Ti përkrahim kandidatët nga Kosova Lindore në Zgjedhjet lokale

Ti përkrahim fuqishëm kandidatët nga Medvegja,Bujanoci dhe Presheva
në Zgjedhjet lokale më 22 tetor 2017

Në zgjedhjet lokale të 22 Tetorit edhe kësaj radhe po prezentohen para votueseve një numer i kandidateve me origjin nga Medvegja , Bujanoci dhe Presheva, kjo deshmon se ata jan gati te marrin pergjegjesi para qytetareve që te ndihemojn ne permisimin e sherbimeve dhe jeten e qytetareve në Prishtine, Gjilan, Fushë Kosovë dhe qytete të tjera .
Te gjithe ata jan te veçuar me cilesit e tyre ,te arsimuar dhe deshmuar në karrieren profesionale , personalitetin ,ndershmerin qe te gjitha jane te ngrituara me punë dhe traditë familjare .

Numri i kandidateve me origjine nga kjo treve qe prezentohen ne keto zgjedhje eshte shume i vogel ne proporcion me numrin e banorve qe jan po nga e njejta rretine, ata kandidohen ne radhet e partive te ndryshme edhe kjo dëshmon se te gjithe jan te kyçur dhe integruar ne të gjitha fushat e jetes po ashtu edhe partit politike.
Ata në tërsi ruajn origjinen dhe lidhjet me Vendlindjen – Presheven , Bujanocin dhe Medvegjen.

Ftesë dhe lutje për të gjithë që tu japim perkraje maksimale me mundesit qe keni me shoket, miqet gjithë andej.

Lista me emra dhe Numri i tyre pran partive që kandidojn :
Kandidatet potencial që mundë të përfaqësojnë gjerësisht ne Asamblen Komunale

Prishtinë:
Lëvizja VETËVENDOSJE …..10: Voto N°. 23 Bashkim Beha
AK …….. …………………………. 50: Voto N°. 34 Faik DEMIRI
ALTERNATIVA …………………30 : Voto N°. 28 Robert PAJAZITI

Fushë Kosovë :
Lëvizja VETËVENDOSJE …..10 : Voto N°. 12 Eglantina AZEMI
LDK …………………………….……. 47 : Voto N°. 6 Vesel SELIMI
AK ………………………………… 50: Voto N°. 7 Hasan HAZIRI
NISMA për KOSOVËN ………31 : Voto N°. 16 Qazim KADRIU
LËVIZJA PËR BASHKIM..………15 : Voto N°. 8 Omer RUSHITI
AKR ..……………………………….…34
: Voto N°. 4 Naim DEMIRI

Gjilan:
LËVIZJA QYTETARE VATRA 78

Voto N°
1 KUSHTRIM KADRIU
2 HALIT AZEMI
3 FLORIDA MALIQI
4 RIZA SHERIFI
5 MEFAIL JUNUZI
6 ADRIANA AZIZI
7 ALFRED HALILI
8 QEMAL REXHEPI
9 KRENARE SYLEJMANI
10 BEKIM NUREDINI
11 SHABAN EMINI M
12 MIMOZA AHMETI
13 ARBNOR BUNJAKU
14 ISUF ASANI
15 VALMIRE ARIFI
16 JETON MEHMETI
17 BAJRAM ARIFI
18 ARDIANA XHEMAILI BIQKAJ
19 FADIL AVDULLAHU
20 RAMADAN JONUZI
21 GENTIANA EMINI
22 SABIT JAHIJA
23 IZMIR ISUFI
24 ARBINORE ALITI
25 MERVAN KQIKU
26 ARBEN HALIMI
27 ALMA FAZLIU
28 RAMIZ JAKUPI
29 BEHAR RASHITI
30 REXHIJE HAZIRI
31 NASER ARIFI
32 KUJTIM LIMANI
33 SABANETE XHEMAILI
34 HASAN MIFTARI
35 SABEDIN REXHEPI
36 LIRIDONA SELMANI
37 VALON HALIMI

