Archives de catégorie : Shqipëria E

Danaj: Kush e ka radhen ?

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koço Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim , Hashim Thaçi,Isa Mustafa,Presidenca , Kryeministria,Teuta Nunaj

Danaj: Kush e ka radhen ?
Ne fillim ishte Toplica, Molla e Kuqe, pastaj radhen e kishte Tivari, Ulqini e Plave Gucia. Me vone i erdhi radha Velesit prilepit Manastirit. E me vone i erdhi radha Camerise.
Po tani kush e ka radhen? E ka Medvegja, pastaj Bujanoci. E ka radhen Kosova Veriore.
Pse? Qe te na thone jini europiane. Kush? Ata qe kur erdhen ne keto troje na gjeten vetem ne.
Pra te tjeret duke trembyer trojet tona u bene europiane.
Ndersa ne europianeve shekullore na thone: Jepni akoma troje te rimerrni emrin qe kini pasur.
Dhe politikanet tane ua japin. Por prape nuk na thone europiane. Por kandaidat per europiane!!!!!
Po vazhduam te bindemi
Po vazhduam te leshojme. Po vazhduam te ulim kurrizin mos u habitni qe neser te na thone: pse quheni shqiptare? Me mire quajuni toske gege kosovare leber etj qe te jini europiane. Dhe te jeni te sigurte se do kete politikane qe do jene dakord dhe me kete kerkese. Por do te kete mijra dhe mijra shqiptare qe nuk do ta pranojne. Qe do pranojne me mire nje fund te tmerrshem se sa nje tmerr pa fund. Qe do te pranojne te jene me mire Permendore Nderi se sa Statistika Turpi. Vec ky do te jete dhe fundi i ketij kontinenti qe quhet Europe dhe qe dot shtrihet nga Kapo Di Roka ne Portugali deri ne Uralet ne Rusi.

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni fans të Faqes Medvegja REDAKSIA 

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

Share

Ismail Kadare ma i fuqishëm në Paris për çështjen kombëtare!

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim

Ismail Kadare ma i fuqishëm në Paris për çështjen kombëtare!

 • Kushtuar për  80 vjetorin  e lindjes së Ismail Kadaresë , i  sjellim dhe rikujtojmë ligjëratat dhe  deklaratat e tij vizionare, karshi kohës aktuale që po e përcjell kombin shqiptar edhe në shekullin e 21-të.

 • Shqiptarët, popull me rëndësi në Ballkan dhe Evropë. Rrugë tjetër për shqiptaret nuk ka, pos orientimit nga Evropa dhe shtetet perëndimore.

 •  Kadare u përul me kërkim falje pranë fërkimeve dhe kritikave ndaj Dr. Ibrahim Rugovës.

Vjeshta e vitit 1990 Ismail Kadarenë e gjeti të pakënaqur me sistemin dhe regjimin në Shqipëri nga e cila vendosi të largohet nga Shqipëria dhe të qëndrojë në Paris. Shkrimtari u përball me një gjendje të pa shpresë me “mungesën e ndryshimeve demokratike”atje . Ai krijimtarinë e tij nuk u ndali, por e ngjeshi penën edhe ma tepër në Paris. U bë edhe ma i fuqishëm për çështjen tonë kombëtare.Në vitin 1990 e më pas vepra e tij bëhet shprehja më e fortë e  vlerave gjuhësore dhe artistike të shqipes letrare. Ismail Kadare është laureat i shumë çmimeve letrare kombëtare dhe ndërkombëtare.
-Krijimtaria e tij, me 1994 e bëri anëtar korrespondent të Akademisë së Shkencave Morale dhe Politike të Francës dhe anëtar i jashtëm i ASHAK. Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare mbushi 80 vjet por aktualiteti dhe intelekti i tij qëndron shumë  i freskueshem . Ai është vlerësuar lart nga gjithë skena e kulturës botërore.
-Ismail Kadare është një figurë aq madhështore që i dha letërsisë shqiptare një maksimum voluminoz të veprave të veta , duke u frymëzuar dhe paraqitur realitetin nga një fushëveprim i një sistemi komunist. Nga rrethanat e atilla doli me vepra dhe romane që kanë lëne gjurmë duke e pasuruar thesarin e letërsisë sonë shqipe por edhe letërsisë botërore.

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim 

Ne populli shqiptar duhet të jemi shumë krenar , që një njeri dhe një gjeni e rangut të këtillë ,që  lindi dhe doli nga djepi i kombit shqiptar.
-Vlerat e tij janë në gjithë rrafshin kombëtar. Është i dashur ,pos asaj që ka vlerat në letërsinë shqipe,ai është një largpamës edhe në proceset politike dhe padrejtësitë që ju serëvuan shqiptarëve gjate historisë. Mosha e 80 vjetorit te lindjes Ismail Kadarenë shpesh e gjënë edhe në mesin e mërgatës shqiptare nëpër Evropë me orë letrare ,simpoziume dhe takime kulturore.
-Shumë mërgimtar u ndien të privilegjuar që u takuan me gjeniun e letrave shqipe,që e panë me sy , dhe e dëgjuan me veshët e vet! Ismail Kadare,veprat e të cilit janë përkthyer në 45 gjuhë të botës është një kryevepër për ne shqiptarët.
-Me thyerjen e kornizës nacionale në fushën e letërsisë zoti Ismail Kadare kaloj në figurën e shkrimtarit me dimensione të rralla botërore, ai ma nuk është shkrimtarë vetëm  i shqiptarëve po është shkrimtar i botes.
-Më 28 Janar mbushi plot 80 vjeç, kurse qyteti i tij i lindjes, Gjirokastra e ka shpallur 2016-ën si ‘Viti i Kadaresë’ në respekt të shkrimtarit me famë botërore.
Më rastin e 80-vjetorit të tij,u nderuar nga qyteti i lindjes Gjirokastra,nga të gjitha organizmat shtetërore në Shqipëri ,Kosovë, po edhe nga shqiptarët ku jetojnë në shtetet e   Ballkanit, por edhe dhe në mërgatën shqiptare. Pati manifestime edhe nga shtete tjera  qe i përkushtuan artikuj të ndryshëm lidhur me 80 vjetorin  e Ismail Kadaresë. Ai qëndron në zemrat e mërgatës së madhe shqiptare duke i kujtuar një serë takimesh  në Gjermani.

I sjellim dhe i rikujtojmë ligjëratat dhe deklaratat e tij vizionare, karshi kohës aktuale që po e përcjell kombin shqiptar edhe në shekullin e 21-të.
-Pa dyshim se takimet e tilla e përforcojnë qytetarin shqiptar të diasporës në integritetin e gjithmbarshëm në kulturën tonë, por edhe në kulturën e popujve ku jetojnë shqiptarët. Për takime të tilla, zoti Kadare thekson, se po ta njohësh kulturën tënde, din ta transmetosh atë qe e ke edhe tek qytetari i atij vendi ku jeton. Kjo ndihmon shumë shqiptaret te dalin nga izolimet qe na i kurdisën të tjerët ,por edhe vet izolimin që i bëmë vetit.

Shqiptarët, popull me rëndësi në Ballkan dhe Evropë. Rrugë tjetër për shqiptaret nuk ka, pos orientimit nga Evropa dhe shtetet perëndimore.

Kadare në prezantimin e tij në qytetin e Këllnit foli për problemin thelbësor, i cili mbeti Shqipëria me Evropën ai thekson si ma poshtë:

-Nuk ka problem të Ballkanit, ballkanas – ballkanas ose problem të Shqipërisë, shqiptar – shqiptar. Nuk ka asnjë problem të asnjë populli të Gadishullit pa qenë i lidhur me Evropën“. Ai tha se populli shqiptar bashkë me grekët dhe sllavët është njëri nga tre popujt më të rëndësishëm të Ballkanit.

 

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim 

Ai tha se ka mbi një shekull që pat lindur një teori që vetëm dy nga këta popuj duhet të qëndrojnë në Evropë, “ndërsa njëri prej tyre duhej zhdukur”,kjo ju përcaktuar populli shqiptar. Dhe kjo teori ishte kthyer në një praktikë të tmerrshme ndjekjesh, dëbimesh e vrasjesh nga sllavët dhe grekët .
Sipas platformës së tyre “Populli shqiptar, duhej të dëbohej me forcë, me ndarje, me shpërngulje, me denatyrim, duke provuar të gjitha mënyratderi në zhdukje. Madje ai theksoj se gjuha shqipe në Evropë është e vetmja gjuhë e ndaluar me ligj për shekuj të tërë. Nuk ka një gjuhë tjetër indoevropiane që është e ndaluar si shqipja dhe kjo ende nuk është shpjeguar nga historiografia shqiptare“edhe se është një gjuhë bazë për të tjerët.
-Edhe përkundër kësaj përvoje, tmerrësisht të keqe, shqiptarët nuk u ftohën me Evropën dhe nga Evropa. Përkundrazi, sipas Kadaresë, ata vazhdojnë të kenë një lloj përkushtimi me këmbëngulje drejt qytetërimit evropian, nga se shqiptarët janë edhe vet popull evropian . Ata e kanë kuptuar se s’mund të ketë Shqipëri as shqiptarë jashtë komunitetit evropian, jashtë qytetërimit evropian,jashtë kornizave evropiane .
Kadareja nga prizmi i tij për Fashizmin dhe Bolshevizmin dy përbindëshat më të rrezikshëm në shekullin XX.të i përshkruan. Ishte po vetë kjo Evropa që i ka përmbysur ato ka shpresa se gabimet  veta do ti seleksionoj edhe në dobinë  shqiptarëve…
-Këtu, theksoi Kadare, është forca e qytetërimit evropian, që edhe kur pjell një e  keqe din ta eskalojë atë. Prandaj shprehet optimist qe edhe çështja kombëtare shqiptare do të jetë ne duart e Evropës nga se jemi dhe duhet t’i bashkohemi edhe ne se rrugë tjetër për shqiptaret nuk ka, pos orientimit nga Evropa dhe shtetet perëndimore.
Kadare u përul me kërkim falje pranë fërkimeve dhe kritikave ndaj Dr. Ibrahim Rugovës.

Ismail Kadare kishte kritikuar ashpër Ibrahim Rugovën në veprën e tij “Ra ky mort e u pamë”, por shumë vjet më vonë, shkrimtari i madh shqiptar me renome botërore, e pranon se koha e ka dëshmuar se e drejta ishte në anën e Rugovës duke dhënë opinionin e tij ai theksoi:
« Është e vërtetë që e kam kritikuar Rugovën dhe Demaçin. Ju tash mund të mendoni se unë do të them se kisha të drejtë me kritiken që i bëra Rugovës. Jo, koha e dëshmoi së e drejta ishte në anën e Ibrahim Rugovës. Unë e kisha kritikuar, kisha qenë i ashpër me të, ai më fali në takimin që kishim në shtëpinë e tij menjëherë pas luftës, ishte meritë e tij. Ai vdiq në paqe, ne u pajtuam, “ishim dhe mbetëm  miq“. Kështu ka thënë Kadare me rastin e Rugovës duke e vlerësuar si një politikan dhe krijues i merituar. Ismail Kadare edhe moshën e shtyer në këtë kohë preokupohet me çështjen shqiptareve dhe bënë ftesë që shqiptarët të drejtohen nga perëndimi e jo nga ish pushtuesit dhe nga shtetet aziatike që gjithnjë kemi pasur të keqen nga ato shtete duke gjykuar sundimin e egër të perandorisë osmane ndaj shqiptarëve. Ismail Kadare u bë edhe ma i fuqishëm si mërgimtar në Parsi për çështjen kombëtare, me qe pati ndikim edhe ne shume segmente politike dhe kulturore ne shtet perëndimore për Kosovë dhe Shqipërinë.

Shkruan Asllan DIBRANI    

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni Fans të Faqes Medvegja REDAKSIA  

Autori  është publicist, ish i burgosur politik, anëtar i kryesisë së Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe krijuesve shqiptarë në Gjermani, poet, piktor dhe veprimtar shumë vjeçar për Kosovën.

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari, Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,

 Për tu njohur me autorin Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari, Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti

 klikoni këtu:

Biografin e autorit 

 

Share

Xhim XHEMA nga Medvegja jep 100mijë dollar për Katedralen

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA

 

 

Mrekullia shqiptare, afaristi mysliman në Amerikë Xhim XHEMA nga Tupalla e Medvegjes  i jep 100 mijë dollarë për Katedralen në Prishtinë

Në Nju Jork është mbajtur një mbrëmje Gala për grumbullimin e fondeve për Katedralen “Nëna Terezë” në Prishtinë.

Siç njofton korrespodenti i agjencisë së lajmeve INA, kjo mbrëmje solli plotë mirësi, dashuri, lutje e bekim fetar, kushtuar simbolit të shqiptarëve në botën e qytetëruar Nënë Tereza.

Ky manifestim do mbahet mend gjatë nga shqiptarët e Amerikës, mbasi ajo u zhvillua si gjest dashurie për tërë komunitetin katolikë shqiptarë, kudo që ai jeton në Kosovë, Shqipëri, dhe viset tjera shqiptare.

Darka u iniciua dhe u drejtua nga kongresmeni republikan i Neë Yorkut, Joseph J.DioGuardi dhe bashkëshortja e tij Shirli Klojes, si anëtarë të Komisionit për ngritje të fondeve për ndërtimin e Katedrales Nëna Tereze në Prishtinë.

Në këtë mbrëmje u mblodhën  1.3 milioni dollarë nga shqiptarët e Amerikës, por mrekullia ndodhi kur afaristi shqiptar i fesë myslimane, nga tupalla e Medvegjes Xhim Xhema, dhuroi zarfin me 100,000 dollarë.

Çka është edhe shembulli më klasiku, shembulli më i bukur i bashkëjetesës dhe harmonisë ndërfetare, që ekziston tek ne shqiptarët.

 

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA
Të dëshmuar nder vite …

 

Kontributi i vllezerve Xhim & Ramadan XHEMA nuk eshte ndal asnjehere  për çeshtjem kombetare prandaj ata qe i din veprat e tyre krenohen qe jan shqipetar ndersa ne bashkevendasit e tyre nga Medvegja mendjen dhe shpresen e kemi tek Legjendat e gjalla  qe kontribuan aq shumë ne Lirine e Kosoves ndërsa  Medvegja sot e pushtuar  ka drejt të besoj se një ditë do të kete liri edhe këtu.  Kombi jonë ka shumë  Atdhetar nga te gjitha viset , ata nuk do të pajtohen që Vendlindja e vllezërve XHEMA të ngelet e pushtuar .

