NJOFTIM

NJOFTIM

Situata e rëndë pandemike e shkaktuar nga Covid – 19, ka rrezikuar edhe më shumë familjet me kushte të rënda sociale.
Tani kur do të duhej të fillonte sezona pranverore e punës, popullata është duke u ballafaquar me kufizimet e lëvizjes së qytetarëve për shkak të vendosjes së orës policore si masë parandaluese për përhapjen e kësaj pandemie.
Shumë familje me kushte të rënda sociale janë të rrezikuara seriozisht për gjërat elementare ushqimore. Duhet të theksohet se edhe në situatën e rregullt para pandemisë shumë familje nuk kanë pasur përkujdesje institucionale qofshin ato qendrore apo edhe lokale në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë.
OVL e UÇPMB – së në bashkëpunim me Shoqatën Humanitare të Luginës së Preshevës në Zvicerr kanë organizuar aksion humanitarë simbolik për të ndihmuar gjashtëdhjet (60) familje të veteranëve tē luftë së UÇPMB – së. Këto familje do të ndihmohen me nji ndihmë simbolikke nga 50 franga zvicërrzne.
OVL e UÇPMB së publikisht falënderon bashkëatëdhetarët tanë në zvicerr për gadishmërinë për ta ndihmuar popullatën vendore në veçanti këto katrgori të luftës.së UÇPMB,së Gjithmonë jemi mirënjohës për ndihmat tuaja.
30. 03. 2020
Preshevë.
Kryetar: OVL UÇPMB – së Nazmi Hajredini.

Na ndiqniFacebook

Bëhuni fans REDAKSISË Medvegja
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë

Share

Për JU

Për ju Medvegjasë

Gjitha vendet e gëzojnë
Ju Medvegjasë pse pushoni
Gjithë njerëzit këndojnë
Ju Medvegjasë pse rënkoni

Gjithë duanë t’vërtetën
Dhe pa të njeriu s’jeton
Ti Medvegjasë Medvegjën
Më trego torturën si e duron

Zgjohuni o shqipëtarë
Përgaditni ç’do dëshmi
Ti luftojmë ata barbarë
Të kthejmë prapë at Liri

O ju burra o ju myslimanë
Atyre borç sen su kemi
Aty me shekuj jetuan Dardanë
Të gjithë të dinë se shqipëtarë jemi.

Mblidhemi të bëjmë benë
Ne t’gjithë dorë për dore
Që të duamë mëmëdhenë
Që ti kthejmë malet,tokat kodrinore

Me shekuj që na shkeli
Na mbajtën robër gjer sot
Aty prapë dot këndoj harabeli
Edhe trojet mos t’çajne me lot

N’grisim kokën lart në qiell
Sdurohet dot padrejtësia
Ju që shihni drit’ e diell
T’ju tregojmë se jem nga Lugina

Ku janë gjyshërit tanë t’ parë
Qe dalshin s’bashku në mejdanë
Ku jeni ju o Atdhetarë
Po e lashin tutën n’tjetër anë

Apo humbi trimëria
Apo s’doni më atdhenë
A u shua Shqipëtaria
Që kishim trimë Skënderbenë

Pse rrini lidhur si me lakë
Pse s’dëroni dëshmin tuaj
Apo s’ju mbeti më gjak,
Se e derdhtë për të huaj

Merrni lapsat në duar
Edhe bëni besa-besë
Ç’do kërkes për ta dëshmuar
Që aste një pa vendlindje mos t’mbesë

Tênderuar të presim ska kuptim
Oh sa gjate qe kami vrapuar
Kesaj udhe të vendit tim
Asnjëherë nuk kami ndaluar

Jemi rrëzuar gjate rrugës
Gjunjë e brryla kemi dërrmuar
Dhimbjen kurre s’ia fshehim turmës
Me gjithë shpirt jemi duke punuar

Mars 2020
Ali-Aliu-Dukati

Ne vazhdim
Formulari për Evidentimin e Pasivizimit të Adresave të Qytetarëve Shqiptarë në Serbi
Formati Word:
Formulari per Evidentim te Adresave te Pasivizuara Fin

Formati PDF:
Formulari per Evidentim te Adresave te Pasivizuara Fin

Share

Kush po don të na nxij jetën

Kush po mundohet te na vrase shpresen?!
Kush po don të na nxij jetën (ardhemerine)?!