Lista do te plotesohet në vazhdimesi , jemi ne pritje nga kadidatet që të dergojn të dhenat në :
REDAKSI,
medvegja.redaksia@gmail.com

na ndiqni ne FACEBOOK

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koço Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim , Hashim Thaçi,Isa Mustafa,Presidenca , Kryeministria,Teuta Nunaj, Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, LOBI EURO-ATLANTIK SHQIPTAR. Malësia ,Migjeni,zgjedhjet ,vota,malesia e gallapit..,LOBI,Autostrada Morinë-Merdare,skenderbeu ,shtatorja ,Lapidari,Kumanova,Fahri Xharra,Ali Hajdini,Birul Murati, Malësia e Bujanocit,deputeti Fatmir HASANI , Riza HALIMI , Shaip Kamberi,Nene Tereza , Mere Teresa,Takimet e Gallapit 2016 ,Rapsodët,skender Jashari,Zgjedhjet ne Mal të Zi, te burgosurit politik, krimet e luftes , historia shqiptare , sporti,Teuta NUNAJ,Dr.Sadri RAMABAJA, Forumi Shqiptar për Zhvillim Ekonomik në Serbi (AFEDS),Arkitekt Arber SADIKI

Share

Ka nderruar jete mesuesi Arif Ahmet SALIHU

NJOFTIM
Me pikëllim të thellë lajmerojmë miqët, shokët dhe bashkëvendasit
ka ndërruar jetë Arif Ahmet SALIHU nga Banja e Sijarines në moshën 65 vjeqare
Varrimi i të ndjerit bëhet sot me 18.09.2017 në ora 13:00 në varrezat e familjes SALIHU në fshatin Tupallë të Medvegjes
Të pikëlluarit Familja SALIHU

Medvegja REDAKSIA i shpreh ngushllimet familjes SALIHU dhe të gjithe atyre qe e njoften e paten lidhje familjare me te ndjerin mesuesin e dashur Arif, lusim zotin dhe njerzit per rreth që të jenë pran familjareve për t’ua lehtesuar dhimbjen.

Share

Posta e Kosovës gjallëron Medvegjën

Posta e Kosovës me pullën postare gjallëron Medvegjën

Posta e Kosoves me leshimin e pullave postare ne vazhdimesi po perkujton Deshmoret, veshjet dhe kulturen e Medvegjes, kohe me pare perkujtoj Hashim HAJDINI nga Tupalla e Medvegjes i ren gjat luftes se fundit ne mbrojtje te pragut te shtepis e dinjitetit kombetar ndersa kesaj radhe veshjen Popullure te Medvegjes (kjo pullë postare per veshjen Medvegjase i eshte referuar vajzes Elhame SALIHU nga Tupalla foto e realizuar nga Albert SALIHU në vitin 2012) .
Veshjet ne kete trevë nuk kan edhe aq shume ndryshime mes fshatrave por thuhet se si reference ka qene perhere Tupalla vendbanim gjithemon i banuar etnikisht 100 % shqiptar ku aktualisht ka nje numer mjaft te vogel banoresh qe u shperngulen duke i diskriminuar dhe perndjekur pushtuesi.

Me veshjen popullore lirisht munde te themi po krenohen te gjitha viset e trojeve tona eshte nje veshje me vlera te veqanta.

Tupalla eshte vendelindja e Akademik Idriz AJETI, heroit Zenel dhe Hashim HAJDINI , vllezerve XHEMA dhe shume e shume aktivisteve te çeshtjes kombetare

Ne vazhdimesi disa Foto ,Poezi, kenge dhe Video te kesaj hapsire shqiptare e pushtuar nga Serbia ndersa e harruar nga Qeveria e Tiranës dhe Prishtinës por jo edhe nga populli  » Medvegja eshte nje nga rrenjet e fundit e Sanxhakut të Nishit që po thahet «  Andaj nje numer i madhe i banorve ne kosove e deri ne Turqi kan origjinen nga kjo ane, prandaj i besojm thenjes se  » Gjaku nuk behet uji  » dhe Medvegja me viset tjera te ngelura jash kufijve aktual te Kosoves dhe shqiperis nuk do te harrohen.

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koço Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim , Hashim Thaçi,Isa Mustafa,Presidenca , Kryeministria,Teuta Nunaj, Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, LOBI EURO-ATLANTIK SHQIPTAR. Malësia ,Migjeni,zgjedhjet ,vota

MALLI E DHIMBJA KURRË S’KA ME U SHU

Qaj Medvegja ime
qaj e mos u ndalë,
ah akoma ty e mira ime
po të hapet ai varr!

