Mesazh & Ftesë nga Veprimtari Ajet DULI për Medvegjasit

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA

Me rastin e urimit të Vitit të Ri 2016.
Të nderuar bashkëvendas të Meditës !

Më lejoni që në emrin tim personal dhe në emer të Klubit Vendelindja “Trojet”, si kryetar I kuvendit të këtij klubi tju drejtohëm me urime të përzemërta duke ju deshiruar shëndet,fat e jetë të lumtur të gjithëve, anë e kënd botës ku jeni duke jetuar e vepruar.Ky vit që po e lëmë pas ishte një vit i vuajtjeve e i sakrificave te vendasëve tanë në Medvegjë. Vendasit tanë të cilët janë duke jetuar në trojet tona etnike stregjyshore në Medvegjë janë përballur me sfida të shumëta gjatë këtij viti e do të përballen edhe në vitet në vijim.

Politika qetnike e Beogradit po vazhdon avazin e vjetër të spastrimit etnik të Shqiptarëve nga keto troje duke nxjerrur projektet famëkeqe të spastrimeve etnike e duke I përpunuar e konsoliduar me rrethanat dhe situatat e kohës.

Ne e dijmë se gjatë këtij viti që po e lamë pas i kemi mbajtur zgjedhjet e parakohshme në Medvegjë. U organizuam si kurrë më parë dhe me 13. Shtator 2015 ishim të gatëshëm të votojmë në vendëvotimet e fshatrave të Medvegjës ,por pengesat e stafit qeveritaër të Beogradit të prirë nga pinjollët e Sheshelit e Millosheviqit bënë pengesa të papara duke dhunuar vullnetin e votuësve shqiptarë dhe duke shkelur të drejtat elementare dhe themelore të qytetarëve shqiptarë. Por pas të gjitha këtyre pengesave e shantazheve prap arritem ti fitojmë 8 vende të kshillëtarve komunal .Po të ishim unik dhe të konkuronim me një listë të përbasht në këto zgjedhje me siguri se do të ishim në një pozitë më të volitshme dhe sa do pak do i kishim ulur ndasitë në mes veti. Në vitin që po hymë na presin shumë detyra e obligime që duhet ti permbushim në si komunitet.

.
1. Duhet të vazhdojmë të qendrojmë në trojet tona dhe të rezistojmë me tërë forcën duke i luftuar e demaskuar të gjitha veprimet e qarqeve shovene që janë në kundershtim me të drejtat dhe liritë e njeriut që në menyrë drastike po shkelën e dhunohën në Komunën e Medvegjës nga instuticionet shtëtrore.

.
2. Duhet të bashkpunojmë me të gjithë ata të cilët janë të gatëshëm të sanojnë gjendjen në Medvegjë e të ndikojnë në demokratizimin e pushtetit lokal si dhe duhet përkrahur të gjithë ata që janë të gatshëm të investojnë e të hapin vende të reja pune .

.
3. Në medvegjasit duhet vet ti kryejmë detyrat që na përkasin e pastaj duhet të kërkojmë përkrahjen e mbështetjen e të tjerëve.

.
4. Koordinimi i veprimeve të faktorit politik në Medvegjë me Klubin Vendlindja “Trojet” ne Prishtinë , e me Shoqaten Bëmirëse në Zvicerr si dhe të gjithë bashkëvendasit tanë kudo që ndodhen e janë te gatëshëm te ndihmojnë ….Ky koordinim do të rritë besimin për sukëses dhe do të inkurajonte të gjithë qytetaret që të angazhohen në ruejtjen e substancës në ato troje….

.
5. Mbetemi me shpresë se në këtë vit që po hyjmë do të ngritet vetëdija jonë shtetformuese dhe kombëtare si dhe do të arrijmë unifikimin e faktorit politik në Meditë , në menyrë që të bëhemi factor i fuqishë në vendimmarrje…..

nga Ajet DULI , autori ështe veprimtar model për gejneratat e reja , si të mbrohen trojet tona , i dëshmuar në  shumë fusha të jetes me punë e veprime të guximshme  , STAFI i Redaksis Medvegja i uron shendet e gëzime Prof.Duli si dhe të gjithë shqiptareve 

 

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni Fans të Faqes Medvegja REDAKSIA  

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

Share

Poezia e vitit 2015

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA

 

KOSOVËS LINDORE

( Trojeve shqiptare)

 

Ah e mjerë Kosove  Lindore,

Pse na mbeti kështu pas dore !

A nuk munde me lëviz,

Apo ruajte derën e shtëpisë ?

 

S`kam ku t`shkoj unë e mjera.

Jam këtu në troje t`vjetra.

Këtu na la Nënë Shqipëria.

Që nga Pellazgët e Dardania.

 

Nuk kem frikë nga armiku,

Të marrim rrugën e të ikim.

Do qëndrojmë këtu prore.

Në këto toka t`Kosovës Lindore.

 

Jem tri motra kem lidhë besë.

Bujanovc,Preshevë dhe Medvegjë.

Nuk lëvizim ne nga trojet.

Kështu e jemi ne malësoret.

 

Në këtë tokë të Dardanisë,

Shqiptarët janë zot i shtëpisë.

Lufta ne nuk na trembi.

Besnik i mbetëm  këtij vendi.

 

Kemi rrënjë të thellë Dardani.

Këtu lindë vetëm djalë shqiptari.

Motrat shqipe në këto troje.

Lindin me zemër të fortë malësore.

 

Vëlla e motër kur bëhen bashkë.

S`ka armik që mund ti vras.

Nga Medvegja motra MEDITË.

Ka fillua ti hekë kufijtë.

 

Motra tjetër në Bujanovc,

Është betua në bukë e n`zot.

Nuk do i lëshoi tokat dardane.

Këtu me  lindi nëna shqiptare.

 

Nga Medita në Preshevë.

Jemi tri motra që kem lidhë Besë.

Nuk ka kush t`na lëvizë.

Nga këto toka të Dardanisë.

 

Do luftojmë me pushkë e laps .

Që tri motrat të jemi bashkë.

Kem dhe motrën e vjetër QAME.

Atë vetëm nuk e lëmë.

 

Kemi motrën nga Malësia.

Atje lart tek Plava e Gucia.

Si shqiponjë ajo vështron.

Motrat tjera nuk i harron.

 

Kur t`bashkohemi të gjitha bashkë.

Me një gjuhë të bisedojmë.

Shqipërinë e Madhe ta formojmë.

Shkup,Prishtinë dhe Tiranë.

Jem të lindur nga një NËNË.

 

  Shaban Abazi  08.05.2015

Autori  është  ish i denuar , ish Komandant i Uçpmb-së Zona Medvegjë, poet dhe veprimtar shumë vjeçar për trojet tona.

Na ndiqniFacebook 

Bëhuni fans të  REDAKSIS Medvegja 

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.Florim ZEQA

 Për të njohur me autorinAsllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.Florim ZEQA

                     klikoni këtu:

Biografia e autorit

 

Share

Doktori shqiptar në Maqedoni po humb 10 miljonë Euro

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,Petrit Mënaj

 

Padrejtësit dhe keqperdorimi i pushtetit nga qeveritaret po vazhdon në çdo cep të trojeve shqiptare

Viktima perhere jan shqiptarët ( veprimtaret e dalluar,atdhetaret nga vendi e diaspora ) ….tani e tutje nuk ka heshtje…. 

Dr. Adil MUSTFA ka investuar shumë për ta ngritur Spitalin e parë  Privat në Maqedoni , por akutualisht ja ka mbyllur qevria e Shkupit … Dr.Adili tani  nuk eshte i vetmuar në betejen për drejtësi por ka perkrahjen e mediave, diasporen shqiptare ne Amerikë e shtete te tjera ne krye me Akademik Prof.Dr. Skender KODRA ,Gjeneral Petrit Mënaj , Jurist e Avokat të njohur, Shoqata , shoqerin civile , e verteta duhet të fitoj patjeter ‘’ Burg për të korruptuarit ’’ turp për përfaqesuesit shqiptar qe jan bere vegël e pushtetit duke i lene anash interesat shoqërore e kombetare.

nga e majta
nga e majta Gjeneral Petrit Mënaj, Akademik Prof.dr Skender Kodra, Dr.Adil Mustafa

 

 

 

REDAKSIA Medvegja solidarizohet me Dr.Adilin dhe  ne vazhdimësi do të ndjekim rastin bashk me lexuesit tan të shumët, që  kesaj jave kalon numrin mbi 26’000

Vëllezër duam DREJTESI në të gjitha sferat e jetës  ku do që jetojm në trojet tona.

Ndiqni kete VIDEO dokumentar  që po i kushton shqiptarit mbi 10 miljonë euro nga shteti Maqedon ? .

3 VIDEO

Video nr.01  Video nr.02 Video nr.03

 në vazhdim Recital nga Reshat Arbana - Hakërrim - Ali Asllani 

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni Fans të Faqes Medvegja REDAKSIA  

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

Share

Stublina e Gjilanit nuk ndahet nga Medvegja

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,Halil Mushica

Gjilan – Stublina për asnjë çast nuk e ka harruar as prejardhjen e saj dhe as njerëzit e saj trima e luftëtar. Të ardhur nga lagja Dediq e Medvegjës tani banorët e Stublinës kanë propozuar që fshati të mbajë në rrugët e saj dy emra, atë të Veli Dedit dhe Medvegja e vogël.

Veli Dedi dhe Medvegja e vogël, janë dy propozime që do të mbajnë dy rrugë në fshatin Stublinë. E tërë kjo si shenjë respekti për personalitetin e Veli Dedit dhe për prejardhjen e të parëve të tyre.

Të parët e Stublinasve ishin shpërngulur nga lagja e Dediqëve në Medvegjë për tu vendosur aty ku janë sot. Ishte Shaip Sabedini një atdhetar, kombëtar e edukues i madh i cili u motivua nga Gjon Serreqi e Veli Dedi. Dhe mësimet e tregimet e tij për atdheun e shpërngulur dhunshëm janë ngulitur edhe sot e asaj dite tek gjeneratat e reja.

Komisioni për plotësimin e emërtimit dhe numërimit të adresave në komunën e Gjilanit tashmë pas propozimeve konkrete ka shqyrtuar dhe propozuar që tri rrugë të mbajnë këta emra “Medvegja e vogël”, “Veli Dedi” dhe “Liria”.

Fadil Osmani njëri nga iniciatorët dhe përkrahësit e këtyre emërtimeve thotë se nuk ka më mirë se të kujtosh njerëzit që identifikohen me të afërmit tuaj. “Nuk harrohet lehtë Medvegja, as fjalët e tregimet e gjyshërve tanë. Ata kujtonin me shumë pasion Dediqin, vendin prej nga dhunshëm u shpërngulën. Flisnin për Veli Dedin i cili një kohë e kishte kaluar edhe në Stublinë pak para se të largohej për Shqipëri. Këto emërtime janë më e pakëta që mund të bëjmë për figurat e njohura me renome kombëtare e ndërkombëtare siç ishte Veli Dedi” shprehet Osmani.

Edhe Halil Mushica një aktivist e patriot i shquar thotë se jo vetëm komuna e Medvegjës, por edhe Kosova Lindore nuk duhet ta harrojë Veli Dedin. “Mos e harroni figurën madhore të gjeneralmajor Veli Dedit. Nëse Marseji i Francës i ka ngritur përmendore ose emra rrugësh pse ju nuk ndërmerrni një hap për ta nderuar figurën e Veli Dedit”thotë Mushica.

Mushica thotë se Veli Dedin e ka njohur përmes Ali Hadrit. “Ali Hadri gjatë bisedave të lira na thoshte se shqiptarët e kanë një gjeneral si Veli Dedi për të cilin duhet të kujdesen historianët shqiptarë që mos ta harrojnë. Dhe këto fjalë të tij kanë ndikuar që unë tani pas kaq vitesh ta përsëris këtë kujdes të Ali Hadrit dhe tua përçojë mesazhin edhe udhëheqësve shqiptar në Kosovën Lindore dhe të pasardhësve të tij që ndodhen në Stublinë të Gjilanit. Figura e Veli Dedit nuk guxon të harrohet sepse atë e kanë nderuar Marseji i Francës me vendosjen e emrit të tij një rruge dhe ngritjen të një përmendoreje. Ne ndërkaq nuk kemi bërë asgjë për të. E lus udhëheqjen e Medvegjës që ta marrë parasysh këtë kërkesë dhe të propozojë ndonjë emër rruge apo busti për Veli Dedin” thotë Mushica.

Mushica thotë se për Veli Dedin ka lexuar dhe dëgjuar lloj lloj rrëfimesh interesante. “Ai ishte kolos dhe një ushtarak që do ia kishte lakmi çdo shtet. Pse ne ta harrojmë e ta humbim. Edhe Atifete Jahjaga ose Bujar Nishani duhet ta dekorojnë nëse nuk e kanë bërë këtë deri tani” tha Mushica.