 

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni Fans të Faqes Medvegja REDAKSIA  

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

Share

PROF.HAZIR SHALA, TRONDITI BEOGRADIN QË NË VITIN 1963

 

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI,hazir shala

Kryetari i levizjes kombetare shqiptare,

prof.Hazir Shala, tronditi beogradin zyrtar para me shume se gjysme shekulli, kur shkruan se gjuha shqipe ka nje trung dhe nje ortografi,duke rrezuar tezat e shovinistit me te terbuar Dushan Mugosha i cili thoshte se Kosovarishtja dhe Dibranishtja nuk kane asgje te perbashket me gjuhen e shqiperise ! Patrioti dhe atdhetari yne i madh Prof.Hazir Shala ne vitin 1963 kishte qendruar vertikalisht, gjuhesisht dhe kombetarisht njekohesisht !  shkruan  prof.Ibrahim EGRIU

I ndjeri u lind në vitin 1934, në Barilevë të Prishtinës, shkollën fillore e kreu në vendlindje, të mesmen në Prizren ndërsa në Beograd mbaroi Fakultetin Filozofik, dega e Gjuhës Shqipe, në vitin 1959. Në vitin 1964, profesor Hazir Shala ishte i dënuar me 13 vite burg, si anëtar dhe ideolog i Lëvizjes Revolucionare për Bashkimin e Shqiptarëve. Profesor Hazir Shala deri në momentet e fundit të jetës së tij ishte kryetar i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare. Veprimtari i çështjes kombëtare i orëve të hershme të përpjekjeve dhe sakrificës për çlirim dhe liri të kombit shqiptar, profesor Hazir Shala, ka ndërruar jetë më 01 shtator 2014.

Video e prof.H.SHALA

në shenjë respekti dhe përkujtimi po ju sjellim kete shkrim nga i ndjeri me vlere te madhe shkencore e historike për popullin ton të lasht ku autori ja dedikoj tërë jetën.

Nga Prof. Hazir Shala

 

Populli i tejlashtë pellazg-ilir-shqiptar, si shumë popuj të tjerë të botës po daton me një gjenealogji e gjeografi, po aq të lashtë, sa vetë krijimi i njerëzimit, në trungun shoqëror, njerëzor botëror.

Në këto kohë, shtetet e Ballkanit e përtej tij, si Shqipëria, Bullgaria, ish-Jugosllavia kriminale, Greqia e skenës terroriste e gjenocidale, kanë rreth 524.747 km2. Kjo dokumentohet; dëshmohet edhe sipas shumë enciklopedive politike. Në pjesë të këtyre hapësirave e të Mesdheut, jetonin dhe sot jetojnë, pellazgë-ilirë-shqiptarët.

 

Lashtësia e ilirëve

 

Pohojmë se gjenealogjia jonë, rrënjët, ngulimet tona, sipas dëshmive të shkencëtarëve, po ashtu të tejlashtë, siç janë: Ezopi, Homeri, Hesiodi, Herodoti, Tukididi e sa e sa të tjerë, që bota shkencore i ka të njohur, siç po e konstatojnë edhe sa e sa shkencëtarë shqiptarë, dhe dëshmojmë se sot jemi në rrugën e qartë, se vërtetë jemi njëri ndër popujt më të lashtë, me një gjenealogji e gjeografi, gjuhë e gjak, histori e flamur dhe identitet e individualitetit, integritet e interes të pandarë, historikisht dhe aktualisht.

Se jemi ndër popujt më të lashtë pellazg-mesdhetar, parailir që sipas autorëve antikë banonin në Pellgun e Egjeut, në Bregdetin e Azisë së Vogël, në Peloponez, në Greqinë qendrore, Thesali e gjetkë. Këto tani dëshmohen edhe në sa dokumente të tjera: enciklopedi, fjalorë enciklopedikë, libra, qofshin të botuara, ato edhe në gjuhë të tjera, përpos shqipes.

Sot, bazohemi në masën e duhur me të gjithë ata paralegjendarë e legjendarë, të popullit ilir-shqiptar, me ata të panjohur e të njohur, të shenjtë e të shtrenjtë, personalitete historike që kanë pasur barrën ta njohin edhe ta drejtojnë, orientojnë popullin pellazg-ilir-shqiptar siç ishin para, Bardhylit, dhe Bardhyli, Leka i Madh, Pirroja, Agroni, Teuta, Shën Konstantini, Justiniani e shumë të tjerë, të cilët ishin në krye të dinastive, mbretërive, të imperive të hershme.

 

Jubile i rëndësishëm

 

Jubileu 2400-vjeçar është përvjetori i rëndësishëm i formimit, i krijimit i jetës së shtetit ilirshqiptar. Kjo ngjarje shtetërore e shënuar në këto vite, para XX shekujve, në krye të 2400 vjetësh, është një përvjetor i lavdishëm historik. Këtë përvjetor të madh e pritëm, e kremtojmë, me modesti, por edhe me krenari të lartë kombëtare. Kremtojmë se jemi popull i tejlashtë. Kemi gjuhë shumë të lashtë. Tokë të lashtë, me histori të lashtë, flamur të Pirros, të kohëve të hershme. E shkuar shumë e lashtë, bota e antikitetit, gjithëshqiptareilirepellazge. Kur aso kohe luftohej e konkurrohej edhe me Perandorinë e Romës.

Historianët e lashtësisë pohojnë, pra, se e kanë vërtetuar, se pellazgët janë populli i tejlashtë mesdhetar, madje, paragrek dhe parailir që banonin në Pellgun e Egjeut.

Sot këtu nuk jemi për të shkruar, as për të ligjëruar historinë. Por, për t’i shënuar momentet, ngjarjet kryesore të historisë, për t’i afirmuar ato, se shkurt shqip, se edhe para 2400 vjetësh kemi pasur shtet, organizime shtetërore, e se ndër shekuj, janë bërë përpjekje për t`i mohuar, për t`i asgjësuar pellazgilirshqiptarët. Sidomos, agresorët ardhacakë panortodoksë, mijëvjeçarit të dytë, si edhe para, edhe viteve 1800, 1878, 1912, 1921,1931, e gjithnjë deri në vitin 1999, kur panortodoksët,e paraçmendur, gjakatarë të papërmirësuar, të pakërkuar falje, përpiqen ende të vazhdojnë agresionin, por, sigurisht, edhe kundër vetvetes, kundër popullit serb. Pohojmë vazhdimisht se vërtet jemi popull i tejlashtë dhe jemi tubuar për ta thënë këtë të vërtetë, të tejlashtësisë, sepse panortodoksët e kanë mohuar, dhe ende duan ta mohojnë e ta mbajnë të kolonizuar pjesën e kombit shqiptar.

 

Mbretëria ilire

 

Dhe, po del se defekti i të gjitha politikave, i taktikave ka qenë, dhe po mbetet edhe sot se, as që po mund t’u shkojë mendja, se Konventat kundër kolonialiste ka qenë jo vetëm e nevojshme, por e domosdoshme të zbatohen kundër kondominiumit pansllav, edhe në këto kohë, kundër Jugosllavisë, tani edhe kundër Serbisë agresore kolonialiste, fashiste.

Pse kështu?

Sepse, kur dihet, sipas dokumenteve të cituara, se globi tokësor deri në Luftën e Parë Botërore kishte mbi 42.7% të tokave të kolonizuara, për të cilat filloi edhe lufta, edhe u përdorën edhe konventat kundërkolonialiste që nga shekulli XVI, urgjentisht duhet kërkuar, për t ‘u vazhduar edhe tani, për t’u zbatuar kundër pansllavizmit kolonialist, agresiv, terrorist edhe në këtë kohë, të sotme populli pellazg–ilir-shqiptar, jetoi në viset e lartpërmendura edhe para dy mijë vjetëve, organizoi dinasti, mbretëri, ( si ishin: epirote-jugu, deti, Molose, Paione,-lindje, Dardane, -veriu) dhe njëra ndër më të njohurat ishte Mbretëria Ilire -deti, e Bardhylit, i cili e krijoi shtetin në vitin 393 p.e.r. dhe e mbajti për tridhjetë e katër vjet (34 vjet ) rresht në mbrojtje, me armë në krah.

Bardhyli i cili ishte i lindur në Beogradin e sotëm, të cilin thënë qartas nuk duam ta bëjmë shënimin e përvjetorit të tij, pa një qëllim afirmues historik, duke trajtuar mbretin ilir, themeluesin e Mbretërisë ilire i cili ishte me prejardhje edhe nga shtresat punëtore luftëtare.

 

Rrënjët e moçme të arbrit

 

Bardhyli fillimisht bëri kryengritje, rrëzoi nga pozita mbretin Syro dhe gjatë dyzet vjetëve luftoi mbretëritë maqedonase, zotëroi Lynkestinë, ilire, qarqet e Manastirit e të Ohrit të sotëm, mundi Amunten II dhe më 369 p.e.r mundi Aleksandrin II, kurse në vitin 360 p.e.r. theu Perdikën III, kur u vra edhe vetë (në betejë bashkë me katër mijë maqedonas).

Më 385 p.e.r. gjithnjë u lidh me Dionisin, tiranin e Sarakuzës, kur edhe dobësonte ndikimin spartan, në vitin 359 p.e.r.

Maqedonia e lashtë, trevë e Ilirisë (Ilirisë antike, Ballkani sot) kur kufizohej ndërmjet maleve të Pindit,- në Perëndim. Lumi Erigon, me malet e Rodopit – në Lindje dhe me Detin Egje – në Jug.

Perëndimi popullsinë e kishte- ILIRE, në lindje -TRAKE, në jug- HELENE.

 

Mbrojtja e territorit

 

Rreth fundit të shekullit VI, Maqedonia krijohet shtet i pavarur e cila gjatë shekujve (V e VI) bëri një varg luftërash me Mbretërinë Ilire për zotërimin e Lynkestidës.

Maqedonia nën mbretërinë e Filipit II 360-336 p.e.r. i mori shtetit ilir tokat deri te liqeni Lihnid (Ohri 359 p.e.r) dhe një pjesë të Dasaretisë (344p.e.r).

Pushtimi maqedonas u vendos në këtë krahinë nga Aleksandri pas kryengritjës së vitit 355 p. e .r.)

Përpjekje pa sukses u bënë për pushtimin e Ilirisë nga mbretërit maqedonas Kasandri (314-312 p.e.r) dhe Filipi (214 p.e.r).

– Më 168 p.e.r. Maqedonia u lidh me mbretërinë ilire, po tani ishte, me vonesë, në luftë kundër Romës, kur mbreti Perse u kthye në Pidna. Pas kësaj Roma e ndau në katër krahina autonome dhe me 146 p.e. r., Maqedonia u bë provincë romake, duke përfshirë edhe pjesë të Ilirisë së jugut e të Epirit.)

 

E vërteta historike

 

Epiri i Ri (Epirusnova) mu si provinca e Epirit të Vjetër që përfshinte krahinat e Shqipërisë së sotme, nga lumi Mat deri te lumi Vjosa qeverisej nga një kancelar me qendër Durrahin.

Edhe ky qeveriste me reformat administrative e ushtarake.

Epiri i vjetër (Epirusvetus) ishte provincë e krijuar në fund të shekullit III si pjesë e prefekturës së Ilirikut, me reformën administrative e ushtarake të Dioklecionit, bashkë me provincën e Epirit të Ri përfshinte krahinat në Jug të Vjosës, deri në gjirin e Ambrakisë qeverisej nga një hegjemon dhe kishte si qendër Nikopolin (Prevezën sot).)

Bardhyli u mund nga Filipi II i Maqedonisë, kur edhe vdiq me armë në duar në moshën 90-vjeçare. U zëvendësua nga mbreti Grabo në vitin 359 p.e. r.

Dëshmitë, faktet historike, po edhe aktuale, duhet të jenë arsenal bërthamor, edhe sot për shqiptarët, po aq sa arsenali bërthamor, teknologjik i sa fuqive mike dhe armike. Rrjedhimisht fenomeni i qenies, gjendjes, statusit tonë historik ishte dhe është aq keqtrajtuar, shkelur e anashkaluar, dhe aq dëmtuar si pasojë e tragjedive, traumave gjenocidit e gjakut të derdhur sa historikisht aq edhe aktualisht. Prandaj, është domosdoja e individëve dhe institucioneve sidomos të atyre historike, arkeologjike, që të bëhet kthesë që do të thotë revolucion urgjent në mbrojtjen e të vërtetave historike e aktuale. Pse i bëjmë këto krahasime? Sa është dallimi, ekzistenca shtetërore 2400-vjeçare, e këtyre të sotshme, si Provinca serbe1835 as 200- vjeçare, me jetë provinciale.

Tani, sot propozojmë, këtu se në vitin 2012 që i bie 100-vjetori i Pavarësisë së Qeverisë Shqiptare në Vlorë dhe 2405-vjetori i krijimit të shtetit të Bardhylit ilir-shqiptar që kjo ngjarje madhore historike më 2415, 2420 të organizohet, të shënohet me Sesion Shkencor, sa ditor me pjesëmarrjen e studiuesve, shkencëtarëve si analizë e vështrim historik kombëtar.

Dhe kjo veprimtari të organizohet nga organizmat më të lartë institucionalë shkencorë, qeveritarë shtetërorë, kombëtar me qendër në Tiranë.

 

Ndarja në dioqeza dhe despotate

 

Qëllimi i kësaj teme është që të parashtrojmë koordinatat historike dhe aktuale qofshin ato edhe para dy mijë vjetëve. Qarqet shkencore e kanë të njohur se populli ilir–shqiptar u invadua dhe ra, nën Perandorinë Romake gjithashtu para dy mijë vjetëve, më 168 p.e.r.

Për të sunduar më mirë këtë popull të tejlashtë, Perandoria Romake njëherë e ndau në dy Dioçeza e në sa Despotate që do të thotë populli u gjend në shkapërderdhje, në të gjitha vendet e Mesdheut, edhe më tej.

Perandoria Bizantine e ndau popullin ilir, në Dioqeza e Despotate në Provinca dhe Principata. Madje në Thema, Treva të ndryshme për t`i përçarë e sunduar, dominuar.

Në kohën e Perandorisë Otomane populli ilir-shqiptar u nda njëherë në dy Pashallëqe, pushtete ushtarake, të mëdha. Në vazhdim, të shekujve, në katër Vilajete, të gjitha me plotë shqiptarë.

Përpjekjet dominuese pansllaviste për ta shpërbërë popullin shqiptar u bënë më herët nëpër Banovina centralizuese, e sidomos në Banovinat e Kushtetutës ostroike 1929-1931 të Moravës, Neretvës, Savës, Danubit, Dravës e të Vardarit. Kështu me ndërthurjen e ardhacakëve, serbë pansllavë populli ilir shqiptar u nda në nëntë Banovina, të gjitha këto me plot shqiptarë.

 

Ilirët nëpër shekuj

 

Vazhduan pansllavistët panortodoksë, komunistët kokëprishur, poltronistët provincialistë, t’i përndjekin shqiptarët në Ilirinë Perëndimore (Ballkanit) pra, në Krahina e Krahinaria, madje gjëja Autonome e Socialiste e gjerë në ditët e sotme që jemi të ndarë administrativisht në shtatë pjesë, duke filluar nga Çamëria, Shqipëria e shtetëzuar bregdetare, Malësia e Madhe, Sanxhaku i Pazarit të Ri, Sanxhaku i Nishit, Kosova dhe pjesa Lindore e Shqipërisë (Maqedonia ).

