Archives de catégorie : SPORT

Mela Holding investon në Medvegjë e në Berat

Ndërkohë që jemi në një periudhë merkatoje, ajo dimërore dhe ekipet janë duke synuar afrimin e lojtarëve, të cilët do ti përdorin për pjesën e dytë të sezonit. Por ndërkohë tek Tomori mund të ndodh një hap më i madh merkatoje.
Në fillimin e vitit të kaluar Bashkia Berat, si aksionerja e vetme e FK Tomorit shpalli larjen 100% të borxheve që klubi kishte akumuluar dhe tashmë ky borxh ishte zero. Nga aty nisi edhe procedura e nxjerrjes së klubit në shitje që ende nuk është mbyllur. Në momentin e parë ishte një nxitje e tifozëve beratas që nëpërmjet një letre të hapur i bënë një kërkesë Pëllumb Salillarit, një prej bizsnesmenëve më të fuqishëm shqiptar, i cili është nga Berati por kjo çështje mbeti vetëm në një interesim fillestar të tyre dhe pse mund të priten sërish zhvillime.

Por tashmë mësohet se një tjetër kompani ka shfaqur interes për blerjen e aksioneve të FK Tomorit. Bëhet fjalë për një kompani ndërkombëtare ekonomike me disa fusha veprimi, Mela Holding Group, presidenti i së cilës është me origjinë shqiptare. Qendra e kësaj kompanie gjendet në Venecia të Italisë por me shtrirje në të gjithë botën.

Ndërlidhësi është një qytetar beratas me banim në Itali, Thoma Jançe, i cili është pjesë e këtij grupi dhe ka bërë disa kontakte jo formale me drejtuesit beratas. Sipas asaj që vet Jançe konfirmon Bashkisë i është bërë edhe një kërkesë zyrtare për blerjen e askioneve nga ky grup dhe tashmë pritet vetëm mbyllja e procedurës së shitjeve të aksioneve nga Bashkia Berat dhe ky grup i fuqishëm ekonomik është i gatshëm të përfshihet me një projekt serioz për ngritjen e Tomorit në majën e futbollit shqiptar. Ata janë të gatshëm të blejnë 76% të aksioneve që është edhe maksimumi që lejon ligji aktual I privatizimeve të klubeve sportive në Shqipëri./Berati.TV

P.S
Kompania Mela Holding Group investimin e fundit e ka bere në Medvegjë , ku ka krijuar qindra vende pune ne industrin e tekstilit

Linja të prodhimit _Medvegjë 2018

Na ndiqniFacebook

Bëhuni fans REDAKSISË Medvegja
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë

Share

Kombëtarja me perforcime nga Medvegja

Kombëtarja Shqiptare Pasurohet edhe me Një Futbollist nga Medvegja

Kombëtares shqiptare i bashkohet edhe një futbollist tjetër trojet etnike. Fjala është për mesfushorin me tipare sulmuese, Astrit Hajdareviq, të cilin seleksionuesi Kristian Ppanuçi ka vendosur ta grumbullojë për ndeshjen e nëntorit kundër Turqisë.
Atriti ka lindur ne Prishtinë ndersa prinderit e tj jan me origjine nga Medvegja
Astriti është një futbollist 27-vjeçar që aktualisht luan me AEK-un e Athinës, ndërsa në të kaluarën ka qenë pjesë e shpresave të Kombëtares suedeze, ndërsa gjithashtu ka luajtur edhe për përfaqësuesen U-23 të këtij vendi, duke marrë pjesë edhe në Olimpiadë ku ishte kapiten i kësaj përfaqësuese.
“Kam prit shumë vite dhe tashmë ëndërra mu bë realitet që të veshë fanellën e Kombëtares shqiptare. Një gjë të tillë e kam bë me zemër. Them se nuk ka qenë një vendim i lehtë por i vështirë, mirëpo tashmë unë edhe zyrtarisht kam vendos të veshë fanellën e Shqipërisë” – tha Astrit Hajdareviq në një lidhje të drejtpërdrejtë në “Zona Gol” në Supersport, ku gjithashtu zbuloi se asnjëherë më parë nuk ka qenë në Shqipëri.
“Jo nuk kam qenë asnjëherë. Do të jetë kjo hera e parë që do të vijë në Shqipëri. Unë kudo që kam shku, kam thënë që jam shqiptarë. Jam ritur në Suedi, por unë gjithnjë kam thënë që jam shqiptarë” – u shpreh Ajdareviq, i cili gjatë bisedës së drejtpërdrejtë tha se është shok me Pajtim Kasamin, me të cilin ka luajtur bashkë te të rinjët e Liverpullit, dhe se njeh portierin e Kombëtares shqiptare, Etrit Berishën, nga koha kur ky i fundit luante në Suedi me Kalmarin dhe se ndaj tij ka shënuar shumë gola.