Video Dokumentar për Gjeneral Veli DEDI që 

 

Kush ishte Veli Dedi

Krijuesi dhe publicisti nga Medvegja Ramiz Kadriu në librin e tij: »Ku na mbeten Trojet tona” ka shkruar më gjerësisht për Veli Dedin.

U lind më 5 prill 1912 në Dediq, lagje e Medvegjës. Filloren e kreu në Medvegjë dhe Gazdar, gjimnazin në Leskoc, kurse Fakultetin e Makinerisë në Beograd..Më 1932 shkoi në Shkup dhe punoi në një firmë me qëllim që të shpërngulej në Turqi, por një shkrim i Bedri Pejanit ndikoi që të shkojë në Shqipëri.

Atje i lind dëshira që të bëhet ushtarak, por për t’u regjistruar në Akademinë ushtarake Italiane duhej ditur gjuhën italiane. E mësoi shumë shpejt dhe u regjistrua. Gjatë qëndrimit në Shqipëri dhe gjatë studimeve ne Itali njihet me shumë patriotë shqiptarë, si Bedri Pejanin, Rexhep Mitrovicën, Emrush Miftarin, Ibrahim Gjakovën, Sali Viçitërrnën, Xhemajl Kadën, Asim Vokshin e tjerë.

Më 1933 bëhet anëtar i Komitetit të Mbrojtjes Kombëtare të Kosovës. Pasi plas lufta qytetare në Spanjë, merr pjesë në të dhe më 1937 gradohet kapiten, kurse më 1938 dekorohet me Urdhrin e Kavaleristit të Lirisë,,No Pasera” si dhe gradohet në detyrën e shefit Operativ të Divizionit të Ebros.

Pas mbarimit të luftës në Spanjë vendoset në një kamp përqendrimi në Francë, gjatë të cilës kohë mësoi rrjedhshëm gjuhën frënge. Si ushtarak i shkëlqyeshëm inkuadrohet në grupet antifashiste dhe shumë shpejt emërohet komandant i Forcave çlirimtare për Departamentin e Marsejës, kurse për zotësinë dhe guximin që kishte e shpallin ,,Shqiptari trim”(Vaillant Albanias).Ai me njësi të vogla operative nëpër rrugët e Marsejës i thyente njësite shumë më të mëdha fashiste.

Në sajë të aftësisë së tij dorëzohen 37 mijë fashistë, të cilët po luftonin që ta rrënonin tërë Marsejën. Arriti që t’i bindë të dorëzohen në sajë të njohjes së të gjitha konventave ndërkombëtare në mënyrë profesionale e në hollësi dhe te sigurisë që ua kishin garantuar njësitë franceze.

Veli Dedi e dinte edhe anglishten e gjermanishten, kurse për Hasan Prishtinën thoshte: ,,Në jetë tri herë kam qëndruar gatitu para shpirtit dhe mendjes së tij të ndritur: herën e parë kur kam dëgjuar për vrasjen e Hasan Prishtinës, herën e dytë kur i kam lexuar kujtimet e tij për Kryengritjen Shqiptare në Kosovë më 1912 dhe herën e tretë, më 1977, kur eshtrat e Hasanit u sollën në Shqipëri”.

Po ashtu e ka lënë të shkruar thënien « Kam frikë se po vdiqa pa e çliruar Kosovën, s’do të më tret dheu”.

Në Shqipëri është shpallur Hero i Popullit

Gjeneralmajor Veli Dedi, vdiq më 3 shkurt 1995 në Tiranë.

Varrimi i gjeneralmajor Veli Dedit, si luftëtar veteran i Spanjës dhe si komandant në operacionet e çlirimit të Departamentit të Marsejit, si ushtarak besnik i kombit shqiptar, si deputet shumëvjeçar i Rrethit të Bajram Currit, u bë me nderime shtetërore. Në ceremoninë e varrimit u lexuan telegramet e Presidentit, të Ministrisë së Mbrojtjes dhe të veteranëve të Shqipërisë.

Në ceremoninë e varrimit përfaqësuesi i Ambasadës së Francës në Tiranë, si atashe ushtarak, ndër të tjera theksoi: »Më vjen keq që një shqiptar që ka luftuar për çlirimin e popullit tim, unë e takoj të vdekur”

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni Fans të Faqes Medvegja REDAKSIA  

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

Share

Projektet Ekspansioniste Pansllaviste gjatë viteve 1804-1878 dhe roli i shqiptarëve në zbatimin e tyre nga Nishi deri në Medvegjë

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI

 

Projektet Ekspansioniste Pansllaviste gjatë viteve 1804-1878 dhe roli i shqiptarëve në zbatimin e tyre

 

 

Në shekullin XVIII Rusia fuqizohet duke u bërë faktor i rëndësishëm në skenën politike dhe ushtarake të Evropës e sidomos në Gadishullin Ilirik.
Në fund të shekullit XVIII dhe në fillim të shekullit XIX Qeveria ruse në Ballkan shpërndante para dhe kishte dërguar priftërinj rus për ta zhvilluar propagandën kundër Austrisë dhe Turqisë. Të inspiruar nga propaganda ruse në këtë kohë, Sava Tekelia dhe mitropoli i Karllovcit Stratimiroviqi kishin shprehur aspiratat e tyre për tu liruar nga P.O. dhe për ta themeluar një perandori sllave në Ballkan. Në vitin 1804 shpërtheu kryengritja nën udhëheqjen e Karagjorgje Petroviqit.
Jovan Tomiq në librin e tij mbi shqiptarët shkruan se disa shqiptarë u bënë shumë të njohur në kryengritjen e vitit 1804. Madje shumë studiues pajtohen se udhëheqësi i kësaj kryengritje, i pari i dinastisë së Karagjorgjeviqëve, Karagjorgje Petroviq ishte me origjinë shqiptare.
Në vitin 1806 filloi lufta turko-ruse që zgjati 6 vite. Kjo luftë përfundoi në vitin 1812, me marrëveshjen e arritur në traktatin e Bukureshtit. Sipas nenit 8 të këtij traktati serbëve ju njiheshin disa privilegje.
Në vitin 1808 u propozua projekti për ndarjen e territoreve të Evropës jug-lindore ndërmjet Rusisë, Francës dhe Austrisë.
Pas disfatës së Napoleon Bonapartës me 1814 dhe themelimit të Aleancës së Shenjtë në kongresin e Vjenës 1815, me inicimin e Rusisë ku qëllimi i saj ishte për ti shuar dhe kontrolluar lëvizjet e popujve për pavarësi që kishin filluar në Evropë. Turqisë ju krijuan kushte të volitshme që ti shuajë pashallëqet shqiptare.
Në vitin 1815 doli ne skenë Millosh Obrenoviqi i cili i nxitur nga Rusia e vazhdoi kryengritjen. Kara Gjorgji duke e parë forcimin e kryengritjes dhe dobësimin e P.O. u kthye nga Austria me disa përkrahës të tij. Në afërsi të Beogradit Millosh Obrenoviqi së pari e bastisi Kara Gjorgjin së bashku me 16 përkrahësit e tij dhe pastaj i vrau, ua preu kokat të gjithëve dhe ia dërgoi valiut e i cili më pastaj ia dërgoi portës së lartë në Stamboll. Në vitin 1820 Millosh Obrenoviqit sulltani ia dha titullin knjaz por Milloshi e refuzoi. Më vonë Milloshi u pendua që e kishte refuzuar titullin knjaz, andaj e dërgoi në Stamboll një delegacion për ta ripërtëritur besnikërinë e tij ndaj sulltanit. Sulltani ia lejoi që Milloshi të mbajë një delegat në Stamboll për ti përfaqësuar serbët.
Pas deklarimit të kryetarit amerikan James Monroe, më 1823 para kongresit amerikan se duhet ndjekur principin Amerika Amerikanëve, tani më u kuptua se Rusia nuk rrezikohej nga perëndimi.

Duke i parë rrethanat të volitshme Danillevski e krijoi idenë pansllaviste të quajtur “Lëvizja filosllave”.
Millosh Obrenoviqi luante një politikë dyfytyrëshe dhe qëllim kryesor e kishte shpërnguljen e shqiptarëve nga 6 nahijet të cilat në atë kohë ishin jashtë kufijve të Serbisë që e fitoi autonomin në vitin 1830.
Në vitin 1824 Milloshi shpërnguli një numër të madh të shqiptarëve nga Aleksinci. Gjatë këtyre viteve shumë shqiptar ishin shpërngulur nga Beogradi, Kraleva, Uzhica, dhe qytete tjera të Serbisë së sotme.
Në vitin 1826 me zhdukjen e sistemit ushtarak të jeniçerëve mbeti pa forca ushtarake te rregullta. Këto reforma në ushtri i kundërshtuan pashallarët konservativë shqiptarë dhe tjerë. Mustafa Pasha kërkonte ti forcojë lidhjet me feudalët e Bosnjës. Për qëndrimin e tij ai e fitoi mbështetjen nga Rusia. Mustafa Pasha kërkoi të forcojë lidhjet me Millosh Obrenoviqin në Serbi. Mustafa Pasha kërkonte përkrahjen e Rusisë përmes knjazit të Serbisë Milloshit. Mustafa Pasha kërkonte 500.000 grosh nga knjaz i Serbisë Milloshi, por ai me këshilla të rusëve ia ofroi gjysmën e groshëve të kërkuar duke i propozuar Mustafa Pashës se kur ta merr Sofjen ti lejohet Milloshit që ta merr qytetin e Nishit.

Qyteti i parë që Serbia atë kohë e mori ishte Krusheci që në atë kohë ishte me një numër të madh të banorëve shqiptarë. Kur filloi lufta Ruso-Turke në vitin 1828 Rusia përmes knjaz Milloshit kërkoi që Mustafa Pasha të mos kyçet në këtë luftë me premtim se në rast fitoreje do ta bënte zotërues të gjitha trevave shqiptare. Mustafa Pasha duke mos dashur ti ndërpres raportet me Sulltan Mahmudin e II, trupat e tij i dërgoi me vonesë në frontin Ruso-turk duke u arsyetuar para Sulltanit se trupat e tij nuk kanë përgatitje të duhura të hyjnë në luftë gjatë stinës së dimrit dhe se do të kyçet në pranverë. Kyçja e Mustafa Pashës me vonesë në luftë ia mundësoi ushtrisë ruse që të depërtoi në territorin e Bullgarisë së sotme. Kjo gjendje i detyroi Turqinë dhe Rusinë që të lidhin marrëveshje për paqe. Në konferencën e paqes rusët fare nuk e përmendin autonominë për shqiptarët. Mustafa Pasha i revoltuar me 20.000 ushtarë ju kundërvu ushtrisë ruse në rrethinën e Arnaut Kaleshit me 04. tetor 1829. Mustafa Pasha pësoi humbje dhe i ndërpreu raportet me Rusinë.
Rusia duke e parë dobësimin e P.O. kërkoi që të rishqyrtohet traktati i Bukureshtit, me ç’rast ju dhanë disa privilegje shtesë vllahëve dhe serbëve. Serbisë ju njoh autonomia dhe ju mundësua zgjerimi i kufijve në dëm të trevave shqiptare.
Në vitin 1835 Milloshi vizitoi Stambollin, ndërsa u detyrua të jep dorëheqje (1839) duke ia lëshuar vendin te birit të tij Mihailit i cili po ashtu u soll në Stamboll u nderua jashtëzakonisht shumë dhe iu dhënë dekorata dhe diamante nga vetë sulltani.
Serbët që në vitin 1836 kishin arritur pëlqimin nga Perandoria Osmane që të hapin dy shkolla fillore në Prizren. Në vitin 1848 serbët kishin hapur shkolla edhe ne Gjakovë, Pejë, Vushtrri dhe Graçanicë.
Programi pansllavist i hartuar nga A. S. Homajkovi “Për të vjetrën dhe të renë” që u botua në vitin 1839, pastaj projekti për themelimin e një perandorie pansllaviste hartuar nga Nikollaj Danillevski i cili parashihte shpalljen e patrikut të Moskës person që përfaqëson zotin në tokë synonin që të zgjerohen në dëm të tokave shqiptare. Këto projekte u inspiruan në idetë pansllaviste të Çartoriskit dhe Franjo Zahut për përqendrimin e sllavëve të Ballkanit në një perandori. Bazuar në këto projekte dhe ide u përpiluan në vitin 1844 “Nacertanja” e Ilia Garashaninit, “Megalo idea” greke e Jani Kolës dhe programi i “Otoçenstvos” bullgare.
Me projektin e Nacertanjes serbët bënin propagandë se nuk po bënin diçka të re, vetëm se po i përtërijnë tokat e gjyshërve të tyre dhe ky program nuk mbështetej në parim popullor apo kombëtar, por në të drejtën historike.
Serbia i përfshiu trevat shqiptare veriore në planin e saj nacional dhe propagandistik pas aprovimit të projektit “Nacertanje” të Garashaninit të vitit 1844. Dokumentet arkivore të kësaj kohe tregojnë se Serbia pas projektit të Garashaninit filloi të ndihmoi përtëritjen e kishave, manastireve dhe shkollave në Shqipërinë veriore.
Ilia Garashanini që në vitin 1844 e dërgoi Stefan Verkoviqin në trevat shqiptare për të mbledhë të dhëna dhe për të vu kontakte më personalitete shqiptare. Garashanini kishte vu kontakte dhe me njerëz me ndikim ne trevat tjera të Ballkanit dhe njëri ndër ta ishte Matija Bani nga Dubrovniku i cili së shpejti u bë njëri nga personat më të dalluar të propagandës politike të Serbisë pas Garashaninit.
Serbia vendosi lidhje edhe me disa persona të Shqipërisë veriore. Në vitin 1846 u vënë kontaktet me priftin shqiptar Gaspër Krasniqin, Bibë Dodën dhe Naum Sidon me origjinë nga rrethi i Dibrës i cili ishte vu në shërbim të propagandës ruse. Gaspër Krasniqi mbante korospodencë me Garashaninin në gjuhën latine. Në vitin 1848 në Beograd u themelua klubi demokratik pan sllavist, ndërsa në vitin 1849 u hartua kushtetuta e propagandës politike.
Gjatë viteve 1852-53 u keqësuan marrëdhëniet serbo-malazeze, ndërsa në prag të luftës së Krimesë 1853-1856 u keqësuan edhe raportet serbo-ruse sepse Rusia ndërhynte me dhunë në punët e brendshme të Serbisë. Rusia e shkarkoi nga detyra Ilia Garashaninin dhe Serbia u detyrua të pranoi kërkesat e Rusisë.
Pas luftës së Krimesë në vitin 1856 u lidhë traktati i Parisit. Rusia shfaqi synimet e saj për mbrojtjen e popullatës së krishterë në lindje.
Në vitin 1868 u formua këshilli arsimor për ndihmë shkollave dhe mësuesve serb në trevat shqiptare që ishin në sundimin e Perandorisë Osmane. Shkollat laike serbe në atë kohë punonin sipas planit e programit të shkollave të Serbisë duke përdorur tekste të njëjta, organizim, metodat e mësimit dhe administrimit.

