Letër e hapur për opinionin publik

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim
Letër e hapur për opinionin publik
Ftesë për të reflektuar para se të bëhet vonë

Zhvillimet e fundit politike në Kosovën Lindore, shqiptarët i kanë vedosur në situatë shumë të vështirë. Bllokada e Kuvendit Komunal të Preshevës përfundimisht e ka dëshmuar se politikbërja në Kosovën Lindore ka mbetur pa kauzë, pa ideal, pa qëllim politik që i shërben avancimit të të drejtave politike të shqiptarëve në këto anë. Aq më tepër, kjo papërgjegjësi politike e subjekteve politike shqiptare në Kosovën Lindore i ndihmon regjimit të Beogradit për të jetësuar programet dalura nga elaboratet me përbmbajtje fashiste deri te rrezikimi i ekzistencës biologjike të shqiptarëve në tokat e tyre autoktone. Subjektet politike shqiptare në Kosovën Lindore nuk jane duke iu kundërvyer me projekte politike konkrete këtyre ndërrmarjeve të regjimit serb. Përkundrazi, ato me papërgjeshmërinë e tyre të poltikbërjes kanë mbetur pa kauzë nacionale në dobi të idealeve kombëtara. Kështu, veprimi politik, për faj të liderëve politik pa vizon të politikës me orientim kombëtarë, po bëhet bashkëfajtorë në diskriminimin e heshtur. Ky diskriminim, permanent po e asgjëson substancialisht qenien e shqiptarit në Kosovën Lindore.

Situata po bëhet e rëndë, e pa shpresë, e pa perspektivë, për shqiptarët e Kosovës Lindore. Shqiptarët po ballafaqohen me kriza të shumta. Nga këto kriza, ndër më të rëndësishmet është ajo e përfaqësimit politik. Se sa janë të papërfaqësuar politikisht shqiptarët, flet situata e krijuar pas zgjedhjeve të fundit, ku është futur në krizë funksionimi normal i Kuvendit Komunal. Kjo krizë si duket edhe një herë do ta coj elektoratin në zgjedhjet e parakohshme. Ky pushtet politik në ikje nuk është cilësuar me punë madhore për avancimin e të drejtave politike nacionale të shqiptarëve. Mungesa e përfaqësimit meritorë politik, paturpësisht i ka harruar kërkesat për realizimin e të drejtave nacionale. Tani, po nëpërkëmben edhe ato pak kompetenca që i ka Kuvendi Komunal, e që realisht do të duhej të shërbenin për interesat e qytetarëve. Është për t’u gjykuar rëndë tregtimi i kuvendarëve. Vlera e këshilltarit komunal është bërë sikur të jeta mall tregu i kontrabanduar. Moralisht është shumë e ulët kur përfaqësimi politik tmerrësisht vendoset në shërbim të interesave të ngushta klanore, nepotiste, të militantëve partiak për përfitim biznesi apo interesi personal. Është për t’u gjykuar rëndë se si pjesë e ketyre pazareve të ndyta janë bërë edhe disa ish ushtarë të UCPMB – së. Këta individ nga kauza e luftës për clirim e bashkim kombëtarë kanë përfunduar ne duart e hijenave gëlltitëse të pushtetit të korruptuar. Ky pushtet i korruptuar me sukses është duke mbijetuar në skenën politikë të Kosovës Lindore, sepse politika shumë komod merret vesh me krimin e organizuar. Organizata e Veteranëve të UCPMB – së duhet reaguar ndaj këtyre individëve që e shpërdorojnë statusin e veteranit të UCPMB – së për qëllime shumë të ulëta dhe meskine ,njiherit OVL-UÇPMB nukë guzon të jen e njianshme apo në shërbim të pushtetit apo doni partie.

Kësaj situate të krizës poltike në Luginë të Preshevës është duke i ndihmuar edhe sjellja e pamoralshme e disa hoxhallarëve pretendent për të qenë liderë fetarë. Këta vazhdimisht flasin në emër të Bashkësive Islame për ta kapur flamurin e bajraktarizmit. E papranueshme është që para hundëve tona po jetësohen politika në emër të fesë për dobësimin e identitetit nacional të shqiptarit musliman, në shërbim të lidhjeve që e forcojnë identitetin islam boshnjak, duke u lidhur me Bashkësinë Islame të Serbisë. Këto veprime të turpshme rëndë po e dëmtojnë forcimin e lidhjeve me Bashkësinë Islame të Kosovës.
Populli shqiptarë i Kosovës Lindore duhet të ndëshkoj me votë të gjitha këto projekte politike antikombëtare. Është koha që të penzionohen liderët politik që me dekada po e pengojnë dinamikën normale të proceseve politike. Duhet të vetëdijesohet ky popull për të zgjedhur përfaqësues politik me ide të shnosha kombëtare, moralisht të përgjegjshëm, intelektualisht të aftë, bashkëpunues me shoqërinë civile, dhe njerëzit e vullnetit të mirë, sakrifikues për cështje madhore, që synim kanë avancimin e të drejtave politike të shqiptarëve në Kosovën Lindore.