Na ndiqniFacebook 

Bëhuni fans të  REDAKSISË Medvegja 
Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë

Share

Sport_Debat_Duhet të kemi durim

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koço Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim , Hashim Thaçi,Isa Mustafa,Presidenca , Kryeministria,Teuta Nunaj, Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, LOBI EURO-ATLANTIK SHQIPTAR. Malësia ,Migjeni,zgjedhjet ,vota,malesia e gallapit..,LOBI,Autostrada Morinë-Merdare,skenderbeu ,shtatorja ,Lapidari,Kumanova,Fahri Xharra,Ali Hajdini,Birul Murati, Malësia e Bujanocit,deputeti Fatmir HASANI , Riza HALIMI , Shaip Kamberi

Duhet të kemi durim

Shtatori po afrohet dhe është një nga muajit që do të ketë zhvillime të aktiviteteve në disiplinat e shumta sportive. Të gjitha sportet kanë planet e tyre dhe në radhë të parë si ta rrisin nivelin e shikueshmërisë. Sporti me traditë siç është boksi po vazhdon të kërkojë mundësi me të volitshme për zhvillimin e aktiviteteve sidomos në rritje të nivelit. Klubet po orvaten në forma të ndryshme që të përgatiten për edicionin e ri garues që sigurisht do të kemi shumë turne në muajin shtator e fillim të tetorit. Secili klub ka pretendime për të arritur rezultate me të mira dhe për t’i realizuar edhe objektivat e tyre. Turnetë e ndryshëm janë edhe mundësi e mirë që klubet të zhvillojnë ndonjë talent dhe që do t’i futet fort në punë edhe kombëtares së Kosovës për garat e ardhshme qoftë evropiane qoftë botërore, njëkohësisht të punojnë edhe për Olimpiadën e vitit 2020 që mbahet në Japoni.

Ditët e mira gradualisht po vijnë dhe secili shpreson që boksi do ta kthejë primatin që ka gëzuar në periudhën e artë të viteve të 80-ta. Trajnerët shihet se tani janë më të mobilizuar, klubet kërkojnë mundësi më të mira të kushteve për stërvitje, sigurisht ndonjë prej tyre edhe mjete materiale dhe të jenë në një pozicion më të lakmueshëm se në kampionatin e kaluar. Nuk e konsideroj se klubet tani janë në gjumë siç flitet e spekulohet nga disa në opinion, por janë në mobilizim dhe të rritjes së numrit të boksierëve njëkohësisht edhe të zbulimit e formimit të talenteve të rinj. Sepse me gjenerata të reja që kemi sot mund të arrijmë shumë, se është një brez i talenteve që premton shumë por vetëm duhet përmirësuar kushtet. Korriku dhe gushti janë si gjithmonë muaj i pushimit, ndërsa tash klubet kanë programin e tyre, e dinë çfarë duan dhe për synimet në çdo garë.

Ka klube që kanë boksierë mjaft të mirë, disa shikon ndonjë përforcime, por disa janë kryesisht të fokusuar në talentet e rinj, se ata e shohin perspektivën për të ardhmen. Ato klube që qëndrojnë ekonomikisht më mirë do të korrin rezultate me pozitive, kurse ato që janë në një situatë të pavolitshme gjithsesi se do të kenë më shumë vështirësi. Gjithnjë jemi me shpresë se me kalimin e kohës do të mënjanohen të gjitha peripecitë që përballen klubet. Mbi të gjitha duhet të kemi durim dhe të tjerat telashe shkojnë e gjërat e mira si thonë shpesh në popull vijnë ngadale. Kështu që, të gjithë duhet të mundohem në format të ndryshme dhe rezultatet do të vijnë posaçërisht do të rritet cilësia në çdo aspekt.