Pse i themi këto të panjohura e të njohura ?

Sepse, po e shohim që historikisht prej dominimit të romakëve janë bërë shumë padrejtësi, me përndjekje e shpërngulje, madje me gjak e gjenocid dhe tani nuk mund të pohojmë, edhe sot, se a jemi të aftë të kuptojmë këtë përndarje, këtë copëtim, të cilin e kemi ende, edhe në këto ditë, në shatë pjesë.

Përcaktimi etnik pellazg-ilir-shqiptar ishte çështje që në kohën e lashtë siç ishte në vazhdim, paraqitja e Strabonit (63-26 p.e.s) në qindvjetëshin e parë p.e.r.

Këtë çështje e rrahën me mendime e paraqitje për zgjidhje, historianë e gjeografë, arkeologë e albanologë, shkrimtarë e veprimtarë, në veçanti para shek. XIX e gjerë më sot, të cilët i kemi edhe të pranishëm këtu, në opinionin e gjerë..

 

Historianët e antikitetit

 

Për këto zhvillime, na shkoi mendja të paraqesim listën emërore në formë biblografike, të shkencëtarëve, veprimtarëve të cilët i përmendëm edhe më lart. E në vazhdim i shënojmë edhe sa të tjerë si këta:

Autorë të antikitetit, ndër historianët kryesorë: HERODOTI (historian i lashtësisë) 490-425 p.e.r, quhej babai i historisë së lashtësisë. Historia e HERODOTIT, hartuar nga HERODOTI ishte vepra e parë në të cilën përmendet emri i ilirëve.

–STRABONI(63-26 p.e.r), historian i lashtë grek hartoi veprën Gjeografia, me të dhëna të rëndësishme për gjeografinë e historinë e Ilirisë,

-PTOLEMEU(67-150 p.e.r), astronom antik e gjeograf, hartues i veprës së parë Fisi i Albanëve dhe qyteti Albanopolis

-ANA KOMNENI(1083-1148), autore e Aleksiadës, burim kryesor për historinë e Shqipërisë, kësaj historianeje bizantine e cila në këtë vepër paraqiti fund e fillim shek XI e XII.

-MUHAMED Al IDRIZI(1100-1165), arab, gjeograf i cili hartoi një libër gjeografie, KITABIRUDAR, në të cilën vepër përshkroi mjaft saktë të dhënat kryesore gjeografike të trevave e trojeve shqiptare.

-GULIEM ADAE (1270-1341), klerik francez me shërbim në TIVAR, autor i relacionit: Udhëzim për udhëtim në Tokën e Shenjtë, edhe ky në këtë vepër jep dëshminë e parë, deri më sot, për një traditë letrare që njihet në gjuhën shqipe para shek XIX.

-JANOSH HUNIADI(1387-1456), udhëheqës i shquar hungarez, ushtarak e bashkëluftëtar i Skënderbeut kundër sundimit osman, që vazhdojnë pjesë të tjera që të gjitha këto nga koha e Skënderbeut të historianëve e të albanologëve të dalluar, gjer te KATAPANGA, ROBERT ANGJELI, ARIF MATI, ELENA KACAQI, NERMIN VLORA, HASAN E NERITAN CEKA, SKENDER RIZAJ, ARISTIDH KOLA e s a të tjerë.

 

Pellazgët dhe qytetërimi

 

Pohojmë se gjithçka mund të jetë e debatueshme, e diskutueshme, edhe tezat e hipotezat. Shumë autorë antikë që nga HERODOTI e deri më sot autorë, qofshin ata albanologë, historianë amerikanë, anglezë, francezë, gjermanë, shqiptarë e shumë të tjerë bashkëkohorë, janë të interesuar për të pohuar e dëshmuar se PRANIA pellazge ilire shqiptare paska qenë dhe është në viset e botës antike, dhe sot, në këto bashkëkohore jemi ne. Të gjithë kërkojnë që të kemi një dhe sigurisht e kemi një individualitet, një identitet, një integritet, sigurisht edhe një interes kombëtar.

Po gjurmohen e janë përshkruar dhe mund të themi se më mirë të përballohemi me një rrezik të përçapjes, përpjekjesh, orvatjeve të reja e të vjetra, të jashtëzakonshme të shumanshme. Vepra domethënëse, e para sa vitesh, Athina e Zezë, për të vështruar jugun e për të mos harruar veriun, ilirët ose rrjedhimisht, për të kuptuar jugun, zanafillën e botës greke, dhe rolin pellazg ilir, të ndërthurur ndikimin në krijimin ose shfaqjen e qytetërimit grek, dhe të atij evropian. Po vazhdojmë, të citojmë, aq sa është e lejueshme sot këtu, nga kolosët e antikës, se nga Strabani del se EFORI, HOMERI, ESIODI, ESKILI, EUROPIDI, ANDIKLIDI, autorët ATIDË, pohojnë se pjesa më e madhe gjuhësore: e ANTROPONIMEVE E PUNIMEVE, TOPONIMEVE TË Iliadës dhe Odisesë janë të shpjegueshme vetëm në saje, e falë shqipes së sotme, dhe del se, pra, jo të greqishtes. Pastaj Herodoti thotë: Pellazgët zotëronin “jo vetëm vendin që do të bëhej Greqi por edhe një qytetërim, gjuhë e kulturë“, ku mund të jetë i mundshëm edhe shkrimi. Dihet se, Zeusin, Zotin, pra, e ka quajtur“ Pellazg”, sigurisht për aftësitë e gjeturitë pellazge të tij

 

Njëanshmëritë dhe manipulimet

 

Historia e Greqisë së lashtë, thjesht, panortodokse edhe sot e Serbisë e Jugosllavisë duhet shtjelluar e kthjelluar nga ambiciet, nga ambiguitetet e ekuivokeve epidemike, nga njëanshmëritë e manipulimet, që janë të dëmshme të dënueshme. Sepse të pavërtetat qofshin historike ose aktuale, nuk u bënë kurrë dhe nuk bëhen kurrë të vërteta. E vërteta absolute nuk ndryshon. Të vërtetën objektive praktika e vërteton, si është, si ngjan, me historinë e shqiptarëve.

(Dëshmohet plotësisht se shqiptarët-ilirë-pëllazgë banojnë në këto troje së paku të Mesdheut, si dihet që nga parahistoria, po si edhe që nga koha e gurit të vjetër, edhe më parë, që para njëqind mijë (100.000) e deri te dhjetë mijë (10.000) vjet p.e.r, dëshmohen gjurmë të gurit të vjetër, në Sarandë, Shpella e Shën Mërisë, Xarë. Më tej vjen koha e gurit të ri ku saktësohet se para pesë mijë (5000)-deri në dy mijë (2000) vjet p.e.r gjendemi këtu pari në vendbanimet e neolitit të hershëm: në Blaz, Skarpar, Vlushë, Mat, Vashtëmi. Vazhdohet në kohën e gurit të mesëm, në Dunaver, Korçë, Kolçë, Kukës. Po edhe në kohën e gurit të ri (neoliti), në Kamnik, Kolonjë, Korçë, Maliq, koha kur banorët merreshin me blegtori e bujqësi, me vegla guri e enë balte. Mandej fillojnë hulumtimet në Dardani.)

 

Lashtësia e ilirëve

 

Shkencëtarët shqiptarë, por edhe të tjerë dëshmojnë sot se që nga Homeri, pellazgjiku, ilir shqiptari gjigant, pastaj i madhi Aristidh Kola, Elena Kacaqi kanë dokumentuar se jemi pasardhës të drejtpërdrejtë të ilirëve, edhe të pellazgëve hyjnorë të kohës. Këtë e ka thënë historiani i dalluar, dr. Skënder Rizaj dhe sa e sa të tjerë studiues.

E gjithë shkenca e historisë e dëshmon se ilirët shtriheshin nga Sava e Danubi në veri e, në lindje Morava, e Vardari, ku edhe ndërthureshin me thrakët në jug e juglindje, deri në vargmalet e Pindit që takoheshin ose ndaheshin nga grekët, ardhacakë, dhe maqedonasit e hershëm. Ndërkohë Iliria nga perëndimi mori emrin Ballkan, Ballkani Perëndimor.

(Këtë e përmend Herodoti në shek e V p.e.r. Si edhe mesapët e japidët përtej Adriatikut, në Azinë e Vogël e në Greqi, edhe Dardanët gjithashtu përmenden në Eposin e Homerit.)

Gjatë kohës së bronzit të themi diçka edhe për gjeturitë ekonomike të ilirëve, ata dy mijë deri një mijë vjet p.e.r kur zhvillonin ekonominë posaçërisht metalurgjinë e bronzit në vendbanimet e tyre se edhe dihen si këto që u thanë më lart.

 

Formimi i principatave

 

Tani i kthehemi edhe pakëz edhe mbijetesës pas pushtimit romak, Perandorisë Bizantine. Në vitin 1213 u krijua principata e Arbrit si dhe ato feudale shekujve XIV e XV, formacione të para shtetërore të Mesjetës nën dominimin e Perandorisë Bizantine.

Principatat feudale ishin tri formacione shtetërore të cilat përpiqeshin për bashkim politik kombëtar, madje edhe mbizotërime territoriale si rezultat i zhvillimit të marrëdhënieve feudale. Ato u krijuan: në veri- Shkodra me Balshajt, në jug- Arta me Shpatajt, në mes -Shqipëria e Mesme, Durrësi me Topiajt. Këto tri formacione u bënë si faktor edhe si lidhje ekonomike të shumanshme, të cilat shtronin nevojën edhe të bashkimit kombëtar, politik. Kështu duke shfrytëzuar favoret e rrethanave, siç ishte dobësimi i Perandorisë Bizantine në shek XIX, me shembjen e fantazmës të serb Dushanit, Balshajt arritën për herë të parë pas Ilirisë, të sundonin pjesë të madhe që nga Berati, Prizreni, Tivari e Vlora.

Nga fundi i shek XIV (viteve 80-ta) me sulmet osmane pasuan tronditje të brendshme, posaçërisht me shtesën separatiste të veçantë, të vet shqiptarëve, të këqij, që kishte ndikim shpërbërës, në vetvete duke pasur barrë edhe sulmet e Venedikut, i cili shfrytëzoi rrethanat separatiste të principatave si të provincialistëve, vilajetgjijëve tanë sot, sundoi Durrësin (1392) Lezhën (1393) Shkodrën (1396).

Ilirë-shqiptarët, dje e sot, sa dioqeza e despotate, sa principata e provinca, sa thema, treva, pashallëqe e pushtetore, sa vende, elajete, si vilajete, si dhe sa banovina i kanë ose i kemi, mbi bazën e mosmarrëveshjeve, të naiviteteve, apo të themi shkurt të sjelljeve “unë pa unë për të mos qenë askund”, duke mohuar, e jo, duke ndihmuar njëri-tjetrin.

 

Depërtimet barbare slave

 

Për këtë po paraqesim, panoramat historike të mosmarrëveshjeve sa edhe të marrëveshjeve që duhet të jenë koka e botës së kohës kombëtare.

Kompaktësia e provincave, megjithatë, konkretizojmë, edhe ekzistonte, si ishin: Dardania, Epiri dhe Prevalitonia përballuan me rrudhje, depërtimet barbare-sllave të shek VII e VIII dhe të mijëvjeçarit të parë të agresorëve ardhacakë pansllavë si proces kur edhe në këto kushte kristalizohet qenia shqiptare. Në shek e IX edhe bizantinët krijuan për të sunduar më lehtë, Treva, Thema: Epiri (Nikopoja), Thema (Treva) e Selanikut me Durrësin e Dardaninë. Kjo ishte edhe arena e luftërave bullgare-romake që nxitnin e dominonin madje edhe me kryqëzata edhe pjesën e Themave, Trevave që përmendëm.

Në mijëvjeçarin e parë formohet edhe Arbanoni, andaj krijohet Principata e Arbrit, me Krujën 1190. Këto duke përballuar zgjerimin serb të Rashkës në drejtim të Kosovës. Duke përfituar nga rënia e Bizantit, arbrit, shqiptarët pra, u shtrinë edhe Tivarit, Vlorës, Prizrenit, Kosturit. Deri në vitin 1335 kur i përzënë edhe agresorët serbë të Dushanit. Kur edhe në rrethanat e zhvillimit të përgjithshëm, u formuan edhe një varg principatash shqiptare feudale dhe u shpallën, si sot që po shpallen, të pavarura, pjesë të Shqipërisë reale e jo virtuale.

 

Kuvendi i Lezhës

 

Erdhi lufta me Turqit 1389, luftuan gjëja se, së bashku, kundër turqve me serbët. Timaret vendosën sistemin e tyre 1419-1421 kur shpërthyen edhe kryengritjet e Gjergj Arianitit e feudalëve të tjerë shqiptarë. Erdhi koha e Skënderbeut 1444, në Lezhë Kuvendi Kombëtar dhe u krijuan marrëveshje politike e ushtarake, ushtri e përbashkët që ne sot s’e kemi asgjëkundi, gjithëkombëtare dhe përballuan turqit, për 25 vjet.

Qëndresa shqiptare kurrë nuk u ndërpre, por në shumicën e rasteve të këtyre përpjekjeve nuk pati edhe bazë e bosht kombëtar duke u përjashtuar koha e Skënderbeut, kur pati edhe zhvillim Elbasani, Prizreni, Gjirokastra e qendra të tjera.

Pashallëqet, përparësitë e pushteteve ushtarake aq të mëdha ia lëshuan krahun njëri-tjetrit, edhe të organizuara ushtarakisht, por u shtypën nga Perandoria Osmane, sepse nuk bashkëpunuan, sa duhet. Madje Ali Pashë Tepelena më (1822) u likuidua, kurse Pashallëku i Bushatlinjve më 1831, brenda 10 vjetëve u zhbë.

 

Tradhtia e radhës

 

Perandoria Otomane krijoi katër vilajete: Vilajeti i Kosovës, i Shkodrës, i Janinës, i Selanikut. Jugosllavia, pastaj, organizoi nëntë banovinat. Në fillim të shekullit XX shqiptarët i përndoqën në të gjitha anët. Por, më së tepërmi në banovina të cilat kishin më shumicë shqiptarë, si ato: e Moravës, Neretvës dhe të Vardarit. Në vitin 1912 shqiptarët bënin luftë bashkërisht me gjeneralët e tipave të Apisit e pisave të tjerë dhe u mashtruan me gjakderdhje shqiptare, kur i vranë shqiptarët, posa u tërhoq Turqia, më 1912, Zeqë Pirajn, gjithë kuadrin ushtarak të Idriz Seferit, më vonë të Isa Boletinit dhe vetë Isa Boletinin. Mashtrimet gjakatare e dhuna pansllaviste nuk kanë masë, të ndalur. Edhe në këto kohët e fundit po përsëritet politika pansllaviste kundër shqiptarëve, si kjo e Boris Tadiqit, kryetar i Serbisë, që pohonte sikur Miloshëviqi se Kosovën kurrë nuk do ta japim…

 

Vazhdimësia e politikës militariste

 

Ne themi le të vazhdojë, Borisi, me atë mendjemadhësi, se mendjemadhësia është mendjelehtësi, siç bëri edhe Milosheviqi. Në fakt erdhi habia kur Milosheviqi e mundi doktor Stamboliqin dhe pastaj e hodhi në gëlqere për ta fshehur. E që Milosheviqi e vazhdoi zullumin gjenocidal, po ashtu me mend në kokë, por edhe iku prapë, pa mend prej kësaj bote.