As për së vdekuri
fëmijët nuk t’i lënë të qetë,
edhe ata pak të gjallë të mbetur
sërish janë duke t’i ndjekë!

Qaj Medvegjë për Mollën e kuqe
qe rrënjët jan duke ju tharë,
se degët e saj gjithandej
nëpër botë janë shpërndarë.

Qaj Medvegja ime
vajin mos e ndalë,
e loti yt u bëftë mallkim
për ata qe dhimbjen tënde s’po e ndiejnë.

E bashkë me ty po qajnë
të gjithë fëmijët e tu,
se malli e dhimbja për ty
kurrë s’ka me u shu!

©Maki Maqedonci – Canolli

STAFFI i Redaksisë MEDVEGJA & Tupalla
na ndiqni në FACEBOK

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koço Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim , Hashim Thaçi,Isa Mustafa,Presidenca , Kryeministria,Teuta Nunaj, Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, LOBI EURO-ATLANTIK SHQIPTAR. Malësia ,Migjeni,zgjedhjet ,vota,malesia e gallapit..,LOBI,Autostrada Morinë-Merdare,skenderbeu ,shtatorja ,Lapidari,Kumanova,Fahri Xharra,Ali Hajdini,Birul Murati, Malësia e Bujanocit,deputeti Fatmir HASANI , Riza HALIMI , Shaip Kamberi,Nene Tereza , Mere Teresa,Takimet e Gallapit 2016 ,Rapsodët,skender Jashari,Zgjedhjet ne Mal të Zi, te burgosurit politik, krimet e luftes , historia shqiptare , sporti,Teuta NUNAJ,Dr.Sadri RAMABAJA, Forumi Shqiptar për Zhvillim Ekonomik në Serbi (AFEDS),Arkitekt Arber SADIKI

Share

FEJA ISLAME NË VISET SHQIPTARE PAS VITIT 1999

FEJA ISLAME NË VISET SHQIPTARE PAS LUFTËS SË FUNDIT TË VITIT 1999
Nuk është far zbulimi as imaxhinat se Feja Islame pas Luftës së vitit 1999,ndryshon si dita me natën me vitet paraprake dhe ta marrim si pikë krahasuese që nga viti 1912 me shpalljen e shteti Shqiptar.

Është i pa shpjegueshëm ky fenomen,pasi kemi të bëjm me një Fe që egziston mbi 14 shekuj dhe me shtrirje botnore,prandaj habit ky ndryshim në viset Shqiptare që nuk ka asnjë influencë duke u nisur në një teritor të vogël dhe gjithashtu me një popullsi të pa përfillshme në raport me numrin e përgjithshëm të Muslimanve në botë.

PSE ATËHERE PO NDODH KY NDRYSHIM

Për ti dhanë një përgjegjëje adekuate,nevoitet të punohet në kohë të gjat dhe të analizohen një sër faktorësh dhe nga shum kënde,duke u kyqur specialist profesional të shum sferave,sepse kemi të bëjm me një temë mjaft komplekse dhe me shum të panjuhura,ose më mirë thën me shum sekrete dhe fsheftësira.

Pra unë nuk pretendoj se jam ai që marr rolin e gjithë atyre faktorve dhe do ta zbërthej këtë ENIGMË,por po shprehi opinjonin tim personal,me të vetmin qëllim që të provokoj që edhe të tjerët të kyqen dhe nga këndvështrimet e tyre taplotsojn ose hedhin posht me argumente dhe analiza konstatimet që do ti paraqes.
Shtytje për kët temë mjaft komplekse dhe të ndieshme është realiteti në cilin po jetojmë , në një përçarje dhe një mosdurim ekstrem në mes atyre që identifikohen si Besimtar dhe praktikues të kësaj Feje dhe pjesës tjetër që po ndihen të rrezikuar nga këto rryma që sipas tyne janë ekstreme.