 Në trevat shqiptare u hapën shkolla të reja me mësuesit Nikolla Musolini, Millan Kovaqeviq dhe Millan Popoviq. Në këto shkolla nxënësit fitonin njohuri më të mëdha se në disa shkolla në Serbi.
Rusia e kishte emëruar Ivan Stepanoviq Jastrebovin në detyra të rëndësishme diplomatike në Shkodër dhe Prizren. Në Sarajevë si diplomat rusë ishte emëruar Hilferdingu i edukuar në frymën pan sllaviste ruse.

Koordinimi i aktiviteteve politike dhe diplomatike mes Ignjatevit, Hilferdingut dhe diplomatit rus Jastrebovit i cili veproi në trevat shqiptare frymëzuan nacionalizmin serb në kohën e krizës lindore për pushtimin e territoreve që banoheshin me popullatë autoktone shqiptare
Në vitin 1860/61 Qeveria greke ju drejtua Qeverisë serbe për lidhjen e aleancës së përbashkët për ndarjen e territoreve në Ballkan.
Princi i Serbisë Mihajli deri sa u vra në qershor të vitit 1868 kishte vendosur lidhje me disa individ konservativ shqiptar si: Naum Sido, Xhelal pashë Zogu etj, të cilët ishin bërë vegla të tij.
Serbia për të vepruar ndër shqiptarët e Shqipërisë Veriore, e kishte ngarkuar priftin katolik Franc Maurin me origjinë sllovene nga Gorica.
Mauri e mësoi gjuhën shqipe kur shërbeu si ipeshkëv katolik në Shkodër. Ai interesohej që të përfitoi disa personalitete të dalluara shqiptare për të punuar në shërbim të propagandës politike të Serbisë.
Mauri ndër shqiptar pohonte se Serbia do ti ndihmonte shqiptarët për tu liruar nga P.O. Ai ia doli të bindë disa krerë shqiptar për të bashkëpunuar me Serbinë si: Mirash Hasin, kreu i Hotit, Prenk Staka, kreu i Kelmendit, si dhe krerët e kastratit, Triepshit, Traboinës e Grudës. Mauri pohonte para shqiptarëvë se Serbia nuk kishte qëllime të këqija ndaj shqiptarëve kështu që në vitin 1866 ai përfitoi edhe disa krerë tjerë.
Pas misionit të tij Mauri u kthye në Beograd i cili e përshkroi një raport në gjuhën gjermane në të cilin e nxjerr në pah esencën e politikës së Serbisë si dhe gjendjen ekzistuese ndër shqiptar.
Në këtë kohë nëpër trevat shqiptare ishin dërguar shumë studiues sllav të cilët si detyrë e kishin të përshkruajnë gjurmët e lashtësisë së kulturës dhe civilizimit.

Ndër ta mund të përmendim M.S. Milojevic i cili me ndihmën dhe shoqërimin e plakut Zymer të cilin edhe e quante “Zymeri i jonë” i kishte shkruar tri fletore të cilat i botoi në Beograd në vitin 1871.
Në muajin shkurt të vitit 1868 për të lidhë besën e bashkëpunimit me Serbinë te Mihajli në Beograd shkuan 5 shqiptar: Kurtaliu i Matit i cili vdes pas 2-3 dite që kthehet dhe varroset si “turk”, Ahmet Çetani nga fshati Bederianë, Zahir Isufi nga Macukuli, Mer Kalici nga Selita, Hasan Beu nga Dibra e epërme, dhe në fund të sundimit të Mihailit në Beograd shkoi Leka Plak, vëllai i tij dhe djali Prenku nga Podgorica.
Këta shqiptar që shkuan në Beograd i dhanë besën Mihailit se nuk do të luftojnë kundër Malit të Zi, bullgarëve dhe grekëve dhe se do të bashkëpunojnë me serbët. Sipas burimeve arkivore serbe vërehet se Mihajli ju paska dhënë dhurata të ndryshme dhe nga 250 dukat.
Mark Milani për shqiptarët shkruan se nga praktika është vërtetuar se shqiptarin ma lehtë mund ta pushtosh me të mirë se sa me të keq.
Mark Milani shkruan shqiptarit duhet ti kërkosh besë, fjalën e nderit ta përvetësosh me ndonjë dhuratë e pozitë të vogël, sidomos parinë e fisit dhe të fesë, pastaj ai do të shërbej sipas qejfit tënd, madje edhe kundër interesave të tij kombëtare, ai “do të futet në ujë dhe në zjarr për ty”. Në të vërtetë këta janë individ të tipit të Sokol Bacit, Ujkiqve, Iveziqve, Kukiqve dhe njerzëve të tjerë të ngjashëm, që për një grusht groshash dhe një uniformë të vjetruar me pulla vezulluese laramane të xhandarëve të “Knjazit”, e kanë hedhur qeleshen e bardhë dhe e kanë vënë mbi sy kapicën e zezë, për tu bërë kështu vegël qorre e politikës shoviniste të Kral Nikollës.
Këto lidhje me Beogradin u ripërtërinë edhe pas vdekjes së Mihajlit, kështu që në dhjetor të vitit 1868 në Beograd shkoi Xhelal pashë Zogu, i cili e vizitoi edhe Kragujevcin dhe ishte mysafir në shtëpinë e Milivoje Bllaznoviqit, ministër i njohur serb në atë kohë.
Xhelal Pasha në këtë kohë zhvillonte bisedime për situatën në viset Shqiptare edhe me gjeneralin rus Ignijatevin.
Xhelal Pasha në vitin 1868 i kishte ndërpre raportet me Turqinë dhe tani plotësisht i shërbente Serbisë. Në mars të vitit 1868 Xhelal Pasha e kishte nënshkruar futjen në shërbim të propagandës serbe me kusht që të vendosej diku ne shtetet Evropiane. Me 5 mars 1869 ai udhëtoi për Cyrih, pranoi të ndërroi emrin e mbiemrin dhe të quhet Stanko Ivanov, bashkëpunëtori i tij si duket shqiptar e mori emrin Avram. Qeveria serbe këtyre 2 shqiptarëve jua caktoi shoqëruesin tjetër i cili quhej Gjorgje Dimitrijeviq nga Sarajeva.
Xhelali kishte për detyrë që nga Cyrihu të dërgoi letra në adresë të tregtarit Arsenije Llukiq në Beograd, kurse brenda letrës të shkruaj se ma në fund letra duhet ti dërgohet Milovan Vojinoviqit. Beogradi Xhelalin e paguante 120 dukat në muaj ndërsa Gjorgje Dimitrijeviqin 10 dukat.
Në vitin 1870 Austro-Hungaria i ofroi qeverisë serbe projekt propozimin për marrëveshje dhe aleancë kundër Perandorisë Osmane.
Serbia edhe gjatë vitit 1871-1874 kërkoi të vazhdohen kontaktet me disa krerë fisesh e feudalësh të luhatshëm siç ishin: Xhelal Pashë Zogu nga Mati, Ali Agë Galiqi nga Rozhaja, Ibrahim Zajmi nga Peja, Hasan Koka i Matit, Kapiten Marku i Mirditës, Vëllai i Bib Dodës, ndoshta edhe Leka i Podgoricës.
Me 8 korrik të vitit 1876 pikërisht 6 ditë pasi kishte filluar lufta Serbo-malazeze kundër Perandorisë Osmane u lidh marrëveshja e Rajhshtatit, e formatizuar me konventat e Budapestit me 15 janar të vitit 1877 që kishin si qëllim ndarjen e Ballkanit.
Në këto rrethana Vilajeti i Kosovës u formua në vitin 1877 me qendër në Prizren. Në bazë të rrethanave politike dhe burimeve të shkruara në emërtimin e Vilajetit të Kosovës luajti rol ndikimi i Rusisë dhe politika pan sllaviste që Rusia i zbatonte përmes ambasadorit të emëruar në vitin 1864 në Stamboll Nikola Pavlovic Ignatievit, i cili iu ofrua shumë sulltanit sa një ditë padishahu tha: Nuk paskam mik tjetër të vërtetë përveç ambasadorit rus. Igniatevi për një kohë të shkurtë shkëputi bullgarët dhe serbët nga vartësia fetare e patriarkales në Stamboll.
Rusia e kishte fituar përkrahjen nga të krishterët që jetonin në Perandoria Osmani kurse në anën tjetër e kishte bërë për veti edhe opinionin politik të Evropës, kështu që me 12 prill të vitit 1877 i shpalli luftë P.O.
Serbia e nxitur nga Rusia e filloi luftën me 2 dhjetor 1877. Ushtria serbe e ndihmuar nga vullnetarët rusë arriti me shpejtësi të pushtojë trevat shqiptare të Sanxhakut të Nishit që nga Piroti, Nishi, Prokupla, Kushumlia, Leskoci, Vranja duke depërtuar në drejtim të Jabllanicës së epërme.

Gjatë kësaj ekspedite ushtria serbe bëri shumë vrasje therje e djegie masive të popullatës së pambrojtur autoktone shqiptare. Përveç qyteteve gjatë kësaj lufte u shpërngulën rreth 700 fshatra shqiptare. Në janar të vitit 1878 Milan Obrenoviqi e kishte marrë në kontroll qytetin e Nishit.

Sahit Pasha nga Llapashtica e Medvegjës duke e parë se çdo gjë kishte përfunduar me 22 janar të vitit 1878, e braktisi ushtrinë turke dhe kërkonte të hyjë në bisedime me oficerë serbë dhe me vet Milan Obrenoviqin.

Sahit Pasha më datën 29 janar të vitit 1878 u takua në qytetin e Nishit me Milan Obrenoviqin. Gjatë takimit u arrit marrëveshja që Sahit Pasha të ftojë shqiptarët që ti ndërpresin të gjitha luftimet kundër forcave serbe. Forcat serbe arritën të depërtojnë në shumë fshatra tjera shqiptare.