Le të vazhdojë Tadiqi e skena e tij politike, të mos harrojë të mbledhë mend nga Milosheviqi, nga varri i tij, të mbledhë mend, e të mbetet,si edhe sa të tjerë, edhe vetë pa mend.

Nuk e duam, tani është shumë e qartë, Evropën e kulmit terrorist jugosllav. Por, e duam e mbrojmë Shqipërinë e bashkuar, Evropën e kulmit të modelit modern, të drejtësisë e të demokracisë, të Shqipërisë qytetare e kombëtare.

Qëllimi ynë nuk është të mbajmë ligjërata për historinë në imtësi, përsërisim, por me paraqitjen tonë nëpërmjet të diagonaleve e koordinatave historike e gjeografike, të tejlashtësisë e të bashkëkohësisë, t’i përgjigjemi ditë e natë çmendurisë pansllaviste, sëmundjes së pashërueshme deri më sot, që ta shërojmë kombëtarisht e ndërkombëtarisht, me drejtësi e demokraci të shlirohet nga mendime e veprime të gabuara e gjakatare, gjenocidale kundërnjerëzore, kundërshqiptare, që të mos përpiqen të na mohojnë fe e komb, që të sjellin edhe më tej tragjedi dhe kob, edhe për vetë Serbinë e serbët.

 

Relacionet historike

 

Këto pohime e dëshmi për të drejtën tonë historike e aktuale, na e kanë mundësuar shkencëtarë e veprimtarë të njohur, gjuhëtarë e letrarë, historianë e gjeografë, folkloristë e artistë, ekonomistë e ushtarakë, juristë e politikanë, filozofë e fetarë, shkencëtarë e veprimtarë, ndër shekujt përtej dymijëvjeçarit.

Por, a po i paraqesim, parashtrojmë e afirmojmë e avancojmë këto të dhëna historike e gjeografike, gjuhësore e shoqërore aq sa duhet në shtëpi e në shtyp, në opsione e në opinione, të detyrës së duhur, sigurisht jo aq sa duhet.

Kur u emetuan në një TV ose Radio, që të përsëritet e të përngjallë në formë reportazhi, sepse hallin e detyrën e kemi që jo vetëm ta shkruajmë e ligjërojmë, por, edhe ta mësojmë, ta interpretojmë, ta afirmojmë, ta zbatojmë ndër relacionet shoqërore bashkëkohore, kuptimin historik, të një historie ose gjeografi iliro-shqiptare. Në përsëritje, derisa të përvetësohet opsioni ynë i vërtetë historik në opinion bashkëkohor, kombëtar e ndërkombëtar. Të themi të vërtetën për vetveten, për të tjerët, të cilët të vërtetën tonë e bëjnë gënjeshtër, e gënjeshtrën e vetë e bëjnë të vërtetë siç bëjnë pansllavistët me Dobrica Qosiqin e Akademinë e Shkencave të tyre.

A mund të pohojmë se fitorja e civilizimit, e përparimit të shqiptarëve, e potencialit njerëzor të tij mbi rënien e reaksionit, agresionit barbar, dëbimit të djallëzorëve serbë ndër dekada e shekuj, ende merret me gjakftohtësi. Çka mund të themi se edhe filma paraqiten me një dinamikë abnormale kundërshqiptare kur mohohen vazhdimisht të vërtetat historike e aktuale kombëtare shqiptare. Kur Beogradi skenik paraqiti, zbatoi praktikisht barbarisht, në opinion fashizmin serb, nacizmin serb, militarizmin serb, paramilitarizmin shtazarak kundër fqinjësor, kundërshqiptar, as humanitar. Këta fashisoidë kurrë nuk kërkuan falje. Sepse nuk janë as fetarë, as shkencëtarë. Sepse ishin edhe mbeten hajna e lakmitarë, për vendin e huaj, truallin e lashtë ilir-shqiptar, mbeten agresorë e gjakatarë, duke përjashtuar ndonjë përqindje të vogël prej tyre.

 

Tezat fashiste serbe

 

Po të paraqitej qytetaria e kërkimfaljes, e pendimit, sigurisht do të mund të bëhej mposhtja e zhvillimeve tragjikomike, barbare, do të fitonte populli serb, populli shqiptar si edhe Siujdhesa Ballkanike, Evropa e më gjerë. Por jo, panortodoksët i bëjnë trojet ilire shqiptare, i bëjnë të vetat, pa fije fytyre fare, pa të drejtë e demokraci, as historike as aktuale.

Por këtë e këto, jemi të detyrueshëm, të obligueshëm kombëtarisht e ndërkombëtarisht, të reagojmë, të parashtrojmë, të themi ditë e natë, se të vërtetat e të drejtat historike e aktuale, nuk janë në anën pansllaviste grabitqare, gjakatare, po në anën e tejlashtësisë e të ardhmërisë iliro- shqiptare.

Propaganda, pardon, fjala jonë e vërtetë, të vërtetat tona historike, tani edhe aktuale gjithëkombëtare, argumenti ynë duhet të jetë sa është e sa ishte e vërtetë, sepse nuk është e vërtetë, se Kosova e ndarë, se Shqipëria e ndarë sjell paqe e përparim, sipas Qosiqit, i cili mashtron edhe Fidel Kastron edhe filozofin gjuhëtar amerikan Chomski, e sa të tjerë, se Kosova jonë thotë ai duhet të ndahet se e kemi që nga viti 1912. (Pse humbën në vitin 1912, 1918, 1945?) është një tragjedi komike historike.

 

Gjakimi i shqiptarëve-bashkimi kombëtar

 

Se Kosova në Iliri ka qenë Dardani, se sot është Shqipëri, dhe do të jetë gjithnjë. Kosova kurrë s’ka qenë, dhe kurrë nuk do të jetë Serbi. Tani paraqesim një matematikë historike siç u tha edhe më lart se sa larg janë shtetet, ai ilir -2400 vjeçar dhe Principata Serbe e 1835-në, diçka më tepër se 150- vjeçare. Serbët kurrë s ‘e patën Kosovën, sepse, shqiptarët, e luftuam gjithnjë, Serbinë.

Fjalën e kemi se banalitetin e banditizmin e strukturave paramilitare serbe, mund ta paragjykojë e gjykojë vetëm Gjykata Ndërkombëtare, sipas modelit modern të drejtësisë e të demokracisë, mbi bazën e një aktakuze kombëtare shqiptare, e demokratike ndërkombëtare.

Aktakuzë kundër Serbisë agresore, barbare historikisht dhe aktualisht duhet bërë patjetër edhe mbi bazën e konventave historikisht, kundër kolonialiste, së paku, që nga shekulli XVI dhe të marrëveshjeve historike dhe aktuale, ndërkohë, dhe të sotme.

 

Shekuj burgu

 

Barbarizmi i Milosheviqit ishte dhe është tepër tragjik e shtazarak. Por, gjendja historike dhe aktuale, do të keqpërdoren në qoftë se nuk dihet se nga erdhi ai barbarizëm milosheviqian, i cili ishte agresion aq gjakatar, të cilin skena politike e milosheviqëve, jo vetëm që e keqpërdori, por e nxitën dhe e ndihmuan atë shkas e skenë politike, pansllaviste për të bërë agresion e barbarizëm në Ballkan, duke lënë të vrarë mbi treqind mijë (300.000) vetë, dhe vetëm gjatë viteve 1945 1999 u dënuan nga gjykatat terroriste serbe jugosllave. DHE KALUAN 666 SHEKUJ, 72 VJET E 7 MUAJ BURGIM, miliona të përndjekur (3.000.000). Rasti shqiptar është shumë konkret, i cili sipas një aproksimative, po të mos bëhej, e po të mos ndihmohej agresioni e barbarizmi pansllav e panortodoks, paramilitar e policor, populli ynë do të kishte tani një numër banorësh, aq sa i ka sot, vetë Franca, tani, kryesuesja e Evropës.

Pak janë të përmendura, të paraqitura në opinion pesë valët e kolonizimit serb, para, e gjatë viteve 1800, 1878, 1912, 1921, 1931, që në mënyrë çmendurake u përpoqën të na shpërngulin, të bëjnë gjak e gjenocid , të na i nxjerrin sytë, rrënjën, e trutë, me gjakësinë kolonialiste, agresive.

Pra, nuk duhet të gabojmë, si para dy mijë vjetëve, para 100-vjetësh, para 50-vjetësh. Pse të mohojmë vazhdimisht njëri-tjetrin. E kundërta, të ndihmojmë njëri-tjetrin, të shpalosim vazhdimisht të vërtetat tona historike e aktuale, si populli më i lashtë, më i riu, edhe sot në Evropë.

 

Vrasje atdhetarësh me tradhti

 

Vitit 1912 duke bashkëpunuar kundër Turqisë me tipat e gjeneral Apisave, Idriz Seferi e të tjerë si Isa Boletini u mashtruan dhe u vranë pas 1912-ës, e gjithë ajo plejadë guximtarësh e heronjsh.

Viteve të 1920, çka ngjau me ne?- Ashtu duke mohuar njëri-tjetrin, duke u vrarë njëri me tjetrin, ua çelëm dyert agresorëve pansllavë .

Viteve 1941-45 jo e djathta, jo e majta u përgjakën shqiptarët mes vete, jo vetëm marrëzisht, pa fije turpi, por edhe shumë traumatikisht, tragjikisht, veprojnë edhe sot me politikë të panairit që doemos del tragjike.

Për këtë do ta theksojmë vazhdimisht se Koka e botës ilire-shqiptare është marrëveshja e qytetarisë kombëtare. Vetëm marrëveshja jonë, është shpëtimi i ynë.

Postulat të jetë, ta mbrojmë, vetveten. Ta kemi në duar Shqipërinë e Bashkuar. Të vërtetë.

Në kohën kur Serbia, le të jetë ky ilustrim bashkëkohor, ditë e natë thotë se Kosova është Serbi, kurse disa shqiptarë ngelën belbanë, i shtinë veshët në lesh.

 

Ecje nëpër histori

 

Po, pse kështu të jemi ende me një mentalitet, jo vetëm naiv, por edhe nopran, komik e tragjik, pa një bazë e bosht kombëtar, pa të cilin nuk mund të përparojmë, si e do koha e modeleve moderne demokratike dhe e drejtësisë. Çka të bëjmë tani ? Pse po bëjmë diagonale e manovrime nëpër histori? Pse u formuan dhe ekzistojnë Kombet Bashkuara Pse u krijuan SHTETET E BASHKUARA TË AMERIKËS. Pse, do të jetë, Rusia e Bashkuar.

Pse ekziston Organizata për Siguri e Bashkëpunim Evropian-OSBE-ja. Pse do të jetë Evropa e Bashkuar-BE. Pse u bashkuan Vietnamët. Pse u Bashkuan Gjermanitë. Pse, tani, të mos bashkohen edhe Koretë?! PSE, tani, të mos jetë edhe formalisht, kombi shqiptar i bashkuar, rrjedhimisht Shqipëria e Bashkuar, e modelit modern.?! SEPSE, BASHKIMI BËN FUQINË! SHUMË THJESHT!

Në këto kohë të vlimeve e përpjekjeve për zhvillim e përparim kombëtar e ndërkombëtar, pa hamendur, urgjentisht të prekim e të gjejmë të gjithë kokën tonë, që është fuqia, forca e marrëveshjes, bashkëpunimi në rrugën e sigurisë, të përparimit, kudo në botë, sot e mot.

 

Hartimi i programit gjithëkombëtar

 

Në këtë kuadër na duhet bashkëpunim me shqiptarë të vërtetë, që mbi një bazë e bosht kombëtar, të krijojmë organizma gjithëkombëtarë, me ndihmën e bashkëpunimin e individëve, institucioneve, personaliteteve, partive, OJQ-ve, qeverive, kryesive e kuvendeve kombëtare shqiptare, të paraqitemi me një Kushtetutë e kryeqytet, të modelit modern, të demokracisë e të drejtësisë, mbi bazën e Programit Kombëtar Shqiptar të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, që të krijohen edhe këta organizma gjithëkombëtarë: -Këshilli i Përgjithshëm i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, vepron, i kodifikuar, – Këshilli Koordinues Ndërpartiak, – Këshilli Kombëtar Shqiptar, – Gjyqi i Nderit Kombëtar Shqiptar dhe – Organizimi i demonstrative demokratike publike, përparimtare, paqe.

-Këtë veprimtari e zhvillojmë me të gjithë organizmat e skenës politike, kombëtare ndërkombëtare, duke filluar nga kuvendet, organizmat partiake e shoqërore, në mënyrë që të merremi vesh që para kombit dhe para Evropës e botës, të dalim me një zë, mbi bazën e një Programi Kombëtar Shqiptar. Mirënjohje e nderim për të gjithë ato shqiptarka dhe shqiptarë, ata qytetarë, të cilët historikisht kanë sakrifikuar e mbrojtur kombin e bashkuar, gjithë atyre që mendojnë dhe sakrifikojnë veten për Shqipërinë e Bashkuar. Rroftë Shqipëria e Bashkuar! Rroftë Lëvizja Kombëtare Shqiptare Tiranë-Shkup-Prishtinë!

 

REZOLUTË PUBLIKE

 

-Lëvizja Kombëtare Shqiptare, me rastin e shënimit, të afirmimit, të krijimit të shtetit, të Bardhylit ilirshqiptar, 2400-vjeçar, vendosi që publikisht të kërkojë, që datat historike, të lashtësisë, të përkujtohen, të afirmohen, për idetë, idealet e tyre përparimtare, paqësore.

-Lëvizja Kombëtare Shqiptare, mbi bazën e Programit Kombëtar Shqiptar, organizmat e saj, individë dhe institucione, jopartiake dhe partiake, shoqërore e shtetërore, kombëtare e ndërkombëtare, Kryesia e Kuvende, paraqet këtë Rezolutë të ndryshimeve, të vendimeve:

-Shpallim qëndrimin e Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, për politikën kombëtare e ndërkombëtare, për zgjidhjen e tërësishme të çështjes së të drejtave qytetare, të zgjidhjes së tërësishme të çështjes kombëtare shqiptare, në Ilirinë Perëndimore (në Ballkan).