Rruga është e trasuar. Nuk fillon sot. Janë bërë përpjekje shekullore për t’u realizuar këto ideale. Është derdhur gjakë për këto troje. Kanë rënë dëshmorë të kombit në histroinë më të re të kombit shqiptarë nga këto troje. Ekzistojnë dokumente politike: Referendumi i vitit `92 të shekullit të kaluar për autonomi territoriale me të drejt bashkangjitje me Kosovën; lufta e armatosur e UCPMB – së me dëshmorët e saj; platofrma e tre Kuvendeve, Preshevë, Bujanoc dhe Medvegje e Këshilltarëve shqiptarë e bazuar në frymën e dy akteve të lartëcekura, mundi dhe sakrifica shpirtërore e materiale e shumë veprimtarëve të cështjes kombëtare etj. Të gjitha këto na detyrojnë që t’i rikthehemi fuqishëm qëllimit madhorë kombëtarë për të krijuar identitet të ri politik, përfaqësues, me platfroma te reja karshi Beogradit dhe imponuese nga shqiptarët e Kosovës Lindore, për Prishtinën e Tiranën.
Vetëm kjo rrugë i jep kuptim organizmit politik në Kosovën Lindore. Akte patriotike që i kontribojnë realizimit të vullnetit politik të shqiptarëve të Kosovës Lindore. Ky vullnet, pastaj ka për t’u materializuar edhe në dobi të përmirësimit të situatës së veshtirë ekonomike. Vetëm kështu krijojmë kushte për mirqenie më të mirë sociale. Në të kundërtën Kosovën Lindore është duke e pritur fati i atyre viseve shqiptare që i i kujtojmë e i vajtojmë si një histori emocionale se dikur ishim aty.
Për këtë pakujdesi tonën do ta na gjykoj historia, populli dhe Zoti.

Nazmi Hajredini, ish – kryetarë i OVL e UCPMB – së.
Veprimtarë i cështjes kombëtare.
Preshevë 28. 06. 2017


Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koço Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim , Hashim Thaçi,Isa Mustafa,Presidenca , Kryeministria,Teuta Nunaj, Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, LOBI EURO-ATLANTIK SHQIPTAR. Malësia ,Migjeni,zgjedhjet ,vota,malesia e gallapit..,LOBI,Autostrada Morinë-Merdare,skenderbeu ,shtatorja ,Lapidari,Kumanova,Fahri Xharra,Ali Hajdini,Birul Murati, Malësia e Bujanocit,deputeti Fatmir HASANI , Riza HALIMI , Shaip Kamberi,Nene Tereza , Mere Teresa,Takimet e Gallapit 2016 ,Rapsodët,skender Jashari,Zgjedhjet ne Mal të Zi, te burgosurit politik, krimet e luftes , historia shqiptare , sporti,Teuta NUNAJ,Dr.Sadri RAMABAJA, Forumi Shqiptar për Zhvillim Ekonomik në Serbi (AFEDS),Arkitekt Arber SADIKI

Share

Lugina e rrezikuar edhe nga epidemia

Presheva- ka vite qe rrezikohet nga plehrat, eshte shkruar dhe debatuar disa here per kete problem por asnje hap konkret deri tani , perveq premtime ..premtime gjat fushatave zgjedhore..ndersa sot e gjithe kjo zone eshte ne tym e ne flak , tmerr i vertet.

Tupalla e Medvegjes edhe pse eshte ne nje vend pitoresk dhe malor nxenesit e shkolles po vuajn dhe rrezikohen me vite per mungese te ujit .