Autori është trajner i klubit të boksit e kick-box Rigoro nga Prishtina dhe gjyqtar i boksit

Shkruan: Agim Tahiraj

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni fans të Faqes Medvegja REDAKSIA 

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari, Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,

 

 

Share

Apel Drejtuar Tifozërisë

 

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

 

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar Apelon të Tifozëria Shqiptare e Shqipërisë së Bashkuar që nesër gjatë ndeshjës kualifikuese për Euro 2016 të bëjnë tifozëri dinjitoze ne suaza të kultures sportive duke i treguar botës së shqiptarët dinë dhe munden të krijojnë spektakel në vlera të qytetërimit, duke respektuar të tjerët edhe pse në këtë rast fati deshti që ne të përballemi më armikun tonë shekullor.
Jemi para ndeshjës së parafundit në grup për Euro-2016 që na përcakton deri diku fatin tonë për të qenë pjesë e ëndrrës historike për Kombëtaren e Shqipërisë së Bashkuar e cila në mënyren më të mirë e përfaqëson tërë Kombin Shqiptar kudo që ndodhet në të gjitha shtetet e botës. Kombëtarja Kuq e zi në mënyren më të mirë të mundeshme do ti tregojë vlerat dhe kulturën e Kombit tonë në fushen e blert në përballje më Serbinë dhe në Besojmë në fitoren e meritua, prandaj Apelojmë që të mos i bëjmë presion protagonistëve në arenen e shqiponjave por ti lemë lojtaret tanë ta luajnë lojen e tyre, e cila lojë ka zgjuar interesin e të gjithë botës së civilizuar.
Tahir Veliu , Frashër Racaj &  STAFI i Redaksisë Medvegja

 

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni pjesë e Faqes Medvegja REDAKSIA   https://www.facebook.com/medvegja.redaksia

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

 

 

Share

Në ndeshjen Shqipëri –Serbi të mbahet një minutë heshtje

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

 

Në ndeshjen Shqipëri – ᴉqɹǝS të mbahet një minutë heshtje për viktimat e gjenocidit serb ndaj shqiptarëve në Kosovë 

Me 8 Tetor, në Elbasan do të luhet ndeshja Shqipëri – ᴉqɹǝS. Duke pasur parasysh se mediat ndërkombëtare do ti japin një hapësirë të rëndësishme, atëherë vlerësoj se para fillimit të kësaj përballje, do të duhej të mbahej një minutë heshtje për viktimat e gjenocidit shtetëror serb ndaj shqiptarëve të Kosovës (Shqipërisë Veriore). 
Politika antishqiptare e Serbisë është manifestuar me shekuj, me programe gjenocidale, duke filluar që nga Naçertania e Garashaninit, më 1844, e deri te programi “Patkoi”, më 1999, që qëllim kryesor kishin zhdukjen dhe shkombëtarizimin e shqiptarëve autokton. Ky gjenocid u zbatua nga formacionet ushtarako-policore dhe paramilitare serbe të cilët vranë, masakruan, zhdukën, dhunuan, dëbuan dhe deportuan popullsinë civile shqiptare, i plaçkitën, dogjën dhe rrënuan shtëpitë, objektet fetare, shkollore, kulturore, ekonomike, e të tjera, si dhe vendbanime të tëra shqiptare.
Në Kosovë nga janari 1998 deri më 12 qershor 1999 ka pasur 12 843 viktima të kombësisë shqiptare, prej tyre 1 392 fëmijë deri në 18 vjeç, 296 fëmijë deri në 5 vjeç, ndërsa prej tyre 1 741 femra, kurse 1 882 të moshuar mbi moshën 65-vjeçare. 1450 banorë ende janë të pagjetur. Janë dhunuar 20.400 femra shqiptare. Mbi 1 milion banorë shqiptarë janë dëbuar më dhunë. Veç vrasjeve, janë shkatërruar më se 188 mijë objekte banimi. 
Përderisa Kombëtarja shqiptare është një hap largë Francës, apeloj te të gjithë tifozët që të mos bien pre e provokimeve serbe dhe shërbimit sekret serb, por t’i japim përkrahje Kombëtarës tonë që Serbinë ta mposhtin në fushë, ashtu siç e mposhtëm në luftën e fundit në Kosovë.
Rroftë Shqipëria e lirë dhe e bashkuar! 

Suksese djelmoshave tanë !

Shkruan Tahir VELIU , 05.Tetor , Alberta – CANADA

Autori  është i njohur në të gjitha trojet për punen e tij të pandërpre   » SHQIPËRIA E BASHKUAR  » prandaj STAFI i REDAKSIS Medvegja i uron shendet e suksese ,te bashrkuar jemi me te fort në të gjitha fushat .

 

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni pjesë e Faqes Medvegja REDAKSIA   https://www.facebook.com/medvegja.redaksia

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

Share

TALENTI I Familjes SALIHU, nga Tupalla e Medvegjës

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari, Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.