-Paraqesim qëndrimin tonë, për veprimtarinë e nderuar, të individëve, të institucioneve, kombëtare e ndërkombëtare, që historikisht dhe aktualisht, mbrojtën dhe e mbrojnë, qenien, gjendjen, statusin kombëtar shqiptar, në asgjë të ndarë, përkundrazi, historikisht të bashkuar

-Pohojmë, përsëri, se Lëvizja Kombëtare Shqiptare, nuk është as aneksioniste, as ekstremiste por, e kundërta: Lëvizja Kombëtare Shqiptare, është realiste dhe racionaliste. Ajo është pasqyruese e realitetit kombëtar shqiptar, me përgjegjësi e vërtetësi. Ka parasysh, realitetin rrethanat e interesit të qytetarit dhe të kolektivitetit kombëtar, të viseve historikisht dhe aktualisht shqiptare, me qendrat Naisus, Shkup, Prevezë, M. e Madhe, Tregu i Ri, Mërgatë e dhunëhme dhe më gjerë.

-Lëvizja Kombëtare Shqiptare është e lidhur me realitetin historik, aktual e të vizionit. Paraqet kushtet e rrethanat në të cilat mbijetuam, u mbrojtëm si qytetarë, e sot jetojmë e veprojmë si shoqëri shqiptare me ideale humane, në këtë vend, për çdo kohë.

-Apeli i Madh, I,II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, botuar në shtypin e Tiranës, Shkupit e të Prishtinës, në gazetat “Bota sot”, “Fakti”, “55”, “Ndryshe”, “Fokus” e të tjera, trajtuan qëndrimin e të dy skenave politike, të asaj kombëtare dhe ndërkombëtare dhe kushtet në të cilat jetoi e duhet të rrojë, të zhvillohet e të përparojë, me nder shoqëria shqiptare, sipas Programit Kombëtar Shqiptar të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare.

– Praktikohet që të funksionojë BE, OSBE, RB, SHBA, NATO, OKB. Por, është e papranueshme, se këta organizma ndërkombëtarë nuk e shtuan ndihmën e drejtë kundër agresionit kolonialist serb, e për të mbrojtur shoqërinë shqiptare, tërësisht të bashkuar, siç është në qenien e vet. Gjendja e kombit, e shoqërisë shqiptare, sipas zhvillimit të ngjarjeve dhe rrethanave të përditshme është ende e rëndë, enorme, edhe pas sa vitesh të luftërave. Evropa e bashkuar s’është normale, është e paimagjinueshme pa Shqipërinë e bashkuar.

-Lëvizja Kombëtare Shqiptare, prandaj, vendosi që të krijohen, gjer në Vitin Jubilar 2012, edhe këta organizma të shkallës gjithëkombëtare, në trojet shqiptare në Ballkan, ende në 7 administrata të ndarë:

1-Këshilli i Përgjithshëm i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, është i kodifikuar.

2-Këshilli Kombëtar Shqiptar, mbi bazën e deklarimit, të referendumit e të reformave

3-Këshilli Koordinues Ndërpartiak i 105 partive në trojet shqiptare në Ballkan.

4-Gjykata e Nderit Kombëtar, për reperacionet e kondominiumit panortodoks.

5-Të organizohen demonstrata demokratike, të përparimit e të paqes, nëpër qendrat shqiptare, në Ballkan dhe më gjerë, nëse siguria e skenat politike kombëtare e ndërkombëtare nuk e zhvillojnë e praktikojnë, demokracinë, drejtësinë e modeleve moderne, mes kombeve.

-Konsiderojmë se konsensusi partiak, kompaktësia e organizmave shtetërorë, konsolidimi kombëtar, kauza kombëtare, kooperimi ndërkombëtar, do të bëjnë të mundur zhvillimin e përparimin, mbi një bazë e bosht kombëtar, me një kushtetutë, kryeqytet e shtet demokratik kombëtar, në Ilirinë Perëndimore (në Ballkan), të vetmes, alternativë, të ardhmërisë, shpëtimit zhvillimit, përparimit, të paqes në Ballkan, Evropë e më gjerë.

Prishtinë: 20.12.2008 Lëvizja Kombëtare Shqiptare, Kryetar prof.Hazir Shala

 

Disa nga vullnetaret e REDAKSIS Medvegja patën fatin ta njofin profesorin që nga i ndjeri të marrin këshilla dhe sygjerime si të mbijetojm nga ofensivat e vazhdueshme të armiqeve tan .

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni pjesë e Faqes Medvegja REDAKSIA  

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

Share

Kosovë-Ftohen palët për takim në ODËN E PAJTIMIT

pajtimi fb

 

Gjendja aktuale në Kosove që po reflekton edhe në trojet tjera etnike ka aktivizuar shumë aktivist e atdhetar të dëshmuar në kosove e më gjerë që ti sjellin palet ne ODËN E PAJTIMIT dhe simbas disa informatave qe kemi (akoma te pa konfirmuara) pritet që në mesin e burrave të PAJTIMIT do të ketë edhe nderkombetar si William Walker (mik i dëshmuar i shqiptarve) apo edhe dikush tjeter. Ndëkohe deri tani Organinzata ne fjale ka marr pergjigjeje pozitive për pjesëmarrje nga numër i madh .

Në vazhdim mundë të lexoni Njoftimi e plotë që ka arrit në REDAKSI 
nga Guerilja,Prishtine

— Per Opinjonin e gjer,leshojme kete njoftim. Ne shoket e Gueriljes ,formuesit e Ushtrise Clirimtare te kosoves,duke marr parasyshe situaten aktuale ne kosove,tebashkuar erdhem deri te KONKLUDIMI se situata aktuale politike ne Republiken e Kosoves eshte keqsuar tejmase dhe se, morem kete vendim. Te formohet  » Oda e pajtimit » nemes te Opozites dhe Pozites. Ne kete  » Ode » dote jene te ftuar 5 njerz nga Opozita dhe 5 njerez nga POZITA. Oda dote jet mikpritesja dhe e perbere nga burra te kombit te tegjitha trojeve shqipetare.
o1.12.2015.
Guerilja ,Prishtine.pajtimi f01

 

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni pjesë e Faqes Medvegja REDAKSIA   https://www.facebook.com/medvegja.redaksia

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

Share

Një efektiv i Policisë së Kosovës – Publikisht kundër veprimeve të policisë

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,albin KURTI, Policia e Kosoves

 

Një efektiv i Policisë së Kosovës ka shprehur publikisht qëndrimin e tij kundër urdhrave dhe veprimeve të policisë

Ajet Duli në mënyrë demonstrative hoqi dorë nga uniforma duke deklaruar se distanochet nga veprimet e qeverisë, policisë dhe gjyqësorit karshi Albin Kurtit.

Burrat i dalin zotë atdheut ne ditët e veshtira ata nuk e durojn roberin , diktaturen , padrejtesin pra Prof. Ajet Duli perhere ka qen dhe eshte frymezim per rinin gjatë shume viteve ne arsim , ish i burgosur politik , ish pjestar i Ushtris çlirimtare te Kosoves , aktivist i pa lëkundur ……

Në një letër publike dërguar medieve, mes të tjerash ai shkruan:

“Dua që publikisht të deklarohem se distancohem nga këto veprime të qeverisë, gjyqësorit dhe Policisë së Kosovës karshi veprimeve ndaj Albin Kurtit dhe djemve e vajzave qe janë pjesë e kësaj lëvizjeje. Si ish-i burgosur politik, si pjesëtar i UCK-ës e tani si pjesëtar i Policisë se Kosovës, si dhe si veprimtar e aktivist shumëvjeçar nuk mund të qëndroj indiferent në këto çaste, kur po merren masa ndaj këtyre aktivistëve që janë e tashmja dhe e ardhmja më sublime e këtij populli. Nuk dua më të jem pjesëtar e kësaj policie që rreh shqiptarët, as me mbajt speca.  Jo më ‘pendrek’ (shkop gome) mbi shqiptarët, boll kemi ngrënë nën Serbi!”.

 

 

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni pjesë e Faqes Medvegja REDAKSIA   https://www.facebook.com/medvegja.redaksia

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

Share

Njoftim – Zop Uçk Brigada 128 Operacioni SHIGJETA

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI

NJOFTOJM EDHE NJEHER FAMILJET E DESHMORVE TE KOMBIT SHQIPTAR QE TE BEHEN GATI ME KOHE PER T’IU PERGJIGJUR KESAJ FTESE TE RENDESISHME SE ME DATEN 31 MAJ TE VITIT 2015 TE MARRIN PJES NE PERVJETORIN E RADHES KUSHTUAR 27 DESHMOREVE TE BRIGADES 128 SULMUESE E CILA OPEROI NE TEREN TE NDRYSHME DHE IA DHA KOMBIT 27- DESHMORË TE CILET JA DHAN LIRIN KOSOVES. PER TI NDERUAR NE VAZHDIM DHE USHTARET DUHET TE MOS NEGLIZHOJN TE VIJN JO VETEM ATA POR TE MARRIN EDHE FAMILJET E VETA, TE MIQVE E TJER DHE TA MADHESHTOJN TUBIMIN SA MA SHUM ME PJESMARRJEN SA MA MASIVE PER ARSYE SE DO TE ZBULOHET PLLAKATA KU DO TE KEMI MUNDESI TA SHOFIM ME SYT TAN PROJEKTIN PER NGRITJEN E KOMPLEKSIT MEMORIAL MADHESHTOR I CILI DO TE NGRITET NGA KOMUNA E PRIZRENIT ME KRYETARIN E KESAJ KOMUNE PROF. DR. RAMADAN MUJA. JU MIRPRESIM TE GJITHVE ME NJE DESHIRË TE MADHE TE GJITHVE QE DO TA NDERONI KETE DITË TE MADHE KUSHTUAR DESHMOREVE TE BRIGADES, 28/128 SULMUESE TE UÇK së. ME SHUM NDERIME KOMANDANTI BRIGADES 28/128. KOLONELI RUZHDI SARAMATI

Manifestimi mbahet me datë 31 .maj në ora 13.00  ne Gorozhup të Hasit

11.30 autobusi niset prej shtepis së bardhë në Prizren

për info shtesë:  https://www.facebook.com/profile.php?id=100008215633554

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina Bac u kry

 

 

nga  Kolonel Ruzhdi SARAMATI

Medevgja REDAKSIA 

Bëhuni pjesë e Faqes   https://www.facebook.com/medvegja.redaksia

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari, Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,

 

Share

KONGRESI I BERLINIT 1878 DHE LUFTËRAT GLLABËRUESE TË EVROPËS KOLONIALISTE DHE RUSISË CARISTE

Reshat AVDIU002.1

Traktati i Shën Stefanit, dhe Kongresi i Berlinit, ishin plotësime kolonialiste kundër Perandorisë Osmane. Caristët e Rusisë me fitimin e primatit gjëja për mbrojtjen e popujve të robëruar sllavë, e filluan luftën e tyre të pa kompromis, kundër armikut të përbashkët shekullor Turqisë. Këtë politikë sllavo ruse në fillim e frymëzoi dhe e nxiti Rusia, duke i realizuar për vete dy traktatet kolonialiste: të Shën Stefanit dhe at të Berlinit. Kjo ishte bërë me të vetmin qëllim me i pakësua sa më shumë tokat e Turqisë, dhe kështu filloi t’i zmadhonte deri në maksimum tokat e shteteve të reja ortodokse të Ballkanit. Të cilat shtete kishin filluar të lindnin dhe zgjeroheshin mbi trojet shqiptare që i sundonte gjer atëherë Perandoria Osmane. Këto shtete të sapoformuara ortodokse të Ballkanit i ndihmonte dhe i përkrahte siç thamë edhe më lartë Rusia Cariste e Aleksadrit të Madh, sepse ishin vazalet e saj, se me këto shtete ortodokse të sapoformuara ekspansioniste Rusia bënte përhapjen dhe forcimin e Perandorisë të saj. E cila shtrirje në meridianët gjeografike do të ishte dhe arrinte nga një det në një det tjetër, dhe atë duke filluar nga Adriatiku, Egjeu, Deti i Zi, dhe do të përfundonte në Oqeanin Indian.

Sipas filozofisë pan-sllaviste të Perandorisë Ruse, ajo duhej që me çdo kusht ta okuponte Etrurinë e lashtë, me qëllim për ta eliminuar njëherë e përgjithmonë rrolin e Romës në politikën dhe religjionin e saj. Atëbotë në Rusi gjatë shekujve XVIII dhe XIX, kishin filluar të propagandoheshin dhe botoheshin studime për shporrjen dhe eliminimin e jo sllavëve. Nëpër këto studime dominonte mendimi se popujt kryegjatë dhe mjekërdrejtë, kishin më tepër përparësi racore dhe intelektuale. Sipas mendimit rus, të Nikollaj Danillevskit dhe skolastikës së tij kishtare që ishte e ndërtuar gjer atëherë mbi baza racisto-fashiste, thoshte se sllavët kishin përparësi dhe predispozita për të mbizotëruar dhe sunduar mbi tërë kulturën botërore. N. Danillevski këtë argument të tij e mbështeste në personalitetin e Nikolla Kopernikut, pastaj në reformat religjioze të Jan Husit, reformat shtetërore dhe personalitetin e Petrit të Madh në shkrimet e “superioritetit sllav”, ndërsa në shkrimet e Pushkinit, Gogolit, Mickjeviqit, ai në ushtrinë ruse e gjen personalitetin e Suvorovit, pastaj në rilindjen sllave ai e gjen superioritetin në personalitetin e Llomonosovit.

Në këto studime pan-sllaviste, nuk kishte rëndësi ngritja kualitative e personave, porse qenësorja ishte për ta zbuluar “fundin e historisë” dhe më pastaj tentohej të shkaktohej “krizë e mendimeve të errëta, me qëllim që të shpallej Mesjeta si etapë historike e vdekur”. Atëbotë, Rusia tentonte ta paraqiste veten e saj si prietarja e familjes së madhe sllave, ku më pastaj do të ngadhënjente mbi Perëndimin e Egër në përgjithësi. Në realitet Danillevski në studimin e tij: “Rusia dhe Evropa”, gjurmonte ideologjinë e detajuar të Perëndimit, dhe përpiqej që ta krijonte despotin triumfaliste politike ruse me moton: “Rusia nuk është në Evropë”.

Në një studim tjetër vizionar Danillevski, tentonte që nëpërmes themelimit të historisë shkencore ruse, lexohet se: “doktrina pan-sllaviste e Perandori ruse është e bazuar në luftë kryqëzatash si tendencë e humanizmit okupues në të gjitha territoret e huaja”.  

Nikollaj J. Danillovski si baba, i politikës pan-sllaviste ruse, e shtron edhe këtë pyetje: “A duhet që Rusia ta kaloj rrugën nëpër të cilën kishin kaluar vendet perëndimore? Apo ta zhvilloj luftën në kuadër të civilizimit sllavë. Rusia, e zgjodhi rrugën e luftës gjëja si primat për t’i mbrojtur popujt sllavë nga Perandoria Osmane për t’i plasuar këto ide pan-sllave, së pari në mënyrë të tërthortë përmes një bashkëpunëtori rus me ide te majta sikurse që ishte edhe vet Danillovski, ky njeri ishte Nikolla Pashiqi. Personalitet i lartë shtetëror dhe politikan i spikatur, më pastaj do ta themelonte partinë radikale me profesion ishte inxhinier. Me veprimtarinë e vet ushtroi ndikim në zhvillimin e Serbisë. Ishte ministër i punëve të jashtme dhe kryetar qeverie. Ka pasur rol të madh në krijimin e Mbretërisë SKS, të cilin union e përfaqësoi në Konferencën e paqes në Paris.

