjes se Monit, fqinjët i kishin drejtuar sytë nga familja e xha Hetemit dhe disa shpirtligë ishin bërë kurreshtarë se si ta merrnin atë pasuri. Dëgjoheshin zëra se xha Hetemit djali që e pat i vdiq,vajzat ishin të martuara dhe pleqët një ditë kur të vdesin pasuria do të mbetet e tyre. Sa ishte gjallë Moni, ata nuk kishin guxuar të ndihen për së gjalli, sepse ia kishin shumë frikën se ai kishte qenë trim, i vendosur, i rrept dhe i prerë në vendime. Tipare këto që i kishte trashëguar nga i ati.
Gruaja e xha Hetemit, Mirja ashtu siq e kishte emrin Mire, ishte me të gjitha të mirat. Ishte një grua shumë e bukur, me shtatë të gjatë, e pastër, punëtore, shpirtë mirë dhe shumë mikpritëse,por, mbi të gjitha ishte burrëreshë.
Thuhet se, ajo asnjëherë nuk kishte dalur ta punonte tokën pa armën në brezë, sepse sa i kishte vajzat e reja dhe të pamartuara kishte frikë se dikush do të dalë dhe do të tentoj të vej dorë dhe t’i prek në moral ato, sepse të gjitha ishin sa të rritura aq edhe shumë të bukura. Një ditë, dy fqinjë ecnin dhe po bisedonin, ndërsa Mirja ishte prapa tyre disa hapa, ku ata nuk e vërenin që ajo e dëgjonte bisedën e tyre. Njëri nga ata u dëgjua që tha:
– Hetemit i vdiq djali i vetëm që e pat, vajzat jan të martuara dhe hisja do të mbetët e jona!
Këto fjalë i therrën zemren Mires. I rrodhën lotët nga sytë dhe ofshani thellë, e tha me vete:
– Jo qe besa, nuk do të mbetet e juaja pasuria e burrit tim, e as nuk do ta trashëgoni!
Shpejtoi hapat dhe shkoi në shtëpi. U vesh dhe u mbath, i morri kafshët dhe i lidhi në karrocën e drunjët dhe u nis. Rrugës fliste vet me vete dhe herë herë fshinte lotët. E kujtonte Monin e saj të vetëm, dritën e syve të saj, i cili në moshën rreth njëzet e pesë vjecare i mbylli sytë nga ato plagë të rënda qe i kishte. E kujtonte gëzimin që e kishin ndier ajo dhe xha Hetemi së bashku me vajzat, kur kishte lindur Moni. E kujtonte kohën kur ai kishte qenë i vogël, kur ishte fëmi, se si lozte nëpër oborr, se si herë pas here i kerkonte bukë, se si i hidhej në qafë dhe e përqafonte. E kujtonte zërin e tij të ëmbël kur këndonte nën tingujt e çiftelisë. Ofshante thellë dhe i drejtohej Zotit!
– Pse, pse o Zot ma bëre këtë, pse ma morre Monin e mua më le të jetoj!
– Pse ia thave krahun Hetemit, pse i le vajzat pa vëlla?
Fshiu lotët me skajin e shamisë dhe i tërhoqi kafshët për të ndaluar karrocën.Vetë me vete tha:
– Ku jam duke shkuar?!
– Për ku jam nisur?!
– Ah…, po – tha ajo. Tani e di për ku jam nisur!
Qeshi me vetën dhe i tërhoqi frenat e kieve dhe i goditi mbi kurriz me thuprën që e mbante në dorë. Eh, tha me vete, jam nisur të kërkoj grua për burrë. Kam vendosur ta martoj Hetemin dhe shpresoj të na gëzoj Zoti me një djalë, e hisja të mos mbetet e askujt por e djalit tonë që do të na e falë sërish Zoti!Ai është i madh – tha me vete dhe drejtoi sytë drejt qiellit sikur deshti ta vërtetojë se Ai qëndron atje lart dhe ishte më se e bindur se Ai po e dëgjon. Sapo arriti në një fshat ku kishte bërë rrugë disa orë, takoi një bareshë me një tufë dele. E ndali karrocën, zbriti ngadalë duke u mbajtur dhe iu afrua e u përshëndet me të. Gruaja që rrinte ulur nën një hije të një peme, sapo e përshëndeti e pyeti:
– Nga të kemi moj motër…? Për ku je nisur…?
Mirja, sapo u ul pranë saj, qeshi dhe me buzë ne gaz i tha mikeshës së re.
– Jam shqiptare por e shpërngulur nga Shqypnia në Shqypni, por nuk e di këta malësort po na thonë “muhagjer”! Po si moj motër “muhagjer” në tokën tonë, e në vendin tonë?! Po ne nuk kemi shkuar askund jashtë vatanit tonë. Muhagjer jan shkiet atje në tokat tona që na i morrën e na perzunë duke na vra, djegë e plaqkitë. Ne nuk jemi “muhagjer” pasha tokë e qiell, sepse edhe këtu i thonë Shqypni! Eh…, sa për të vetnen ç’em bane ti se për ku jam nis, me të thanë të drejtën kam dalë me kërkue grue për burrë.
– Qyqeee…, ia priti bashkëbiseduesja. Po bën shaka moj e urume! Po si moj fisnike po kërkojshe grua për burrë? Po ti qenke e bukur si zana, e gjatë e filize, a të kan lënë ment a çka qenka bërë me ty, si po dojke me i qitë vetit ortake?!
– Eh moj motër, – ia priti Mirja. Jo nuk kam dalë mend qe besa, se pasi shpëtova pa më lënë mentë nga tragjedia që ma përvëloi shpirtin nuk besoj se do të ketë rast të luaj menq ndonjëherë në jetën time.
– Po pse moj motër, ç’far ndodhie ta paska përvëluar shpirtin?! – E pyeti e habitur bashkebiseduesja.
Mirja pasi u rehatua nën hije dhe e rregulloi pak a shumë vendin që të ulej, vazhdoi bisedën. Ah moj motër, ajo çka ma ka përvëluar shpirtin mua, mos i ndodht askujt. E pata një djalë për mallë në mesin e shtatë vajzave. E rrita me mund e me thërmija. E pata shumë të dashur, të urtë, të dëgjuar, të bukur e mbi të gjitha trim. Dhe zate qajo trimëri e dërgoi atje ku është…, dhe i rodhën lotë, të cilët i fshinte herë pas here me skajin e shamisë. Kur e kuptoi bashkëbisedusja dhimbjen e Mires, u përpoq ta ngushëllonte dhe përnjeherë edhe asaj i rrodhen lotët. Fjalët e Mires ia prekën shpirtin.
– Po halli tani, pse don grua për burrë? – e pyeti mikja, Miren.
– Ju i paskit edhe shtatë vajza?
– Eh, isha duke ta thënë…, ia ktheu Mirja.
– Pse dua grua për burrë? – thua ti. Dua të mos i humbet gjeni t’im shoqi moj motër.A pak shkau po na vret, po na masakron, po don të na e humb farën e shqiptarëve?!Jo qe besa, nuk dua të shuhet familja jonë, dua ta martoj burrin e do Zoti të na gezoj me një djalë e të na shtohet familja brez pas brezi, tha Mirja dhe u lëkund vendi kur përmendi Zotin!Vajzat qofshin për vete dhe nuk thonë kotë, vajza është kafshata e huaj, ato tani janë në fis të huaj dhe do ta shtojnë familjën e burrave të tyre, jo të babait. Fliste Mirja dhe e lëvizte një fletë dushku që e mbante në dorë, të cilën e këputi nga pema para se të ulej.
– Po ti moj motër, nuk më the gjë për vetën? Ndoshta nuk të lashë unë rend të flasësh dhe e shiqoi miken e re sikur deshti t’i kerkoj falje.
-Eh, moj moter…, ia priti mikesha e re. Edhe unë kam halle e mërzija si të gjithë. Ç’farë të bëjmë, kështu është kjo jetë, lloj lloj hallesh e brengash kanë njerëzit, dikush të vogla e dikush të mëdha. Unë për vete isha e martuar, por fati nuk më buzëqeshi gjatë, pas një viti martese im shoq vdiq. Edhe unë e pata e një djalë, nga i cili pas vdekjes së të shoqit, mua më ndanë nga ai vendë dhe gjithashtu edhe nga djali im i vetëm, tha ajo dhe ofshani njëher thellë kur e përmendi djalin. E shiqoi në sy Miren dhe i tha: – Ty të ndau vdekja nga djali yt, ndërsa mua ma ndanë për së gjalli! Dhe tani siq më sheh jam e vetme, jam jetime dhe askënd nuk kam para vetes. U rrita siq rritet jetimi!