Qe ndikon drejtperdrejt ne shendetin e tyre bashkme stafin qe punon ne kete shkolle, ne vijim keni deshmi se jan bere hapa per ta sanuar ujin dhe ta kthej ne gjendjen e dikurshme , por e verteta eshte diqka tjeter – Korrupcion , Korrupcion …
Poroblemi ka filluar qe ne vitin 2013
– U kerkuan mjetet nga keshilli i shkolles
– ato u aprovuan nga Komuna ,nje shume 400 000.- dinar (deri sa kerkesa ishte per 500 000.- qe i bie rreth 4000.-€)
– mjetet u pranuan nga keshilli e njiherit me nenshkrimin e tyre u angazhuan qe ti perfundojn punimet.
U bene disa punime te vogla ne hapjen e kanalit dhe blerjen e tubacioneve, ku nje pjese e tyre perfunduan te vet te angazhuarit ne zgjidhjen e problemit
– Sot shkolla e Fshatit Tupalle – Medvegje vazhdon te ngelet pa uj ndersa mjetet shkuan ne tym ashtu siq po shkon tym edhe mbi presheven nga plehrave qe digjen e ndotin tokën , ujin e ajrin ….

Ndersa epidemia po rrezikon banoret deri sa perfaqesuesit tan politik nuk marrin pergjegejsi morale sepse ligjore as qe pritet , ata nuk rrezikohen deri sa jan servil te nje pushteti qendror qe punon dhe vepron me shekuj vetem e vetem qe te na veshtrisojn jeten dhe ti leshojm shtepit tona ashtu siq i larguan te paret tone ne vendbanimet e dikurshme.

Apeli dhe vemendja shkon tek te gjithe njerzit e vullnetit te mire qe duan te ndihemojn sa do pak ne zgjidhjen e njerit nga problemet e shumeta qe sot kan nxenesat e shkolles fillore ne Tupalle te Medvegjes .

Ne vazhdim keni disa deshmi per mungesen e ujit ne shkollen e Fshatit Tupalle-Medvegje
Problemi eshte ngrit edhe nga mediume te tjera qe nuk i kontrollon pushteti lokal

ketu ka nje fature per justifikimin e parave !! te shpenzuara por jo te gjitha !!

Konfirmimi per media nga komuna per shumen qe eshte paguar ne vitin 2013

Mediat qe kan ndihmuar ne zbulimin e rastit jan DANAS _ Presheva com


Shumica e mësimdhënësve të cilëtu mbajnë mësim nxënësve në shkollën fillore “Zenel Hajdini” në Tupallë të Medvegjës, kanë të kryer vetëm shkollën e mesme. Përveç kësaj mësimi bëhet në kushte të rënda johigjienike.
*Nuk kemi kushte as për të kryer nevojën personale, thotë Fadil Mustafa për gazetën Danas, transmeton presheva.com.

Shkolla fillore “Zenel Hajdini”, në komunën e Medvegjës, në fshatin Tupallë, ku jetojnë banorë me kombësi shqiptare, qe 9 vjet nuk kanë fare ujë dhe as tualete. Kushtet ku nxënësit përcjellin mësimet, janë kushte shumë të rënda johigjienike.
Siç na tha për gazetën tonë arsimtari i kësaj shkolle Fadil Mustafa, “Këso lloj kushte nuk ekzistojnë askund në botë”.

-Nga viti 2008 nuk kemi ujë në shkollë. Për 1 maj, pas 9 viteve, është sjell një cisternë, e cila qëndroj aty deri sa u harxhua. Tani jemi përsëri pa ujë – tregon Fadil Mustafa.
Sipas fjalëve të tij, pushteti lokal nuk kujdeset aspak dhe fare nuk e qanë kokën në thirrjet tona të shumta për këtë.
“Nuk kemi kushte të shkojmë në tualet. Ajo që tek ne është vend për të kryer nevojën nuk besoj që ekziston diku në botë. Nëse kemi nevojë ti përdorim tualetet na duhet të shkojmë në shtëpitë tona. Ndërsa ata që nuk i kanë shtëpitë afër, që nuk jetojnë afër shkollës, çfarë të bëjnë », vazhdon Fadil Mustafa për gazetën tonë.
Ai tregon gjithashtu se në shkollë ka rreth 20 mësimdhënës, dhe se vetëm 4 prej tyre janë të kualifikuar.
“Vetëm katër arsimtarë jemi të kualifikuar, të tjerët punojnë me shkollë të mesme, ashtu i mësojnë nxënësit », tregon Mustafa. Bashkëbiseduesi jonë e potencon gjithashtu faktin që shkolla nuk ka drejtor që nga viti 2009 dhe se është ushtruesi i detyrës që kryen këtë funksion.
– Në këtë mënyrë ne jemi të bllokuar. Momentalisht drejtorit i ka kaluar mandati i ushtruesit të detyrës qe dy muaj. Në një kohë edhe unë e kam qenë ushtrues detyre i drejtorit. Gjatë kësaj kohe kam shkuar në Komunë dhe jam ankuar, por nuk ka pasë asnjë efekt – tregon Mustafa.
Në fund, Mustafa na thotë se qeveria lokale punon me urdhërat e Qeverisë së Serbisë dhe nuk ka ndonjë shenjë pozitive që në një të ardhme të afërt kushtet për nxënësit e kësaj shkolle do të përmirësohen.
Kryetar i Komunës së Medvegjës është Nebojsha Arsiqi nga Partia Përparimtare serbe (SNS). Në shkurt të këtij viti shef i i trupit koordinues për jugun e Serbisë Zoran Stankoviq deklaroi që buxheti i tërësishëm për tri Komunat në jug të Serbisë për vitin 2017 do të jetë 261 milion dinarë (2.1 milion euro). “Buxheti është rritur për 5,2 milion dinarë (42 000 €), dhe në këtëbuxhet nuk hynë mjetet tjera shtesë të cilat i jep trupi koordinues për këto tre Komuna siç janë mjete në formë burse (dikund 415 bursa), furnizimet falas për shkolla si dhe subvencione tjera të ndryshme“, tregoi Stankoviq, duke shtuar se 96 përqind i buxhetit të vitit të kaluar është realizuar sipas planit. Kryetari i Komunës së Medvegjës Nebojsha Arsiq në të njëjtën kohë është shprehur se pritet që paratë në vitet e ardhshme të shpërndahen sipas disa kritereve që do të krijohen në një të ardhme të afërt.
Ministria jokompetente
“Ministria e Arsimit, me ligj, nuk është kompetente për mirëmbajtjen dhe investimet në shkollat fillore.Kjo është përgjegjësi e autoriteteve lokale.”
Përktheu nga serbishtja
Kushtrim Jakupi