Sahit Pasha u kthye ne fshatin Llapashticë të Medvegjës dhe i ftoi që të mos shpërngulen shqiptarët e fshatrave Llapashticë, Kapit, Tupallë, Dediq, Gjylekreshtë, Siarinë, Sfircë, dhe Gërbac.
Në këtë luftë ushtria ruse e mundi ushtrinë turke dhe arriti në Shën Stefan, 9 km në perëndim të Stambollit. Duke e parë rrezikun e Rusisë më 31 janar të vitit 1878, flota angleze erdhi në Marmara. Qeveria turke u detyrua të nënshkruaj traktatin me Rusinë, ku Turqia duhej të hiqte dorë nga Rumelia. Traktatin më 3 mars 1878 e firmosën delegatët nga pala turke Safet Pasha dhe Abdullah Beu ambasador në Berlin, ndërsa nga ana ruse ambasadori i Rusisë ne Stamboll Igniatevi dhe Nelidovi. Kjo ishte një fitore e madhe për pansllavistët, sepse Rusia tani e mori në kontroll një pjesë të detit Mesdhe.
Traktatin e Shën Stefanit e kundërshtoi Anglia, Gjermania dhe Austria duke kërkuar që të organizohet një konferencë e re.
Me 13 qershor u mbajt kongresi i Berlinit. Ndër pikat kryesore të këtij traktati ishin:
1. Pavarësia e Rumanisë, Serbisë dhe Malit të Zi, këtyre të dyjave duke iu mundësuar zgjerimin e kufijve në dëm të trojeve shqiptare.
2. Okupimi i përkohshëm i Bosnjës dhe Hercegovinës nga Austro-Hungaria.
3. Formimi i Bullgarisë si principatë autonome.
Duke e parë rrezikun më 10 qershor 1878 delegatët e të gjitha trevave shqiptare e formuan Lidhjen Shqiptare të Prizren.
Sahit Pasha nga Llapashtica e Medvegjës pasi arriti që ta mbrojë një bërthamë të vogël të shqiptarëve në këto fshatra, ai u inkuadrua në jetën politike të Serbisë.

Me formimin e komunave të reja u emërua kryetar komune në Bucë-Ramabajë, dhe pas suprimimit të saj u zgjodh kryetar i komunës së Medvegjës.

Pas mbetjes nën Serbi Halil Islami nga Sfirca ishte zgjedhur deputet në Parlamentin e Serbisë në kohën e princit Milan Obrenoviqit.
Nga kjo që u përmend më lartë mundë të pohohet se shqiptarët gjatë kësaj periudhe nuk ishin koordinuar sa duhet mes veti, por as të pozicionuar si duhej në skenën e politikës ndërkombëtare. Përçarja e shqiptarëve u shfrytëzua shumë mirë nga fqinjët e tyre, por edhe nga Rusia dhe Perandoria Osmane Kështu Kongresi i Berlinit i gjeti shqiptarët të përçarë dhe pa platformë unike kombëtare, kjo bëri që Kongresi i Berlinit ti injoroi ata, duke deklaruar se Shqipëria është vetëm një nocion gjeografik dhe asgjë më tepër.

 

Shkruan Dr.Qazim NAMANI

Autori është njohës i mirë , ku deri tani ka publikuar disa shkrime me vlerë historike për këto troje të pushtuara sot .

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni Fans të Faqes Medvegja REDAKSIA  

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

 

 

 

Share

Asociacioni i Komunave Serbe , po i komunave shqiptare

ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHi

 

Asociacioni i Komunave Serbe ka marrë kahje –

Për Asociacionin e Komunave Shqiptare kush dhe kur do të vendoset !

 

Kuvendi i Këshilltarëve Shqiptarë ka miratuar një vendim mbi themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare që përbëhetë prej gjashtë shtyllave kryesore . Që nga ajo koha asnjë vlerësim zyrtarë e institucional nga Qeveria e Republikës së Serbisë .Dallimi është se ky Asociacion u shpall nga domosdoshmëria e kohës .Pasi shqiptarët jan të diskriminuar në të gjitha fushat dhe sferat dhe pa ndonj mbështetje nga Tirana, Prishtina dhe faktori politik ndërkombëtar . Kurse pakica Serbe në Kosovë pasi me pakon e Presidentit Martti AHTISAARI, është parapar si shtet multietnik dhe pak më shumë t’i favorizoj Serbët si pakicë , pasi u shtuan Komunat Serbe dhe u zgjeruan ata egzistuese . Tani , pas bisedimeve në mesë të Prishtinës dhe Beogradit në vitin 2013 u dakorduan edhe për formimin e një Asociacioni të Bashkësive të Komunëve Serbe .

Më datën 25 gusht 2015, në Bruksel, u nënshkrua Marrëveshja midis Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Serbisë, për krijimin e Bashkimit të Komunave Serbe të Kosovës . Pas protestave dhe kundërshtive të madha , nga Presidentja e Republikës së Kosovës kjo marrëvëshje është dërguar në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës . Një aktgjykim është bërë sot më datë 23 dhjetor dhe sygjeron që është në shpërputhje dhe disharmoni me frymën e kushtetutës së Kosovës .

Dallimi është , që më 12 shtator shpallën Asociacionin e Komunave Shqiptare Ku , përveqë që kan Trupin Koordinues që udhëhiqet nga Qeveria e Serbisë , po ashtu edhe Këshillin Nacional që në Serbi ka njëzet këso Këshilla . Shqiptarët në Medvegjë , Bujanoc dhe Preshevë kan shpallurAsociacionin e Komunave Shqiptare kur do të dërgohet në instanca më larta nacionale si që është Gjykata Kushtetuese e Serbisë etj . Këto tri komuna do të mundë të dërgojn lëndën e këtij Asociacion edhe në instanca Evropiane si që është Gjykata Evropiane për pakica , në Komisionin e Venedikut për ta interpretuar marrëveshjen për këtë Asociacion , por edhedhe në Gjykatën e Strasburgut .

Para se të marr këtë rrugë për ligjshmërin e shpalljes së këtij Asociacioni Shqiptarët do të duhej të ken dijen, vullnetin por edhe të koordinojn bashkërisht që të tregohen unik me njëri tjetrin. Mbi të gjitha ende ky Asociacion nuk është miratuar nga të zgjedhurit nga Komuna e Medvegjës dhe subjektet tjera që nuk u pajtuan me disa detaje me rastin e shpallje së këtij Asociacioni . Edhe grupet punuese që jan caktuar me rastin e themelimit nuk dijm sa kan kryer punën .

Nëse Asociacioni i Komunave Serbe të Kosovës ka marrë tani form dhe përmbatje në Kosovë dhe në Instanca më të larta të BE-ës . Asociaconi i Komunave të Krahinës Shqiptare të mbetur padrejtësisht nënë administrimin e Serbisë ende është në ,,Inkubator ’’ , që i duhet ende të rritet tek pastaj Asociacionin e Komunave Shqiptare duhet menduar kur të vendoset që të dërgohet për interpretim dhe nga cila instancë nacionale apo Evropiane do vendos në favorë të këtij Asociacioni që është formuar më 12 shtator 2015 .

për REDAKSIN Medvegja  Shkruan : Mr. Sc. Refik HASANI ,24 Dhjetor 2015

Bëhuni pjesë e Faqes , na NdiqniFACEBOOK

Autori  është njohës & iniciator i shumë çështjeve për Kosoven Lindore, veprimtar i dalluar për trojet tona .

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

 Për tu njohur me autorin e shkrimit

klikoni këtu:

 Biografia e autorit

Share

Poezia e Muajit – NJË KOMB ËSHTË SHQIPTARIA

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHi

 

NJË KOMB ËSHTË SHQIPTARIA

( Për ata qe po na quajnë ‘’Kombi kosovarë ‘’ )

Ty të vraftë Perendia
si ndryshon kombi e kombësia,
si na quan komb kosovarë
kur edhe ne jemi shqiptarë!

Ishim e jemi pjesë e kombit
jemi stërnipat e Kastriotit,
gjak e gjuhë i kemi si ti
e ruajm të shenjtë flamurin kuq e zi.

Pa çka qe sërish na ndau Europa!
Pa çka se e pavarur u bë Kosova!
Atë flamur me ngjyrë të verdhë
na e dhuruan ca të tjerë.

Jam kosovare por jam krenare
se m’ka lindë nëna shqiptare,
sa të jetë jeta e njerëzia
Atdhe për mua është Shqipëria!

Kurrë për jetë mos e imagjinoni
se kosovarët mund t’i tjetërsoni,
jemi pjesë e shqiptarisë
në ballë t’flamurit prin baca Isë!

Jam motër e Ismail Qemalit 
Adem Jasharit e Ismet Asllanit,
jam e fjalës jam e besës
se jam gjaku i Nënë Terezës!

Jemi lindur në Kosovë 
nëpër flakë e në barotë,
por nga nënë Shqipëria 
nuk na ndanë as vdekja dotë.

Aq sa jam unë kosovare 
jam tetovare e preshevare,
nga Molla e kuqe deri te Çamëria
një komb është shqiptaria!

©Maki M Canolli

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni Fans të Faqes Medvegja REDAKSIA  

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

 

Share

Mesazh i veqant urimi për lexuesit

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHi

 Të nderuar miq,vendas,dashamirë, lexues e adhurues të  shkrimeve të mija.

 

Meqenëse në prag të festive të fundvitit duhet ti përmbyllim me një rezyme ,për punën një vjeçare, me lejoni t`ju uroi Vitin  e Ri 2016.

Duke ju dëshiruar të gjitha të mirat gjate vitit të ardhshëm ,me një shëndet të plotë,suksese në pune,realizim të –të gjithave dëshirave që nuk arritët ti realizoni në vitin që lamë pas. Ju dëshiroi të keni harmoni familjare dhe të shtrëngoni gjithnjë dorën e mirësisë me  njeri tjetrit, e jo të asaj të hasmërisë. Shtëpitë e juaj të mbushen me thesar të pafund të mirësive dhe begative. .Familjet e juaja të gëzojnë lumturinë,dashurin,krenarin,besnikërinë, dhe të gjitha të mirat e botës që duhet ti takojnë një njeriu.

Nga zemra uroi  Diasporën shqiptare, posaçërisht atë medvegjase : Zvicër,Itali Gjermani Amerikë, Australi ,Austri dhe kudo që janë. Uroi bashkëvendësit e mi që me vite punuan në rrugën e Kombit për ta nxjerr e ndihmuar Medvegjen nga kriza që sot ndodhet. Këtë pa dyshim e meriton . Shoqata Humanitare Zvicër, Fondi  Humanitar  për Kosoven Lindore Austri-Zvicerr dhe aktivist të nderuar që punuan pa lodhë për  të  mirën e Kombit : ,Dul Ktrasniqi,Fadil Selmani ,Haki Emini,  Sahit Hyseni,Zenullah Namani,Osman Sadiku,Selim Emini,,Zenel Neziri,Muharrem Selimi ,Muharrem Salihu,Xhelal Memeti,Ali Hajdini,Arsim Krasniqi pastaj poetet e nderuara Miradije Avdullahu, Maki Maqedonci , Zahide Marije Ukaj. Aktivistet Prof. Ibrahim Egriu,  Refik Hasani ,Nazmi Hajredini-OVL Uçpmb,reshat Avdiu, Ajet Duli, Avdullah Prapashtica,Bilall Syla, Ragip Sallova,Sab Gashi – USA,Nagi Husaj . Kultivues të kulturës shqiptare me shoqeritë e tyre në diasporë . Musa Neziri,Hysen Abazi,Remzi Jakupi (REMI)  etj.

Por një urim dhe respekt të veçantë e meriton  Redaksia e Medvegjës,që gjatë tërë kohës na mundësoi një komunikim, dhe informim të drejtë dhe të freskët nga vendlindja –Medvegja,për gjendjen atje dhe për politiken që po zhvillohet në këtë Komunë si nga aktivistet shqiptarë ,po ashtu edhe shkeljet dhe të padrejtat që i bëhen popullit shqiptarë të pak mbetur në Medvegjë nga Qeveria e Serbisë.

Urimin e festës të Vitit të Ri , ua dërgoi të gjitha familjeve shqiptare, e në veçanti atyre të Kosovës Lindore ,që unë bashkë me ta e ëndërrojmë një Bashkim Kombëtar. Një dëshirë e tille dihet të ndodhe sot ose nesër. Ne jemi popull që kemi durim të presim ,por edhe mundë të luftojmë kur kërkon nevoja dhe vendlindja thërret.

Dëshirat e Vitit te Ri janë gjithnjë në zemrat tona,po dëshiroi që edhe rruga e Kombit të jetë në zemrat tona.

Ne fund falënderoi të gjithë dashamirët e mi që lexuan,kritikuan,apo me këshilluan në shkrimet e mia si ne : Poezi,monografi,anekdota ,shkresa të ndryshme mbi gjendjen e Medvegjës ,dhe në tërë lëmin time që sot po mundohem të kontribuoi sa do pak për te mirën e vendlindjes. (Medvegjës).Nga zemra ju falënderoi të gjithëve,dhe ju premtoi se do të vazhdoi edhe me tutje të punoi për Komb, e në veçanti për gjendjen e Kosoves Lindore –Medvegjën ,të cilën shumë e dua .Dëshiroi që Medvegja të gjejë rrugën të cilën e meriton dhe mos të mbesë nën thundrat e Serbisë. Kjo dëshirë është për mua deri në minutën e fundit të jetës sime. Jam i bindur se do të realizohet nëse sot jo, nesër patjetër.

 

Urime pra Viti i Ri .  Shaban Abazi nga Kazakistani.22.12.2015.