Mires i erdhi keq ngase dëgjoi. U mendua pak dhe e pyeti:
– Po tani don të martohesh sërish?
– Eh,ja priti mikja. Po si të martohem, me ken të martohem…, kush më do mua të tillë?!E shiqoi Miren dhe sytë i drejtoi nga këmbët e saj. Mirja nuk e kuptoi se ç’far donte të thoshte dhe i tha:
– Pse kush të don ty?!
– Ja unë po të dua dhe po të kërkoj ta martosh burrin tim!
Mikesha u skyq në fytyrë dhe pas pas duke qeshur i tha:
– Mua don të më bësh ortake?!
– Po…, i tha Mira duke qeshur, pse jo? Nëse edhe ti pajtohesh dhe më pranon mua për ortake!Fati na takoi dhe lus Zotin të jeteë hair ky takim i yni.
Mikesha sërish duke qeshur i tha Mires:
– Po unë tani jam e pa aftë nga këmbët. Nuk mundem të eci, vetëm këto nallane të drurit i vej në dorë dhe eci ulurazi.
Mires i erdhi shume keq për të dhe ndjeu dhimbje në zemër. Per t’ia lehtësuar dhimbjen mikes i tha:
– Pa merak moj motër, do të kujdesem unë për ty tamam si për motrën time. Mos ke merak. Edhe nëse do Zoti na gëzon me një djalë, unë do të kujdesem për të. Do ta laj e shpërlaj si fëmiun tim. Vet do ta rriti me shumë dashuri dhe kujdes, padyshim do të kujdesem edhe për ty.
Sapo u kuptuan me njëra tjetrën dhe ranë dakord, mikja e luti Miren që delet t’i dergonin te shtëpia e një të afërmit të saj, ku ajo jetonte me ta. Donte t’ua bënte me dije për vendimin që morri dhe të përshendetej me ta. Sapo përfunduan, morrën rrugën për në shtëpi dhe përpiqeshin të mbërrinin pa i zënë errësira. Hypen në qerren e drunjët të cilën e tërhiqnin dy kie dhe gjatë rrugës bisedonin njëra me tjetrën. Sapo arritën te shtëpia, Mirja i ndihmoi mikeshës të zbresë nga karroca dhe u futën mrenda në shtëpi. Pasi i dëshiroi mikeshës së re, tani ortakës mireseardhje, vrapoi te mbushë një kovë me ujë dhe ta vë mbi zjarrë dhe filloi edhe ta përgadisë darkën. Xha Hetemi, i cili nuk kishte qenë në shtëpi sapo erdhi, e dëgjoi të shoqën qe po bisedonte me dikend mbrenda në dhomë. U kollit njëherë për t’ia bërë me dije të shoqës se erdhi. Mirja sapo e dëgjoi të kullurën e tij doli jasht. U përshëndeten dhe xha Hetemi i tha:
– Kush është k’tu moj fisnike?
Mirja buzëqeshi dhe i tha:
– E kam sjellur një grua dhe me kysmet nga nata e sontme kjo grua është gruaja jote e ardhshme. Ai u trondit nga këto fjalë dhe i tha:
– Po ty të paskan lënë ment moj fisnike, po si e ke sjellë atë grua për mua?
Xha Hetemi u zemërua dhe filloi të bërtase me të madhe e duke i thënë Mires:
– Po kush të tha ta bësh një gjë të tillë? Kënd e pyete ti për këtë punë? A je në vete ti?
Ajo i tregoi fjalët që i kishte dëgjuar nga fqinjët në rrugë dhe i tha:
– Shumë rënd më erdhi dhe kjo ishte arsyeja që e morra këtë hap dhe vendosa të të martoj ty mor burrë dhe hisja t’i mbetet djalit tënd e jo atyre. Ti je akoma i ri dhe për Zotin nuk është vështirë, ai ka mjaft. Do të na gëzoj serish dhe do të na e dhuron një djalë.
Mirja e luti dhe iu përgjerua ta pranoj këtë “dhuratë” të saj dhe të pajtohet me fatin. Xha Hetemi e dinte këmbëngulësinë e Mires, e dinte shpirtin e saj prej fisnikeje dhe aq më shumë zemergjerësinë e saj, e puthi në ballë dhe i tha:
– Të faleminderit moj burrëreshë, për këtë sakrificë që po e bën, ti je kaq e mirë e kaq fisnike, prandaj Zoti të bekoftë dhe u bëftë ashtu siq dëshiron ti.
U ulën për të ngrënë darkë së bashku që të tre dhe kur erdhi koha të bien në gjumë, Mirja ua rregulloi vendin dhe ju uroi natë të mirë. Xha Hetemit i dhimte shpirti për të, ishte nata e parë që ai flinte larg saj. Kurrë në jetën e tij, nuk i kishte shkuar mendja që ta bëjë një gjë të tillë. Në mendjen e tij silleshin shumë gjëra, i dilnin fytyrat e vajzave përpara, i dilte Moni i tij. Por ja, fati ishte i tillë dhe ai yll i vetëm që e patën u shua. Tani ishte dëshira e Mires, që të lindte një yll tjetër dhe të bëhej gëzimi i shtëpisë së tyre. Të bëhej trashëgimtari i familjes së tyre, sepse edhe xha Hetemi ishte i vetmi djalë dhe nuk kishte as edhe vetëm një xhaxha.
Ditët kalonin dhe Mirja mezi priste të mirrte lajmin nga ortakja e saj se kishte ngelur shtatzënë. Dhe ajo ditë nuk voni shumë e erdhi. Përpos saj, lajmin e morri vetëm xha Hetemi dhe vajzat. Pas nëntë muajsh erdhi dita kur gëzimi i tyre morri dhenë, u dëgjua vaji i foshnjës ku vërtetë Zoti e realizoi dëshirën e Mires dhe lindi djalë. Mirja nga gëzimi me lotë në sy e puthte foshnjën dhe i uronte mirëseardhje në këtë jetë duke i thënë:- Paç fatë o engjull, paç fatë e jetë të gjatë!Jetofsh sa bjeshkët e kësaj malësie!
Sapo i ndihmoi nënës së foshnjës dhe e pastroi vogëlushin, morri armën dhe doli në oborr e ja dha të shkrepurave disa herë. Fqinjet sapo dëgjuan krismat e armës dolën me vrap nëpër oborret e tyre duke thënë: Te Hetemi po dëgjohen të shtëna arme, a thua çka ka ndodhur? Kur i vuri re Mirja se ata dolën jasht në oborret e tyre, ju thirri me zë të lartë:
– Heeeeeej, a degjoni ju moreeeee…, te Hetemi lindi një djaaaaaaalë. Eh, për Zotin nuk është zor jo. Ja na u shtua familja dhe ka kush ta trashëgoj shtëpinë e Hetemit!
Fqinjët hynë mrenda me kokën ulur dhe e kuptuan, pse Mirja ua tha ato fjalë!
Edhe Mirja hyri mrenda e gëzuar dhe e morri sërish djalin në duar dhe duke e puthur e duke i thënë, të pastë nëna për jetë, u rritsh e u bëfsh trim e burrë. Ia ktheve krenarinë babait, ma shtove mua gëzimin për jetën, ua mbushe zemrat motrave me gëzim dhe tani edhe ato sërish kan për të thirrur vëlla. E kanë derën të hapur për jetë e motë. E puthte vogëlushin dhe herë qante e herë qeshte nga gëzimi. Kështu familja e xha Hetemit u bë me trashëgimtarin e tyre, i cili rritej dita ditës me shumë kujdes dhe dashuri. Nënë Mirja nuk e linte të prekte në tokë, e mbante në krahë, në qafë kur shkonte të punonte tokën. Ajo e quante Gëzim, sepse vërtetë në atë familje gëzim më të madhë nuk pati. I lutej Zotit t’i japë jetë asaj e ta martojë, ta shihte shtëpinë të mbushur me nipa e mbesa. Xha Hetemi nuk arriti të jetojë shumë gjatë. Shtatë vite më vonë ai ndërroi jetë, por të paktën e la trashëgimtarin pas vetes. Nënë Mirja iu betua se ajo do të kujdeset për djalin e tyre, se do ta edukoj, do ta burrëroj e do ta trimëroj. E mësonte vogëlushin si ta mbante armën, si ta përdorte, si të gjuaj me të. Kishte dëshirë qe ai të burrërohet dhe të bëhet një trim. Kishte frikë nga fqinjët se do t’i bëjnë ndonjë të keqe djalit sapo të rritet. Aq sa e donte ajo edhe vogëlushi e donte shumë. Flinte me të në një shtrat dhe nuk i ndahej për asnjë moment edhe pse e dinte se nëna biologjike nuk ishte ajo. Bile, shumë herë me fëmijët e fshatit grushtohej kur ata i thonin, se ajo nuk është nëna jote, por është njerka.