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koço Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim , Hashim Thaçi,Isa Mustafa,Presidenca , Kryeministria,Teuta Nunaj, Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, LOBI EURO-ATLANTIK SHQIPTAR. Malësia ,Migjeni,zgjedhjet ,vota,malesia e gallapit..,LOBI,Autostrada Morinë-Merdare,skenderbeu ,shtatorja ,Lapidari,Kumanova,Fahri Xharra,Ali Hajdini,Birul Murati, Malësia e Bujanocit,deputeti Fatmir HASANI , Riza HALIMI , Shaip Kamberi,Nene Tereza , Mere Teresa,Takimet e Gallapit 2016 ,Rapsodët,skender Jashari,Zgjedhjet ne Mal të Zi, te burgosurit politik, krimet e luftes , historia shqiptare , sporti,Teuta NUNAJ,Dr.Sadri RAMABAJA, Forumi Shqiptar për Zhvillim Ekonomik në Serbi (AFEDS),Arkitekt Arber SADIKI

Share

Votoni Vetëvendosjen për një perspektivë ekonomike,dhe politike më Evropën


Votoni Vetëvendosjen për një perspektivë ekonomike,dhe politike më Evropën!

Shkruan Luan –Asllan Dibrani

Te dashur zonja dhe zotërinj ,qytetarë dhe mërgimtarë, çka do që te bëni, kudo qe të jeni dhe nga cilido vend qe vini është e drejtë e juaja e pakontestueshme dhe e pacenueshme të votoni për atë që ju mendoni, qe ia vlen por, 35 është numri juaj që duhet votuar kësaj here . Është shume lehtë vetëm ktheni memorien tuaj të kujtesës nga dita e parë e çlirimit te Kosovës nga kanibalët ,abuzuesit , kriminelet , zhvatësit dhe organizatoret e kapjes se shtetit ,vota e juaj do ta gjej vendin tek LVV! Prognozoni dhe epni një opinion tuajin se çka bënë këta ish pushtetar për shtetin e Kosovës për këto 18 vite?! Mendoni mirë dhe e shihni qe me votën për VV-jen , do ti kontribuoni një ndryshimi radikal për të mirën e popullit tonë.