Pashiqit atëbotë po sa i kishte rënë në dorë programi pan-sllavist i N. J. Danillevskit, “Rusia dhe Evropa”, menjëherë kishte filluar ta përkthente në gjuhën serbe për ta përdorë pastaj atë për nevojat ekspansioniste serbe në Ballkan. Nikolla Pashiqi nuk dyshonte fare se në realizimin e idesë pan-sllaviste Serbisë, do t’i ndihmonte Rusia në të gjitha dimensionet. Dhe m’u për këtë ai do ta vazhdonte rrugën e pan-sllavistit të tij, Nikollaj J. Danillevskit me studimin e tij, me titull: “Mbretëria serbe nga Kongresi i Berlinit”. Aty më 1877, zbulohen të gjitha orientimet politike të shtetit serb, dhe Kishës serbe në përgjithësi, duke e zbuluar njëherë faktin se Pashiqi ishte një pan-sllavist i përbetuar, çdo gjë do të bënte për t’ia kaluar edhe Neronit, vetëm e vetëm që ta krijojë Serbinë e ëndërruar me daljen e saj në dy dete, duke i shfarosur në rend të parë shqiptarët përnjëherë ose në etapa, varësisht nga rrethanat e   krijuara. Ai do   të   deklaronte   edhe   këtë: “Lëreni shqiptarët të na shajnë dhe mallkojnë sa të duan dhe dëshirojnë, ju vetëm se vazhdoni punën tuaj të shenjtë karshi Atdheut (Otadžbines) tonë. Ju bjeruni atyre pamëshirë! Duke i detyruar ata që të shpërngulen për në shkretëtirat e Anadollit”. Më pastaj ai do të deklaronte edhe këtë: “Serbia tenton që të zbatohen urdhëresat e Kongresit të Berlinit 1878, të cilat urdhëresa po presin që të realizohen tash e 34 vite. Serbia donë të punojë në frymën e Evropës. Ajo donë që t’i realizoj dëshirat dhe qëllimet e fuqive evropiane. Ajo donë që edhe gjakun ta derdhë vetëm e vetëm që ta realizoj ëndrrën e vëllezërve të saj. Ajo donë që në rrezik dhe me harxhimet e veta t’i realizoj vendimet e fuqive evropiane…”[1]

Kështu thoshte atëbotë Nikolla Pashiqi, për zhdukjen dhe eliminimin qenies biologjike të etnosit shqiptarë.

71 Ligor Mile p.p. 101; mbi tolerancën fetare të Mahmut Bushatlliut Krh. Vuk Vinever. Kraj dubrovačke trgovine, 35, Historia e Shqipërisë I, v.p. 444-446; 462-465; në fund të shekullit XVIII, nëpër qytetet e Shqipërisë dhe në mbarë Shqipërisë vërehen “trimëria dhe guximi i patriotëve dhe të pakënaqurve (...) që po kërkojnë mënyrën për ta hedhur poshtë robërinë e Portës Osmane”. Krh Arhives Nationales de France, AMM, BB-4, 13. Raport au Direktoire Wxekutif du le mai 1799, cituar sipas Ligor Mile, rreth lëvizjes kryengritëse shqiptare në çerekun e dytë të shek. XIX, e sidomos rreth kryengritjes së Kosovës në vitin 1844, studime historike 2 Tiranë, 1966 fq. 106; shqiptarët atëherë kanë mundur t’i japin grusht të fuqishëm Turqve, që nuk mbahet mend që nga koha e Skënderbeut e këndej, vetëm në saje të unitetit të tyre pa dallim feje dhe tolerancës fetare të pashallarëve të sipërpërmendur shqiptarë Krh. G. LL.Arsh, I .G. Senković, N.D. Smirnova v.p. 64-65, 68; mbi rëndësinë e lëvizjes së Ali Pashë Tepelenës dhe të Mustafa Pashë Bushatliut për lëvizjen e përgjithshme çlirimtare shqiptare etj. Krh. Mihajllo Gavrilović, Miloš Obrenović III Beograd, 1912 str. 102, 332, 361. Dr. Vidosava Stojančević, Severna Albanija pod turskom vlašću 1830-tih godina, Istorijski časopisi SANA, VII. 1957 str. 123; mbi tolerancën fetare të Ali Pashë Tepelenës, ka të dhëna edhe në burimet e më vonshme arkivale serbe lidhur me këtë është mjaft interesant edhe ky mendim: “Kryengritja e të krishterëve dhe myslimanëve të këtij vendi shqiptarë në parim nuk mund të konsiderohet si gjë e re. Administrata e Ali Pashë Janinës i ka afruar këta popuj dhe ia ka lënë të njëjtat kujtime nga e kaluar, e lavdishme, dhe të famës së dikurshme. Kujtime mbi Ali Pashën një soj çmohej si prej grekëve ashtu edhe prej Toskëve, mbi këtë më gjerë shih: AS, FIG, br. 1572, 1867. Članak o Albaniji povodom nastoječeg položaja Turske.

“Pa shkelë këmba e solldatës serbe në Durrës dhe në Selanik, nuk mund të flitet për një Serbi të mirëfilltë. Pastaj për Nikolla Pashiqin Stambolli, duhej të ishte kryeqendër ruse ndërsa Selaniku qendër koherente serbe. Për të ardhur deri tek ky realitet, Danillevski dhe Pashiqi e kishin për simbol ndarjen horizontale dhe vertikale të përdorimit të dhunës në dimension “Gewltsamakeit-dhunëshmëri-tirani-humane”. Mbi këto parime kriminale, duhej me çdo kusht të fitonte ideja e Vaselenës. Kuptohet, theksonte Danillevski, në një mendim të tij, se qëllimi i bashkimit të gjithë sllavëve nuk mund të realizohet pa krijimin e një politike ideore që mbështetet në majtizmin social, mendim ky do të ishte lakmues dhe atraktiv në shikim të parë për civilizimet që kanë popullsi të mëdha nëpër vendet rulare. Dhunësia dhe tirania në këtë fushë, për të ardhur deri tek qëllimi, sipas Danillevskit, ishte se deri sa perëndimi merrej me zbulime të reja gjeografike, sllavët duhet të shtrihen në të katër dete, me një shtrirje hapësinore prej 23 milion km2.

Harta e Sanxhakut të Nishit
Harta Sanxhaku i Nishit

 

Perandoria pan-sllaviste e Nikollaj Danillevskit rus, do t’i përfshinte shtatë perandori, dhe një qytet me rrethinë të lirë, mbi të cilën perandori do të dominonte Rusia me më tepër se 19 milion km2 . Këto perandori të cilat e përbënin tërësinë pan-sllaviste ishin:

1). Perandoria Ruse me Galicinë, me një sipërfaqe prej 19 milion km2 .

2). Mbretëria Çeko—Moravo-Sllovake, e cila do t’i përfshinte: Çekinë, Moravinë dhe Hungarinë, kjo Mbretëri do t’i kishte 9 milion banor.

3). Mbretëria Serbo-Kroato-Sllovene, e cila do t’i përfshinte: Serbinë, Malin e Zi, Bosnjën e Hercegovinën, Maqedoninë, Shqipërinë Veriore me Kosovën, Vojvodinën serbe, Banatin, Kroacinë, Slloveninë, Dalmacinë, krahinat ushtarake të Gradishkës, Istrën, Qarkun e Trieshtës, me 75% të Karantanisë dhe 20% të Shtajerkës përtej Dravës kjo mbretëri sipas Danillevskit do t’i kishte 8 milion banor të shtrirë në 450.000 km2.

4). Mbretëria Bullgare sipas Danillevskit do të shtrihej në trojet e Rumelisë, Maqedonisë, dhe do t’i kishte 6 milionë banorë me një shtrirje sipërfaqësore prej 300.000 km2.

5). Mbretëria Rumune do të shtrihej në Vllahi, Moldavi, pastaj në një pjesë të Bukovinës dhe në gjysmën e Transilvanisë që është afër lumit Marash, në pjesën perëndimore të Besarabisë, kjo krahinë e banuar tërësisht me Molldavë, në këtë mbretëri përfshihej edhe Dobrugja, ku kjo mbretëri do t’i kishte 300.000 km2 , dhe 7 milion banor.

6). Sipas Danillevskit Mbretëria e pestë do të ishte Mbretëria Helene, e cila do t’i përfshinte këto territore: Thesalinë, Epirin, pastaj pjesën jug perëndimore të Maqedonisë, ujdhesat e Arkipelagut të Rodosit, Kretës, Qipros dhe brigjet e Detit të Zi të Vogël. Kjo Mbretëri do t’i kishte në fillim 4 milion banor dhe me një shtrirje territoriale prej më tepër se 280-300.000 km2.

7). Mbretëria Hungareze, do t’i përfshinte Hungarinë dhe Transilvaninë me një përbërje etnike prej 7 milion banor dhe një shtrirje prej 300.000 km2.

8). Rrethina dhe Mbretëria e Stambollit, do ta përfshinte një pjesë të Rumelisë, Azisë së Vogël, Bosforin, Detin Marmara dhe Dardanelet me Siujdhesat Galipol dhe Ujdhesën Tanedos. Në këtë etnitet te Perandorisë Pansllave në fillim do t’i kishte 2 milion banor

Këta popuj të ngjashëm sipas “shpirtit dhe gjakut”, me një madhësi etnografike prej më tepër se 125 milion banor, si kryeqendër të tyre kryesore sipas N. Danillevskit, do ta kishin Stambollin si “qendër natyrore”, dhe se me këtë bashkim moral dhe material të sllavëve do të shënohej edhe zgjidhja e çështjes Lindore, si e vetmja zgjidhje e mundshme konkludonte Nikollaj Danillevski. Kjo Perandori Pansllave shkruante pastaj ai më tej, do të kishte kredibilitet politik, aftësi ushtarake dhe vizion ekonomik të lartë për t’u mbrojtur nga Monarkia Frënge, sepse Perandoria Pansllave do të ishte Perandori e zgjeruar edhe në Mbretërinë Lindore Romake me kryeqendrën e saj Stambollin. Në këtë mënyrë do të përsëritej “koha e kaluar e artë e Peran-dorisë Bizantine, në formën dhe petkun e ri”.

“Deti pan-sllavë” gjegjësisht Perandoria Ruse, është themeluar nga shumë përroska, të ngritura në lumenj të mëdhenj. Natyra e triumfit të rrjedhës së tyre, sa më afër fundit për të humbur në detin e civilizimeve. Sipas Danillevskit kjo rrjedhë në gjysmën e dytë të shekullit XIX, po vinte duke u zbutuar tej mase, por triumfi pan-sllavë ishte evident. Butësia e klimës së atyre lumenjve (popujve), dhe se kjo konsiston në dykuptimësi si adjunkcion (lidhje) në funksion me të sotmen: “të shndërrimit të historisë në poezi”, në shpëlarjen e poezisë nga historia. Lidhur me këtë parim pan-sllavist, mësuesi i Danillevskit, i quajtur Homjakov për krenarinë e bashkimit të sllavëve në një Perandori dhe padrejtësitë historike që do t’ua sjellin të tjerëve kishte shkruar dhe ishte shprehur kështu në vargjet e tij artistike:

 

“Shikoni se si gjerësisht rrjedhin,

Në luginën e gjelbër të paluar,

Se si në brigjet e popujve tjerë bredhin,

Me shpirt të etshëm janë bashkuar”.

 

Kështu ishte skalitur politike epidemike e nacionalizmit pan-sllavist në Programin e N. J. Danillevskit, ku do të transformohet në tirani suptile “poetike”[2].

Dhe kështu filloi shkatërrimi i Turqisë evropiane nga Rusia Cariste, ku më pastaj menjëherë do të fillonte edhe cungimi i Shqipërisë Natyrale, që ishte gjer atëherë si një etnitet etnografik autonom edhe pse ndodhej nën Perandorinë Osmane, ajo njihej si territor etnografik shqiptarë prej më tepër se 90.000 km2 . Pastaj vet Turqia qysh me kohë i kishte rregulluar administr-ativisht, si njësi të veçuara fort mirë nga pikëpamja kombëtare, pastaj edhe banorët shqiptarë gjatë Perandorisë Osmane ishin ndarë në katër vilajete si ai i Shkodrës, Kosovës gjegjësisht Shkupit, Manastirit dhe ai i Janinës.

Sipas Dr. Sc. B. Dugollit, i cili duke u bazuar në materialet arkivale serbe AS. MUD; mbi dëbimin e dhunshëm të shqiptarëve autokton nga trojet e tyre etnike të Nishit dhe të Toplicës mes tjerash shkruan dhe pohon edhe këtë: “Vitet 1878-1879, pasqyrojnë shumë zhvillime dramatike në historinë e popujve të Ballkanit. Serbët duke u bazuar në programet e tyre utopike për krijimin e Serbisë së Madhe do të fillojnë luftën me Perandorinë Osmane.

Pas dështimeve të ushtrisë serbe në betejën e Timokut dhe në atë të Moravës u dëshmua se Serbia nuk ka forcë për “t’i çliruar popujt e Ballkanit dhe për ta dëbuar osmanlinj nga kjo trevë”. Pas luftës së vitit 1876, Knjaz M. Obrenoviqi, kishte proklamuar: “Se fati i popujve të Ballkanit është në duart e më të fortëve”[3]. Serbia me kohë kishte kërkuar ndihmë nga diplomacia ruse franceze gjermane dhe austriake për një luftë që do të merrte karakter të një kryqëzate ati-islame e ku në rend të parë do të pësonin shqiptarët. Me këtë mjegullim të çështjeve, e ashtuquajtura çështje lindore, do të ngrihet dhe polemizohet deri në tragjedi[4].

Pas lidhjes së paqes ultimative (të cilën Porta e kishte pranuar sipas kërkesës ruse), në dhjetor të vitit 1876, do të mbahet një konferencë ndërkombëtare në Stamboll dhe aty fuqitë e mëdha do të kërkojnë autonomi për Bullgarinë dhe Bosnjën e Hercegovinën, gjë që edhe do të pranohet. Autonomia e këtyre vendeve do të garantohej nga fuqitë e mëdha, ndërsa sulltan, Abdylhamidi II, nën presionin e tyre, me 23 dhjetor 1876 do ta shpallë Kushtetutën me të cilën të gjithë qytetarët e Perandorisë cilësohen të barabartë. Në Konferencën e Stambollit, ministri i jashtëm i Portës, Safet Pashai do t’u referohet disa herë marrëdhënieve të acaruara shqiptaro-serbe. Nën krismën e topave, në praninë e diplomatëve të fuqive të mëdha akti i shpalljes së Kushtetutës dhe vendimeve të konferencës po bëhej i pa vlerë[5]. Këtij realiteti më së shumti do t’i besojnë shqiptarët sepse do ta kuptojnë më në fund se për ndërtimin e shtetit shqiptar duke zhvilluar luftë në tri fronte: kundër Portës kundër Serbisë, Greqisë dhe Malit të Zi, por edhe kundër fuqive të mëdha[6].