Ajo çdo herë i fliste djalit për Monin, i tregonte sa i dashur ka qenë, sa trim e besnik ishte ai. I tregonte sa zë të bukur që kishte dhe si dilte shumë herë në një skaj të oborrit, apo edhe atje në kodër dhe e mirrte edhe çiftelinë me të cilën instrumentonte shumë bukur dhe këndonte. I thoshte se ai kishte ditur ta përdorte armën shumë mirë dhe se ishte në gjendje të gjuaj në shënjestër në një largësi bukur të madhe.
Kur fliste nënë Mirja për Monin, i qeshte nuri. Shpesh herë shkonte me të përdore pranë varrit të Monit! I tregonte edhe për shpërnguljet që ishin bërë dhe pse ata ndodheshin në atë rreth dhe quheshin “muhagjer”!. Vitet kalonin dhe edhe nënë Mirja nuk ndihej mirë me shëndet. Një ditë u ndie shumë keq nga një dhimbje në gjoks, e cila edhe i solli vdekjen. Vogëlushi ishte rreth të njëmbëdhjetave, kur edhe nëne Mirja ndërroi jetë. Ai qau në dënesë. Nuk mund ta paramendonte jetën pa nënë Miren edhe pse e kishte edhe nënën që e lindi.
Nuk thonë kotë: – “Nënë është ajo që të rrit jo ajo që të lind”!Frika qe ajo e pati, se fqinjët një ditë do t’i bëjnë djalit të tyre ndonjë të keqe, ishte një parandjenjë e saj e qëlluar. Vërtetë ashtu ndodhi. Fqinjët filluan të sillen ne mënyrë shumë të poshtër dhe të egër ndaj vogëlushit. I dilnin në rrugë, ia zinin pritën, e frikësonin dhe e mallteretonin shumë here. Një ditë kur ai nuk kishte qenë në shtëpi, sepse i duhej të punonte si shërbëtorë e të siguronte kafshatën e gojës, ata i kishin hyrë në shtëpi dhe ia kishin rrahur nënën deri në alivanosje dhe e kishin përgjakur të tërën. Kur djali erdhi në shtëpi e gjeti nënën gati gjysmë të vdekur dhe të përgjakur. U mërzit shumë dhe morri armen dhe vendosi t’ju hyjë në shtëpi e t’i vrasë të gjithë. Por nëna duke qajtur e luti dhe iu përgjërua që të mos bëj ndonjë bela. Kishte frikë e gjora sepse ky ishte i vetëm dhe ishte vetëm dymbëdhjetë vjeç. Ndërsa, ata ishin shumë dhe të gjithë burra, disa edhe rreth mbi të dyzetat. Dhuna nga fqinjët u shtua me të madhe, sa që një ditë i kishin dalur në prite\ë gjashtë apo shtatë pre tyre me shkopinjë të drurit, bukur të trashë dhe tentonin ta rrihnin, ndoshta edhe ta mbysnin. Djali u tremb kur i pa. I luti me fjalë të mira që t’ia lironin rrugën, por ata filluan të tallen me të për mirësjelljen e tij. Kur njëri nga ata e ngriti dorën lart dhe tentoi ta godiste në kokë, me shkopin e drunjtë, djali beri dy hapa mrapa dhe e nxorri revolen, të cilen nënë Mira ia kishte falur dhe e kishte porositur që kurrë të mos delë pa armën në brez. Ata filluan të qeshin me të madhe, kur ja panë revolen në dorë dhe i thanë:
– Shihe, shihe, qenka bërë burrë djali, paska edhe revolver!
Ky i luti të mos i afrohen afer qoft edhe vetëm një hap, por ata e “hëngrën në sy” dhe filluan t’i vërsulen. Kur djali ngrehu gishtin në këmbëzën e revolverit dhe arma shkrepi, djali ngase ishte sa i vogël me moshë aq edhe i dobët nga fiziku, nga e krisura e armës u rrëzua. Ata lëshuan drunjët dhe ia dhanë vrapit për të ikur. Ai u ngrit në këmbë shpejt e shpejt, e morri armën e cila i kishte rënë në tokë dhe vuri re ca pika gjaku. Shpejtoi hapat për në shtëpi dhe i tregoi nënës gjithë ndodhinë dhe vendosi ta braktisë fshatin, sepse përndryshe mund të vinte edhe më e keqja. Ata e dinin se ky ishte i vetëm, vetem me nje nene plake. Motrat i kishte të martuara më larg dhe askend nuk e kishte afër vetës. E morri nënën para duarsh dhe në një torbë krahu futi ata pak ushqim që e kishin dhe vendosën të largohen përgjithmonë nga ai vendë. Nuk dinte nga të shkonte dhe kah sytë kembët, siq thonë. Ashtu duke ecur, ishte i lodhur dhe i katandisur në shpirtë i zuri nata në mal. Atë natë bënë një sy gjumë aty dhe me të zbardhur sërish morrën rrugën. Fshat pas fshati, arritën në fshatin Koliq, ku aty ishte e martuar një vajzë e njerës motër. Qëndruan disa netë aty dhe më pas u nisen drejt Prishtinës. Mbas shumë vështirësive, më në fund u vendosën në një shtëpi të marrë me qira.Kështu, për djaloshin dhe nënën e tij, filloi një jetë e re. Filloi të hulumtoj për ndonjë punë dhe të krijoj shoqëri me njerëz të mirë. Pas disa vitesh për fat u takua me një njeri të mirë i cili quhej Ibrahim i cili bashkë me familjen e tij kishte qenë i shpërngulur në Izmir të Turqisë, por kishte qëndruar vetëm gjashtë muaj atje dhe kishte ikur dhe ishte futur sërish në Kosovë. Mbas një kohe, kur ai i pa sjelljet e tij shembullore dhe e vuri re se ishte një djalë i fjalës e i sjellshëm, e morri në shtëpinë e vet dhe ia lëshoi një dhomë me qira dhe punonin së bashku me djemt e tij. Vite më vonë, kur djaloshi u rrit, Ibrahimi e bëri dhëndërr të vetin. Sapo i grumbulloi ca para, vendosi ta blente një shtëpi dhe krijoi familjen e tij. Ai ndërroi jetë ne fillim të dhjetorit 1997, ku ne ceremoninë a varrimit morrën pjesë qindra vetë ku para tyre Adem Demaçin e lexoi një letër falenderimi dhe mirenjohje për kontributin e tij dhe gjithë familjes ndaj çështjes sonë kombëtare.! Falë vullnetit të nënë Mires, asaj burrëreshe zemër mirë, e cila e sakrifikoi vetën dhe dashurinë e saj ndaj burrit, familja e xha Hetemit u shtua dhe djaloshi e rriti familjen me katër djem dhe dy vajza (ku fëmija më i vogël jam unë), më pas me shumë nipa,mbesa dhe stërnipa. Por, përndjekja e UDB-së jugosllave nuk e la te qetë, sapo djemt e tij u rritën ai dhe familja e tij, kaloi katrahura e persekutime të tjera, të cilat nuk e lanë të qetë gjer në vdekje.Qoftë i përjetshëm kujtimi i asaj nëne zemërmirë e burrëreshë dhe lusë Zotin që shpirti i saj të jetë në Parajsë së bashku me dy engjujt e saj (djalin e saj të vetëm qe ju vra për Lirinë e Atdheut dhe djalin e burrit qe ajo e pranoi s’i djalin e saj, përndryshe babain t’im që aq shumë i deshti, pa i harruar edhe vajzat e saj!.