Ne kete fillim te shekullit XXl, e ne kohen e zhvillimit te shkences e ngritjes se vetedijes se popujve, e ne veçanti ngritja e vetedijes se gjenerates se re, eshte e kote dhe e pamundur te manipulohet me qeveri, edhe ne gjendje te emergjences. Me maska e pa maska, jane te deshtuar ata qe nuk e kane perkrahjen e popullit. Orkestrimi i atyre qe tridhjete e njezet vite po e rrejne, po e vjedhin, e po manipulojne me ndjenjat e shpresat tona.
Epoka e gjeneratave te reja erdhi, dhe s’ka fuqi e force qe mund t’i mposhte. Albini, Vjosa dhe Mimoza ishin ata qe shkelqyen ne ate nate te renies se maskave, ishin ata qe çveshen dhe demaskuan qyqaret e se kalueres. Keta ishin stoik e te qarte ne idete e programeve te fushateve zgjedhore, dhe per asnje milimeter nuk devjuan, por i mbrojten synimet e qendrimet e atyre qe u kane dhene voten.
Eshte nje perplasje ne mes gjeneratash, asaj te Ises dhe Vjoses. Por erdhi dita kur kjo qeveri e LVV-se dhe LDK -se solli ne qeveri lojtare te rinj te dy partive, qe ishin dominant, duke filluar nga Lumiri, Besiani, Besniku, Glauku, Rozeta ,Arbeni Hykmetja e keshtu me radhe…Per pesedhjete e ca dite qeverisje i qiten ne fushe e ne shesh te palarat dhe krimet e bera me dekada. Efekti i kesaj qeverisje ishte trondites per ata te krahut te luftes dhe krahut te paqes. Kur kesaj i shtohen edhe shume manipulante, seksere te mediave e portaleve, qe kane brejtur qe tri dekada buxhetin e shtetit, kjo veç u be alarmante. Por e kane te kote manipulantet. Ne u zgjuam nga keta te rinj dhe u kthjellem. Ky popull din t’ua tregoje vendin ku e kan keta qe u bashkuan kundur qeverise se shpreses.
Gjeneratat e reja do te bashkohen tok me gjeneraten e shekullit te ri… Eshte mire qe deputetet e rinj te partive politike te jene vetvetja e tu qendrojne besnik programeve e idealeve te veta

Shkruan Prof. Ajet DULI

Na ndiqniFacebook

Bëhuni fans REDAKSISË Medvegja
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë

Share

Nga Medvegja


Nga Medvegja

Atje nga vij un
Shqipet zemër gur
Me shekuj ku jetuam
E tashë pothuj se s’egzistuam

Aty ku hidhej vallja
Kishte gëzim konaku
Luajshin krushqit s‘bashku
Na u zinte sokaku

Tash në Medvegjë
Po thuaj se kush s‘ka mbetë
Pasivizuan shumë
Serbosllavët na bënë shkrum

Vendas të Medvegjës
AFEDS ka komisione
Punojn me ndërgjegjëje
Për adresat autoktone

Për ta kry punën mirë
Dërgoni sa më shumë dëshmi
Ju sa më shpejtë mos hezitoni
Pasivizimin ta dëshmoni

Për popullaten e shperngulur
Tash ka ndegju edhe europa
Serbia do të jetë e përkulur
Shqipëtarët do të kthehen në votra.

Medvegjasë të mos kem frikë
Serbin me shekuj e kemë armikë
Do t’kthehemi gjithë në trojet tona
Medvegja gjithmone u kanë e jona

mars 2020

Ali-Aliu-Dukati

Ne vazhdim
Formulari për Evidentimin e Pasivizimit të Adresave të Qytetarëve Shqiptarë në Serbi
Formati Word:
Formulari per Evidentim te Adresave te Pasivizuara Fin

Formati PDF:
Formulari per Evidentim te Adresave te Pasivizuara Fin

Share

PASIVIZIMI

Pasivizimi

Kur Medvegja lëshoi za
Të gjithve bashkë na ka ba
U bamë bashkë për pasivizim
T’gjithë shqiptarët me hi në regjistrim