Kandidat për kryeministër janë që të tre ,por me i miri është Albin Kurti , që meriton votën tuaj për ta qeverisur vendin për 4 vitet e ardhshme!
Do ti kontribuoni zhvillimit ekonomik,kulturës ,artit ,shkencës dhe ngritjes se standardit familjar. Ju jeni ata qe përmes votës së juaj përmes LVV, do ti ktheni nderin kombit shqiptar dhe ta radhitni popullin shqiptar në familjen e madhe te Evropës. Pa marr parasysh se cilës parti I takoni, çfarë besimi dhe religjioni i takoni apo besoni, Kosova, ka nevojë për votën tuaj dhe besimin tuaj do ta shpërblejnë, duke u bërë shërbëtorë te popullit për mirëqenien ,atdhedashurinë , edukimin dhe lirimit të këtij populli nga një lloj burgu famëkeq nga përzgjedhja e gabuar paraprake!!!
Ndihmone ta ndërtojmë dhe çlirojmë Kosovën nga një “Kosovë fantazmë e pavarur”
-Ne e kemi përcjell fushatën elektorale ,debate në mediat kosovare, po vërehet një fushatë shume agresive,prej te gjitha grupeve në drejtim te Lëvizjes Vetëvendosje. Te gjithë Subjektet,po i largohen debatit me këtë force politike , nga rreshtimi i fatkeqësive qe i sollën këtij populli me radhë për vite te tëra.
LVV, fushatën e zhvilloj në formë dinjitoze me bindje të fuqishme kundër rivalëve të vet dhe kundërshtarëve të tyre që me forcë u vranë ,përgjakën u burgosen dhe u injoruan me te gjitha mekanizmat e një shteti kriminal të ndihmuar nga subjekte të huaja deri në degradimin e qytetarit dhe humbjes së shpresës për një jetë normale ne një “Kosovë fantazmë të pavarur”
Kryeministri i propozuar Ramush Haradinaj,përkundër imazhit të madh qe pati , si ish i burgosur politik , luftëtar, hero i gjallë, dëshmor për ta ruajtur reputacionin e UÇK-ës,me rastin e koalicionit me PDK-në dhe Nismën, humbi vlerat gjatë fushatës nga e cila përfitoj LVV ne këtë rast. Shumë simpatizant dhe bashkëveprimtar te kësaj force të Ramush _Haradinajt dhe Nismës për shkak te kësaj martese me PDK-në, LVV e bënë partine ma të fuqishme dhe përkundër LDK,AKR dhe një partie Alternativa të dy personave Ilir Dedës dhe Mimoza Kusarit ,qe asnjëherë nuk dhanë dëshmi se janë me ndonjë koncept te ndërtimit te shtetit si prioritare qe ishte qeverisja e Isa Mustafës me shume vite.
Vetëvendosja ka synim te ndërrimit te kursit politik të diktuar nga Beogradi nga te dëgjuarit e qeverive paraprake te Kosovës,duke i dhënë prioritet dy miqve ma te mëdhenj SHBA-së dhe Gjermanisë!
Vetëvendosja ishte e prangosur deri me tash nga partitë e lartshënuar ku shihet se kanë synim te ndërrimit te kursit politik të diktuar nga Beogradi nga te dëgjuarit e qeverive paraprake të Kosovës. LVV është duke i dhënë prioritet dy miqve ma te mëdhenj SHBA-së dhe Gjermanisë, duke premtuar po ashtu se do t’i ruaj miqësitë në mënyrë të veçantë me këto dy shtete edhe historikisht qe ndikuan në pavarësinë e Shqipërisë dhe Kosovës.
Rinia perspektivën e ka me qeverisjen e Vetëvendosjes dhe angazhohet që të kemi 50 për qind ne politike edhe duke e barazuar edhe emancipuar gruan shqiptare.
LVV do ti privilegjoj të rinjtë tanë të mos ikin nga ky shtet, duke mos e parë perspektivën,i garanton një arsim siguri pune dhe një të ardhme të sigurt,me një ekonomi ndryshe .Merrene me mend vetëm me bllokimin e prodhimeve ushqimore nga Serbia sa vendet e punës ,sa fabrikat dhe prodhimet cilësore do të dalin dhe prodhohen në Kosovë nëse shkojmë sipas programe të LVV.
Medalje të veçantë, LVV për ta votuar ka se do të angazhohet që në ulëset e Kuvendit të kemi 50 për qind burra dhe 50 për qind gra d.m.th ky synim përshkallëzon barazinë edhe emancipimin e gruas shqiptare.
Për ta votuar LVV është se “Si prioritet kryesor kanë të sundojë më në fund rendi dhe ligji në këtë shtet. Të gjithë dimë se si qëndron situata deri më tani ne barazi sociale, edhe për grupe e kategori të veçanta edhe deri të individi.
Vetëvendosjes me rastin e qeverisjes në Prishtine ndryshoj qytetin, sikurse Edi Rama Tiranën nga kotecet dhe kasollet e Sahih Berishës në qendrën e Tiranës!!!
Përkrahne dhe votone LVV, sepse “Me Qeverinë e Vetëvendosjes Prokuroria nuk do t’ua ndriçojë rrugën hajnave,nuk do ti lejoj të lirë vrasësit, nuk do ta degradojnë para bote qytetarin e vet ,por do të sundoj ligji, shpresa, harmonia dhe siguria. Një krahasim i vogël Prishtina me qeverisjen e Lëvizjes pësoj ndryshime të mëdha në të mirë që e ndaloj ndërtimin e egër pa plane ,pa infrastrukturë dhe perspektive sikurse Tirana qe ishte dikur e shëmtuar nga Salih Berisha,qe në parqet dhe lulishtet e Tiranës lejoj te ndërtohen edhe kasolle të mbuluara me teneqe,llamarine , dërrasa ,qilima najlona etj!?:
Me marrjen e Edi Rames, si kryetar Tirane e ndryshoj dhe i dha një pamje të një qyteti evropian .Qytetar të nderua këtë qe e them keni dëshmi dhe vet jeni spektator se çka u bë me disa lagje të Prishtinës në menaxhimin e Isa Mustafes, qe as drite dielli, as hëne nuk shohin për shembull në lagjen të banesat e arabëve,tmerr, trishtim dhe abuzim me arkitekturën kosovare!?.Këtë e ndërpreu Shpend Ahmeti sikurse Edi Rama në Tiranë n mbetet ti përgëzojmë njerëzit e mëdhenj me vizion e te kohës…
Nëse duani sovranitetin e i tokës dhe qiellit te Atdheut tonë bashkoju Lëvizjes !
Nese duani sovranitetin e i tokës dhe qiellit te Atdheut tonë bashkoju Lëvizjes !Ju e mbrojtët dhe e bekuat këtë tokë për mos tu falur e shitur me rastin demarkacionit të kufirit me Malin e Zi. Askush nuk ka të drejte,qe në ju të bëjë presion dhe diktat në adresimin e votës se juaj . Kjo zgjedhje ju takon vetëm ju,ne kohën qe vjen,për katër vite. Ju do të përballeni me te mirat dhe te këqijat,qe do t’ju përcjellin prandaj te jeni vigjilent se ku po e hedhni votën tuaj…
Disa politikaj nga PDK dhe LDK ende janë ne gjumë , e përmendin molotovin,gazin lotsjellës dh e rezistencën e Lëvizjes, por mos të ishte ai molotov dhe këto veprime të LVV, Serbinë e kishe sot midis Prishtinës!
Anarkia sot është në çdo hap, në të gjitha lokalet pihet duhani, veturat janë pa kontrollim teknik, gjykatësit janë të korruptuar, policia e korruptuar, lejet blihen, askush nuk i dinë rregullat e komunikacionit, as policët dhe ata të parët e thyejnë ligjin. Diplomat nga mekaniku deri në doktoraturë, sot blihen me pare prandaj përmes votës se juaj të dashur qytetar mund ti varrosim këto fenomene dhe të meta në shoqërinë kosovare, duke synuar për një Kosovë moderne të zhvilluar dhe me një perspektivë ekonomike,dhe politike me Evropën!