NUSE SHQIP NË MOLLËN E KUQE
Atdheu im sa herë është tkurrur,
braktisur me dhunë
nga shqiptarët e mi,
duke marrë me vete vetëm emrin “shqiptar”,
me lot në sy,
zemra duke qajtur me ngashërim.
Gjyshi im ruam edhe sot,
mbiemrin e vjetër “Maqedonc”,
Nn kohën kur gjyshja ime
u bë nuse në Mollën e Kuqe,
në vendin ku flasin shqip
vetëm eshtrat nën dhe,
ose ndonjë zog që andej i bie fluturim
dhe këndon emrin e atdheut im,
poemën time të kafshuar
nga të katër anët,
me emrin Shqipëri.

shkruan: ©Makfire Maqedonci – Canolli

Na ndiqniFacebook 

Bëhuni fans të  REDAKSISË Medvegja 
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë

Share

Posta e Kosovës gjallëron Medvegjën

Posta e Kosovës me pullën postare gjallëron Medvegjën

Posta e Kosoves me leshimin e pullave postare ne vazhdimesi po perkujton Deshmoret, veshjet dhe kulturen e Medvegjes, kohe me pare perkujtoj Hashim HAJDINI nga Tupalla e Medvegjes i ren gjat luftes se fundit ne mbrojtje te pragut te shtepis e dinjitetit kombetar ndersa kesaj radhe veshjen Popullure te Medvegjes (kjo pullë postare per veshjen Medvegjase i eshte referuar vajzes Elhame SALIHU nga Tupalla foto e realizuar nga Albert SALIHU në vitin 2012) .
Veshjet ne kete trevë nuk kan edhe aq shume ndryshime mes fshatrave por thuhet se si reference ka qene perhere Tupalla vendbanim gjithemon i banuar etnikisht 100 % shqiptar ku aktualisht ka nje numer mjaft te vogel banoresh qe u shperngulen duke i diskriminuar dhe perndjekur pushtuesi.

Me veshjen popullore lirisht munde te themi po krenohen te gjitha viset e trojeve tona eshte nje veshje me vlera te veqanta.

Tupalla eshte vendelindja e Akademik Idriz AJETI, heroit Zenel dhe Hashim HAJDINI , vllezerve XHEMA dhe shume e shume aktivisteve te çeshtjes kombetare

Ne vazhdimesi disa Foto ,Poezi, kenge dhe Video te kesaj hapsire shqiptare e pushtuar nga Serbia ndersa e harruar nga Qeveria e Tiranës dhe Prishtinës por jo edhe nga populli  » Medvegja eshte nje nga rrenjet e fundit e Sanxhakut të Nishit që po thahet «  Andaj nje numer i madhe i banorve ne kosove e deri ne Turqi kan origjinen nga kjo ane, prandaj i besojm thenjes se  » Gjaku nuk behet uji  » dhe Medvegja me viset tjera te ngelura jash kufijve aktual te Kosoves dhe shqiperis nuk do te harrohen.

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koço Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim , Hashim Thaçi,Isa Mustafa,Presidenca , Kryeministria,Teuta Nunaj, Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, LOBI EURO-ATLANTIK SHQIPTAR. Malësia ,Migjeni,zgjedhjet ,vota

MALLI E DHIMBJA KURRË S’KA ME U SHU

Qaj Medvegja ime
qaj e mos u ndalë,
ah akoma ty e mira ime
po të hapet ai varr!

As për së vdekuri
fëmijët nuk t’i lënë të qetë,
edhe ata pak të gjallë të mbetur
sërish janë duke t’i ndjekë!

Qaj Medvegjë për Mollën e kuqe
qe rrënjët jan duke ju tharë,
se degët e saj gjithandej
nëpër botë janë shpërndarë.

Qaj Medvegja ime
vajin mos e ndalë,
e loti yt u bëftë mallkim
për ata qe dhimbjen tënde s’po e ndiejnë.

E bashkë me ty po qajnë
të gjithë fëmijët e tu,
se malli e dhimbja për ty
kurrë s’ka me u shu!

©Maki Maqedonci – Canolli

STAFFI i Redaksisë MEDVEGJA & Tupalla
na ndiqni në FACEBOK

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koço Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim , Hashim Thaçi,Isa Mustafa,Presidenca , Kryeministria,Teuta Nunaj, Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, LOBI EURO-ATLANTIK SHQIPTAR. Malësia ,Migjeni,zgjedhjet ,vota,malesia e gallapit..,LOBI,Autostrada Morinë-Merdare,skenderbeu ,shtatorja ,Lapidari,Kumanova,Fahri Xharra,Ali Hajdini,Birul Murati, Malësia e Bujanocit,deputeti Fatmir HASANI , Riza HALIMI , Shaip Kamberi,Nene Tereza , Mere Teresa,Takimet e Gallapit 2016 ,Rapsodët,skender Jashari,Zgjedhjet ne Mal të Zi, te burgosurit politik, krimet e luftes , historia shqiptare , sporti,Teuta NUNAJ,Dr.Sadri RAMABAJA, Forumi Shqiptar për Zhvillim Ekonomik në Serbi (AFEDS),Arkitekt Arber SADIKI

Share

NE SHENJE TE 24-VJETORIT TE VDEKJES DHE 35-VJETORIT TE ATENTATIT TE ATDHETARIT, Din EGRIU

 

NE SHENJE TE 24-VJETORIT TE VDEKJES DHE 35-VJETORIT TE ATENTATIT TE ATDHETARIT, Din EGRIU

Më 24 prill   mbushen 24 vjet nga dita kur pushoi së rrahuri zemra e atdhetarit të palodhur i Komunitetit të shqiptarëve në SHBA, apo siç e quanin i madh e i vogël – Daja Din, zemra e babait, vëllait dhe xhaxhait tonë, Din Egriu. Në këtë muaj mbushen 16 vjet nga vdekja e nënës, motrës dhe kunatës sonë – Anifet Egriu. Kurse, më 27 prill , mbushen plot 35 vjet nga dita kur UDB-ja fashiste serbosllave organizoi atentat ndaj aktivistit te palodhur të çështjes së pazgjidhur kombëtare, Din Egriut

Meqë ky përvjetor përputhet edhe me përvjetorin e vdekjes së aktorit kryesor të filmit ”Kosovë, shqiponjë e robëruar”-Din Egriu, kemi obligim moral që të shkruajme ca fjlalë për ate aktor e atdhetar të palodhshëm dibran, i cili me tërë qenien veproi dhe dhe sakrifikoi gjithëçka për komb, për atdhe e për Kosovë ishte dhe Din Egriu, apo siç e quanin bashkëkombasit tanë në Amerikë e gjetkë -Daja Din. Reshat Sahitaj.