Na ndiqniFacebook 

Bëhuni fans të Faqes  Medvegja REDAKSIA 

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.Florim ZEQA

 Për të njohur me autorinAsllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.Florim ZEQA

                     klikoni këtu:

Biografia e autorit

 

Share

Poezia e javes 52 – Donjeta e jetës

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSH

DONJETA E JETËS

(Elegji . . . )

Në pikënate e në pikëterri
Seç na erdh i zi haberi

Iku dita iku jeta
Paska dek e jonë Donjeta

Kush te vrau, kush te vrau
Zog shqipe a zog shkau

Pse vallë kështu, edhe në liri
Paska vdekje në terr të zi?

Unë s’e prita, unë s’e dita
Me këtë vdekje ç’u trondita

Seç u bë i trishtë Strellci
Ku i mbet Donjetës mbeshtjellci

Ia kanë hedhur sorrat( armiqët) n’re
Vaj e gjëmë të bëjmë ne

E Donjeta fjalë ka thanë
Të më falni babë e nanë

Kur me shanë e kur me vranë
Veç me sy u pata pranë

Pastaj m’nxeu e zeza borë
Që e mbajta fort në dorë

Dikur bora krejt u shkri
Asgja tjeter për veti s’di
II
Hijena pa hije
e t’merrshme o bijë
Të lanë në majë bore
Sorollop i dalë dore

Kallukanxha kur erdhi
Pse flokët t’i derdhi
E di, nuk pate kohe ti
Se flokët do i beje litar
Për t’i ngufatur atë vrastar
Tani ç’të them
Për nënën, babanë
Për motrën e vëllanë

Për krejt vatrën tënde
Vetëm një ngushëllim e kam
Se me ty për herë jam
Deçan, Sytë ç’të panë!

Strellc Me pështjellc
Mbuloje turpin
Merre mundin

Ruaje trupin
E cikës sonë
Nga ata që e bën pa krah
Me thuani, nga po shkojme, nga?

nga autorja Zize Liza Pepshi

në vazhdim ndëgjoni Audio mesazh sensibilizues mos i vrisni vajzat

 

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni pjesë e Faqes Medvegja REDAKSIA  

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

 

Share

PROF.HAZIR SHALA, TRONDITI BEOGRADIN QË NË VITIN 1963

 

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI,hazir shala

Kryetari i levizjes kombetare shqiptare,

prof.Hazir Shala, tronditi beogradin zyrtar para me shume se gjysme shekulli, kur shkruan se gjuha shqipe ka nje trung dhe nje ortografi,duke rrezuar tezat e shovinistit me te terbuar Dushan Mugosha i cili thoshte se Kosovarishtja dhe Dibranishtja nuk kane asgje te perbashket me gjuhen e shqiperise ! Patrioti dhe atdhetari yne i madh Prof.Hazir Shala ne vitin 1963 kishte qendruar vertikalisht, gjuhesisht dhe kombetarisht njekohesisht !  shkruan  prof.Ibrahim EGRIU

I ndjeri u lind në vitin 1934, në Barilevë të Prishtinës, shkollën fillore e kreu në vendlindje, të mesmen në Prizren ndërsa në Beograd mbaroi Fakultetin Filozofik, dega e Gjuhës Shqipe, në vitin 1959. Në vitin 1964, profesor Hazir Shala ishte i dënuar me 13 vite burg, si anëtar dhe ideolog i Lëvizjes Revolucionare për Bashkimin e Shqiptarëve. Profesor Hazir Shala deri në momentet e fundit të jetës së tij ishte kryetar i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare. Veprimtari i çështjes kombëtare i orëve të hershme të përpjekjeve dhe sakrificës për çlirim dhe liri të kombit shqiptar, profesor Hazir Shala, ka ndërruar jetë më 01 shtator 2014.

Video e prof.H.SHALA

në shenjë respekti dhe përkujtimi po ju sjellim kete shkrim nga i ndjeri me vlere te madhe shkencore e historike për popullin ton të lasht ku autori ja dedikoj tërë jetën.

Nga Prof. Hazir Shala

 

Populli i tejlashtë pellazg-ilir-shqiptar, si shumë popuj të tjerë të botës po daton me një gjenealogji e gjeografi, po aq të lashtë, sa vetë krijimi i njerëzimit, në trungun shoqëror, njerëzor botëror.

Në këto kohë, shtetet e Ballkanit e përtej tij, si Shqipëria, Bullgaria, ish-Jugosllavia kriminale, Greqia e skenës terroriste e gjenocidale, kanë rreth 524.747 km2. Kjo dokumentohet; dëshmohet edhe sipas shumë enciklopedive politike. Në pjesë të këtyre hapësirave e të Mesdheut, jetonin dhe sot jetojnë, pellazgë-ilirë-shqiptarët.

 

Lashtësia e ilirëve

 

Pohojmë se gjenealogjia jonë, rrënjët, ngulimet tona, sipas dëshmive të shkencëtarëve, po ashtu të tejlashtë, siç janë: Ezopi, Homeri, Hesiodi, Herodoti, Tukididi e sa e sa të tjerë, që bota shkencore i ka të njohur, siç po e konstatojnë edhe sa e sa shkencëtarë shqiptarë, dhe dëshmojmë se sot jemi në rrugën e qartë, se vërtetë jemi njëri ndër popujt më të lashtë, me një gjenealogji e gjeografi, gjuhë e gjak, histori e flamur dhe identitet e individualitetit, integritet e interes të pandarë, historikisht dhe aktualisht.

Se jemi ndër popujt më të lashtë pellazg-mesdhetar, parailir që sipas autorëve antikë banonin në Pellgun e Egjeut, në Bregdetin e Azisë së Vogël, në Peloponez, në Greqinë qendrore, Thesali e gjetkë. Këto tani dëshmohen edhe në sa dokumente të tjera: enciklopedi, fjalorë enciklopedikë, libra, qofshin të botuara, ato edhe në gjuhë të tjera, përpos shqipes.

Sot, bazohemi në masën e duhur me të gjithë ata paralegjendarë e legjendarë, të popullit ilir-shqiptar, me ata të panjohur e të njohur, të shenjtë e të shtrenjtë, personalitete historike që kanë pasur barrën ta njohin edhe ta drejtojnë, orientojnë popullin pellazg-ilir-shqiptar siç ishin para, Bardhylit, dhe Bardhyli, Leka i Madh, Pirroja, Agroni, Teuta, Shën Konstantini, Justiniani e shumë të tjerë, të cilët ishin në krye të dinastive, mbretërive, të imperive të hershme.

 

Jubile i rëndësishëm

 

Jubileu 2400-vjeçar është përvjetori i rëndësishëm i formimit, i krijimit i jetës së shtetit ilirshqiptar. Kjo ngjarje shtetërore e shënuar në këto vite, para XX shekujve, në krye të 2400 vjetësh, është një përvjetor i lavdishëm historik. Këtë përvjetor të madh e pritëm, e kremtojmë, me modesti, por edhe me krenari të lartë kombëtare. Kremtojmë se jemi popull i tejlashtë. Kemi gjuhë shumë të lashtë. Tokë të lashtë, me histori të lashtë, flamur të Pirros, të kohëve të hershme. E shkuar shumë e lashtë, bota e antikitetit, gjithëshqiptareilirepellazge. Kur aso kohe luftohej e konkurrohej edhe me Perandorinë e Romës.

Historianët e lashtësisë pohojnë, pra, se e kanë vërtetuar, se pellazgët janë populli i tejlashtë mesdhetar, madje, paragrek dhe parailir që banonin në Pellgun e Egjeut.

Sot këtu nuk jemi për të shkruar, as për të ligjëruar historinë. Por, për t’i shënuar momentet, ngjarjet kryesore të historisë, për t’i afirmuar ato, se shkurt shqip, se edhe para 2400 vjetësh kemi pasur shtet, organizime shtetërore, e se ndër shekuj, janë bërë përpjekje për t`i mohuar, për t`i asgjësuar pellazgilirshqiptarët. Sidomos, agresorët ardhacakë panortodoksë, mijëvjeçarit të dytë, si edhe para, edhe viteve 1800, 1878, 1912, 1921,1931, e gjithnjë deri në vitin 1999, kur panortodoksët,e paraçmendur, gjakatarë të papërmirësuar, të pakërkuar falje, përpiqen ende të vazhdojnë agresionin, por, sigurisht, edhe kundër vetvetes, kundër popullit serb. Pohojmë vazhdimisht se vërtet jemi popull i tejlashtë dhe jemi tubuar për ta thënë këtë të vërtetë, të tejlashtësisë, sepse panortodoksët e kanë mohuar, dhe ende duan ta mohojnë e ta mbajnë të kolonizuar pjesën e kombit shqiptar.

 

Mbretëria ilire

 

Dhe, po del se defekti i të gjitha politikave, i taktikave ka qenë, dhe po mbetet edhe sot se, as që po mund t’u shkojë mendja, se Konventat kundër kolonialiste ka qenë jo vetëm e nevojshme, por e domosdoshme të zbatohen kundër kondominiumit pansllav, edhe në këto kohë, kundër Jugosllavisë, tani edhe kundër Serbisë agresore kolonialiste, fashiste.

Pse kështu?

Sepse, kur dihet, sipas dokumenteve të cituara, se globi tokësor deri në Luftën e Parë Botërore kishte mbi 42.7% të tokave të kolonizuara, për të cilat filloi edhe lufta, edhe u përdorën edhe konventat kundërkolonialiste që nga shekulli XVI, urgjentisht duhet kërkuar, për t ‘u vazhduar edhe tani, për t’u zbatuar kundër pansllavizmit kolonialist, agresiv, terrorist edhe në këtë kohë, të sotme populli pellazg–ilir-shqiptar, jetoi në viset e lartpërmendura edhe para dy mijë vjetëve, organizoi dinasti, mbretëri, ( si ishin: epirote-jugu, deti, Molose, Paione,-lindje, Dardane, -veriu) dhe njëra ndër më të njohurat ishte Mbretëria Ilire -deti, e Bardhylit, i cili e krijoi shtetin në vitin 393 p.e.r. dhe e mbajti për tridhjetë e katër vjet (34 vjet ) rresht në mbrojtje, me armë në krah.

Bardhyli i cili ishte i lindur në Beogradin e sotëm, të cilin thënë qartas nuk duam ta bëjmë shënimin e përvjetorit të tij, pa një qëllim afirmues historik, duke trajtuar mbretin ilir, themeluesin e Mbretërisë ilire i cili ishte me prejardhje edhe nga shtresat punëtore luftëtare.

 

Rrënjët e moçme të arbrit

 

Bardhyli fillimisht bëri kryengritje, rrëzoi nga pozita mbretin Syro dhe gjatë dyzet vjetëve luftoi mbretëritë maqedonase, zotëroi Lynkestinë, ilire, qarqet e Manastirit e të Ohrit të sotëm, mundi Amunten II dhe më 369 p.e.r mundi Aleksandrin II, kurse në vitin 360 p.e.r. theu Perdikën III, kur u vra edhe vetë (në betejë bashkë me katër mijë maqedonas).

Më 385 p.e.r. gjithnjë u lidh me Dionisin, tiranin e Sarakuzës, kur edhe dobësonte ndikimin spartan, në vitin 359 p.e.r.

Maqedonia e lashtë, trevë e Ilirisë (Ilirisë antike, Ballkani sot) kur kufizohej ndërmjet maleve të Pindit,- në Perëndim. Lumi Erigon, me malet e Rodopit – në Lindje dhe me Detin Egje – në Jug.

Perëndimi popullsinë e kishte- ILIRE, në lindje -TRAKE, në jug- HELENE.

 

Mbrojtja e territorit

 

Rreth fundit të shekullit VI, Maqedonia krijohet shtet i pavarur e cila gjatë shekujve (V e VI) bëri një varg luftërash me Mbretërinë Ilire për zotërimin e Lynkestidës.

Maqedonia nën mbretërinë e Filipit II 360-336 p.e.r. i mori shtetit ilir tokat deri te liqeni Lihnid (Ohri 359 p.e.r) dhe një pjesë të Dasaretisë (344p.e.r).

Pushtimi maqedonas u vendos në këtë krahinë nga Aleksandri pas kryengritjës së vitit 355 p. e .r.)

Përpjekje pa sukses u bënë për pushtimin e Ilirisë nga mbretërit maqedonas Kasandri (314-312 p.e.r) dhe Filipi (214 p.e.r).

– Më 168 p.e.r. Maqedonia u lidh me mbretërinë ilire, po tani ishte, me vonesë, në luftë kundër Romës, kur mbreti Perse u kthye në Pidna. Pas kësaj Roma e ndau në katër krahina autonome dhe me 146 p.e. r., Maqedonia u bë provincë romake, duke përfshirë edhe pjesë të Ilirisë së jugut e të Epirit.)

 

E vërteta historike

 

Epiri i Ri (Epirusnova) mu si provinca e Epirit të Vjetër që përfshinte krahinat e Shqipërisë së sotme, nga lumi Mat deri te lumi Vjosa qeverisej nga një kancelar me qendër Durrahin.