Të flitet për familjen Salihu nga Tupalla, është një nder i madhe për ne medvegjasit. Murat Salihu,djali i Avdil Salihut i cili ne vitet e 60 u shpërngul nga Tupalla për të gjet një jetë më të mirë dhe për ti majtë gjallë familjen e mbetur në vendlindje, u detyrua te shpërngulet ne Bor te Serbisë. Bori ishe një qytet në të cilin shumë shqiptarë gjetën punë në minierat e Borit dhe të Zajeqarit.

Avdil Salihu pas një kohe që punoi në Bor, mori edhe familjen me veti. Në mesin e serbeve ku ai jetoi me familje u detyrua ti shkolloi fëmijët ne gjuhen serbe, ku ata treguan suksese të mirë. Përveç që ishin nxënës të mirë, djemtë e tij Bajrami, , Murati dhe Miftari dhe vajza Tahirja treguan talent në sferën sporteve luftarak,e kryesisht ne xhudo dhe boks. Murati ishte boksier dhe xhudist shume i talentuar, i cili shumë shpejt u be i njohur ne nivelin lokal dhe regjional na ato pjese te Serbisë. Këtë e arriti shpejt me qe vëllai i tij me i vogël Miftari tani me ishe i njohur edhe ne nivel ndërkombëtar si xhudist, i cili mbante vendin e tret në nivel Evrope , dhe vendin e pare në ish Jugosllavi , ne kategorinë e tij disa herë me radhë. Ndërsa vëllai i tyre i madhi Bajrami, mbete si talent i dalluar i fotografisë, i cili për cilësinë e punës se tij shumë herë ishte i ftuar për të bërë foto edhe të Titos dhe Kardelit në atë kohë. Bajrami ndër vite, është marrë në mënyrë shumë aktiv edhe me gazetari i cili edhe sot vazhdon të jetë korrespondent i preferuar për shumë shtëpi botuese në Serbi.
Këtë talent, dhe jetën e kësaj familje,e vazhdojnë brez pas brezi. Sikur edhe nga Tupalla e Medvegjës që ishte dikur babagjyshi Avdil Salihu, pehlivan i asaj kohe. Por për një rrugë më të mirë vazhdoi jetën në Bor. Siç çdo shqiptar që jetuan nën presionin e Serbisë , të shtypur e të rrezikuar nga shteti,nuk u ndanë nga puna e tyre për të ekzistuar.

Murati detyrohet të shpërngulet nga Bori ,dhe vendoset në Kosovë pikërisht në Prishtinë. Nga një jetë në mesin e serbëve ku ai jetoi në Bor, Murati me familje kurrë nuk e harroi gjuhën shqipe bashkë me familjen e tij , po ashtu edhe talentin që kishin trashëguar nga familja e  sidomos në boks.
Me të shpërngulur në Prishtinë .vendosen me një shtëpi private me qira ,por kjo nuk e tremb Muratin për fëmijët e tij që kishin talent në boks e sidomos për Samirin e talentuar. Edhe pse ishte me qira pa punë. Murati punonte si saldues ti siguroi djalit Samirit shkollimin ,po paralelisht edhe i ndihmonte atij në stërvitje dhe në fund e regjistron në Klubin e Boksit Prishtina.
Samir Murat Salihu regjistrohet në Klubin e Boksit Prishtina,nën përcjelljen e trajnerit Agim Tahirit dhe kryetarit te boksit të klubit Aziz Salihut.

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari, Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari, Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.
Me talentin e tij Samiri tregon suksese në kategorinë e tij 69 kg .Gjate vitit 2014,ku me 7 fitore e tij shpallet boksieri më i mire i vitit. Si për Muratin Salihun, po ashtu edhe për mbarë familjen Salihu, dhe ne Medvegjasit është krenari që kemi një vendas të talentuar. Samiri i talentuar na gëzon të gjithëve ne Medvegjaseve,po na bënë të ndihemi keq në jetën e tij ,që sot ai jeton në Prishtinë. Dikur i lindur në Bor ndër serb, e nën presion që ishte shqiptar, mbijetoi disi me djersën e prindit Muart. Por, sot me një shtet që kemi Kosovën, me një ambicion se shteti i Kosovës është një ” Nënë “e shtrenjtë për ne Medvegjasit, tregohen e kundërta.
Talenti çmohet nga ata të cilët dinë ta çmojnë talentin,kurse Qeveria nuk e ka interesin fare në zhvillimin e sportit kosovarë për stimulimin e të talentuarve, po të jesh edhe kampion bote. Mjerisht kjo shihet edhe tek Samir Salihu, i cili me talentin e tij shpallet boksier viti,po jeta e tij mbetet aty ku ishte me parë. Jeton me qira dhe punon me një magazinë tregu ,si punëtorë krahu. Me të kuptuar që Samiri u shpall boksier viti në Kosovë,unë me lot ne sy i urova suksese në të ardhme,po duke e pa që punonte punëtor krahu loti ma mbylli gojën nga gëzimi për talentin, po më shumë nga gjendje që unë e shihja ku punonte. Dua te them !