Me 27 prill , mbushen plot 35 vjet nga dita kur U D B-ja fashiste serbo-sllave organizoi atentat ndaj aktivstit te palodhur të çeshtjes së pazgjidhur kombëtare, Din Egriut.

Ishte mbrëmje e ditës së shtunë. Si zakonisht Dini rrinte vonë në zyrën e tij në Brooclyn, të cilën e kish furnizuar me literaturë kombëtare e gazeta të ndaluara ne ato vite nga sistemi diktatorial jugosllav. Rreth orës 21 e 30 min. pas disa telefonatve të bëra në çdo çast, kuptova se diç s’ishte ne rregull, ndaj me vrap shkova në zyrë, qe gjindej rreth 200 m. larg banesës sonë. O Zot, o Zot, ç’me pa:

-Dera e zyres ishte e hapur, kurse në dysheme i larë krejt gjakë gjindej i shtrirë bashkëshorti im i shtrenjtë-Dini. Ishte pa frymë, s’lëviste fare dhe s’jepte shenja jete. Në murë qëndronte lëvarur receptori i telefonit dhe aty kuptova se Dini s’ka mund të telefonojë. Së pari kërkova ndihmen e shpejtë, mandej u telefonova djemve: Naxhiut e Naimit që të vijnë në ndihmë, rrëfeu bashkëshortja e Dinit-Anifetja e ndjerë.

Pas dy muaj qëndrimi në spital, mesuam nga goja e Dinit se, mbrëmjen e 27 prillit, tri veta të maskuar e me shufra hekuri e kanë qëlluar, duke brohoritë në gjuhën e tyre:

-Ja ku e ke Kosovën Republikë!

Për këto punë Dini s’kishte frikë,

kur iu kërcnuan jetën me ia fikë,

me këmbëngulje ai kërkonte,

të bëhet Kosova Republikë ! -XH. Isufi

Pas atentatit, Sigurimi Shtetror Federal Amerikan (F B I), e mori në mbështetje.

Pra, më 24 prill ’92 vdiq Din Egriu, ndërsa, më 30 prill, trupi i tij u varros me nderime në vendlindjen e tij të dashur, në Dibrën e Madhe të Kosovës. Vdiq atje ku i deshte shpirti në Shqipëri, me fjalët e fundit në gojë: Kosooovë! Gjashtë ditë rrjesht, Ambasada serbo – sllave s’ lejonte që arkivoli i tij të dërgohet në vendlindje e të kryhej në mënyrë sa më madhështore, ashtu siç e meritonte ceremonia e varrimit. Mirëpo, falë përfaqësisë diplomatike amerikane dhe me urdhërin e saj, u vendos që nëpër vendkalimin kufitar të Bllacës, në afërsi të Dibrës, të kalojë kufoma e të ndjerit e të varroset në vendlindje.

Dini, edhe i vdekur qe tmerr për shovinistët sllavë. Vdekja e Dajës Din,siç e thërrisnin u prit dhe indinjim të thellë nga të gjithë dibranët. I madh e i vogël dëshironin të merrnin pjesë gjatë homazheve të varrimit.Mirëpo,që të pengohet cermonia e varrimit, pushtetarët maqedono mëdhenj përgatitën skenar se gjoja për shkak të trazirave që kishin ndodhur në Dibër, dy javë para vdekjes së Dinit, në mes qytetarëve dibranë dhe policisë, në të cilën përleshje u lënduan 8 policë, ndërsa njërit prej tyre iu dha flaka,u dog j dhe u lëndua rëndë. Pra, ky qe shkaku kryesor i pushtet mbajtësve maqedonomëdhenj që pengonin ceremoninë e varrimit. Ata ishin të sigurtë se tërë homazhi i varrimit do të shndërrohej në protestë masovike të dibranëve, ndaj urdhëruan që, arkivoli i të ndjerit të mos lëshohej këndej kufirit para ora 20 i natës, ndërsa, në ora 21 e 30 min. nisi arkivoli në drejtim të varrezave dibrane. Në ato çaste, disa riga shiu filluan të pikojnë mbi fëtyrën e tij.

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat
Anifet dhe Din Egriu

Edhe qielli vajton për Dinin tonë bujar e të përvuajtur !-Thanë disa dibranë. Edhe pse varrimi u krye natën në të errët. Edhe pse shumica e qytetarëve s’dinin se do të kryhej natën varrimi, ashtu nëpër terr, përmes dritave të automobilëve, iu dha përshëndetja e fundit dhe u ndanë përgjithmonë shumë të afërm, miq, shokë e dashamirë nga Dibra, Shqipëria e Kosova. Personifikim Për herë të fundit vërejtëm fëtyrën e tij të çelur, aq të bukur me buzën pak në gaz, sikur deshte të na thonte: -Që nga viti `81, njëmbëdhjetë vjet flejta në dysheme, pa dyshek e jastëk, ashtu siç flejnë të burgosurit shqiptarë në kazamatet serbo-sllave.Në po tënjetjtin vit të shpërthimit të demonstratave gjithëpopullore në Kosovë, U D B-eja famkeqe,përmes agjentëve tësaj, me shufra hekuri organizoi asgjasimin tim. Pas 24 orësh gjakderdhjeje, alivinosjeje dhe dy muaj i shtrirë në spital, përsëri mbeta gjallë dhe, në çastin kur duhej të jap shpirt, iu drejtova atij që deshi të më merr jetën: -S’ vdes pa u bërë Kosova Republikë !

-Emblemet e mia të punuara prej metali, me mbishkrimin: -Kosova Republikë u shpërndanë anë e kand botës dhe gjëndeshin në duart e protestuesve.Flamujt jugosllav më shkaktonin alergji dhe, sa herë që më jepej rasti, i djegia së bashku me bashkëshorten time, Anifetin. Andaj, gjithmonë na trajtonin armiq të përbetuar të Ish Jugodslla visë.Treta gjithçka pata për çështjen madhore kombëtare. Ndërroi jetë në Tiranë, tek te afermit e tij, me fjalët e fundit në gojë: -Veprova me perkushtim, pa u lodhur për Kosovë, për Atdhe e për komb! Ky qe një odise i shkurtër i përjetimeve dhe vuajtjeve të luftëtarit për lirinë e popullit të vet, që ia dedikuam me rastin e 24-vjetorit të vdekjes së babait, vëllait, xhaxhait dhe kunatit tonë -Din Egriu. E përkujtojmë me pietet e lotë akoma të patharë, djemtë e vajzat:-Naimi, Emini, Diana e Dhurata, mbesa Iliriana, vëllezërit e motrat: -Nushi, Ibrahimi,  Nezverja nga Dibra, SH B A dhe Suedia.

Shkruan: Munir Dovolani,babai i Yllit te vallezimit ne SH B A, Driton Dovolanit, alias Tony.

