Gjykata serbe sulm ndaj Kryetarit të OVL – UÇPMB-së

Sulmi Gjykata FB 001Sot me dt.05.03.2015 ne adresen e Kryetarit te OVL – UÇPMB-së Nazmi Hajredini arriti nje ftes nga gjykata e serbis sepse Kryetari me disa vetaran te luftes se UÇPMB-së ne pervjetorin e heqjes se lapidarit ne presheve ka bere 1 minut heshtje dhe ka kerkuar qe te gjenden modalitete per ta rivendosur aty.

Ky sulm (kercenim) ndaj kryetarit nuk vjen rastesisht por eshte per te percjell frike te qytetaret shqipetar si dhe  5 Marsi është 17 vjetori i rënies heroike të familjes me Komandantin Legjendar Adem Jashari ka shume arsyje të tjera qe shtetit serb i pengojn veteranet dhe atdhetaret tan.

Veprime te tilla nuk jan te parat e as te fundit nga Serbia , ne do te jemi me Nazmi Hajredin përhere e njeherti kerkojm edhe nga pushteti lokal (shqiptar) ne Presheve,Medvegje e Bujanoc qe te dalin ne mbrojtjen e vlerave te luftes e mos te perdoren ato vetem per fushatë elektorale.

Medvegja REDAKSIA ne bashkepunim te ngushte me vëllaun ton Nazmi Hajredini në vashdimesi do te ju percjellim info shtes per rastin …..

Shkruan për Medvegja REDAKSIA , Nazmi Hajredini

Organet shtetrore vaxhdojnë me thirrje dhe Aktakuza të pa baza ,gjygje dhe montime kunder veprimtaris së Organizates Veteranve të Luftës UÇPMB-së dhe Udhëheqsve të sajë. Jemi të gatshem ti pergjigjemi çdo Ftese por asnji her ta nderprejmë aktivitetin apo ta lëshojm vendim… shkruan Nazmi Hajredini

Reagim OVL- Uçpmb-së
Reagim OVL- Uçpmb-së
Ftesa nga gjykata per kundervajte
Ftesa nga gjykata per kundervajte
Ftesa dhe dokumente të tjera nga gjykata
Ftesa dhe dokumente të tjera nga gjykata
Foto kryetari OVL-Uçpmb-së Nazmi Hajredini
Foto kryetari OVL-Uçpmb-së Nazmi Hajredini

 

Ne vazhdimësi lexoni këtë KOMUNIKAT e dërguar nga Fatos Ashiku

REPUBLIKA E SHQIPTARVE BASHKUAR
BESLIDHJA E RE SHQIPTARE
7.Mars 2015
                                               KOMUNIKATË:
I drejtohemi :
opinionit të gjërë mbarë kombëtarë.
Institucioneve Euro-Atlantike .
Qeverisë Tiranës-Kosovës.Qeverive lokale Preshevë,Bujanoc,dhe dgjitha partive politike në hapësirën Shqipëtare. Thuani Qeverisë serbe mjaft më ,me këto ftesa kërrcënuese që i drejtohen aktivistave, gjegjësishtë Kryetarit dhe veteranëve të luftës së UÇPMB-së në Preshevë.
Shteti i serbisë nuk u rresht së realizuar planet më makabër deri në shfarosje , shpërngulje masive, asimilimit etnik të Shqipëtarëve ndër shekuj dhe dekada gjakderdhëse.
Tashmë kohë kur pritet tjetër atmosferë, falë mjaft lëshimeve të Shqiptarve në dobi të paqes, vijimi i politikës shoviniste është tejet i pa tolerushëm.
Nëse Serbët nuk ja dalin të pranojnë ,se jo larg por para një dekade ishin agresor dhe pushtus ,
Nëse nuk ja dalin të kërkojnë falje, të ngushëshëllojnë familjet e të rënëve apo të paguajnë dëmet që u takojn ti shlyejn, heret apo vonë,këta katilë duhen detyruar ,të heqin dorë për të penguar, familjet e dëshmorëve , ish luftëtarët e lirisë, shoqatat e tyre, sikur po ndodh në Luginën e Preshevës, për ti nderuar bijtë e bijat, shokët e tyre ndër lapidarët dhe vendet e rënjes së tyre, për tu dhuruar atyre kurora dhe tufa lulesh.
Këta nuk munden të na detyrojnë vendin dhe mënyrën se si i nderojmë dhe përkujtojmë.

 

Ky qëndrim shpreh vijim të politikës poshtruese, qëndrim i cili nëse nuk gjen zgjidhje në kuadër marrëveshjesh, do të kërkojë prej vetë Shqiptarëve përgjigjen e merituar.