Edhe ky qeveriste me reformat administrative e ushtarake.

Epiri i vjetër (Epirusvetus) ishte provincë e krijuar në fund të shekullit III si pjesë e prefekturës së Ilirikut, me reformën administrative e ushtarake të Dioklecionit, bashkë me provincën e Epirit të Ri përfshinte krahinat në Jug të Vjosës, deri në gjirin e Ambrakisë qeverisej nga një hegjemon dhe kishte si qendër Nikopolin (Prevezën sot).)

Bardhyli u mund nga Filipi II i Maqedonisë, kur edhe vdiq me armë në duar në moshën 90-vjeçare. U zëvendësua nga mbreti Grabo në vitin 359 p.e. r.

Dëshmitë, faktet historike, po edhe aktuale, duhet të jenë arsenal bërthamor, edhe sot për shqiptarët, po aq sa arsenali bërthamor, teknologjik i sa fuqive mike dhe armike. Rrjedhimisht fenomeni i qenies, gjendjes, statusit tonë historik ishte dhe është aq keqtrajtuar, shkelur e anashkaluar, dhe aq dëmtuar si pasojë e tragjedive, traumave gjenocidit e gjakut të derdhur sa historikisht aq edhe aktualisht. Prandaj, është domosdoja e individëve dhe institucioneve sidomos të atyre historike, arkeologjike, që të bëhet kthesë që do të thotë revolucion urgjent në mbrojtjen e të vërtetave historike e aktuale. Pse i bëjmë këto krahasime? Sa është dallimi, ekzistenca shtetërore 2400-vjeçare, e këtyre të sotshme, si Provinca serbe1835 as 200- vjeçare, me jetë provinciale.

Tani, sot propozojmë, këtu se në vitin 2012 që i bie 100-vjetori i Pavarësisë së Qeverisë Shqiptare në Vlorë dhe 2405-vjetori i krijimit të shtetit të Bardhylit ilir-shqiptar që kjo ngjarje madhore historike më 2415, 2420 të organizohet, të shënohet me Sesion Shkencor, sa ditor me pjesëmarrjen e studiuesve, shkencëtarëve si analizë e vështrim historik kombëtar.

Dhe kjo veprimtari të organizohet nga organizmat më të lartë institucionalë shkencorë, qeveritarë shtetërorë, kombëtar me qendër në Tiranë.

 

Ndarja në dioqeza dhe despotate

 

Qëllimi i kësaj teme është që të parashtrojmë koordinatat historike dhe aktuale qofshin ato edhe para dy mijë vjetëve. Qarqet shkencore e kanë të njohur se populli ilir–shqiptar u invadua dhe ra, nën Perandorinë Romake gjithashtu para dy mijë vjetëve, më 168 p.e.r.

Për të sunduar më mirë këtë popull të tejlashtë, Perandoria Romake njëherë e ndau në dy Dioçeza e në sa Despotate që do të thotë populli u gjend në shkapërderdhje, në të gjitha vendet e Mesdheut, edhe më tej.

Perandoria Bizantine e ndau popullin ilir, në Dioqeza e Despotate në Provinca dhe Principata. Madje në Thema, Treva të ndryshme për t`i përçarë e sunduar, dominuar.

Në kohën e Perandorisë Otomane populli ilir-shqiptar u nda njëherë në dy Pashallëqe, pushtete ushtarake, të mëdha. Në vazhdim, të shekujve, në katër Vilajete, të gjitha me plotë shqiptarë.

Përpjekjet dominuese pansllaviste për ta shpërbërë popullin shqiptar u bënë më herët nëpër Banovina centralizuese, e sidomos në Banovinat e Kushtetutës ostroike 1929-1931 të Moravës, Neretvës, Savës, Danubit, Dravës e të Vardarit. Kështu me ndërthurjen e ardhacakëve, serbë pansllavë populli ilir shqiptar u nda në nëntë Banovina, të gjitha këto me plot shqiptarë.

 

Ilirët nëpër shekuj

 

Vazhduan pansllavistët panortodoksë, komunistët kokëprishur, poltronistët provincialistë, t’i përndjekin shqiptarët në Ilirinë Perëndimore (Ballkanit) pra, në Krahina e Krahinaria, madje gjëja Autonome e Socialiste e gjerë në ditët e sotme që jemi të ndarë administrativisht në shtatë pjesë, duke filluar nga Çamëria, Shqipëria e shtetëzuar bregdetare, Malësia e Madhe, Sanxhaku i Pazarit të Ri, Sanxhaku i Nishit, Kosova dhe pjesa Lindore e Shqipërisë (Maqedonia ).

Pse i themi këto të panjohura e të njohura ?

Sepse, po e shohim që historikisht prej dominimit të romakëve janë bërë shumë padrejtësi, me përndjekje e shpërngulje, madje me gjak e gjenocid dhe tani nuk mund të pohojmë, edhe sot, se a jemi të aftë të kuptojmë këtë përndarje, këtë copëtim, të cilin e kemi ende, edhe në këto ditë, në shatë pjesë.

Përcaktimi etnik pellazg-ilir-shqiptar ishte çështje që në kohën e lashtë siç ishte në vazhdim, paraqitja e Strabonit (63-26 p.e.s) në qindvjetëshin e parë p.e.r.

Këtë çështje e rrahën me mendime e paraqitje për zgjidhje, historianë e gjeografë, arkeologë e albanologë, shkrimtarë e veprimtarë, në veçanti para shek. XIX e gjerë më sot, të cilët i kemi edhe të pranishëm këtu, në opinionin e gjerë..

 

Historianët e antikitetit

 

Për këto zhvillime, na shkoi mendja të paraqesim listën emërore në formë biblografike, të shkencëtarëve, veprimtarëve të cilët i përmendëm edhe më lart. E në vazhdim i shënojmë edhe sa të tjerë si këta:

Autorë të antikitetit, ndër historianët kryesorë: HERODOTI (historian i lashtësisë) 490-425 p.e.r, quhej babai i historisë së lashtësisë. Historia e HERODOTIT, hartuar nga HERODOTI ishte vepra e parë në të cilën përmendet emri i ilirëve.

–STRABONI(63-26 p.e.r), historian i lashtë grek hartoi veprën Gjeografia, me të dhëna të rëndësishme për gjeografinë e historinë e Ilirisë,

-PTOLEMEU(67-150 p.e.r), astronom antik e gjeograf, hartues i veprës së parë Fisi i Albanëve dhe qyteti Albanopolis

-ANA KOMNENI(1083-1148), autore e Aleksiadës, burim kryesor për historinë e Shqipërisë, kësaj historianeje bizantine e cila në këtë vepër paraqiti fund e fillim shek XI e XII.

-MUHAMED Al IDRIZI(1100-1165), arab, gjeograf i cili hartoi një libër gjeografie, KITABIRUDAR, në të cilën vepër përshkroi mjaft saktë të dhënat kryesore gjeografike të trevave e trojeve shqiptare.

-GULIEM ADAE (1270-1341), klerik francez me shërbim në TIVAR, autor i relacionit: Udhëzim për udhëtim në Tokën e Shenjtë, edhe ky në këtë vepër jep dëshminë e parë, deri më sot, për një traditë letrare që njihet në gjuhën shqipe para shek XIX.

-JANOSH HUNIADI(1387-1456), udhëheqës i shquar hungarez, ushtarak e bashkëluftëtar i Skënderbeut kundër sundimit osman, që vazhdojnë pjesë të tjera që të gjitha këto nga koha e Skënderbeut të historianëve e të albanologëve të dalluar, gjer te KATAPANGA, ROBERT ANGJELI, ARIF MATI, ELENA KACAQI, NERMIN VLORA, HASAN E NERITAN CEKA, SKENDER RIZAJ, ARISTIDH KOLA e s a të tjerë.

 

Pellazgët dhe qytetërimi

 

Pohojmë se gjithçka mund të jetë e debatueshme, e diskutueshme, edhe tezat e hipotezat. Shumë autorë antikë që nga HERODOTI e deri më sot autorë, qofshin ata albanologë, historianë amerikanë, anglezë, francezë, gjermanë, shqiptarë e shumë të tjerë bashkëkohorë, janë të interesuar për të pohuar e dëshmuar se PRANIA pellazge ilire shqiptare paska qenë dhe është në viset e botës antike, dhe sot, në këto bashkëkohore jemi ne. Të gjithë kërkojnë që të kemi një dhe sigurisht e kemi një individualitet, një identitet, një integritet, sigurisht edhe një interes kombëtar.

Po gjurmohen e janë përshkruar dhe mund të themi se më mirë të përballohemi me një rrezik të përçapjes, përpjekjesh, orvatjeve të reja e të vjetra, të jashtëzakonshme të shumanshme. Vepra domethënëse, e para sa vitesh, Athina e Zezë, për të vështruar jugun e për të mos harruar veriun, ilirët ose rrjedhimisht, për të kuptuar jugun, zanafillën e botës greke, dhe rolin pellazg ilir, të ndërthurur ndikimin në krijimin ose shfaqjen e qytetërimit grek, dhe të atij evropian. Po vazhdojmë, të citojmë, aq sa është e lejueshme sot këtu, nga kolosët e antikës, se nga Strabani del se EFORI, HOMERI, ESIODI, ESKILI, EUROPIDI, ANDIKLIDI, autorët ATIDË, pohojnë se pjesa më e madhe gjuhësore: e ANTROPONIMEVE E PUNIMEVE, TOPONIMEVE TË Iliadës dhe Odisesë janë të shpjegueshme vetëm në saje, e falë shqipes së sotme, dhe del se, pra, jo të greqishtes. Pastaj Herodoti thotë: Pellazgët zotëronin “jo vetëm vendin që do të bëhej Greqi por edhe një qytetërim, gjuhë e kulturë“, ku mund të jetë i mundshëm edhe shkrimi. Dihet se, Zeusin, Zotin, pra, e ka quajtur“ Pellazg”, sigurisht për aftësitë e gjeturitë pellazge të tij

 

Njëanshmëritë dhe manipulimet

 

Historia e Greqisë së lashtë, thjesht, panortodokse edhe sot e Serbisë e Jugosllavisë duhet shtjelluar e kthjelluar nga ambiciet, nga ambiguitetet e ekuivokeve epidemike, nga njëanshmëritë e manipulimet, që janë të dëmshme të dënueshme. Sepse të pavërtetat qofshin historike ose aktuale, nuk u bënë kurrë dhe nuk bëhen kurrë të vërteta. E vërteta absolute nuk ndryshon. Të vërtetën objektive praktika e vërteton, si është, si ngjan, me historinë e shqiptarëve.

(Dëshmohet plotësisht se shqiptarët-ilirë-pëllazgë banojnë në këto troje së paku të Mesdheut, si dihet që nga parahistoria, po si edhe që nga koha e gurit të vjetër, edhe më parë, që para njëqind mijë (100.000) e deri te dhjetë mijë (10.000) vjet p.e.r, dëshmohen gjurmë të gurit të vjetër, në Sarandë, Shpella e Shën Mërisë, Xarë. Më tej vjen koha e gurit të ri ku saktësohet se para pesë mijë (5000)-deri në dy mijë (2000) vjet p.e.r gjendemi këtu pari në vendbanimet e neolitit të hershëm: në Blaz, Skarpar, Vlushë, Mat, Vashtëmi. Vazhdohet në kohën e gurit të mesëm, në Dunaver, Korçë, Kolçë, Kukës. Po edhe në kohën e gurit të ri (neoliti), në Kamnik, Kolonjë, Korçë, Maliq, koha kur banorët merreshin me blegtori e bujqësi, me vegla guri e enë balte. Mandej fillojnë hulumtimet në Dardani.)

 

Lashtësia e ilirëve

 

Shkencëtarët shqiptarë, por edhe të tjerë dëshmojnë sot se që nga Homeri, pellazgjiku, ilir shqiptari gjigant, pastaj i madhi Aristidh Kola, Elena Kacaqi kanë dokumentuar se jemi pasardhës të drejtpërdrejtë të ilirëve, edhe të pellazgëve hyjnorë të kohës. Këtë e ka thënë historiani i dalluar, dr. Skënder Rizaj dhe sa e sa të tjerë studiues.

E gjithë shkenca e historisë e dëshmon se ilirët shtriheshin nga Sava e Danubi në veri e, në lindje Morava, e Vardari, ku edhe ndërthureshin me thrakët në jug e juglindje, deri në vargmalet e Pindit që takoheshin ose ndaheshin nga grekët, ardhacakë, dhe maqedonasit e hershëm. Ndërkohë Iliria nga perëndimi mori emrin Ballkan, Ballkani Perëndimor.

(Këtë e përmend Herodoti në shek e V p.e.r. Si edhe mesapët e japidët përtej Adriatikut, në Azinë e Vogël e në Greqi, edhe Dardanët gjithashtu përmenden në Eposin e Homerit.)