Ne, një grup shokësh nga SH B A, me pietet përkujtojnë Përvjetorin e vdekjes së atdhetarit-Din Egriu: Kaluan 16 dhjet vjet pa Dajën Din, siç e thërrisnim të gjithë në mërgim, Din Egriun nga Dibra e Madhe e Kosovës, siç na thoshte ai, pa të cilin s’mund të mendohej të organizohej demonstratë, grevë urie, peticion apo ndonjë manifestim tjetër fare pa prezencën e tij. Ashtu të stërvuajtur, të djegur e të përvëluar, të krusur, por kurrë të nënshtruar, mund ta takojshe në të gjitha metropolet e Amerikës dhe të Evropës duke brohoritë e trokitë në çdo institucion politik e diplomatik për të drejtat dhe çlirimin e gjithe popullit shqiptar.

Ne, të gjithë kurbetçarët e përkujtojmë dhe parafytyrojmë gjthmonë Dajën Din, atë burr 58 vjeçar, që asnjëherë s’ i pushuan këmbët edhe në vitet më të vështira të pleqërisë, me shëndet shumë të ligë e të tretur në mërgim, veçanërisht, pas atentatit që në zyrën e tij, në prill të vitit 1981, ia bëri UDB-eja cetnike sebro-sllave. Ashtu i sakatosur marshonte sa herë që e lypte nevoja rrugëve të botës, posaçërisht në rrugën 47 -të Nju Jorkut, para O K B-së, të cilin nga gjithë ajo masë e madhe demonstruesish mund ta dalloje llehtë, sepse, si zakonisht në çdo demonstratë i shoqëruar nga bashke shortja e tij, z-nja Anifet, Shote Galica e Dibres, mbanin plisa të bardhë si bora dhe Flamujt kombëtar mbi krah. Poashtu, prej së largu mund ta vëreje fëtyrën e tij të rrudhur palë – palë, që simbolizonte hartën e coptuar të popullit tonë, i cili, si pjesëtar i këtij populli përjetoi të njëjtin fat.

Aq shumë rrudha i ishin formuar në fëtyrë, sa dhe vetë Bashkësitë që i kemi, si brenda trojeve shqiptare, gjithashtu edhe të shpërndara nëpër botë. Predikimi i Dajës Din ishte shumë i bindshëm e modest: – vetëm ta shoh Kosovën të lirë, të pavarur e të bashkuar me të gjitha trojet shqiptare! Shtëpia e Dajës Din ishte konak dhe odë pritjeje për të gjithë shqiptarët. Ajo, me fotografitë e patriotëve të Rilindjes sonë kombëtare e të heronjëve të rënë për liri, u shndërrua në Muze të kombit. Çdo pjesë e hapsirës së shtëpisë që jetonte Daja Din ishte stolisur me shenja e simbole kombëtare.

Në ball të murit ishte vizatuar harta e Shqipërisë me të gjitha trojet etnike, me mbishkrimin-Shqipëria; të cilën aq shumë e deshte dhe gjithmonë na thoshte: -Dua që zemra të më pushojë së rrahuri në Shqipëri dhe, në Dibrën time të më varrosni. Dëshira e Dajës iu plotësua. Plot para 19 vjet, ndërroi jetë atje ku i deshte zemra, në Atdheun e përgjysmuar dhe u varros me nderime, atje ku i deshte shpirti, në Dibrën e tij shumë të dashur e të okupuar që nga viti 1913. Kështu pushoi jeta e një atdhetari e luftëtari të palodhshëm për liri. Ai gjithmonë do jetojë i gjallë në zemrat tona.

Me nderime e respekt e përkujtojnë vëllezërit:Munir dhe Muharem Dovolani -Kenerik, shokët: – Ismail Gjonbalaj, Nazmi Kosova, Baudin Sela, Gjeto Sinishtaj, Ndue Camaj, Haxhi Maqëllara, Bardhyl Pustina,Namik Oruçi, Xheladin Pjeça, Burhan Mela, Sulejman Borova, Lavdërim Cami, Mustafa Vraniqi dhe shumë shokë e miq të tjerë nga Dibra e Madhe, SH B A, Shqiperi, Kosovë e Skandinavi.

NYJORK – SH B A.  Me nderime:-Munir Dovolani

Elegji dedikuar Din Egriut

Daja Din, o im vëlla,

kurrë s’kemi me të pa,

gojëmjalt zemër çeliku,

vdekja shpejt ty të fiku.

Vdiq i ri në Shqipëri,

në atdheun amë të tij,

patriot e i pashoq,

fëmijët e shokët i doq.

Gjith’ shqiptarëve keq u ra,

që ai shpejt nga ne u nda,

patriot me besa-besë,

të gjithëve na ka lënë mbresë.

I la pas gruan dhe fëmijët,

ata sot gjënden n’Amerikë,

la dhe vëllaun-Ibrahimin,

që nga Evropa jep informimin.

Daja Din të qofsha falë,

Kosovës zot i ke dalë,

s’kurseve djers’ e pasuri,

për t’ardhmen e brezit të ri.

New Jork, më 28 prill 1993 v.

Shkruar nga bashkatdhetari:

Demir Oboku


Elegji kushtuar Din Egriut

Shqiptar kur humbesh
e rrugën s’e din,

mos u brengos shum’

se t’tregojn’ veprat e Bacës Din !
Në Dibrën e bukur të coptuar,

nuk u lodh duke punuar,
që shqiptarët të bashkohen,
nga robëria të çlirohen.
Për këto punë s’kishte frikë,

kur iu kërcnuan jetën me ia fikë,
me këmbëngulje ai kërkonte,
të jet Kosova Republikë !
Kështu menduan se ai ndalet,

për atdheun kur të folet,
por nuk ndalet ai që jep besë,

n’ Nyjork mësyn dyert e O K B-së.

Këtu shqiptarët prezentonte,

t’drejta t’plota për ta kërkonte,

për shqiptarët të vendosin,

të mos i shtypin e sakatosin.

Të na kthehen trojet tona,

kështu ta ndreq fajin Evropa,
Baca Din për kët’ trimëri,
do të hysh në histori !
Atje tej, n’Amerikën e largët,

me avull e tymë pa mbarim

përvëloi si dielli i Mesdheut

zemra e pariotit Abedin.

Sundsvall-Suedi

Xhezide Isufi-arsimtare nga Mitrovica e Kosovës

Shkruan , Prof.Ibrahim EGRIU

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni fans të Faqes Medvegja REDAKSIA 

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

Share

30-vjetori i vdekjes së Mesuesit të popullit z. Abdi Begu-Haxhiu

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu

 

Mësuesi i devotshëm dhe pishtari i dijes që jeton në mbamendjen e shumë gjeneratave të intelektualëve dibranë e shumë viseve të tjera shqiptare të Maqedonisë ku ka jetuar e punuar. Lindi në Dibër të Madhe, më 24 maj të vitit 1919, në nje familje të ndershme e atdhetare dibrane. Shkollën fillore e kreu në vendlindje dhe pas kësaj regjistrohet ne Normalen e Elbasanit, te cilen e kreu me sukses ne vitin 1939.

 

30 vjet mesuesi f01
Abdi Begu – Haxhiu
(24.05.1919 — 22.10.1984)

 

Pas kryerjes se Normales emrohet mesues ne fshatin Klloboçisht te rrethit të Dibres dhe njëkohësisht punoi ne kurset per zhdukjen e analfabetizmit në fshatin Prisojnicë të Dibres. Pas kesaj, ne vitin 1943 emërohet mesues ne vendlindje ku punon deri më 1944. Prej këndej e transferojnë në Kasriot të Peshkopisë, ku punoi deri në vitin 1946 dhe, nje vit me vonë ushtroi detyrën e mësuesit ne Zërqan të Peshkopisë. Në periudhën 1947-1952 punoi si mesues dhe drejtor ne shkollen “Liria” te qytetit te Shkupit dhe, ne nderkohe u angazhua palodhshëm ne kurset pedagogjike te Tetoves e Kumanoves, ku me program te pershpejtuar pergatiteshin mesues per shkollat shqipe te Maqedonisë. Perfundimisht rikthehet ne vendlindje ku punoi pa ndërprerë deri në qershor te vitit 1984, kur dhe shkon ne pension te merituar, pas shume vitesh te sukseshme ne edukimin e shume brezave te shqiptarëve te rinj te etshëm per dituri dhe arsimim.