Fatos Ashiku

Share

Shqiponjat ngriten lart në qiell 8848m

Në foto me flamur Fation PLAKU
Në foto me flamur Fation PLAKU

Ekipi i alpinistëve tan po sa perfunduan ekspediten ne kontinentin Afrikan ku u ngjiten këtu ne majen me te lart- Kilimanjaro 5895m, tani po sa u nisen nga Tanzania per Tiranë.

Duhet ta cekim se po i njejti Alpinist Fation Plaku me grupin e vet për 100 vjetorin u ngjite edhe ne majen me te larte EVERST 8848m ,

Ngjitja ne majen me te larte Afrikane eshte e 4 pas asaj te Argjentines –Aconcaguan ,Everest ,Rusi- Elbursin (maja me e larte ne Europe)

Ekipi ishte i perber prej 6 Alpinistëve

Fation Plaku(me flamur ne dorë),

Gjergji Bojaxhi, Erli Rrudho, Gerti Pishtari, Xhim Begeja, Mateo Begeja

 

Medvegja REDAKSIA ne bashkëpunim të perhershëm me ALPINISTET ,keta jan më shumë se Alpinista jan atëdhetar që e ngritin Flamurin në lartësi ku na gëzon të gjithëve . …… ne vazhdimësi do të ju sjellim edhe foto dhe lajme të tjera të Alpinistëve , ekspeditat dhe sfidat e radhës vazhdojn së bashku ……

 

Share

29 vjetori i vrasjes misterioze te kryeministrit suedez Olof Palme

foto profil 002

Saktesisht 29 vjet me pare, në mbrëmjen e 28 shkurtit 1986, ne ora 23, me disa te shtena pas shpine, nga një doras i paidentifikuar, ne qender te Stokholmit u krye atentat misterioz ndaj kryeminstrit-Olof Palme, i cili ne ato caste se bashku me bashkeshorten, Lizbeth Palme, ishin duke dalur nga kinemaja. Nje plumb i dorasit e qelloi dhe z-jen-Lisbeth. Mengjesi i 1 marsit 1986 zgjoi Suedine me lajmin trondites e pikellues te vrasjes se tij. Per kete rast, komuniteti i shqiptareve te perqendruar ne Suedi e gjetke, familjes se te ndjerit O. Palme, kryeministrit, disa ministrave, masmedive dhe shtypit suedez ia derguan kete Telegram ngushëllues: Porsi rufe e pranuam lajmin tragjik per vrasjen brutale te kryeministrit, Olof Palme.Ne shqiptarët te vendosur ne Suedi e ne mbare Skandinavinë me dhëmbje te thellë e pranuam lajmin per vrasjen makabër dhe humbjen e nje burrë shteti te madh, vrasjen e arqitektit të demokracisë moderne suedeze, i cili me plot impenjim shfaqi solidaritet te pashoq per boten e tretë te popujve te varfër e te shtypur . Olof Palme, me nje angazhim te vecante u perkushtua ne drejtim te mbrojtjes se te drejtave e lirive te popujve ne mbare boten dhe luften e tij kunder rasizmit.

ish kryeministri i ndjere Olof Palme
ish kryeministri i ndjere Olof Palme

 

Me nderime, I. Egriu, kryetar i Shoqates “Kosova”-Malmö Ibrahim Egriu duke lexuar REQUIEMIN dedikuar Kryeministrit te ndjere Per ne shqiptaret, Olof Palme, gjithmone ka shfaqur mbështetje te plote, ndaj jemi mirenjohes dhe me indinjim te thelle shprehim ngushullime tona te sinqerta e miqesore.

 

Ibrahim Egriu   duke lexuar telegramin gjat varrimit te kryeministrit te ndjere suedez
Ibrahim Egriu duke lexuar telegramin gajt ceremonis mortore te kryeministrit te ndjere suedez