Nukë harrohenë vitet e randa
Serbia shumë vite na mbajti n’pranga
Sot na duhet mirë me kuptue
Ku jem nisë ku jem tuj shkue

Duhet t’ndalemi mirë me mendue
Pse kaq shpejt kemi harrue
Jo, kështu s’dot dalim n’dritë
kombi jonë, do mend, me u rritë

Nuk është nder t’luftosh per emër
Doje vendin me gjithë zemër
UÇPMB t’gjitheve ju ka tregue
Se për karrika s’patem luftue

Tuj mendue vetëm për vete
gati n’fund, ne kemi mbetë
Duaje vendlindjen edhe vëllaun
I vetmuar, gjenë vetëm belanë

Dërgoni samë shumë adresa
Që vendit mos ti humbë shpesa
Vendi mos të jetë i braktisur krejt
Po ti kthehenë shqipet shpejtë

Nisma për ket qeshtje ka marr punë
Për çdo fshatë ka formu komisione
Çdo adresë me verifikue deri n’fundë
Të kthehen banorët nato troje
Punë të mbarë dhe shëndet

Të gjithë dergoni shenimet në adresën

medvegja.info@gmail.com

Ali Aliu – DUKATI , 11 mars 2020

Na ndiqniFacebook

Bëhuni fans REDAKSISË Medvegja
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë

Share

Referendumi i Kosovës Lindore 1992

Urime Kosvë Lindore Referendumi gjithëpopullorë 1992

Kosova dhe vet ish- kryeministri Thaçi, kanë ndikuar në demilitarizimin e UÇPMB-së, dhe u pajtuan që problemet dhe statusi i Kosovës Lindore të zgjidhet me mjete politike, ndërsa, shteti i Shqipërisë dhe Kosovës i dhanë përkrahje pushtetarëve të Preshevës,Medvegjes dhe Bujanocit që të integrohen në Beograd, për interesin e tyre që serbët e Kosovës të integrohen në institucionet e Kosovës, duke besuar ata se serbët e Kosovës nuk guxojnë të vendosin pa Beogradin.
Për derisa kjo përbuzje e pamëshirshme, neglizhencë, pa përkujdesje e skajshme, nga shteti amë dhe nga Kosova , nuk mund ta bëj fajtor aq shumë Serbinë, për shkak se na mbanë të robëruar duke e bërë tokën e Kosovës Lindore si poligon ushtarako -policor për ushtrime dhe demonstrimin e forcës, shqiptarët e këtij rajoni vazhdojnë të punojnë dhe të gjallërojnë si një lis shekullor me rrënjë të thella në tokën stërgjyshore.
Popullata e Kosovës Lindore u flijua dhe u sakrifikua për të mirën e Kosovës dhe për te mirat e Kombit, e gjithnjë duke menduar se do të bëhemi bashkë dhe do e nxjerrim edhe Kosovën Lindore nga uzurpimi shekullor. Kosova Lindore edhe pse kaloi nëpër këto katrahura, shtetet shqiptare asnjëherë nga drejtësia ndërkombëtare nuk kërkuan që të gjitha rastet e vrasjeve, plaçkitjeve, burgimeve të dalin para një gjyqi ndërkombëtar.
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.
Këto persekutime nuk vijnë vetëm nga lufta e fundit e Kosovës, por janë edhe më të hershme dhe më të tmerrshme si ajo 1944 e 33 viktimave të vëllezërve nga Sfirca e Gerbaci nga sllavo-komunistë, të cilët u ekzekutuan në mënyrë më barbare, duke u varrosur diku tek Leskovci që sot nuk dimë për fatin e tyre. Ata u arrestuan ne natën e Kurban Bajramit u ekzekutuan pa gjyq, me pretekst se kishin luftuar komunizmin dhe vepronin për të mirë të tokave etnike shqiptare. Nga vitet 1878 e deri sot, nuk dihet qe ne shqiptaret zgjeruam shtet! po ndodhi e kundërta, na u morën brenda natës me dhunë e politikë ndërkombëtare trojet tona stërgjyshore dhe Serbia i bëri për vete duke shkruar një histori të rrejshme ,që sot shumë historian Serb pranojnë të vërtetën mbi falsifikimin e historisë, e mjerisht të pranuar ndërkombëtarisht.
A thua këto 130 vite të mundimshme,të vuajtjeve e dyndjeve nuk na çelen sytë të vetëdijesohemi dhe të marrim rrugën e Kombit. Si duket koha po ndryshuaka si edhe vet njeriu,apo ne shqiptaret nuk dimë ta shfrytëzojmë kohen që duhet t`ja ndajmë Kombit. Koha për çdo Komb është e njëjtë,kurse për ne shqiptaret si duket po ecë mbrapshtë,apo ne vet shqiptaret jemi të mbrapsht. Kështu nuk mendon populli ! Të mbrapsht po tregohet ata që qeverisin me kombin. (Qeveritaret Shqipëri-Kosovë).