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari, Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari, Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari, Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.

Në Botën e civilizuar, me një “demokraci”që tani po flitet se është në Kosovë,talentet duhet të stimulohen. Kjo nuk po ndodh as me Samirin , as me talentet tjerë Kosovar.
Andaj ,mbetet që ne Medvegjasit të përkrahim Samirin dhe me talentin që ai po tregon në sferën e boksit, të mundohemi që me forcat tona të diasporës e të të gjithëve shqiptarëve ku do që janë ta ndihmojmë kush sa mundemi, qe talenti dhe fitorja e Samirit të arrij suksese të një pas njëshme në sferën e boksit deri në kampion bote. Ta ndihmojmë Samirin ,ai na gëzon me fitore të reja, dhe ai nuk do te mbetet të jetoi me qira dhe duke punuar punëtore krahu.
50 vitet e kaluara të familjes Salihu nga fshati Tupalle te Medvegjes në Serbinë famë-keqe, nuk e përkulen ,ndoshta edhe këtu në Kosovë kjo familje do të ndihet më mirë dhe  e sukseset  e talentit Samir Salihut nuk do te mungojne.Nese i mungon vendlindja Medvegja ,sukseset nuk do ti mungojnë.

 Edhe njëherë i urojme SAMIRIT, suksese ne rrugën e tije deri në kampion bote në boks.

Shkruan për Medvegja REDAKSIA           Shaban Abazi  16/04/2015

Bëhuni pjes e Faqes Medvegja REDAKSIA   https://www.facebook.com/medvegja.redaksia

Share

Shqiponjat ngriten lart në qiell 8848m

Në foto me flamur Fation PLAKU
Në foto me flamur Fation PLAKU

Ekipi i alpinistëve tan po sa perfunduan ekspediten ne kontinentin Afrikan ku u ngjiten këtu ne majen me te lart- Kilimanjaro 5895m, tani po sa u nisen nga Tanzania per Tiranë.

Duhet ta cekim se po i njejti Alpinist Fation Plaku me grupin e vet për 100 vjetorin u ngjite edhe ne majen me te larte EVERST 8848m ,

Ngjitja ne majen me te larte Afrikane eshte e 4 pas asaj te Argjentines –Aconcaguan ,Everest ,Rusi- Elbursin (maja me e larte ne Europe)

Ekipi ishte i perber prej 6 Alpinistëve

Fation Plaku(me flamur ne dorë),

Gjergji Bojaxhi, Erli Rrudho, Gerti Pishtari, Xhim Begeja, Mateo Begeja

 

Medvegja REDAKSIA ne bashkëpunim të perhershëm me ALPINISTET ,keta jan më shumë se Alpinista jan atëdhetar që e ngritin Flamurin në lartësi ku na gëzon të gjithëve . …… ne vazhdimësi do të ju sjellim edhe foto dhe lajme të tjera të Alpinistëve , ekspeditat dhe sfidat e radhës vazhdojn së bashku ……

 

Share

Post Youtube. Nemo enim ipsam

Ut tellus dolor, dapibus eget, elementum vel, cursus eleifend, elit. Aenean auctor wisi et urna. Aliquam erat volutpat. Duis ac turpis. Donec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Mauris fermentum dictum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut tellus dolor, dapibus eget, elementum vel, cursus eleifend, elit. Aenean auctor wisi et urna. Aliquam erat volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacus.Vestibulum libero nisl, porta vel, scelerisque eget, malesuada at, neque. Vivamus eget nibh. Etiam cursus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros.

[alert type= »info »]Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Suspendisse sollicitudin velit sed leo. Ut pharetra augue nec augue. Nam elit agna,endrerit sit amet, tincidunt ac, viverra sed, nulla. Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem, interdum vitae,dapibus ac, scelerisque vitae, pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Vestibulum iaculis lacinia est. Proin dictum elementum velit. Fusce euismod consequat ante. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipisMauris accumsan nulla vel diam. Sed in lacus ut enim adipiscing aliquet. Nulla venenatis. In pede mi, aliquet sit amet, euismod in,auctor ut, ligula. Aliquam dapibus tincidunt metus. [/alert]

Praesent justo dolor, lobortis quis, lobortis dignissim, pulvinar ac, lorem. Vestibulum sed ante. Donec sagittis euismod purus.Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit…

Share