Mërgata shqiptare e injoruar nga qeveritë paraprake,do ta gjejë vendin në qeverisjen e Vetëvendosjes!
Te dashur mërgimtar përkundër presionit që ushtruam, nuk u gjendën mundësitë që mërgata të ketë të drejtë kushtetuese në vendet ku jetojnë për regjistrim as për votim duke e humbur me qindra e mijëra të drejtën e votimit përmes abuzimeve ,por edhe me humbjen e shtetësisë se Kosovës,prandaj këto të meta të qeverive paraprake,do ti rregulloj Lëvizja, duke i dhen prioritet në te gjitha fushat qe edhe mërgata të jetë pjesë e trungut kombëtar me te gjitha atributet ekonomik e kulturore dhe politike qe së fundi kanë zen vende në parlamentet e Evropës.
Përjashtimi,anashkalimi, fyerja që ju bë diasporës kësaj radhe na detyron të mendojmë për një platformë politike, që diasporën në zgjedhjet e ardhshme ta drejtojmë në pjesëmarrjen ne zgjedhjet parlamentare si forcë të organizuar garuese. Për një organizim te tillë posedojmë fuqinë intelektuale, politike, diplomatike dhe gjithëpërfshirëse.
11 qershori është nesër . vota e juaj është e domosdoshme për mirëqenien tuaj dhe për ardhmërinë e vendit.
Ta falënderojmë Zotin e Madh, në radhë të parë, dhe bijat e bijtë më të mirë të Kombit, që punuan dhe që luftuan për çlirimin e vendit, ku në fund rrokën edhe armët, duke u radhitur në radhët e UÇK –së, e që pushka e tyre bëri jehonë në mbarë botën,por përmes votës për Lëvizjen do ti demaskoni komandantet fantazma qe me interesat e tyre u përpoqën ta degradojnë UÇK-në ,deri ne atë masë që ti japin epitet terrorist me ndihmën e Serbisë edhe të shpallet edhe si ushtri e terrorit duke e mbuluar gjenocidin serb në Kosove!.
Te nderuar qytetar ,mërgimtar dhe njerëz me të drejtë vote për ta nderuar dhe falënderuar aleancën e shteteve perëndimore dhe aleatët e Aleancës Veriatlantike – NATO, në krye me SHBA-në,ndihmone Lëvizjen qe me një politikë të sajnë ka si synim ta bëjmë një shtet te përbashkët shqiptar , që me pa të drejtë na copëtuan armiqtë e sekujve, prandaj votoe LVV, për ta përmirësuar atë padrejtësi historike ndaj kombit tonë???
Përmes hedhjes se votës LVV, e godasim Serbinë qe , asnjëherë dhe kurrë nuk do të na lërë të qetë ne tokat tona!
Ta kujtojmë se korrupsioni është në nivel shumë të lartë, ku si pasojë, ekonomia e Kosovës është shkatërruar edhe pse Kosova njihet për një popullatë të moshës së re, vitale, inteligjente dhe shumë e aftë për punë me LVV do të jetë fitimtare.
-Përmes votës se juaj Shëndetësia në Kosovën, tonë të dashur është në gjendje të mjerueshme, arsimi është në nivel shumë të ulët, drejtësia e Kosovës, në varësi të ekzekutivit me shpresat e humbur të qytetarëve, se ndonjëherë do të bëhet mirë,do ti ktheni imazhin dhe perspektiven vendit tuaj.
Jemi një ndër vendet më të izoluara në Evropë me gazetari të kapur, e sulmuar, shantazhuar dhe e manipuluar dhe kontrolluar me një siguri të rrezikuar prandaj vëni re se kujt po i jepni votën!?.
Premtimet e punësimit dhe hapja e vendeve të punës nga qeveria paraprake për 250.000 persona, rezultojë me ikjen e popullatës nga Kosova po me këtë shifër!”No COMENT”
-Mos harroni se premtimet e punësimit dhe hapja e vendeve të punës për 250.000 persona, rezultojë me një bilance të ngjashëm ikje e popullatës në mërgim posaçërisht ikja e personave të shkolluar të profesioneve të ndryshme!!!