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica

Prandaj, e drejta e jonë dhe kërkesat e popullit janë , që dy shtetet amë, Shqipëria dhe Kosova, të na përkrahin institucionalisht dhe të na ndihmojnë politikisht ,nuk e them edhe finansishtë,sepse edhe këtu e kane përmbysë Kosovën duke vjedhur e shitë krejt çka pat. Këto ndihma do të përmbushnin amanetin e bijve të saj, të cilët dhanë më të shtrenjtën për Lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës dhe Shqipërisë. Këtë përkrahje na e kanë borxh Kosova.
Kur partive politike kosovare (PDK-LDK-AAK ) mbajnë zgjedhjet komunale apo parlamentare,të gjithë i mbushin mendjen medvegjaseve me premtime se do ti përkrahin në zgjidhjen e problemit të Kosovës Lindore,dhe atë deri ne Bashkim Kombëtar. Të gjitha këto premtime mbesin vetëm fjalë premtimi. Këtë e dimë ne medvegjasit që shumë vite e përjetuam të njëjtën gjë,bile nganjëherë marrim ofendime duke na thënë: Çka po lypni ju “sërbijanët” ,kthehuni në Medvegje ! Kjo është më e rënda që mund ti thuhet një vëllai shqiptar që nuk qenka nga Kosova.
Do të ishte më mirë që mos të kishim lëshuar vendlindjen,por si të jetohet me një regjim serb ku çdo here nxjerr ligje kundër shqiptarëve të mbetur në ato troje.! Zë vendet e punës që dikur i kishim,zë objektet banimin duke i vendosur serbët në to,hekë nga shkollat Abetaren shqipe,rrah e maltreton njerëz në punktet fame keqe buzë kufirit,Sfirce,Gerbace,Stara Banje etj. Shti spiunazh në mes pakë shqiptarëve të mbetur në Medvegjë, duke i përkrah disa parti të krijuara pas lufte në Komunë. Sot kur në Medvegjë veprojnë disa parti gjysme të vdekura, të shterura e të orientuara jo në rrugën e Kombit,nuk gjejmë përkrahje nga qeveritarët kosovar,bile morale ,apo t`na këshillojnë si të veprojmë në të ardhmen ,të ndihemi edhe ne shqiptarë ,dhe të jemi pjesë e Kombit. Mjerisht po ndodhe e kundërta .! shqiptareve te Medvegjës këtyre ditëve u kercnohet ekzistenca e fundit e tyre,duke ju pasivizuar vendçëndrimi,duke i shlyer nga regjistrat te gjithe ata qe kan te drejten e votes dhe banimit ne shtepite e tyre.Këto masa ishin të pregatitura nga qeveritarët serb medvegjas me përkrahjen e Qeverisë të Serbise. Kurse delegatet shqiptarë që përfaqësojnë interesat e popullit , e sidomos të atyre partive që ceka më lartë (gjysme të vdekura) nuk kane fuqinë ta luftojne këtë gjendje që tani është Medvegja. Për këtë gjendje që sot është në Medvegjë, dhe që nesër do të ndodhë , ne shqiptarët medvegjas të diasporës ku do që jemi, jemi të organizuar shpirtërisht dhe materialisht të ndihmojmë që Medvegja mos të përmbyset. Mos ta lemë në meshirën e atyre që mbyten e shperngulen vite me radhë.
Të gjitha këto vite me radhë i përjetuam ne shqiptaret e Medvegjes dhe Kosovës Lindore në përgjithësi. Për fat të keq pritem plot 28 vjet të vendoset për fatin tonë.
Referendumi gjithepopullor i Kosoves Lindore me 1992 ishte vula e fundit e kërkesave të popullit shqiptar. Nga Shqiperia dhe Kosova nuk kemi përkrahje konkrete , e si duket as qe do të kemi,kurse ne Kosova Lindore mbetëm në pritje të çudirave se a do të ndodhin a po jo.Nuk e kuptoj pse nuk ngritet zeri një herë e pergjithemonë të bashkohen trojet shqiptare .