Gjatë kohës së bronzit të themi diçka edhe për gjeturitë ekonomike të ilirëve, ata dy mijë deri një mijë vjet p.e.r kur zhvillonin ekonominë posaçërisht metalurgjinë e bronzit në vendbanimet e tyre se edhe dihen si këto që u thanë më lart.

 

Formimi i principatave

 

Tani i kthehemi edhe pakëz edhe mbijetesës pas pushtimit romak, Perandorisë Bizantine. Në vitin 1213 u krijua principata e Arbrit si dhe ato feudale shekujve XIV e XV, formacione të para shtetërore të Mesjetës nën dominimin e Perandorisë Bizantine.

Principatat feudale ishin tri formacione shtetërore të cilat përpiqeshin për bashkim politik kombëtar, madje edhe mbizotërime territoriale si rezultat i zhvillimit të marrëdhënieve feudale. Ato u krijuan: në veri- Shkodra me Balshajt, në jug- Arta me Shpatajt, në mes -Shqipëria e Mesme, Durrësi me Topiajt. Këto tri formacione u bënë si faktor edhe si lidhje ekonomike të shumanshme, të cilat shtronin nevojën edhe të bashkimit kombëtar, politik. Kështu duke shfrytëzuar favoret e rrethanave, siç ishte dobësimi i Perandorisë Bizantine në shek XIX, me shembjen e fantazmës të serb Dushanit, Balshajt arritën për herë të parë pas Ilirisë, të sundonin pjesë të madhe që nga Berati, Prizreni, Tivari e Vlora.

Nga fundi i shek XIV (viteve 80-ta) me sulmet osmane pasuan tronditje të brendshme, posaçërisht me shtesën separatiste të veçantë, të vet shqiptarëve, të këqij, që kishte ndikim shpërbërës, në vetvete duke pasur barrë edhe sulmet e Venedikut, i cili shfrytëzoi rrethanat separatiste të principatave si të provincialistëve, vilajetgjijëve tanë sot, sundoi Durrësin (1392) Lezhën (1393) Shkodrën (1396).

Ilirë-shqiptarët, dje e sot, sa dioqeza e despotate, sa principata e provinca, sa thema, treva, pashallëqe e pushtetore, sa vende, elajete, si vilajete, si dhe sa banovina i kanë ose i kemi, mbi bazën e mosmarrëveshjeve, të naiviteteve, apo të themi shkurt të sjelljeve “unë pa unë për të mos qenë askund”, duke mohuar, e jo, duke ndihmuar njëri-tjetrin.

 

Depërtimet barbare slave

 

Për këtë po paraqesim, panoramat historike të mosmarrëveshjeve sa edhe të marrëveshjeve që duhet të jenë koka e botës së kohës kombëtare.

Kompaktësia e provincave, megjithatë, konkretizojmë, edhe ekzistonte, si ishin: Dardania, Epiri dhe Prevalitonia përballuan me rrudhje, depërtimet barbare-sllave të shek VII e VIII dhe të mijëvjeçarit të parë të agresorëve ardhacakë pansllavë si proces kur edhe në këto kushte kristalizohet qenia shqiptare. Në shek e IX edhe bizantinët krijuan për të sunduar më lehtë, Treva, Thema: Epiri (Nikopoja), Thema (Treva) e Selanikut me Durrësin e Dardaninë. Kjo ishte edhe arena e luftërave bullgare-romake që nxitnin e dominonin madje edhe me kryqëzata edhe pjesën e Themave, Trevave që përmendëm.

Në mijëvjeçarin e parë formohet edhe Arbanoni, andaj krijohet Principata e Arbrit, me Krujën 1190. Këto duke përballuar zgjerimin serb të Rashkës në drejtim të Kosovës. Duke përfituar nga rënia e Bizantit, arbrit, shqiptarët pra, u shtrinë edhe Tivarit, Vlorës, Prizrenit, Kosturit. Deri në vitin 1335 kur i përzënë edhe agresorët serbë të Dushanit. Kur edhe në rrethanat e zhvillimit të përgjithshëm, u formuan edhe një varg principatash shqiptare feudale dhe u shpallën, si sot që po shpallen, të pavarura, pjesë të Shqipërisë reale e jo virtuale.

 

Kuvendi i Lezhës

 

Erdhi lufta me Turqit 1389, luftuan gjëja se, së bashku, kundër turqve me serbët. Timaret vendosën sistemin e tyre 1419-1421 kur shpërthyen edhe kryengritjet e Gjergj Arianitit e feudalëve të tjerë shqiptarë. Erdhi koha e Skënderbeut 1444, në Lezhë Kuvendi Kombëtar dhe u krijuan marrëveshje politike e ushtarake, ushtri e përbashkët që ne sot s’e kemi asgjëkundi, gjithëkombëtare dhe përballuan turqit, për 25 vjet.

Qëndresa shqiptare kurrë nuk u ndërpre, por në shumicën e rasteve të këtyre përpjekjeve nuk pati edhe bazë e bosht kombëtar duke u përjashtuar koha e Skënderbeut, kur pati edhe zhvillim Elbasani, Prizreni, Gjirokastra e qendra të tjera.

Pashallëqet, përparësitë e pushteteve ushtarake aq të mëdha ia lëshuan krahun njëri-tjetrit, edhe të organizuara ushtarakisht, por u shtypën nga Perandoria Osmane, sepse nuk bashkëpunuan, sa duhet. Madje Ali Pashë Tepelena më (1822) u likuidua, kurse Pashallëku i Bushatlinjve më 1831, brenda 10 vjetëve u zhbë.

 

Tradhtia e radhës

 

Perandoria Otomane krijoi katër vilajete: Vilajeti i Kosovës, i Shkodrës, i Janinës, i Selanikut. Jugosllavia, pastaj, organizoi nëntë banovinat. Në fillim të shekullit XX shqiptarët i përndoqën në të gjitha anët. Por, më së tepërmi në banovina të cilat kishin më shumicë shqiptarë, si ato: e Moravës, Neretvës dhe të Vardarit. Në vitin 1912 shqiptarët bënin luftë bashkërisht me gjeneralët e tipave të Apisit e pisave të tjerë dhe u mashtruan me gjakderdhje shqiptare, kur i vranë shqiptarët, posa u tërhoq Turqia, më 1912, Zeqë Pirajn, gjithë kuadrin ushtarak të Idriz Seferit, më vonë të Isa Boletinit dhe vetë Isa Boletinin. Mashtrimet gjakatare e dhuna pansllaviste nuk kanë masë, të ndalur. Edhe në këto kohët e fundit po përsëritet politika pansllaviste kundër shqiptarëve, si kjo e Boris Tadiqit, kryetar i Serbisë, që pohonte sikur Miloshëviqi se Kosovën kurrë nuk do ta japim…

 

Vazhdimësia e politikës militariste

 

Ne themi le të vazhdojë, Borisi, me atë mendjemadhësi, se mendjemadhësia është mendjelehtësi, siç bëri edhe Milosheviqi. Në fakt erdhi habia kur Milosheviqi e mundi doktor Stamboliqin dhe pastaj e hodhi në gëlqere për ta fshehur. E që Milosheviqi e vazhdoi zullumin gjenocidal, po ashtu me mend në kokë, por edhe iku prapë, pa mend prej kësaj bote.

Le të vazhdojë Tadiqi e skena e tij politike, të mos harrojë të mbledhë mend nga Milosheviqi, nga varri i tij, të mbledhë mend, e të mbetet,si edhe sa të tjerë, edhe vetë pa mend.

Nuk e duam, tani është shumë e qartë, Evropën e kulmit terrorist jugosllav. Por, e duam e mbrojmë Shqipërinë e bashkuar, Evropën e kulmit të modelit modern, të drejtësisë e të demokracisë, të Shqipërisë qytetare e kombëtare.

Qëllimi ynë nuk është të mbajmë ligjërata për historinë në imtësi, përsërisim, por me paraqitjen tonë nëpërmjet të diagonaleve e koordinatave historike e gjeografike, të tejlashtësisë e të bashkëkohësisë, t’i përgjigjemi ditë e natë çmendurisë pansllaviste, sëmundjes së pashërueshme deri më sot, që ta shërojmë kombëtarisht e ndërkombëtarisht, me drejtësi e demokraci të shlirohet nga mendime e veprime të gabuara e gjakatare, gjenocidale kundërnjerëzore, kundërshqiptare, që të mos përpiqen të na mohojnë fe e komb, që të sjellin edhe më tej tragjedi dhe kob, edhe për vetë Serbinë e serbët.

 

Relacionet historike

 

Këto pohime e dëshmi për të drejtën tonë historike e aktuale, na e kanë mundësuar shkencëtarë e veprimtarë të njohur, gjuhëtarë e letrarë, historianë e gjeografë, folkloristë e artistë, ekonomistë e ushtarakë, juristë e politikanë, filozofë e fetarë, shkencëtarë e veprimtarë, ndër shekujt përtej dymijëvjeçarit.

Por, a po i paraqesim, parashtrojmë e afirmojmë e avancojmë këto të dhëna historike e gjeografike, gjuhësore e shoqërore aq sa duhet në shtëpi e në shtyp, në opsione e në opinione, të detyrës së duhur, sigurisht jo aq sa duhet.

Kur u emetuan në një TV ose Radio, që të përsëritet e të përngjallë në formë reportazhi, sepse hallin e detyrën e kemi që jo vetëm ta shkruajmë e ligjërojmë, por, edhe ta mësojmë, ta interpretojmë, ta afirmojmë, ta zbatojmë ndër relacionet shoqërore bashkëkohore, kuptimin historik, të një historie ose gjeografi iliro-shqiptare. Në përsëritje, derisa të përvetësohet opsioni ynë i vërtetë historik në opinion bashkëkohor, kombëtar e ndërkombëtar. Të themi të vërtetën për vetveten, për të tjerët, të cilët të vërtetën tonë e bëjnë gënjeshtër, e gënjeshtrën e vetë e bëjnë të vërtetë siç bëjnë pansllavistët me Dobrica Qosiqin e Akademinë e Shkencave të tyre.

A mund të pohojmë se fitorja e civilizimit, e përparimit të shqiptarëve, e potencialit njerëzor të tij mbi rënien e reaksionit, agresionit barbar, dëbimit të djallëzorëve serbë ndër dekada e shekuj, ende merret me gjakftohtësi. Çka mund të themi se edhe filma paraqiten me një dinamikë abnormale kundërshqiptare kur mohohen vazhdimisht të vërtetat historike e aktuale kombëtare shqiptare. Kur Beogradi skenik paraqiti, zbatoi praktikisht barbarisht, në opinion fashizmin serb, nacizmin serb, militarizmin serb, paramilitarizmin shtazarak kundër fqinjësor, kundërshqiptar, as humanitar. Këta fashisoidë kurrë nuk kërkuan falje. Sepse nuk janë as fetarë, as shkencëtarë. Sepse ishin edhe mbeten hajna e lakmitarë, për vendin e huaj, truallin e lashtë ilir-shqiptar, mbeten agresorë e gjakatarë, duke përjashtuar ndonjë përqindje të vogël prej tyre.

 

Tezat fashiste serbe

 

Po të paraqitej qytetaria e kërkimfaljes, e pendimit, sigurisht do të mund të bëhej mposhtja e zhvillimeve tragjikomike, barbare, do të fitonte populli serb, populli shqiptar si edhe Siujdhesa Ballkanike, Evropa e më gjerë. Por jo, panortodoksët i bëjnë trojet ilire shqiptare, i bëjnë të vetat, pa fije fytyre fare, pa të drejtë e demokraci, as historike as aktuale.

Por këtë e këto, jemi të detyrueshëm, të obligueshëm kombëtarisht e ndërkombëtarisht, të reagojmë, të parashtrojmë, të themi ditë e natë, se të vërtetat e të drejtat historike e aktuale, nuk janë në anën pansllaviste grabitqare, gjakatare, po në anën e tejlashtësisë e të ardhmërisë iliro- shqiptare.

Propaganda, pardon, fjala jonë e vërtetë, të vërtetat tona historike, tani edhe aktuale gjithëkombëtare, argumenti ynë duhet të jetë sa është e sa ishte e vërtetë, sepse nuk është e vërtetë, se Kosova e ndarë, se Shqipëria e ndarë sjell paqe e përparim, sipas Qosiqit, i cili mashtron edhe Fidel Kastron edhe filozofin gjuhëtar amerikan Chomski, e sa të tjerë, se Kosova jonë thotë ai duhet të ndahet se e kemi që nga viti 1912. (Pse humbën në vitin 1912, 1918, 1945?) është një tragjedi komike historike.

 

Gjakimi i shqiptarëve-bashkimi kombëtar

 

Se Kosova në Iliri ka qenë Dardani, se sot është Shqipëri, dhe do të jetë gjithnjë. Kosova kurrë s’ka qenë, dhe kurrë nuk do të jetë Serbi. Tani paraqesim një matematikë historike siç u tha edhe më lart se sa larg janë shtetet, ai ilir -2400 vjeçar dhe Principata Serbe e 1835-në, diçka më tepër se 150- vjeçare. Serbët kurrë s ‘e patën Kosovën, sepse, shqiptarët, e luftuam gjithnjë, Serbinë.