Të nderuar qytetarë me të drejt vote rikujtone gjendjen e bujqësisë pa perspektivë,qytetarët, pa sigurime shëndetësore,familjet pa shtesa fëmijësh,njerëzit në nevojë dhe invalidët e luftës së fundit,janë në mjerim,të pagjeturit që nga lufta e fundit,industria e lënë pas dore, rreziku nga humbja e territoreve,turizmi jo funksional,hekurudhat e Kosovës jo funksionale,një infrastrukturë e lodhur ,energjia elektrike jo e kënaqshme, me rrjete të shkatërruara dhe me reduktime të energjisë elektrike me ambientet e shkatërruara ekologjike, si pasojë e kësaj përhapen sëmundje të rënda,me lumenj të ndotur,pyje të prera, të djegura, prandaj për ti përmirësuar dhe luftuar këto të meta në shoqërinë tonë drejtoni votat tuaja në kutit e Vetëvendosjes, për ngritjen e ekonomisë dhe në mirëqenien e qytetarit, që i hapin rrugë investimeve, pjesëtarëve të diasporës, apo edhe të tjerëve. Vota e juaj për Lëvizjen do të jet përshpejtimi i heqjen së vizave, qytetarëve të Kosovës,me qellim qe përmes votës se juaj do të fiton vetëm Kosova dhe shqiptarët!”Shpresë për një fillim të ri”.

Share

Me votën tuaj do të  fuqizohet edhe Medvegja-Gjilani-Kumanova e Presheva

Me votën tuaj do të fuqizohet edhe Medvegja-Gjilani-Kumanova e Presheva

Të gjitha votuesit ku do që jan me banim me të drejtë vote nga Gjilani dhe Komunat e Anamoravës do të duhej votuar dhe mbështetur në radhë të parë kandidatët nga Komuna dhe Rajonit që i përkasin. Po ashtu, të gjithë qytetarët me të drejtë vote që jan të ardhur nga tri komunat do të duhej votuar dhe mbështetur në radhë të parë kandidatët që garojn nga kjo pjesë.