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koço Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim , Hashim Thaçi,Isa Mustafa,Presidenca , Kryeministria,Teuta Nunaj
Kështu kanë vepruar edhe shtetet e tjera fqinjë dhe nuk është turp të merret si model. Mësohuni nga fqinjët tanë se si kujdesen institucionet e shtetit të Hungarisë për pakicat hungareze në Vojvodinë, miliona euro derdhen në vit për fusha të ndryshme të jetës dhe disa qindra mijëra për projektet që realizohen për destinomë të caktuara nëpërmjet OJQ-ve. Gjithashtu shteti i Hungarisë përveç përkujdesjes shtetërore në nivelin dy palesh që i ndihmon edhe i financiarisht pjesëtarët e vet, ajo ka angazhuar edhe shumë organizata joqeveritare për ta ndihmuar pakicën hungareze në Vojvodinë. Po ashtu bëjnë edhe kroatët dhe boshnjakët etj.
Ngjashëm bënë edhe Serbia për serbët e saj në Kosovë, e cila nuk kursen mundin, djersën e paratë për t’i mbajtur gjallë pjesëtarët e vetë në tokat kosovare. Me miliona euro destinohen nga Beogradi për serbët e rebeluar në Kosovë, të cilët nuk e njohin shtetin ku jetojnë, madje as ndërkombëtarët të cilët kanë ardhur t’ua zgjasin dhe përmirësojnë jetën në Kosovë.
Shembull tjetër kemi Greqinë e cila përkujdeset për grekët në Shqipëri, prandaj është momenti i fundit që edhe Shqipëria dhe Kosova, ta ndihmojnë me rrugën institucionale dhe financiare popullatën e Kosovës Lindore, me qëllim të forcimit të saj e cila aktualisht, është në mjerim, për shkak proceseve kombëtare dhe ndërkombëtare/
Shembull me konkret dhe me i freskët ndodhi para pak kohe me rastin e Ukrainës. Rusia i mori Kremen me një Referendum të përgutshëm që u organizua nga rusët e Kremesë nënë ndihmën e Rusisë. Kryetari rus Putin para super fuqive te mëdha botërore mbron me dinjitet këtë copëtim që mori një pjese të Ukrainës. Duke e cituar gjithnjë Kosovën. Shtrohet pyetja.
Ku mbeti Referendumi gjithë popullorë i vitit 1992 i trevave të Kosovës Lindore.?
Pse Kosova dhe Shqipëria, mu sot nuk kërkon që ky Referendum të realizohet ?
Pse nuk ndodhë tek ne kjo përkrahje.? Ku janë pushtetarët kosovar ?
A dinë ku është Medvegja ?
A dinë që 60% e popullatës së Kosovës i kane rrënjët nga Kazaja e Nishit,po dhe nga Medvegja që qëndroi heroikisht deri më tani e gjithnjë duke menduar e luftuar për Bashkim Kombëtar.

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti - Skënderbeu
Është koha e fundit ta shpëtojmë së gjalli Kosovën Lindore. Këtë gjendje të mjeruar në Medvegje po e bartin në supet e tyre një pakicë njerëzish të mbetur,dhe diaspora shqiptare që po mban gjallë me finanësa këtë popull të lenë nën mëshirën e qiellit. E në kohen e fundit një shpresë e madhe që disa vendas filluan ndërtimin meremetimin e shtëpive dikur të boshatisura që të kthehen në vendlindje. Kjo e fundit është realitet, sepse vetëm të organizuar mund ta shpëtojmë Medvegjen të ringjallet edhe një here.

Shaban Abazi ish- komandant i UÇPMB-së z.o për Medvegjë
02,03,2020.

Na ndiqniFacebook

Bëhuni fans REDAKSISË Medvegja
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë

Share