Më duhet të spjegoj se edhe unë kam vijën ndarse si person dhe raportin me Fenë Islame Para vitit 1999 dhe pas këtij viti,ku sikur mos të ishte fjala për vehten time duhet të i shihja dy persona diametralisht të kundërt,të themi në dy ekstreme. Duke u nisur se në komunën e Medvegjes jetonim Shqiptarë të besimit Islam,ku jetonim në një qetsi dhe pa ndonjë bujë rreth Feje. Ishte çështje individuale se dikush si e ndient dhe sa e rrespektonte. Kryesisht ishin gjeneratat e vjetra që disa më tëper praktikonin dhe të premteve vinin në Xhaminë e Kapitit. Ishte edhe Babgjyshi im (Sejdi Hyseni) ai që çdo të premte shkonte për falje në Xhami edhe pse nuk dinte shkrim-lexim u falte edhe në shtëpi sidomos në mbramje. Pra ishte një besimtar si të tjerët,por duhet të tregoj se më heret ne kishim një Truall me sh që kishim ble dhe për disa vite i kishim dha Imamit në shfrytzim. Ishte Hoxha me emnin Sejdi dhëndërr i Behlul Plepollit në Medvegjë,sepse mbiemri nuk më kujtohet. Pra nuk kisha asnjë arsye që unë të jem një anti Islamist edhe pse nuk kam pasur ndonjë afeksion rreth asnjë feje,por Islami ishte për mua më i afërt se sa fetë tjera. Vlen të theksoj se në viten 1993 kemi marr një aksion dhe ndihmue në meremetimin e Xhamisë në Kapit. Gjitha këto po i paraqes për të tregua se deri në mbarim të luftës Feja dhe kombi jetonin në harmoni tek unë dhe jam shum i bindur se në shumicën apsolute si të Bashkvendasve në trojet e Medvegjës ashtu edhe më gjërë Kosovë Maqedoni,Mal tëZI,kurse për Shqipri e dim se ka qenë në Diktaturë dhe religjionet e ndaluara.

Pse dhe çka ndodhi që kjo harmoni në mënyrë drastike ndryshoj me fillimin e jetës së lirë në Kosovën e lirë që ishte ëndërr e shum-shum gjeneratave,ku edhe neve që patëm fatin ta jetojmë ishte e pabesueshme si një ëndërr që e preknim,e jetonim dhe disi nuk e besonim.

Fillimisht nuk na brengoste sjellja e disa Shoqatave që na vërshuan nga vendet Arabe ,kinse për të ndihmuar,ku ata me lloj-lloj metodash arrinin që ti detyronin fvajzat dhe gratë Shqiptare që të mbulohen. I pranonim si diçka jo serioze duke menduar se Arabët kan traditë mbulesat dhe kaq,si diçka kalimtare. Vitet kalonin,e kjo dukuri vinte duke u rritur,duke u zgjëruar dhe kaloj tek meshkujt të cilët filluan me rritjen e mjekrrave,me veshje të përçudshme ,pantolla (trfërtal) të shkurt deri nën gjunjë,numri i grave dhe vajzave në rritje,filluan edhe sjellje që në Popullin Shqiptar ishin të pa para dhe të pandigjuara,ku Femnat nuk përshëndesnin duke dhanë dorën,madje as musafirve e as familjarve pak me të largët.Përveq kësaj filluan edhe sjelljet dhe konfliktet e para mes këtyre Rrymave të reja të Islamit dhe pjesës tjetër të popullatës përfshi edhe besimtarët Islam,ku për ti dallua u emruan Islami Tradicional. Vitet kalonin konfliktet shtoheshin,ku publikisht e shum në heshtje duke ngadhnjy teren për çdo ditë e më tepër kjo rrymë e Islamit derisa ngadhnjej si në Institucionet Fetare (BIK) ashtu edhe në opinjon dhe pushuan konfliktet ,përjashto ndonjë individ apo ndonjë Imam i vetmuar që nuk qonin peshë.

Paralel më këto ndryshime por që askush nuk shihte ndonjë lidhje mes tyre,filloj afrimi i shtetit dhe politikës Turke me Shtetet tona Kosovë ,Shqipri pa harrua edhe Shqiptarët në Maqedoni. Filluan të vërshojnë Shoqata me emra dhe pa emra,hapje shkollash Turke ,Spitale Turke,Qerdhe,Renovime Xhamish të vjetra të kohës Osmane e sa për tu maskua aty këtu edhe ndonjë gëlqerosje e ndonjë shkolle me kusht që të lanë gjurmë të shtetit apo kulturës Osmane-Turke.