Fjalën e kemi se banalitetin e banditizmin e strukturave paramilitare serbe, mund ta paragjykojë e gjykojë vetëm Gjykata Ndërkombëtare, sipas modelit modern të drejtësisë e të demokracisë, mbi bazën e një aktakuze kombëtare shqiptare, e demokratike ndërkombëtare.

Aktakuzë kundër Serbisë agresore, barbare historikisht dhe aktualisht duhet bërë patjetër edhe mbi bazën e konventave historikisht, kundër kolonialiste, së paku, që nga shekulli XVI dhe të marrëveshjeve historike dhe aktuale, ndërkohë, dhe të sotme.

 

Shekuj burgu

 

Barbarizmi i Milosheviqit ishte dhe është tepër tragjik e shtazarak. Por, gjendja historike dhe aktuale, do të keqpërdoren në qoftë se nuk dihet se nga erdhi ai barbarizëm milosheviqian, i cili ishte agresion aq gjakatar, të cilin skena politike e milosheviqëve, jo vetëm që e keqpërdori, por e nxitën dhe e ndihmuan atë shkas e skenë politike, pansllaviste për të bërë agresion e barbarizëm në Ballkan, duke lënë të vrarë mbi treqind mijë (300.000) vetë, dhe vetëm gjatë viteve 1945 1999 u dënuan nga gjykatat terroriste serbe jugosllave. DHE KALUAN 666 SHEKUJ, 72 VJET E 7 MUAJ BURGIM, miliona të përndjekur (3.000.000). Rasti shqiptar është shumë konkret, i cili sipas një aproksimative, po të mos bëhej, e po të mos ndihmohej agresioni e barbarizmi pansllav e panortodoks, paramilitar e policor, populli ynë do të kishte tani një numër banorësh, aq sa i ka sot, vetë Franca, tani, kryesuesja e Evropës.

Pak janë të përmendura, të paraqitura në opinion pesë valët e kolonizimit serb, para, e gjatë viteve 1800, 1878, 1912, 1921, 1931, që në mënyrë çmendurake u përpoqën të na shpërngulin, të bëjnë gjak e gjenocid , të na i nxjerrin sytë, rrënjën, e trutë, me gjakësinë kolonialiste, agresive.

Pra, nuk duhet të gabojmë, si para dy mijë vjetëve, para 100-vjetësh, para 50-vjetësh. Pse të mohojmë vazhdimisht njëri-tjetrin. E kundërta, të ndihmojmë njëri-tjetrin, të shpalosim vazhdimisht të vërtetat tona historike e aktuale, si populli më i lashtë, më i riu, edhe sot në Evropë.

 

Vrasje atdhetarësh me tradhti

 

Vitit 1912 duke bashkëpunuar kundër Turqisë me tipat e gjeneral Apisave, Idriz Seferi e të tjerë si Isa Boletini u mashtruan dhe u vranë pas 1912-ës, e gjithë ajo plejadë guximtarësh e heronjsh.

Viteve të 1920, çka ngjau me ne?- Ashtu duke mohuar njëri-tjetrin, duke u vrarë njëri me tjetrin, ua çelëm dyert agresorëve pansllavë .

Viteve 1941-45 jo e djathta, jo e majta u përgjakën shqiptarët mes vete, jo vetëm marrëzisht, pa fije turpi, por edhe shumë traumatikisht, tragjikisht, veprojnë edhe sot me politikë të panairit që doemos del tragjike.

Për këtë do ta theksojmë vazhdimisht se Koka e botës ilire-shqiptare është marrëveshja e qytetarisë kombëtare. Vetëm marrëveshja jonë, është shpëtimi i ynë.

Postulat të jetë, ta mbrojmë, vetveten. Ta kemi në duar Shqipërinë e Bashkuar. Të vërtetë.

Në kohën kur Serbia, le të jetë ky ilustrim bashkëkohor, ditë e natë thotë se Kosova është Serbi, kurse disa shqiptarë ngelën belbanë, i shtinë veshët në lesh.

 

Ecje nëpër histori

 

Po, pse kështu të jemi ende me një mentalitet, jo vetëm naiv, por edhe nopran, komik e tragjik, pa një bazë e bosht kombëtar, pa të cilin nuk mund të përparojmë, si e do koha e modeleve moderne demokratike dhe e drejtësisë. Çka të bëjmë tani ? Pse po bëjmë diagonale e manovrime nëpër histori? Pse u formuan dhe ekzistojnë Kombet Bashkuara Pse u krijuan SHTETET E BASHKUARA TË AMERIKËS. Pse, do të jetë, Rusia e Bashkuar.

Pse ekziston Organizata për Siguri e Bashkëpunim Evropian-OSBE-ja. Pse do të jetë Evropa e Bashkuar-BE. Pse u bashkuan Vietnamët. Pse u Bashkuan Gjermanitë. Pse, tani, të mos bashkohen edhe Koretë?! PSE, tani, të mos jetë edhe formalisht, kombi shqiptar i bashkuar, rrjedhimisht Shqipëria e Bashkuar, e modelit modern.?! SEPSE, BASHKIMI BËN FUQINË! SHUMË THJESHT!

Në këto kohë të vlimeve e përpjekjeve për zhvillim e përparim kombëtar e ndërkombëtar, pa hamendur, urgjentisht të prekim e të gjejmë të gjithë kokën tonë, që është fuqia, forca e marrëveshjes, bashkëpunimi në rrugën e sigurisë, të përparimit, kudo në botë, sot e mot.

 

Hartimi i programit gjithëkombëtar

 

Në këtë kuadër na duhet bashkëpunim me shqiptarë të vërtetë, që mbi një bazë e bosht kombëtar, të krijojmë organizma gjithëkombëtarë, me ndihmën e bashkëpunimin e individëve, institucioneve, personaliteteve, partive, OJQ-ve, qeverive, kryesive e kuvendeve kombëtare shqiptare, të paraqitemi me një Kushtetutë e kryeqytet, të modelit modern, të demokracisë e të drejtësisë, mbi bazën e Programit Kombëtar Shqiptar të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, që të krijohen edhe këta organizma gjithëkombëtarë: -Këshilli i Përgjithshëm i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, vepron, i kodifikuar, – Këshilli Koordinues Ndërpartiak, – Këshilli Kombëtar Shqiptar, – Gjyqi i Nderit Kombëtar Shqiptar dhe – Organizimi i demonstrative demokratike publike, përparimtare, paqe.

-Këtë veprimtari e zhvillojmë me të gjithë organizmat e skenës politike, kombëtare ndërkombëtare, duke filluar nga kuvendet, organizmat partiake e shoqërore, në mënyrë që të merremi vesh që para kombit dhe para Evropës e botës, të dalim me një zë, mbi bazën e një Programi Kombëtar Shqiptar. Mirënjohje e nderim për të gjithë ato shqiptarka dhe shqiptarë, ata qytetarë, të cilët historikisht kanë sakrifikuar e mbrojtur kombin e bashkuar, gjithë atyre që mendojnë dhe sakrifikojnë veten për Shqipërinë e Bashkuar. Rroftë Shqipëria e Bashkuar! Rroftë Lëvizja Kombëtare Shqiptare Tiranë-Shkup-Prishtinë!

 

REZOLUTË PUBLIKE

 

-Lëvizja Kombëtare Shqiptare, me rastin e shënimit, të afirmimit, të krijimit të shtetit, të Bardhylit ilirshqiptar, 2400-vjeçar, vendosi që publikisht të kërkojë, që datat historike, të lashtësisë, të përkujtohen, të afirmohen, për idetë, idealet e tyre përparimtare, paqësore.

-Lëvizja Kombëtare Shqiptare, mbi bazën e Programit Kombëtar Shqiptar, organizmat e saj, individë dhe institucione, jopartiake dhe partiake, shoqërore e shtetërore, kombëtare e ndërkombëtare, Kryesia e Kuvende, paraqet këtë Rezolutë të ndryshimeve, të vendimeve:

-Shpallim qëndrimin e Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, për politikën kombëtare e ndërkombëtare, për zgjidhjen e tërësishme të çështjes së të drejtave qytetare, të zgjidhjes së tërësishme të çështjes kombëtare shqiptare, në Ilirinë Perëndimore (në Ballkan).

-Paraqesim qëndrimin tonë, për veprimtarinë e nderuar, të individëve, të institucioneve, kombëtare e ndërkombëtare, që historikisht dhe aktualisht, mbrojtën dhe e mbrojnë, qenien, gjendjen, statusin kombëtar shqiptar, në asgjë të ndarë, përkundrazi, historikisht të bashkuar

-Pohojmë, përsëri, se Lëvizja Kombëtare Shqiptare, nuk është as aneksioniste, as ekstremiste por, e kundërta: Lëvizja Kombëtare Shqiptare, është realiste dhe racionaliste. Ajo është pasqyruese e realitetit kombëtar shqiptar, me përgjegjësi e vërtetësi. Ka parasysh, realitetin rrethanat e interesit të qytetarit dhe të kolektivitetit kombëtar, të viseve historikisht dhe aktualisht shqiptare, me qendrat Naisus, Shkup, Prevezë, M. e Madhe, Tregu i Ri, Mërgatë e dhunëhme dhe më gjerë.

-Lëvizja Kombëtare Shqiptare është e lidhur me realitetin historik, aktual e të vizionit. Paraqet kushtet e rrethanat në të cilat mbijetuam, u mbrojtëm si qytetarë, e sot jetojmë e veprojmë si shoqëri shqiptare me ideale humane, në këtë vend, për çdo kohë.

-Apeli i Madh, I,II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, botuar në shtypin e Tiranës, Shkupit e të Prishtinës, në gazetat “Bota sot”, “Fakti”, “55”, “Ndryshe”, “Fokus” e të tjera, trajtuan qëndrimin e të dy skenave politike, të asaj kombëtare dhe ndërkombëtare dhe kushtet në të cilat jetoi e duhet të rrojë, të zhvillohet e të përparojë, me nder shoqëria shqiptare, sipas Programit Kombëtar Shqiptar të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare.

– Praktikohet që të funksionojë BE, OSBE, RB, SHBA, NATO, OKB. Por, është e papranueshme, se këta organizma ndërkombëtarë nuk e shtuan ndihmën e drejtë kundër agresionit kolonialist serb, e për të mbrojtur shoqërinë shqiptare, tërësisht të bashkuar, siç është në qenien e vet. Gjendja e kombit, e shoqërisë shqiptare, sipas zhvillimit të ngjarjeve dhe rrethanave të përditshme është ende e rëndë, enorme, edhe pas sa vitesh të luftërave. Evropa e bashkuar s’është normale, është e paimagjinueshme pa Shqipërinë e bashkuar.

-Lëvizja Kombëtare Shqiptare, prandaj, vendosi që të krijohen, gjer në Vitin Jubilar 2012, edhe këta organizma të shkallës gjithëkombëtare, në trojet shqiptare në Ballkan, ende në 7 administrata të ndarë:

1-Këshilli i Përgjithshëm i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, është i kodifikuar.

2-Këshilli Kombëtar Shqiptar, mbi bazën e deklarimit, të referendumit e të reformave

3-Këshilli Koordinues Ndërpartiak i 105 partive në trojet shqiptare në Ballkan.

4-Gjykata e Nderit Kombëtar, për reperacionet e kondominiumit panortodoks.

5-Të organizohen demonstrata demokratike, të përparimit e të paqes, nëpër qendrat shqiptare, në Ballkan dhe më gjerë, nëse siguria e skenat politike kombëtare e ndërkombëtare nuk e zhvillojnë e praktikojnë, demokracinë, drejtësinë e modeleve moderne, mes kombeve.

-Konsiderojmë se konsensusi partiak, kompaktësia e organizmave shtetërorë, konsolidimi kombëtar, kauza kombëtare, kooperimi ndërkombëtar, do të bëjnë të mundur zhvillimin e përparimin, mbi një bazë e bosht kombëtar, me një kushtetutë, kryeqytet e shtet demokratik kombëtar, në Ilirinë Perëndimore (në Ballkan), të vetmes, alternativë, të ardhmërisë, shpëtimit zhvillimit, përparimit, të paqes në Ballkan, Evropë e më gjerë.

Prishtinë: 20.12.2008 Lëvizja Kombëtare Shqiptare, Kryetar prof.Hazir Shala

 

Disa nga vullnetaret e REDAKSIS Medvegja patën fatin ta njofin profesorin që nga i ndjeri të marrin këshilla dhe sygjerime si të mbijetojm nga ofensivat e vazhdueshme të armiqeve tan .

Na Ndiqni në FACEBOOK

Bëhuni pjesë e Faqes Medvegja REDAKSIA  

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,

Share