 

Jane 42 vjet punë e palodhshme dhe plot zell e mesuesit dhe edukatorit patriot, Abdi Haxhiu, i cili vdiq dhe u varros në Diber, me 22 tetor te vitit 1984, i percjellë me nderime respektive nga bashkëqytetarët.

 

I takon Plejadës së Parë të pedagogëve dibranë të Shkollës Normale të Elbasanit, që ishin dhe pionierët e parë të arsimit në trevat e okupuara iliriane. Ajo plejadë përbëhej nga: -Esat Mezelxhiu, Medat Cami, Abdi Begu -Haxhiu, Irfan Oruçi, Fetah Ajdini, Isan Baholli, Zenjel Shemsiu, Skënder e Faton Daci, Irfan Tomini, Remzi Pustina, Abdi Golja, Sherif Lleshi,Ramadan Horvati, Abas Xhafa, Iqmet Kasapi, Sefedin Koleci, Xhavit

 

Kaba dhe të tjerë, emrat e të cilëve s’më kujtohen dhe, për çdo lëshim kërkojme ndjesë.

 

Tërë këta pedagogë,të përgatitur e të brumosur me die nga halla Normalja e Elbasanit, ishin shtylla e arsimit gjatë e pas Luftës Dytbotror dhe, secili prej tyre meriton hapsirë te veçantë e vend të posaçëm për kontributin e dhënë gjatë katër dekadave. Ata, qenë të parët që përhapën dijën, arsimin, kulturën dhe kryen përpjekje maksimale për zhdukjen e analfabetizmit në trojet shqiptare.

 

Intelektualët tanë më shquar, ja se si e vlerësojnë veprimtarinë e tyre:

Mësuesit e parë të Shkollës Normale të Elbasanit ishin profetë e ambasadorë të kombit tonë.Ndërsa, Sami Frashëri ynë i madh thoshte: Të mbjellim sot që të korrin nesër fëmijët tanë. Ata, mbollën dhe dhë në frut duke nxjerrë në dritë gjenerata të tëra, kurse sot, ne, dhe pas ardhësit tanë do të jemi mirënjohës për ate që pa lodhur mbollën.

Të flasësh apo të shkruajsh për Plejadën e Parë të arsimit në trevën e Dibrës, lypset shkruar faqe të tëra, por për shkak të të dhënave të pamjaftueshme,kornizat kornizat e këtij shkrimi s’na mundësojnë të shkruaj më gjërësisht për secilin pedagog veçmas, por shpresojmë se, intelektualët dhe gazetarët dibranë, do të ofrojnë të dhëna më të hollësishme.

 

LIRIA-MBI TE GJITHA

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu
Abdi Haxhiu dhe Ibrahim Egriu foto 1974

 

Punonim së bashku në Shkollën”Skënderbeu”, që më vonë sllavo – maqedonët e pagëzuan”Bashkim -vëllazërim”-Dibër. Në vitin 1939 mori pjesë aktive në demonstatat që u organizuan kundër fashizmit italian.

Ai, dyzetë vjet rrjesht si pionier i arsimit, gjeneratat e tëra i mësoi se çdo abetare fillon me mësimet e të shtrenjtës liri. Çdo kaptinë libri ka kurorë lirinë. Asgjë s’është më e shtretë për shqiptarin që nuk duron thundrën e huaj, që s’do të dëgjon urdhrin e huaj dhe që e do vendin e vet aq sa edhe dritën e syrit.

 

Shpesh herë edhe gjatë kohës së Rankoviqit kur qe i përcje llur në çdo hap, na i mësonte poezitë:- ”Tradhtari” të Hil Mosit, ”Gjuha shqipe” të At Gjergj Fishtës,”Kthimi i Skënderbeut në Krujë” të N. Frashërit etj. Siç rëfente ai, pas çdo poezie patriotike të zhvilluar në klasë, thirrej në polici dhe kërcnohej edhe me likuidim fizik. Sa herë na i kujtonte fjalët e Luigj Gurakuqit, i cili porosiste: -Njeriu s’ka ne nevojë vetëm për bukë, sepse diç të tillë mund të gjejë edhe nën thundrën e të huajve, por më së shumti ka nevojë për të siguruar gjellën e shpirtit-lirinë”.

 

Tek z.Abdiu dominonin:-ndjenja e atdhedashurisë, e fisnikrisë, e besnikrisë, e sinqeritetit, e vendosmërisë dhe qëndrushmërisë, e rigorozitetit dhe e parimitetit. E deshte atdheun më shumë se çdo kush. Një duf, valë e përvëlim ia kaplonte shpirtin nga malli e nostalgjia që ndjente për Shqipërinë dhe, kishte dëshirë të flakët ta sheh për të fundit herë e të takohet me të afërmit e vet, të cilët s’i kish pa katër dekada. Por mjerisht, porsa iu lëshua viza, lëngoi i sëmurë rëndë në shtrat dhe, ëndra e tij s’iu realizua.

 

E deshte po aq edhe Kosovën me të gjitha trojet e okupuara së bashku dhe thoshte:”Pa Kosovë e pa Çamëri, s’mund të ketë Shqipëri”-Në ngjarjet revolucio nare të 81 -shit, të tria vajzat dhe djali i tij i vetëm, Besniku, merrnin pjesë pa da në protestat e përgjakshme gjithëpopullore. Edhe pse shpesh herë, agjentët e siguri sigurimit, vinin në shkollë dhe e kritikonin ashpër z. Abdiun para qindra arsimtarë, atij s’i bëhej vonë, ndjehej krenar dhe kurrë s’iu tremb syri.Në të dalur nga mbledhja thonte:-Edhe sikur i vetmi djalë imi të flijohet në alltarin e lirisë-për Kosovën martire, nuk më dhimset ! Sepse, siç thonte Naimi ynëi madh:”Djalin që tradhton atdheun s’e do as nëna e vet ”-Atdheu do sakrifica. Pa gjak s’fitohet liria. Shqiptari e zbulon forcën e vet në dhëmbje. Më mirë të thyesh se sa të përulesh”.

 

Ndjenja e fisnikrisë: -Karakteri i njeriut njihet vetëm atëherë kur bëhet epror. Vëllezërit Qemal dhe Nexhat Agolli e emruan z. Abdiun drejtorin e parë të shkollës”Liria” në Shkup.

 

. Në atë kohë dr. Petro Janura me të kthyer nga Rumania, ngarkohet të punojë me nxënësit e klasës së tretë. Ai, me respekt të veçantë na rëfente të dyve, z. Emin Pustinës dhe mua për sjelljen fisnike të tij dhe thonte:Abdi Haxhiu ishte drejtori dhe njeriu më fisnik që takova në vitet e pas luftës.

 

Ndjenja e besnikrisë:-Shpesh herë na këshillonte:-Besnik bëhuni, por kurrë mos u besoni armiqëve e tradhtarëve. Ai i urrente pa kufi spiujt e tradhtarët. Të gjithë i besonin z.Abdiut, por tepër vështirë ka qenë të fitohet besimi tek ai. Pas shumë provave, fitonte bindjen dhe bëhej i afërt dhe i pandashëm.