Nuk vonoj shum dhe erdhi signali i parë nga « Vllazrit » Turq,ku kërkonin me ULTIMATUM që të ndryshohet Historia Shqiptare,ku shkruan se Ishim të Okupuar nga Perandoria Osmane… Pra kjo ishte e papranueshme për « Vëllazrit » Turq sepse ata na paskan qen « Shpëtimtar » e jo Okupator dhe hiq e hiq Anmiq. Edhe kjo siq e kan zakon Shqiptarët nuk bëni bijë të madhe,edhe pse pati disa reagime spontane dhe individuale,kaloj me kaq. Gjat një vizite të « Sulltanit » të ri Turk Erdogan në Shqipëri,kërkon menjanimin e Fotos së Gjergj Kastriotit-Skenderbeut…dhe kjo kaloj tek Shqiptarët për dy tri ditë dhe u harrua. Por misionin e Erdoganit tani e muarr BIK-u dhe Imamët e shpërndar në gjithë teritorin Shqiptar,duke propagandue,kundër Historisë,Heronjve,Gjuhës,Flamurit,…deri edhe ndarje të Kombit në baza fetare,ku Shqiptarët e besimeve tjera nuk i konsiderojnë të një trungu-kombi,por në vend të tyre kan vëllazër gjithë muslimanët,po qe edhe Sërbë.

Se çfar Shtetesh kemi,çfar Institucionesh,çfar Politikanësh në Pozita shtetnore kemi,është e tepërt të shkruhet e të humbet kohë sepse janë figurat më të degraduara Kombtare dhe njerzore dhe nuk mbrojtën shtetet e veta përkatse në asnjë segment ,por përkundrazi edhe aty ku askush nuk sulmonte,këta e damtuan,duke vjedh,përqa. Kështu që Shteti Turk e hapi edhe një Front që përveq ati Fetar,kulturor ta merr edhe sferën ekonomike dhe kështu do ti lehtsoj qëllimin final të tij që ne as që e kishim idenë se çka po dëshiron,e ndoshta shum kush as sot nuk e kupton. Shih servilizmi i qeveritarve dhe shtetit Turk i falen ( çmime qesharake) AEROPORTI dhe KEDSI…

CILI ËSHTË QËLLIMI FINAL I ERDOGANIT-TURQISË.

PARAQITA disa pista të veprimit të Shtetit dhe Fesë Islame që në fillim u duken të ndara,por që me kalimin e kohës dhe sa më afër realizimit të PROJEKTIT afrohen dhe tani më nuk ka asnjë dilem se janë një ashtu siq është vet sistemi Politik dhe Fetar në shtetin Turk.

Gjitha çka u cekën dhe shum tjera të pa njohura tregojnë kjart se qëllimi i Turkut është IDENTITETI FETAR I SHQIPTARVE !!!…
Asgjë më pak as më shum !!!

Ti paraqesim vetëm një pjesë të vogël argumentesh që e vërtetojnë kët.

-PARAQITJA PUBLIKE E NGJARJEVE FETARE
– EREMETIMI I XHAMIVE ME STIL OTOMAN
– KËRKESAT QË NË QDO VEND ME RANDËSI KOMBTARE TË VIHET NJË ELEMENT FETAR
– TENDENCAT QË EDHE NËPER KALATË MË TË VJETRA TË NDERTOHEN XHAMI
– TENDENCA QË NË VENDET HISTORIKE TË NDËRTOHEN XHAMI
– TIRANË ,PRISHTINË , SHKUP NDËRTOHET XHAMI E TË NJEJTIT STIL (si në Stamboll) NDËR MË TË MDHAT NË BALLKAN
– HAPJA E NJË NUMRI SHUM TË MADHE TË SHKOLLAVE TURKE,QERDHEVE vetëm për fëmij te besimtarve.
– INVESTIME NË TREVAT SHQIPTARE DHE NË VENDET FQINJE QË TREGON KJART QËLLIMET.

PSE KJO POLITIKË NGA SHTETI TURK ???