Zgjedhjet që do të mbahen më 11 qershor në fundë të kësaj jave për legjislaturën e gjashtë jan një mundësi dhe një shans që duke mbështetur kandidatën për deputet do të mbështesim Gjilanin, do ta fuqizojm Anamoravën dhe direkt e indirekt është një përkrahje për Krahinën shqiptare që përfshin komunat Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë dhe zonën Kumanovë Likovë. Duke votuar kandidatën nga Gjilani e Anamorava do ta mbështesim vetën tonë. Ne jemi Rajoni që më së shumti kemi nevoj për investime dhe përfaqësim në pozita kyqe në nivelin qendror,sepse jemi trekëndësh kufitar-strategjik i interesit Ekonomik dhe Kombëtarë, kjo legjislaturë do të duhej, dhënë zgjidhje për të:
· Përfunduar Autostradën që lidh Gjilanin e Anamoravën me Prishtinë, Detin Adriatikë Shqiptarë, por edhe duke rregulluar infrastrukturën rrugore që lidhë Gjilanin me Preshevë, Kamenicë, Bujanoc,Viti, Novobërdë, Medvegjë etj,
· Filluar funksionuari Zona Ekonomike,miratimin e infrastruktës ligjore lidhur me bashkëpunimin në binjakëzim, vllazërim e miqësim dhe bashkëpunimi ndërkufitarë dhe investime në partneritet , në projekte dhe program të BE-së të IPA-s,
· Zgjidhur njëher e përgjithmon problemi i Lumit Mirusha,ujrave të zeza,Lumit Morava etj,
· Funksionalizuar rruga Gjilan-Kumanovë përmesë Zhegrës dhe plotësuar me shërbime spitalin Regjional në Gjilan,
· Universitetin publik ,,Kadri Zeka’’, të hapë drejtime të reja duke përmbushur nevojat jo vetëm të Gjilanit e Anamoravës por edhe Rajonit Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë e zonën Kumanovë e Likovë si dhe ndërtimi i kampusit Universitarë dhe bibliotekës Rajonale. Duke u fuqizuara kandidatën nga ky Rajon do të jemi afër realizimit dhe konkretizimit të projekteve që u cekën më lartë dhe shumë investimeve tjera

Unë jam i pavarur pasi nuk jam anëtarë apo strukturë i asnjë subjekti politik,prandaj mora guximin të shkruaj dhe të bëjë një apel publik që të mbështesim kandidatët e Komunave dhe Rajonit ton.Fuqizimi i Komunës së Gjilanit dhe Rajonit ton është më se i domosdoshëm, por jo i pamundur. Duke votuar më 11 qershor kandidatët nga Gjilani e Anamorava do të kemi investime e projekte në interes të trekëndëshit kufitar të tri Rajoneve. Pasi t’i mbështesim të gjithë ne bashkarisht do të duhej kërkuar llogari për projekte, investime dhe përfaqësime tjera.

Shkruan: Refik HASANI , 06 Qershor 2017

Autori është i diplomuar në Master Shkencor, ka shtruar e trajtuar dhjetra vështrime në debate, tryeza e punime në konferenca për Anamoravën dhe trekëndëshin kufitarë Gjilan-Kumanovë-Preshevë.

Share

Takimi i kandidatëve për deputet me qytetar

VETËVENDOSJE

Te dielen, me date 04.06.2017, duke filluar ne ora 17:00, ne sallen e kultures ne Fushe Kosove do te mbahet promovimi i kandidateve per deputet nga Levizja VETEVENDOSJE! ne Parlamentin e Kosoves.
Pas perfundimit te ketij takimi do te mbahet edhe nje takim tjeter ne Fushe Kosove qe do te filloje ne ora 19:00, ne lokalet e Imer Abazit. Ky lokal eshte afer « BAO MARKETIT. » I ftojme te gjithe te interesuarit qe te marrin pjese ne keto takime ne menyre qe qytetaret te njoftohen me programin e Levizjes VETEVENDOSJE!
MYSAFIR TE KETIJ TAKIMI DO TE JENE EDHE UDHEHEQES POLITIK NGA MEDVEGJA, BASHKEVENDAS TANE NGA DIASPORA, SI DHE HALIM HYSENI INTELEKTUAL DHE VEPRIMTAR SHUMEVJEÇAR.
shkruan
Ajet Duli

Stafi i REDAKSISË Medvegja fton të gjithe lexuesit e bashkevendasit me te drejte vote qe te dalin ne votime me 11.06.2017, çdo votë në kutin e duhur rrit shpresë per te dal nga kjo suituatë e viteve te fundit. vetvendosje

Share