[2] Histiria e Popullit Shqiptar. Tiranë, 1965 fq. 449-451.
[3] D. M. Petrivić, “Ratne beleške sa Javora i Toplice” Arhiv Srbije, Beograd,1979.
[4] AS; MUD, Fond: Nikola Pašić str. u internetu www, Nikola Pasic
[5] Dr. H. Bajrami, “Si e okupoi Serbia Kosovën më 1912” 1. Prishtinë, 2003 fq. 9 dhe 21.

Siç dihet, kjo filozofi politike,përkundër përpjekjeve,shqiptarëve nuk u solli asnjë përfitim.

Meqë, më 23 dhjetor 1876, ishte shpallur Kushtetuta,Porta do të refuzoj të pranojë çdo vendim të Konferencës së Stambollit. Diplomacia evropiane do të provojë që reformat të pranohen duke e përpiluar të ashtuquajturin Protokollin e Londrës (31 mars 1877),të cilin do ta nënshkruajnë lordi anglez Derbi dhe ambasadori rus në Londër, Shuvallov. Protokollin do ta nënshkr-uajnë edhe fuqitë e tjera. Me këtë protokoll kërkohej që Mali i Zi të lidhë paqe me Portën dhe të fillojë reformat. Këtë ultimatum rus Porta do ta refuzojë. Për shkak të këtij refuzimi më 13 prill 1877, Rusia do të shpallë mobilizimin ushtarak duke i aktivizuar 7 divizione në kufi me Turqinë. Pikërisht me 24 prill 1877, Rusia do t’i shpallë luftë Perandorisë Osmane. Në luftime, rusët do të sigurojnë fitore të mëdha, por njëherit, në prapaskenë, do ta përgatisin Serbinë dhe Malin e Zi për luftë të re kundër Perandorisë[7].

Në proklamatën e 1 dhjetorit 1877, Millan Obrenoviqi do të theksojë: “Unë në proklamatën e 21 shkurtit 1876, popullit tim të dashur i kam treguar se mbrojtja e çështjes së shenjtë ishte e imponuar, se ne ishim të detyruar t’i ulnim armët. Dje na ka rënë në dorë mundësia tjetër. Ç’është e vërteta, prej asaj kohe kur Serbia ka lidhur paqe me Portën fisi turk e ka pasuruar historinë e vet me krime të reja…”[8] . Me këtë akt, Serbia de facto u shpalli luftë shqiptarëve sepse synimi i saj ishte që të futej në tokat shqiptare.

Në luftën e shpallur kundër Portës marrin pjesë 89.800 ushtarë serbë, ndërsa në opsionet ushtarake angazhohen rreth 30% e tërë popullsisë. Në rrethanat e luftës sipas direktivave ruse divizioni i Moravës do të drejtohet kah Nishi për ta sulmuar masovisht Toplicën e banuar me shumicë nga shqiptarët. Korpusi i Shumadisë, do të drejtohet kah Piroti për të sulmuar, jo vetëm popullsinë shqiptare, por edhe repartet ushtarake të Portës[9].

Me mbështetjen e oficerëve dhe ushtarëve rus, sidomos në vijat komanduese, prej 16 deri më 28 dhjetor 1877 ushtria serbe do ta pushtojë Pirotin, duke dhënë në të njëjtën ditë urdhër që të gjithë shqiptarët të largoheshin nga ai sanxhak. Një ditë më vonë, më 29 dhjetor, Korpusi i Moravës do ta pushtojë Nishin, gjegjësisht sipas kalendarit të ri më 10 janar 1878. në rrethanat e krijuara te reja atëbotë, më 30 dhjetor,forca të mëdha ushtarake serbe do ta fillojnë plojën masive kundër popullsisë shqiptare nëpër qytete dhe rrethinat e tyre. Mijëra familje shqiptare do të largohen nga shtëpitë e tyre dhe kështu dalëngadalë lufta serbe kundër osmanlinjve do të marrë orientim antishqiptar[10].

Në rrethanat e luftës frontale dhe guerile forcat serbe të reparteve ushtarake me 6 dhjetor (18 dhjetor 1877) do ta sulmojnë Prokuplën dhe njëherit do ta pushtojnë atë për një kohë të shkurtër. Qytezën dhe rrethinën e Prokuplës e mbronin 2400 ushtarë të rregullt. Prej tyre 2000 ishin shqiptarë, ndërsa të tjerët turq dhe çerkezë. Në këtë fushatë sulmesh të pareshtura, më 10 dhjetor, ushtritë serbe të komanduara nga oficerët rusë do ta pushtojnë Kurshumlinë dhe qyteza do të shndërro-het në gërmadha. Me atë rast të gjithë nxënësit e medresesë do të pushkatohen pa asnjë gjyq, në një vend publik ku ishin renditur edhe shumë civil shqiptarë të sjellë nga lokalitetet shqiptare përreth Kurshumlisë. Serbët i bënin masakrat veç të tjerash edhe që ta frikësonin popullsinë. Ç’është e vërteta, Kurshumlia dhe rrethina deri në këtë kohë kishte qenë trevë shqiptare[11].

75 AS; Fond Knjaz Mihajlo Obrenovića (Dosije Prenk Bib Dode, 1876-1877, dva pisma.
76 AS; Fond Knjaz Mihajlo Obrenovića (Dosije Prenk Bib Dode, 1876-1877, dva pisma.
[8] Petar Opačić i Savo Skok: Srpski Turski ratovi 1876-1877 Beograd,1981 str.184.
[9] Po aty, fq. 215-Proklamata në origjinal. 
[10] Arhiv Srbije (AS), Fond Knez Mihajlo Obrenović, u 5 dokumenta 1877.
[11] Dimitrije Mita Popović, “Borba u Toplici 1877-1878”, Beograd, 1878 str. 42; AS; Koleksioni pokloni, “Opsada grada Niša” dosje 217, 1877god.

Duke synuar realizimin e programit serb për okupimin e viseve shqiptare, me 3 janar 1878, disa forca manovruese serbe do të depërtojnë në Përpellac, duke siguruar kështu mundësinë e sulmit frontal ndaj fshatrave të Llapit nga një pozicion strategjik. Në lindje të këtij fronti, gjithnjë duke bërë masakra mbi popullsinë shqiptare, më 9 dhjetor 1877, njësitë e para serbe do ta pushtojnë Leskocin. Aty do shkatërrohet çdo gjë që ishte shqiptare. Kështu marrëdhëniet shqiptaro-serbe do të marrin karakterin e luftës së pashpallur[12].

 

Botuar më 31 dhjetor 1912 në “The New York Times” shihen shqiptarët duke u larguar nga Nishi më 1878.

 

Pas 16 dhjetorit 1877, ushtria serbe do ta fillojë fushatën më tragjike që është zhvilluar ndonjëherë në Ballkan kundër popullsisë së pambrojtur shqiptare. Në spastrimin e Toplicës dhe rajoneve të tjera shqiptare, divizionet serbe të Danubit dhe Moravës ua kishin dhënë flakën 714 fshatrave. Ç’do shtëpi shqiptare digjej dhe shndërrohej në gërmadha. Me qindra e mijëra shqiptarë, në një acar të madh dimri, ishin detyruar të largoheshin në një pjesë tjetër të Vilajetit të Kosovës. Deri më 21 janar 1878 konsiderohet se kanë mbetur të ngrirë në   borë, nëpër rrugë dhe shtëpitë e tyre me dhjetëra dhe mijëra shqiptarë, që nga Nishi e deri në periferi të Prishtinës (dhe nga Gërdelica,Vraja e deri në Kumanovë përreth Moravës mbetën të ngrirë në borë dhe acar më tepër se 27.000 shqiptarë autokton-vër. aut.). Në këtë luftë, sipas urdhrit të Seit Pashës, shqiptarëve që bënin rezistencë do t’u kërkohet të kthehen në shtëpitë e veta, meqë komanda turke e kishte pranuar kapitullimin. Shtrohet pyetja tronditëse: ku të ktheheshin shqiptarët kur ç’do gjë u ishte djegur e rrënuar[13].

Më 31 janar 1878 Hafiz Pasha do të urdhërojë ndërprerjen e operacioneve, ndërsa Nikollaj Nikollajeviqi (rus) do të promovohet si komandant i frontit ballkanik kundër Portës. Kështu do të mbarojë lufta dhe njëherit do të lidhet një lloj paqe në Edrene më 31 janar të vitit 1878[14].

Qeveria serbe në të gjitha viset e pushtuara do të vendosë diktaturën ushtarake. Ç’do person shqiptarë që konsiderohej me vlerë do të pushkatohet me këtë, qeveria serbe, më 10 shkurt 1878, do ta vendosë në Vrajë një komision ekspertësh prej të cilit kërkohej që të nxirrte sa ma shumë përfitime territoriale duke biseduar me oficerët të huaj, për t’i bindur se tokat e pushtuara banoheshin nga serbët. Në këto rrethana, çdo bashkëbisedues eventual shqiptarë e kishte të ndaluar të shprehej në gjuhën shqipe para të huajve. Nga ana tjetër, në Vrajë menjëherë do të fillojnë bisedimet për caktimin e kufirit të ri me pjesëmarrjen e Asaf Pashës gjeneral divizioni, Mustafa Beut nënkolonel i kavalerisë Ismajl Efendiu major, Hafiz Pashës gjeneral divizioni, Salih Beu koloneli i gjeneralshtabit dhe bashar Beu major. Bisedimet e këtij shtabi turk do të zhvilloheshin me oficerët përkatës rusë dhe me palën serbe, këto bisedime u zhvilluan për një kohë të gjatë[15].    

Nga pala serbe,në bisedimet rreth caktimit të kufirit,do të marrin pjesë: Lubomir Tomanoviqi kolonel i gjeneralshtabit, Jovan Petroviqi major, Jevrem Velimiroviqi major i këmbësorisë dhe Dragutin Franaskoviqi, përfaqësues i pushtetit civil me autorizime ushtarake për dëbim të popullsisë shqiptare nga shtëpitë e tyre[16].

Nga pala ruse në bisedimet e Vrajës, do të marrin pjesë kolonelët Bodrikov dhe Shuvajllov dhe disa oficerë tjerë me grada më të ulëta, por që kishin kompetenca urdhëruese. Bisedimet në Vrajë do të zgjaten me qëllim deri sa të fillonte Konferenca e Shën Stefanit, një lagje kjo afër Stambollit që turqisht quhej Jeshilkej[17].

Marrëdhëniet shqiptaro-serbe pas luftës serbo turke do të hyjnë në një fazë të re tragjike. Si pasojë e luftës, jo vetëm që shqiptarëve ua grabitën pronën dhe i larguan në tërësi nga Sanxhaku i Nishit, por edhe u krijua tragjedia e muhaxhirëve. Ajo plagë nuk do të shërohej me asnjë çmim. Okupatori serb kishte bërë krime të papara. Sipas dokumenteve, vetëm për tri ditë, gjatë dhjetorit 1877, në 714 fshatrat e Sanxhakut të Nishit, Pirotit dhe të pjesës verilindore të Vilajetit të Kosovës nuk kishte mbetur asnjë shqiptar në shtëpi të vet. Të gjithë ishin dëbuar. Kjo tragjedi do të mbetet me dekada si një gur i rëndë rreth qafe,si një obligim për t’u kthyer në trojet stërgjyshore[18].

Që nga lufta serbo-turke, më 1876, politika serbe do të përhapë lajme nëpër Evropë se shqiptarët kishin marrë pjesë në luftë në anën e Portës. Kjo s’kishte të bënte me vërtetën. Përkundrazi. Qarqet ushtarake kishin bërë pushkatime masive të shqiptarëve dhe të tjerëve për t’i spastruar territoret para edhe pas luftës, të cilën e humbën më 1876. Shqiptarët, në luftën e vitit 1877, do të gjendet, siç thotë populli-midis kullës dhe çekanit. Të gjithë pa dallim, edhe pse u zotuan se do të mbeten lojal, u detyruan të shpërngulen në pjesën tjetër të Vilajetit të Kosovës. Duke e përjetuar rëndë tragjedinë që bënë armatat serbo-ruse mbi shqiptarët, këta do të përpiqen një kohë të gjatë të kthehen në trojet e veta, por ato ishin të rrënuara në tërësi[19].

Ikja.jpg
Dëbimi masiv i shqipëtarve nga trojet e veta

 

[13] Po aty.
[14] Po aty.
[15] Po aty.
[16] AS. Keleksioni pokloni “Srpski Turski ratovi” 1877-1878 “Divizijske operacije” dosije 220; Orjetacija srpske vojske prema Prištini i Vranje dosije 269-Masakrat që i irrituan shqiptarët gjatë janarit të vitit 1878.
86 AS. Koleksioni i Jovan Ristiqit 1877-Letrat dërguar kryeministrit janar-shkurt 1878; Koleksioni i analizave politike që lidheshin me Paqen e Shën Stefanit 3. III. 1878; Zgjerimet territoriale të Serbisë, Bullgarisë dhe Malit të Zi. Planet i kishte bërë Jovan Ristiqi personalisht dhe ato u realizuan në Kongresin e Berlinit në qershor 1878.
87 Po aty. Masar Rizvanolli: Mehmet Ali Pashë Maxhari, “Vjetari i Arkivit të Kosovës”, Prishtinë, 2005.
[19] Po aty.

Shqiptarët e vendbanimeve të rajonit Vrajë – Gjilan – Graçanicë, sipas burimeve serbe, nuk kishin bërë ndonjë rezistencë, por edhe këta do t’i dëbojnë nga shtëpitë për t’i bërë repartet ushtarake. Nga këto treva shqiptarët megjithatë do të ktheheshin më vonë, në etapa të ndryshme kohore dhe me marrëveshje të caktuara.

Shqiptarët e trevave të Drenicës, Shalës dhe Llapit do të bëjnë rezistencë, sidomos për ta mbrojtur Kurshumlinë, Prokuplen, Semakovën, Mehanën, Luginën e lumit Toplica dhe sidomos nyjën strategjike të fshatit Xhake. Sulmi do të bëhej me armatim të rëndë me topa dhe ai do të zgjaste deri në qershor të vitit 1878, ku shqiptarët do të rezistojnë pa u ndalur fare. Më në fund ishin të detyruar të tërhiqeshin sepse ashtu kishte vendosur Kongresi i Berlinit[20].      