Është lehtsisht e lexueshme se interesi i Turqisë që të ket qasje në Evropë pasi nuk ka kurfar gjasash që të inkuadrohet si Shtet as në EU e as në strukturat tjera Evropiane e sidomos jo me Politikën aktuale që ndjek një Diktator Islamik siç është Erdogani,prandaj sfera e interesit turk duhet të imponohet mes teritoreve Shqiptare dhe ta qet Evropën para aktit të kryer.
Rëndësi të madhe kësaj politike i jep Rusija si aleate e përjetshme e Sërbisë dhe Greqia,ku të gjitha s’bashku kan përfitime kolosale.
Për Turqinë fola më lart e tani të shofim se çka përfiton Rusija,Sërbija, Greqija.

Rusija përveq që i bën një shërbim Aleatve të saj Turk-Sërbo-Grek i mundëson që ta ndaj Evropën dhe ti merr Sferëne vet ku ajo ka interes dhe ndikim.
Sërbija dhe Greqija janë përfituesit më të mdhaj të kësaj Strategjije e sidomos në afat të gjat,ku kurr nuk mund të garantohet se nuk do të ket Luftra dhe ndryshime kufijsh.
Sërbija dhe Greqija do luajn rolin e murit « mbrojts » të Evropës nga Islamizimi i saj dhe siq ka ngja në të kulurën në cilindo rast do të shpërblehen me teritor të Islamistve ,kupto të Shqiptarve dhe çka është fundamentale Populli Shqiptar përfundimisht do të shklyhet nga har e civilizimit Evropian ,që ishte elementi vendimtar që sot ne kemi dy Shtete Shqiptare dhe ende teritore të njohura botrisht me Shqiptar si në Maqedoni,Mal të Zi, Sërbi e së fundi po aktualizohet edhe çështja e Qamërisë.

Për fund një porosi edhe pse unë nuk paraqes askend,jam vetëm një Individ,por me një sinçeritet dhe dashuri për Komb,Shtet Atdhe ,Liri dhe për një perspektivë për vend dhe për gjeneratat e ardhme.
E dijm të gjith se sa vuajtjet,sa gjakun,sa luftat i kan ba para ardhsit tanë pa harrue edhe këte të fundit 1999,dhe më në fund me meritë apo jo,me ndihmën e Botës demokratike (SHBA-EU) për her të parë në HISTORI jemi të lirë ,nuk kemi një Shtet të haj dhe anmiqsor mbi neve,duke na shkel,përdhos,duke u argëtue me përuljet që na i bën,. Nuk na lan nderë as moral pa na prek pa na lëndue,nga rrënjët tek e kaluara e pa të sotmën kuptohet as të ardhmen. Nuk ka mundësi asnjë libër që ti përshkruan vuajtjet jo të gjithë Popullit e kombit por vuajtjet,tmerret,vrasjet djegëjet e familjes se vet ti päraqet. Janë aq të shumta qq të tmershme sa që as mendja nuk dëshiron që ti përkujton.
PSE sot kur nuk kan mundësi si në të kaluarën që me Pushtet,me dhunë dhe represalje të bëhemi lodra të Shteteve që kanë veshur lëkurë Qengji për ta mbuluar Zemrën e ujkut dhe të manipuluar ta shkatrrojmë gjithë at mundë at sakrificë,at gjak,…ato poshtrime ato dhunime. Nuk ka Ideologji,besim as religjion më i vlefshëm se KOMBI SHTETI dhe LIRIA. Pa këto as jeta nuk ka kuptim as vlerë sepse nuk jetojm si njerzë por si kafshët që nuk i përkasin askujt. Pse aq me ngilm sot një pjesë e mirë e këtij Populli që po manipulohet po e kërkon ROBËRINË,po përbuzë LIRINË,KOMBËN,në emër të një Ideologjie që Anmiqët po e shfrytzojnë për t’na nda dhe përqa dhe për ti realizua qellimet e veta.