 

Ndjenja e sinqeritetit, vendosmërisë dhe e qëndrushmërisë:

 

Vendosmëria dhe qëndrueshmëria zënin hapsirë të veçantë në karakterin e tij stoik e të pathyeshëm. Në vendimet dhe gjykimet ish i prerë e i paluhatshëm. Edhe pse shtatë muaj vuajti nga në sëmundje e rëndë dhe e pashërueshme në lukth, ai kurrë s’ofshami, thuaj se s’kishte dhëmbje. Ish tepër i disciplinuar, s’pinte cigare as alkohol. S’i takonte asnjë partie dhe pa rezervë e përkrahte unitetin kombëtar. Ai, s’i vlerësonte bashkëkombasit e vet në bazë partiake, rajonale apo fetare, por vetëm se në saj të kontributit dhe atdhedashurisë.

 

Sikurse shumica e pedagogëve të Normales së Elbasanit dhe tek z. Abdiu vihej në dukje rigoroziteti. Ai, kërkonte nga nxënësit që t’i përmbahen rendit shkollor:-Të jenë të diciplinuar, të mësojnë sa më shumë e t’i kryejnë rregullisht detyrat shtëpiake. Poqe se ndojnë nxënës s’u përmbahej këtyre rregullave-ndëshkohej.

 

Parimor e i përpikët:-”Njeriu pa parime dhe pa vullnet i ngjet një anijeje pa timon e busull; që e ndërron drejtimin sa herë që ndryshon era”, thoshte ai. Ishte dhe tepër i përpikët.Kërkonte prej z. Dalip Bellçishta, prej meje e prej miqëve të tjerë, të jemi të sakët, të përpikët dhe të paraqitemi në kohën e caktuar në takim, pa u vonuar asnjë minut.

Më kujtohet fare mirë shtatori i vitit ’83, dita kur nga shovinistët maqedon u vendos që ditarët dhe administrata plotësohen në gjuhën maqedone. Në shkollë mbretëronte një atmosferë e ngjeshur me urrejtje e huti. Në ato çaste, arsimtari 64 vjeçar theksoi:Dyzetë vjet rrjesht skam shkruar në gjuhën maqedone dhe as që dij të flas.

 

-Vallë, kush do të m’i shënojë orët në ditar?!- Nga dhëmbja që ndjente disa pika loti i rreshqiten zvare nepër fëtyrë. Mandej, duke hipur së bashku shkallëve përpjetë, shiqimi na u ndal në vendin ku qëndronte fotografia e heroit tonë kombëtar -Skënderbeu dhe më tha: -Ja se ç’bëjnë shovinistët e shfrenuar monist, i hoqën edhe fotografitë e fëtyrave më të ndritura të historisë e të pavarësisë sonë kombëtare. Në vendin ku qëndronte fotografia e legjendarit Skënderbe, vërehej ajo e priftit bullgar-Rajko Zhinzihov. Pas pese min. erdh nje nxenes e me tregoi se z. Abdiu kish marre infarkt. Vetetimthi, shkova ne klase e c-me pa:-Z. Abdiu i alivinosur dhe shkuma i rridhnin nga goja. Prane tij gjindej arsimtarja e vizatimit, bija arsimtarit te cmuar e te ndjere, z. Refik Qatipi, e cila me gjakftohtesi arriti t’ia nxjerr gjuhen jashte e t’ia shpetoje jeten z. Abdiut. I lumte z-njes Suzana Qatipi!

 

Një aksion i tillë nga sistemi monist i shovinistëve maqedonomëdhenj,i hapi një plagë të pashërueshme ish arsimtarit të ndjerë, z. Abdiut dhe, porsa doli në pension, nga një sëmundje e rëndë në lukth, ndërroi jetë.

 

Ne, të gjithë nxënësit e tij, e përkujtojmë me respekt e krenari këtë pishtar të arsimit, këtë patriot të dëshmuar, i cili për ne qe shembull i virtyteve të larta patriotike e njerëzore. Njerëzit si Abdi Begu-Haxhiu, janë të pavdekshëm. -Lavdi veprës së tij !

 

Meqë sot është 30-vjetori i vdekjes se tij, s’ mundem ta anashkaloj pa e përkujtua mësuesin tim të dashur, z. Abdiun, sepse prej tij mësova shumëçka në jetë. Pesëmbëdhjetë vitet e fundit të jetës së tij i kaluam se bashku me të dhe mësuesin veteran, z. Dalip Bellçishta, i cili vdiq me 30 shtator, pra, para tri javesh. Prej z. Abdiut e merrja literaturën e ndaluar nga pushteti i atëhershëm sllavo – komunist dhe, po prej tij, z. Sali Bajra dhe Jonuz Majtara thitha nektarin e atdhedashurisë.

 

Pra, z. Abdiu ishte ai qe me frymezoi e me dha shtytje që me tërë qenien kryejë ca shërbime “të vogla” për popullin tim të shtypur e shumevuajtur. Pra, unë shpesh herë kam deklaruar: “Asgjë s’kam punuar, asgjë s’kam vepruar dhe te gjitha meritat i takojne mesuesit tim shume te dashur z. Abdiut. Gjate pergatitjes se lajmeve për radio-emisionin”Zeri i Kosoves” -Suedi dhe SH B A, gjatë diteve te shtuna, te diela e te hena, duke shkruar nga 30-40 faqe me makine shkrimi e duke pirë vetem kafe e cigare, shpesh here e permendja z. Abdiun duke thene:- Ja z. Abdi, porosine Tuaj jam duke ta plotesuar!

 

Meqë sot mbushen 29 vjet nga vdekja e z. Abdiun, do e permendi dhe nje shembëll me konkret gjatë kohes se qendrimit ne Zvicer,Mesuesi im lengonte nga nje semundje te pasherueshme ne lukth. Une s’mundesha te kthehem ne Diber, nje miku im nga Kosova-Hamzë Fejza, kushëriri i Shkurtes, udhetonte per Kosove, kurse une iu luta poqe se ka mundesi te shkoje deri ne Diber, te më sjellën një kufer me ca materiale te nevojshem dhe ne nderkohe t’i ben nje vizite z. Abdiut. Ai, si perçudi nuk me premtoi se do shkoje me siguri, por me tha te shohe se si do me vijne punet. Ai, shkoi dhe, jo vetem qe ma solli kuverin, por i kish bere vizite dhe z. Abdiut.

Ja se si e pershkroi takimin me mesuesin tim:

Bashkeshortja e tij dhe djali, Besniku, porsa i treguan se ka ardhur nje mik i IMIT, kosovar qe punon ne Zvicer, menjherit siç ishte i shtrire ia brofi ne kembe dhe, me denese duke qa me tha:-Eja o te qafoj sepse sot ketu me ka ardhur Imi. U habita tha Hamza se ç’bente per Ty dhe per z-jen Meskë. Mandej, pasi pyeti holle e gjate rreth halleve, nxorri nje foto qe e mbante nen jastëk e me tha:

A e sheh kete fotografi, ketu eshte Ibrahimi, alias Imi dhe Meska, me to dhe kujtimet e tyre jetoj dhe me to do te vdes! S’ia harroj dhe sherbimin qe ma ka bere Meska vite me radhe sa here qe shkoja per vizite tek Ibrahimi.

U ndame me lote ne sy, tha Hamza dhe ate burrë aq te mençur, aq atdhetar, aq mikeprites e aq trim kurrë s’do ta harroj.

Lajmin per vdekjen e tij ne Zvicer e pranova porsi rrufe.

Per mua personalisht, z. Abdiu ka qenë dhe do te mbes deri ne frymen time te fundit, njeriu me i dashur ne bote. Nuk ka pasuri me te madhe ne bote se miku i mire.

Lavdi vepres se tij dhe shpirti le t’i prehet plot drite!

Shkruan me dashuri e respekt:-I. Egriu me familje

Per tu njohur me hollesisht per Biogragin e autorit prof.Ibrahim EGRIU lexoni ketu AUTORI

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni pjesë e Faqes Medvegja REDAKSIA   https://www.facebook.com/medvegja.redaksia

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

Share