Marrëdhëniet shqiptaro-serbe kështu do të shndërrohen në një proces tragjik me fajin e politikës imperialiste serbe. Vetëm për shkak të organizimit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, për t’i bërë rezistencë Perandorisë Osmane dhe luftës kolonialiste serbe, kombi shqiptar ishte vënë në një rrezik të madh. Ky fakt do të mbetet përcaktues i marrëdhënieve ndërmjet këtyre dy popujve, jo vetëm deri më 1912, por edhe pas këtij viti. Sjellja e Serbisë ndaj shqiptarëve të Sanxhakut të Nishit dhe pozita e muhaxhirëve në Vilajetin e Kosovës do ta përkeqësojë gjendjen politike në të gjitha viset shqiptare. Gjendja shqiptare do të rëndohej tej mase nga skamja dhe mjerimi. Gati për një dekadë shiheshin muhaxhirët që kishin mbetur pa shtëpi. Ata ishin të detyruar që të bënin një jetë të vështirë sepse edhe Porta nuk u ndihmonte. Pastaj muhaxhirëve të mjerë nuk u ndihmonte, asnjë organizatë ndërkombëtare. Kështu llogaritet se shumë shqiptarë kanë vdekur nga vuajtjet dhe sëmundjet gjatë viteve 1878-1879, nëpër kasollet e tyre të ndërtuara nga buca dheu sesa që ishin vrarë gjatë procesit të arratisjes nga forcat serbe. Pas kësaj drame, një kohë të shkurtër nuk do të ketë konflikte të hapura të një forme të luftës guerile mes shqiptarëve dhe serbëve. Në fillim të vitit 1879 gjendja do të ndryshojë rrënjësisht. Shqiptarët ngadalë do të armatosen dhe do të ndërmarrin sulme për ta çliruar Toplicën Gërdelicën dhe sulme të tjera të cilat shtriheshin deri në afërsi të Prokuples dhe fshatit Xhake. Serbia, nga ana e saj, do të përhapë lajme të rrejshme nëpër Evropë, kinse ajo është për kthimin e shqiptarëve, por në prapavijë vepronte krejt ndryshe.

Siç shihet ushtria serbe e kishte pushtuar edhe një pjesë të Kosovës ku nuk kishte fare popullsi serbe. Por, nën presionin e fuqive të mëdha ushtria serbe do të detyrohet të tërhiqet në vijën e dytë të pozicionit të saj strategjik, në një hapësirë të mbuluar me disa korpuse nga Novi Pazari e deri në Përpellac, nga Merdari e deri në Vasilevc, nga Topalla e deri në Vrajë. Tërheqja e ushtrisë serbe është bërë më 20 shkurt 1878. Kështu, 215 fshatra të Vilajetit të Kosovës, të cilat deri në fund të shkurtit ishin të shkreta, nga marsi e deri në qershor në to do të kthehen shumë familje vendase, por edhe familje muhaxhire duke e filluar një jetë të re me plot vuajtje dhe rreziqe nga sëmundjet dhe sulmet e njësive çetnike serbe. Në 489 fshatra shqiptare, shqiptarët nuk do të lejohen të kthehen. Kështu midis Serbisë dhe Portës do të krijohet një problem diplomatik, por ndërmjet shqiptarëve dhe serbëve do të krijohet një gjendje lufte[21].

Në këto rrethana edhe pozita e enklavave serbe në Vilajetin e Kosovës do të përkeqësohet sepse, jo vetëm muhaxhirët shqiptarë, por të gjithë shqiptarët si komb, me fajin e politikës serbe, do të shndërrohen në armiq të Serbisë. Jo vetëm muhaxhirët shqiptarë, por të gjithë shqiptarët si komb, do ta krijojnë ngadalë konceptin e tyre obligativ se duhet të armatosen dhe të luftojnë në tri fronte: kundër Portës, pastaj edhe kundër Serbisë dhe vendime të padrejta të fuqive të mëdha. Shqiptarët në këtë luftë nuk kërkuan asnjë pëllëmbë tokë të huaj, por do të kërkojnë me fjalë, me shkrim dhe me armë të kthehen në trojet e veta[22].

[20] S. Rizaj: V. Cit fq. 77.
[21] Dr. Jovan Hadži Vasiljević: Albanska Liga, Beograd,1909. str. 1.
[22] Isto, str.2, “Svi Arnauti koji su ostali u Srbiji bili su proterani tokom 1878”

Muhaxhirët shqiptarë të pakënaqur me gjendjen e tyre, të ndjekur nga Serbia dhe të lënë në pozitë tragjike nga Perandoria Osmane, do të fillojnë ta marrin drejtësinë në duar të veta. Duke mos pas fuqi t’i sulmojnë serbët andaj kufirit për t’u kthyer në tokat e veta, në shumë raste, muhaxhirët do të organizohen dhe do t’i sulmojnë enklavat serbe në Kosovë, për t’u vendosur në shtëpitë e tyre. Serbët, ndërkaq, duhej të largoheshin nga tokat e tyre, sepse pronat e shqiptarëve i kishin zaptuar po këta serbë andej kufirit, të pranuara pas Kongresit të Berlinit[23]. Shqiptarët ishin organizuar në çeta, në njësi më të vogla dhe në shkallë guerile shpesh do të ndërmerrnin aksione luftarake dhe hakmarrëse ndaj reparteve ushtarake dhe policore serbe, por jo edhe ndaj civilëve të pafajshëm. Këtë fakt e theksojnë edhe burimet serbe pa asnjë dilemë. Sulmet kundër reparteve ushtarake serbe, shqiptarët do t’i ndërmarrin përgjatë gjithë vijës kufitare, nga Plava dhe Gucia e deri në Kopaonik; nga këndej e deri në Perpellac, Merdar, Vasilefc, Medvegjë e Vrajë, gjithnjë me qëllim që të kthehen në fshatrat e tyre të mbetura shkretë në Sanxhakun e Nishit[24]. shqiptarët shpeshherë do ta kalojnë kufirin, do të zënë prita aty ku e njihnin terrenin, sidomos pranë ish-fshatrave të tyre dhe, me ditë të tëra, do të përpiqen që të paktën ta transferojnë pasurinë e tyre të tundshme që kishte mbetur e padëmtuar. Ngjante të kishte pasoja,të bëheshin luftime lokale me dy e tri ditë, sepse pastaj u mbarohej municioni. Sulmet e shqiptarëve ishin bërë masive sidomos në prill të vitit 1878 e deri në shtator të vitit 1879. pas kësaj kohe sulmet do të rrallohen, por nuk do të ndërpriten deri në vitin 1912. Mu për këtë orientim të shqiptarëve, që edhe me luftë të kthehen në trojet e veta, serbët, me ndihmën e oficerëve rusë dhe francezë, këtë kufi do ta shndërrojnë ndër zonat më të militarizuara në Evropë[25].

92 AS. Fond Jovana Ristića- 1878 Srpska vojska će se udaljavati od jednog dela osvojene teritorije 20.II.1978.
[24] S. Rizaj: V. Cit. fq. 80-81.
[25] Jovan H. Vasiljević, cit. dela str. 5.

shkruan për Medvegaj REDAKSIA   ,                                                                                 Reshat AVDIU

logo 001.1_pixiz   Preshevë, Prill 2015Reshat AVDIU

 

 

 

 Autori është ish i burgosur politikë, njëherit edhe kryetar i “Shoqatës së Muhaxhirëve” për Kosovën Lindore me seli në Preshevë.

Share

NJË TOKË – NJË POPULL – NJË ËNDËRR

nje tokë_një popull_një ëndërr 001.1PNG

 

mbi qasjen historike … Kronologjia historike për shqiptarët është jashtëzakonishtë e pasuruar me ngjarje të cilat pasqyrojnë ngjarjet te cilat ndodhën dhe rrjedhojat e tyre . Territoret shqiptare pavarësishtë se nuk janë jo unike për shkak të proceseve politike europiane nga të cilat Historia na i paraqet se si ndodhi copëtimi i trojeve shqiptare dhe si te themi ndodhi shpërndarja apo uzurpimi i tyre nga shtetet fqinje . Mirëpo , historikshtë si popull dhe si komb kemi pasur pasur unifikimin , përpjekjet , qëndresën për mbrojtjen e popullit , kombit dhe trevave shqiptare ne mënyrë dhe mbi parimin se jemi popull autokton , gjë te cilen Historia na e vërteton , argumenton dhe determinon .

Jemi dëshmitare të mbajtjes së mbledhjës së dytë te dy qeverive asaj të Shqipëris dhe Kosovës mbi parimin e  » Bashkimit Kombëtar  » , ngjarje kjo e cila do te na shërbejë neve si bashkëkombas shqiptarë , gjithë popullit dhe pa dyshim Historisë së popullit shqiptarë ; dhe me marrëveshjet e arritura do të jetë ngjarje e rëndësishme historike e cila jetë udhërrëfyes edhe për gjithë brezat e ardhshme . Motoja dhe emblema e kësaj ngjarje me inponencë të madhe NJË TOKË – NJË POPULL – NJË ËNDËRR , paraqet gjithë Historinë e lavdishme dhe heroike të shqiptarëve por në të njejtin kohezion na jep të nënkuptohet se duhet bërë shumë punë , përkushtim , përpjekje për të arritur deri te ri bashkim kombëtar i të gjitha trojeve shqiptare autoktone .

 

nga Bashkim SADIKU

 

për Medvegja REDAKSIA

logo 001.1_pixiz

Share

REAGIM NDAJ DEKLARATËS SË ZONJËS JAHJAGA E CILA PARA PAK DITËSH DEKLAROI

maki001.1

 

Nga Makfire Maqedonci – Canolli

 

 

« Jahjaga: Jo bashkimi me Shqipërinë, por integrimi në BE është qëllimi ynë » -« NE DO TË PUNOJMË DHE DO TA QOJMË NË VEND AMANETIN E TË PARËVE TANË DHE AMANETIN E DËSHMORËVE – DO TA BASHKOJMË SHQIPËRINË E PASTAJ I BASHKOHEMI EUROPËS TË KOMPLETUAR E JO TË MASAKRUAR »!

 

 

Para pak ditësh hasa në një deklaratë të zonjës Atifete Jahjaga e cila kishte deklaruar  » Jo bashkimi me Shqipërinë, por integrimi në BE është qëllimi ynë »! Kërkoj falje qe nuk po e quaj Presidente por zonjë! Por si ta quaj Presidente një zonjë qe u vu në krye të shtetit tonë pa vullnetin dhe dëshirën e popullit, si ta quaj një zonjë presidente kur punon kundër dëshirës së popullit e aq më keq që jep deklarata kundër dëshirës dhe vullnetit tonë? Se nuk është prioritet i politikanëve tanë bashkimi me nënën Shqipëri këtë e kemi ditur gjithmonë por qe e thonë edhe haptas pa pikë turpi këtë nuk e kemi pritur, e aq më keq kur ato deklarata epen thua se edhe populli është duke i përkrahur apo e dëshiruar një gjë të tillë! Zonja Jahjaga deklaron pa nguruar duke e cekur se « Tani jetojmë në shekullin 21 dhe nuk është koha që të realizohen ide të shekullit të kaluar. Sipas saj qëllimi i Kosovës dhe i të gjithë banorëve të saj është integrimi në Bashkimin Evropian ». Gabimi trashanik i saj është qe ka marrë guximin të flas edhe në emrin e qytetarëve të Kosovës, sepse edhe të bërit Republikë e Kosovës ishte ide e shekullit të kaluar por ajo ide u realizua dhe ne nuk jemi fajtorë qe Jahjaga dhe bashkëpunëtorët e saj nuk ishin të interesuar që bashkimin me nënën Shqipëri ta bëjmë realitet në shekullin e kaluar! Jo zonja Jahjaga apo « Presidentja e zarfit » gabim jeni ju dhe gjithë ata qe mendojnë si ju! Nuk u burgosën vëllezërit tanë e nuk i lanë me gjak muret e burgjeve serbosllave e as nuk e tretën shëndetin dhe rininë e tyre për një Kosovë të tillë të ndarë në enklava e me pjesën veriore të Mitrovicës nën pushtetin serbosllav, as nuk na u vranë qindra dëshmorë në ballë me Bac Adem Jasharin në krye për një Kosovë të tillë, për një Flamur me yje e krejt « mavi-mavi » duke ja masakruar shqiponjën e duke ja fshirë ngjyrën e gjakut të shenjtë ku me atë gjak e lanë atë Flamur qindra dëshmorë breza me radhë. Trimat e UÇK-së nuk ia kthyen pushkën shkaut për bashkimin e Kosovës me Evropën pa u bashkuar me trungun e vet Shqipërinë! Dëshira dhe vullneti ynë qëndron dhe jemi të vetëdijshëm se akoma kemi punë për të bërë, akoma duhen sakrifica të reja aq më shumë kur juve dhe horrat tjerë i kemi të vendosur në krye të shtetit, aq më shumë kur asnjëri nga ju nuk shprehë dëshirë dhe vullnet për realizimin e ëndrrës sonë shekullore dhe amanetit të dëshmorëve për bashkimin me nënën Shqipëri, por një gjë ta keni të kjartë se ashtu siç nuk u burgosën vëllezërit tanë, si nuk u vranë qindra e mijëra të tjerë për bashkimin me Evropën për ta anashkaluar bashkimin e trojeve tona, ashtu as ne pasardhësit e tyre dhe as fëmijët tanë nuk do ta duam dhe nuk do ta përkrahim një gjë të tillë. Është e lehtë për ju të deklaroni një gjë të tillë sepse ju nuk e kishit as një nga familjarët tuaj në burgjet serbosllave, nuk e kishit as një në radhët e UÇK-ë e aq më pak ndonjë të vrarë, të masakruar apo ndonjë dëshmorë dhe nuk e keni parë nënën tuaj siç e kam parë unë në fëmijërinë time të paralizuar nga dhimbja sepse sa herë shkonte dhe i vizitonte djemtë e saj në ato burgje të mallkuara ajo e kuptonte se torturat më çnjerëzore bëheshin ndaj djemve të saj sepse ata e kërkonin bashkimin e trojeve tona. Nuk e keni parë nënën tuaj duke vdekur në moshën 49 vjeçe me mallë e dhimbje në zemër e duke ikur nga kjo jetë me lotë në sy sepse ashtu siç i shikonte tre djemtë e saj të burgosur padrejtësisht nëpër burgjet serbosllave me mijëra shokë e shoqe ashtu e shihte edhe Kosovën dhe mbarë popullin të burgosur! Ajo iku nga kjo jetë pa e shijuar Lirinë e djemve të saj dhe Lirinë e Kosovës, e si nëna ime nga kjo jetë ikën edhe shumë nëna tjera duke i lënë fëmijët e tyre nën prangat e robërisë! Dëshironi Ju apo jo, duan bashkëpunëtorët tuaj dhe servilët e BE=së e këlyshët e veglat e Serbisë, ne do të përpiqemi gjithmonë qe ëndrrën tonë shekullore dhe amanetin e prindërve , gjyshërve, stërgjyshërve dhe amanetin e dëshmorëve ta qojmë në vend dhe t’i bashkojmë trojet tona me një emër të përbashkët Shqipëri Etnike! Ne nuk po duam as Shqipëri të vogël as të madhe, por po e duam Shqipërinë natyrale ashtu siç na e dhuroi vetë Perëndia! Ne duam ta bashkojmë Atdheun tonë së pari e mandej të bashkohemi me Evropën si një trup i kompletuar e jo si një trup i masakruar!

Makfire Maqedonci – Canolli New York

Share