– PSE NUK PO DIM TË JETOJMË TË LIRË
– PSE NUK PO DIJM TA DOJM VEHTEN SE VEHJA JON ËSHTË KOMBI I YN E JO IDEOLOGJIA AS FEJA AS BESIMI
-PSE NUK E NDEROJM TË KALUARËN TON,TË PARËT TANË,MUNDIN,SAKRIFICAT,GJAKUN E TYRE QË ATA DERDHËN PËR KOMB,LIRI DHE PËR NEVE.
– PSE VETËM NE NË GADISHULLIN BALLKANIK,NUK E DOJM VEHTEN,KOMBIN,TË KALUARËN DHE RRËNJËT TONA.
– PSE SËRBËT NUK I NJOHIN KËTO NDARJE.
– PSE GREKËT JETOJNË ME GREKËT E JETËR (edhe pse sipas gjitha zbulimeve nuk kan asgjë të përbashkët
– PSE TURQIT NUK HJEKIN DORË NGA KOMBI APONGA NDONJË PERIODË E TRASHIGIMISË AS PËR FE AS PËR BESIM.
Jemi i vetmi popull (komb) në rruzullin toksor që vet e sulmojmë ata që na ka sulmue anmiku.

Shpresoj se kjo periodë është vetëm një e RRËXUEME në fillim të hecjes dhe ngritja do të jet e fuqishme dhe e pandalshme,sepse përndryshe na prêt katastrofa që do të shkruhet në histori si shembull i një dështimi të një kombi, KU TË TJERËT I QLIRUAN DHE JU KRIJUAN SHTETET E ATA VET I SHKATRRUAN ATO SHTETE DHE E HUMBIN LIRINË.

Shkruan : Sahit Hyseni ( Kapiti )

Bëhuni pjes e Faqes Medvegja REDAKSIA   https://www.facebook.com/medvegja.redaksia

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së  , Medvegjë - Pas spastrimit etnik  të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm  me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do  të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip  Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A  Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti  feston ditelindjen ,Halim Hyseni, -  GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,-  Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.Florim ZEQA

 

Share

Vazhdon diskriminimi i Shqiptarëve të Medvegjës,Bujanocit e PreshevësNxënësit e Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës ende me mungesa të Abetaresë dhe librave shqipe

Shqiptarët diskriminohen në kuptimin më klasik pasi ende nxënësit shqiptarë të Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës ende nuk kan dhe ndihet mungesa e Abetaresë,librave shqipë. Që nga parashkollori, shkollat fillore dhe procesi edukativo-mësimor i shkollave të mesme zhvillohet me plane program të vjetra.Përveqë uljes-zvoglimit të nxënësve në gjitha shkollat kjo krahinë shqiptare përballet edhe me mos nostrifikim të diplomave.Kurse Studrntët nga këto tri komuna heqin të zit e ullirit që të studijojn në Universitete shtetërore të Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë, Serbisë që kan një largësi tepër të madhe me kasto tepër të lartë dhe jo lehtë të përballueshëm.

Shkruan: Refik HASANI,3 shtator 2017

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koço Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim , Hashim Thaçi,Isa Mustafa,Presidenca , Kryeministria,Teuta Nunaj, Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, LOBI EURO-ATLANTIK SHQIPTAR. Malësia ,Migjeni,zgjedhjet ,vota

Nishi qytet i im

Nishi qytet i im

Në ty u rriten gjyshërit tanë
Me pushke në dorë luftuan
Në ty ka rënë daullja
Tingujt e betejave nëpër kulla
Ritmet e ninullave dhe baladave
Këngët e kreshnikëve
Qytet po e dëgjoj atë histori
Me duar në pranga nën Serbi
Në burgun e betonit
Zanat me pëshpëritin
Në qelinë e gjakpirsit
Në tokën e gjakosur të Nishit
Vet toponimi po tregon
Nish nga numri një
qe sllavishtja nuk e di
Për qytetin e gjyshërve të mi
Në burg aroma e varreve po frymon
Pos varreve asgjë s’po shoh
Gjuha u be sllave
Ejani or gjyshërit e baballarë
Ju nipërit e stërgjyshërve të mi
Vizitonim në burg,
ju përqafoj me dashuri
Ky është vendi dhe qyteti im
Do të vuaj dhe do qëndroj
sikur t’me presin kokën nuk rënkoj
dhe t’më ngulin me bark në hu
s,do tjetërsohem jam betu
Do t’mbes shqiptar dhe s’dua me vajtua
Të parët e mi dua me i kujtua
Kanë lanë tokë e tapi
Këtu quhet Shqipëri…

Nga Asllan Dibrani
E shkruar nga autori në Burgun i Nishit gjate vuajtjes se denimit, ish i burgosur politik .