Lidhja Shqiptare ne Bote per shtetet skandinave TELEGRAM Till: Fru Lisbeth Palme och familj, Statsminister, registrator@primeministerministri.se Integrationsrminister Jens Orback Utrikesminister Laila Freivalds fornamn.efternamn@aftonbladet.se arne.jar@skd.se redaktionen@expressen.se redaktionen@kvp.se sydsvenskan@sydsvenskan.se Som en blixt från en klar himmel drabbade oss den tragiska nyheten om att vår avhållne statsminister Olof Palme brutalt hade mördats. Alla albaner i Sverige och i hela Skandinavien var djupt upprörda över detta brutala brott och vi bär nu inom oss den stora sorgen över förlusten av en stor statsman, en av arkitekterna till den moderna, svenska demokratin och en av de främsta förkämparna för internationell solidaritet samt utveckling i den tredje världen. Olof Palme har icke minst genom sitt stora internationella engagemang visat vägen för de mänskliga rättigheterna, kampen mot rasismen samt mot fattigdom och orättvisor i världen. För oss albaner har Olof Palme alltid inneburit ett stort stöd och vi är honom personligen för all framtid gränslöst tacksamma för detta. Vi ber att med anledning av 29-årsminnesdagen den 28 februari 2015 få framföra vårt djupaste deltagande i sorgen över förlusten och våra kondoleanser. Herr Ibrahim Egriu Ordförande i Albanska Världsförbundets Skandinaviska Avdelning Vougtsv. 7 SE-213 72 MALMÖ Tel&Fax: 040-6024008 / 28 02 2015

Shkruan për  REDAKSIA Medvegja ,  Ibrahim Egriu-Suedi

 

Bëhuni pjesë e Faqes Medvegja REDAKSIA   https://www.facebook.com/medvegja.redaksia

Asllan Dibrani,ibrahim egriu,Shaban Abazi, Maki,Makfire CANOLLI,kosova lindore , Lugina e presheves, zenel Hajdini, florim rushiti,adem Jashari,Brahim Salihu CURRI ,xhim xhema,Ramadan Xhema,Poezi,hijet që teatronin,armiku ,kosova ,medvegja ,presheva ,shqiperia etnike,UçK,Uçpmb,ilirida,adem jashari,skënder beu, nën tereza,Medvegja Redaksia, tupalla.com,sanxhaku i nishit,kultur ,sport,politikë, luftë,paqe,pajtim, korrupcion , gjygje,shkollë,arsim,profesion,shkencë,art,parlament,avokat,presidentja,Pacolli,femi Beha,PD medvegje, PVD Medvegjë. Kosova Lindore, Ligina e presheves,riza Halimit,Sadri Ramabaja,Rrapi i jetës sime, Gallap-Gollaku, Zahide Marije Ukaj-Malësorja medvegjase,Smail Morina-Ballisti ,ortodokset shqipetar Maqedoni,Beogradi,sport boks ,Agim Tahiraj ,Aziz salihu, Samir Salihu,Tupalla.shpernhulja e shqipetarve 1999,poezia e javës,Ali Hajdini,Sanxhaku i Nishit,Filmi , Kosovë, shqiponjë e robëruar,Jusuf Gërvalla, Sofra Medvegjase,Shqiptare,shoqata Medvegja,Din EGRIU Atentat,Ali Lajçi, Kufiri kosovë Mal i Zi,Historia Shqiptare ,Shperngulja sanxhaku i Nishit Toplica, Zahide Marije UKAJ-Malësorja Medvegjase,1 Maji,Bashkim SADIKU, Bashkimin Kombëtar,internet,rrjetet socjale, LSH në Gjermani me 01.05.2015,Promovim librash në Mërgatës Shqiptare, Poezia e javes, Fshati me roje,xhandarmeri,Lufta e pare botrore,Beteja e Çanakalasë 1915-1916,Tupallë, Tupalla,Sfirca, Kapia, Kufiri,Kumanova,pushke e vjeter , 14 vjetorit të luftës çlirimtare në Kosovën Lindore / OVL e UÇPMB-së , Medvegjë - Pas spastrimit etnik të shqiptarëve - vazhduan edhe prerjet e maleve me përkrahjen e shtetit ,mbi 1000 hektar, Maqedonisë po i rrëshqasin themelet mbi tokat shqiptare, Terrorizmi sllavo-maqedonas mposhtet vetëm me konfederatë ose shkëputje, Marrëveshja e Ohrit ka vdekur, Koco Danaj,Kryetar, Lista për Shqipëri natyrale,do të lulezoj Kumanova, Masakra e Dubravës më e tmerrshmja nga Lufta e Dytë Botërore,Mbahu Loke,operacioni shigjeta, kolonel Ruzhdi SARAMATI, memorial brigada 128 e Uçk-së,Gostrozhup të Hasit, MË MIRË I VRARË E NË GURË LAPIDARI SE SA I VDEKUR PËR SË GJALLI!Ismet Asllani-Prapashtica, Ilir Meta ,Aleksander Vucic,Ballist Morina,Biografia Shaban Abazi Bac u kry, ATJE I KEMI VARRET E TË PARËVE, FTESË ,Partia Demokratike Dega në Medvegjë

 

 

 

Share