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Dr.Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Ismail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar ,Ajet DULI,Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koço Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi, mos blej produkte serbe, Blej shqip Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë, Medvegja tani në drejtimin e duhur, S F I R C A Historiku - nga erdhëm ku jetuam, 17 Qershor 1999 - Dita e çlirimit e Komunës së Vushtrrisë ,Faton Hamiti , Medvegja Diskriminimi,Beteja e kosoves 1389 ,Perandoria Osmane 1389 , Turqia 1389,Idriz ajeti feston ditelindjen ,Halim Hyseni, - GJYKATA SPECIALE PRODUKT I FABRIKIMEVE TË SIGURIMIT SHTETËROR SERB,- Shqiptarët duhet t'i thonë jo Gjykatës Speciale,,Kisha e Xhamia, PLATFORMA POLITIKE, Per komb e per Atdhe, leshohet pe,Ibrahim EGRIU, Nazmi Hajredini,Maki Makfire CANOLLI Maqedonci, Ajet DULI,Sadri Ramabaja,Adem Shehu ,Shehi, Muhaxherët,Vushtrria, dita e deshmorëve,pshdk , LDK, PDK , AAK, PD,LS,VV, tahir veliu,shqiperi etnike, presheva , ovl uçpmb , Ovl UçK, Tetovë, shkup, lufta 1998 -1999,Nato,çameria ,Qameria, ilirida, Kërçova, Struga, Dibra, Prizreni, Vlora, Saranda,Bujanoci, Peja, Dugagjini, Tropoja, Bajram CURRI,Ulqini, Plave e Guci,Shkoder,Deti , plazhi Deti Adriatik, Deti Jon, Koroacia, maqedonia, Lugina,beteja e Koshares, Drenica, Lufta ne Kosove, Edi rama, Sali Berisha, Ismail Qemajli, Skender beu,ali Ahmeti.hashim thaqi , Albin Kurti.SHBA, Crans Montana,Batalioni ATLANTIKU,EGRIU, BejiqiRamush,Beiq,nvalidi i luftes , Irfan XHAFERI,Mesuesi i popullit Abdi Begu-Haxhiu, kufiri te Molla e Kuqe,Koço DANAJ , Tahir VELIU, LISTA PËR SHQIPËRI NATYRALE ,LËVIZJA PËR SHQIPËRI TË BASHKUAR,XHULI SPAHIU, ©MAKI M CANOLLI, Abdullah PRAPASHTICA,ALBULENA SALIHU,FEHMI RAMADANI, KONGRESI I MANASTIRIT ,28 NENENTORI , QAMËRI , MEDVEGJË , BUJANOC , PRESHEVË, PLAVË , GUSI,DUL KRASNIQI, MUHARREM SALIHU,DUL KRASNIQI, ILIR META, MIRADIE AVDULLAHI, ZIZE LIZA PEPSHI,MR.QAZIM NAMANI,DR ADIL MUSTAFA,PROF.DR SKENDER KODRA,JIM XHEMA, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu,Njoftim , Hashim Thaçi,Isa Mustafa,Presidenca , Kryeministria,Teuta Nunaj, Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, LOBI EURO-ATLANTIK SHQIPTAR. Malësia ,Migjeni,zgjedhjet ,vota,malesia e gallapit..,LOBI,Autostrada Morinë-Merdare,skenderbeu ,shtatorja ,Lapidari,Kumanova,Fahri Xharra,Ali Hajdini,Birul Murati, Malësia e Bujanocit,deputeti Fatmir HASANI , Riza HALIMI , Shaip Kamberi,Nene Tereza , Mere Teresa,Takimet e Gallapit 2016 ,Rapsodët,skender Jashari,Zgjedhjet ne Mal të Zi, te burgosurit politik, krimet e luftes , historia shqiptare , sporti,Teuta NUNAJ,Dr.Sadri RAMABAJA, Forumi Shqiptar për Zhvillim Ekonomik në Serbi (AFEDS),Arkitekt Arber SADIKI

Share